Silná separačná úzkosť u trojročnej dcérky

21. feb 2021

Ahojte, potrebujem sa poradiť.
Dcéra (na konci apríla bude mať 3 roky) prechádza obdobím silnej separačnej úzkosti. Začalo to v decembri- dovtedy v pohode chodila s mužom von, zatiaľ čo som šla ja do obchodu, varila atď. V dec sa to začalo najorv tým, že začala plakať na prechádzke s nim, postupne už vóbec bezo mňa nechcela ísť von. Čím ďalej tým je to horšie- momentálne odísť preč z domu bez nej je pre mňa nemožné, okamžite spúšťa hysterický rev. Keď sú napr v obývačke a ja idem na poschodie hneď ma čekuje- mami, mami. Párkrát som šla napr na poštu a oni šli so mnou, pričom čakali v aute (a ona hystericky revalaa)
Od decembra som musela ísť 2x z domz bez nej- raz nejakym zázrakom bola ok, druhy krát mala hysák asi 15 min), potom sa ukľudila
Má veľmi rada moju mamu, kt často navštevujeme. Poslednú dobu však už ani s ňou neche byť bezo mňa- nejde s ňou ani na záhradu, hneď “s mamou, mama tiež”

Začíbam byť zúfalá.. v sept má ísť do škôlky, neviem si to absolútne predstaviť k danému stavu. Keď začnem hovoriť o škôlke hneď “mama, mama tiež, s mamou..”. Dcérka začala rozprávať až koncom novembra ako 2,5 ročná

Do toho obdobie vzdoru..
celá súčasná situácia s izoláciou a lockdownom tomu asi tiež nepridáva..

Je to podľa Vás len “obdobie”, alebo mám vyhľadať už pomoc? Ďakujem

mcr
21. feb 2021

Veľmi rada by som ti nejako poradila ale nemám deti. Musí to byť hrozné keď sa nemôžeš ani z domu pohnúť bez nej. Verím že to čoskoro prejde a v škôlke sa jej bude medzi deťmi páčiť možno zabudne aj na mamu😄 Drž sa, určite to nejak zvládneš

miadi
21. feb 2021

Do Septembera je daleko bude vacsia a zvykne si. V kolektive jej bude dobre aj zabudne na mamu, Moja je tiez velmi naviazana prvy tyzden skolky bol dost drsny.. no druhy uz bola ok a hnet si nasla dve oblubene kamosky. A Skolku miluje.Je to obdobie ktore pominie. Bud len vela snou venuj sa jej este viac mojkaj sa nech sa ta nabaži, ako prislo tak to odide. Nie je to dovod k zufalstvu.

pribinak
21. feb 2021

Je to len obdobie a do septembra je ešte veľmi ďaleko.

Treba s ňou o tom rozoravat, že ak si niekde musela ísť, prečo tam nemôžu ísť detičky. Pochváliť ju aká bila bez teba šikovná a tak. To prejde

kika52621
21. feb 2021

Stále sa s ňou rozprávaj hovor jej ako ju ľúbiš a ze by si ju nikdy neopustila ale ze občas musís niekam odísť no vrátiš sa... aby sa nebála.... Ja som takto pripravoval malého do škôlky stále keď sme šli okolo škôlky som mu vravela, že je tam super, že ja pôjdem do prace a on do škôlky popisoval som mu co všetko tam bude robiť ale ze určite si preňho prídem a nenechám ho tam, že ho veľmi ľúbime a mal úplne bezproblémovo nástup do škôlky lebo vedel co ho čaká... skus jej to hovoriť aj doma, že ideš len niečo zaniesť hore na poschodie a hneď si tu skus ju dopredu informovať co ideš robiť možno keď ta nevidí sa cíti neistá ale keď jej to dopredu povieš uistíš ju a ona bude vedieť kde si a co robíš. Nezažila niekedy sok, že si odišla a ona nevedela kde si a tak sa zľakla, ze sa teraz o teba boji?

autor
21. feb 2021

Praveze nic take.. stale jej to hovorim, nonstop sa mojkame od mala..

Aj niekedy vyzera, ze tomu chape ale ked “pride na lamanie chleba”- moj odchod tak je to stale rovnake

joujou444
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fiafia
21. feb 2021

Tiež som zažila takéto obdobie a hneď dva x. Niečo pred druhým rokom a potom keď nastúpila do škôlky. Chce to čas a pevné nervy. Ono to postupne prejde. Ja som nemohla ísť ani na wc, z izby keď som odišla hneď bežala zamnou, sprcha večer? Chodila somnou do kúpeľne,sadla na koberček a čakala. S priateľom revala, s babkou revala a tisíc x denne sa pýtala či odídem a nechám ju sami. 😭 Bolo to náročné ale prešlo to

autor
21. feb 2021

@fiafia ach jaj. Ja vobec nevidim progres smerom k zlepsovaniu, skor k zhorsovaniu

Uz som.ale prehovorila do duse mojej mame, ze mi musi ppmoct lebo to jej: neboj sa maminka neodide k nicomu nevedie. A ze ju budeme musiet zase postupne zvykat

Lebo nemavala problem tam byt na par hodin

fiafia
21. feb 2021

U nás to prešlo zo dňa na deň. Žiadne postupne oducanie nezaberalo

elizabet173
21. feb 2021

Myslim, ze tomu pripisujete vacsiu pozornost, ako treba. Ty sa bojis ist od nej do obchodu, muz je vystresovany z jej hysakov a ona to vsetko vnima. Normalne sa oblecies, povies jej, ze sa za chvilu vratis. Nech reve, zisti coskoro, ze ci reve alebo nereve, nic sa nezmeni. Ty sa vratis a vobec ju neutesuj, chod sa s nou normalne hrat, alebo si rob svoje, najma sa pred nou s muzom, s mamou nerozpravajte o tom, ake mala hysaky, ked si bola prec. Nema uz 16 mesiacov, to by bolo ine, cim viac sa tym budete zaoberat, tym dlhsie to bude trvat. K babke ju zatial nedavaj, ale ked je s otcom, tak to bez teba prezije.

evora
21. feb 2021

Čím viac tomu venujete pozornosť, tým viac take situácie podporujete. Treba jej normlane bez maznania vysvetliť, že teraz ide mama do obchodu, zostaneš chvíľu s tatinom atd. Urcite toto obdobie prejde, ale naozaj sa skúste zbytočne v tom nevrtat...aj moji to chvíľu mali, síce v podstatne nižšom veku, ale par krat sa zopakovala situácia, ze som sa naozaj vrátila 😀 a pochopili to. Teraz je celkovo blbá situácia, vrátane korony, deti sú viac izolované, bez ostatných deti, zvyšku rodiny atd...aj to neprospieva situácii.