Vybratie nosnej mandle u dieťaťa

31. mar 2023

Prosim ake mate skusenosti s vyberanim nosnej mandle ? Dnes nam to uz doktorka spomenula ako moznost a buduci tyzden na kontrole tp este bude riesit a chce nas poslat ma orl - momentalne ma dcera hnisavu anginu, krcne mandle stale hnisave napriek atb, strasne sopliska uz druhy tyzden, slabo pocuje pri nadche vzdy - nato mi zacala detska hlavne hovorit o tom vybere nosnej mandle. Na orl predtym a raz na pohotovosti mi zas hovorili ze ma velke krcne mandle a stale nejake problemy anginy, sople, potom hned zle pocuje. Ja uz m strach ze jej budu chciet vyberat aj tie aj tie, ale celkovo sa toho hrozne bojim a neviem co robit, na druhej strane nemoze byt takto furt chora. Ake mate skusenosti vy s vyberanim mandli ? Mohli ste byt celu dobu s dietatkom ? Ja som sa tomu chcela vyhnut a poslednu dobu to zacinaju dr casto spominat 🙈

patka06
31. mar 2023

Pri týchto problémoch neváhaj ani sekundu, je to zbytočné trápenie dieťaťa. Bola som ako ty a snažila sa tomu vyhnúť, teraz neskutočne ľutujem
Dcére nosnú vybrali a krčné zmenšovali laserom. jednoduchý zákrok v celkovej anestéze cca 20 minút, na druhý deň bola fit akoby jej nič nerobili a stav sa zlepšil o 100% odvtedy žiadne choroby.

elenka.k
31. mar 2023

Mojej tiež vyberali nosné, zniesla to úplne v pohode. Avšak vtedy bola pri nej moja mamina, keďže ja som práve ochorela a nechcela som ju nakaziť - nemohla som ju nakaziť

autor
31. mar 2023

@patka06 dakujem za nazor, no ja sa toho hrozne bojim, na druhej strane strasne sa to s nou taha - v novembri zacala obojstrany zapal usi, v decembri hnisava angin, v januari mononukleoza, na konci februara streptokokova angina, teraz zas hnisava angina, k tomu zo soplov je nahluchnuta zas, tak ze buduci tyzden asi zas orl, ze ci tam nema.ak vodu v usiach a tam nam spominala vybratie mandli uz v tom novembri 🙈k tomu je alergicka tak doktorka na orl hovorila ze aj z toho ma mozno take.mandel vacsie. Neviem uz stres mam z toho, ale samozrejme nemoze byt ani takto chora vkuse, na druhej strane som rozmyslala ci to neni len ten prvý rok v skolke a vsetko ach.

marianarem
31. mar 2023

A coho sa presne bojis? Narkozy? Alebo ze dieta bude musiet byt v nemocnici? Alebo ze po vybrati pridu nejake problemy?

slavomira236
31. mar 2023

Je to rychla operacia vetsinou jednodnova

rajc1nka
31. mar 2023

Moj syn az prestaval pocut zo zvacsenej nosnej mandle a zapalu, ktory mu sposobil tekutinu za bubienkami. Operacia to zo dna na den zlepsila zas na 100%, bola to jednodnova chirurgia, ma doteraz (je to rok) stenty v usiach, musi byt opatrny pri potapani a pod.
Ja zas ako mala som mala casto anginy, mne doktorka posielala do skolky s takymi mandlami, ako ine deti vypisovala. Ked som mala 6 rokov vybrali mi krcne mandle a odvtedy som nemala take vazne problemy vobec.
Za mna urcite, ak ti to odporuci lekar, tak nevahaj.

patka06
31. mar 2023

Ja som sa samozrejme tiež bála, ale mali sme skvelého ORL lekára, ktorý mi všetko vysvetlil, u neho sme boli aj na zákrok - plne som mu dôverovala. Nechcela som riskovať ďalšie choroby + dcéra mávala zo zväčšených krčných mandlí spánkové apnoe, ktoré môže byť oveľa nebezpečnejšie ako pár minutový zákrok.

autor
31. mar 2023

@marianarem Fuha všetkeho dokopy asi :D Zaujima ma aj to či tam možem byt celu dobu s dietatom - bude mat 5 rokov, a ma diagnostikovany Aspergerov syndrom a taketo situacie nezvlada, mame co robit na normalnych vysetreniach, to si neviem predstavit keby je tam sama asi by ju niecim nadokopovali celu dobu nech nevyvadza. A to by zas zhorsilo jej psychicke stavy niekedy. Samozreje aj komplikacii sa bojim, ale zas ak prinos prevazi nad rizikom, asi to budeme musiet podstupit lebo nemoze byt vkuse takato chora.

autor
31. mar 2023

@rajc1nka Ona odkedy mala pvy krat zapal oboch strednych usi, sa mi zda ze tiez slabsie pocuje, a ked ma nadchu automaticky je nahluchla, teraz napriklad zas hrozne. Dnes doktorka hovorila ze ci tam tiez nema vodu zrejme, ze buduci tyzden ked uz nebude tak akutne chora nas posle asi na orl. Ona praveze aj tie anginy od decembra ma tretiu teraz, ja uz som zufala ci jej budu chciet vsetky mandle naraz dat prec

autor
31. mar 2023

@patka06 ako vyzera to spankove apnoe prosim ? ja som sa zrovna vcera tak zlakla, pocula som ju ako chrape hrozne s timi soplami a na dlhsiu dobu zadrzala dych az som uz chcela k nej bezat ju zatriast, a to sa zopakovala asi 2-3 krat. Neviem ci je to len z toho ze je zrovna chora alebo

marianarem
31. mar 2023

Aha jasne. Verim, ze zivot s takym dietatom je narocny a kazda nestandardna situacia je stresujuca. Mozno by si tu mohla skusit najst ine mamicky, ktore s takymto dietatom podstupili nejaku operaciu. Isto budu mat nejake tipy, ako sa to da zvladnut.

patka06
31. mar 2023

Presne ako píšeš, 5 ročná chrápala ako starý chlap /aj keď bola zdravá, pri chorobe sa to samozrejme ešte zhoršilo/ a na pár sekúnd sa jej zastavil dych, ORL mi vysvetlil, že to je zväčšené krčné mandle upchávajú dýchacie cesty

autor
31. mar 2023

@marianarem to je dobry napad skusim sa popytat. Lebo ja mam aj z toho hroznu paniku, zeby tam samozrejme nemali na nervy a spravili jej psychicky blok este vacsi ako uz ma, dost nas stalo nervov aby vobec fungovala bezne konecne normalne bez zachvatov vkuse. A hlavne aby ma pri nej stale nechali lebo keby je tam sama to by bola katastrofa

autor
31. mar 2023

@patka06 a to sa stavalo aj bezne mimo choroby ci len cez nu ? Ja som si to vsimla teda teraz ako je chora.

patka06
31. mar 2023

Najprv iba počas choroby, neskôr aj bežne, postupne sa to akoby zhoršovalo, to už definitívne rozhodlo, že mandle idú von

autor
31. mar 2023

@patka06 no musim to vypozorovat. Ja teraz spim pri nich ked su chory, inak by som to normalne asi nezistila.

marianarem
31. mar 2023

Neboj, urcite nie ste jediny takyto pripad, pozhanaj informacie, skusenosti. Aj vela lekarov uz urcite malo s tymto do cinenia a budu vediet ako na vec. Drzim palce nech sa malej polepsi.

brezza
31. mar 2023

Ano to je spankove apnoe. Ked dlho trva kym sa nadychne. Aj moj 4 rocny to ma a aj chrape. Jemu nosne mandle zakrývajú 2/3 dychacieho otvoru a v noci sa to zhorsuje. Kvoli tomu sa mu nedostatocne okyslicuje mozog. Niekedy aj strasne kasle a nadchu ma v podstate stale. Aj horsie pocuje kvoli vode v uchu. V juni ideme na operaciu na kliniku jednodnovej chirurchie na Kramaroch. Operacia trva 30 minut. Potom ho preberu a ideme domov. Ja tam budem s nim. Tiez je PAS.

autor
31. mar 2023

@brezza wau tak to ste ma povzbudili, aspon mi mozete dat potom info ako to prebiehalo a ako to zvladol, ci boli doktori ohladuplny. Som zvedava co nam povie buduci tyzden na tom orl.

ankare
31. mar 2023

Pri tých problémoch,čo má tvoje dieťa,neváhaj. Držím palce!

ankare
31. mar 2023

Pri tých problémoch, čo má Tvoje dieťa,neváhaj ani. Držím palce!

brezza
31. mar 2023

Vedia o jeho diagnoze. Uz sme tam boli na vysetreni a velmi mili su tam. Maly sa pytal kedy tam pojdeme znova 😁

rajc1nka
31. mar 2023

@brezza aj my sme boli tam. Bola som a stale som velmi spokojna. Prisli sme na 7:00, boli sme dve deti na den objednane na operaciu, mensie dieta (2 rocne) zobrali ako prve (cize ak budu vediet o PAS posla mna bude dieta prve), dali oblbovak, uspali, 30 min cca operovali, potom cca 1-2 hodky spal (nepamatam si presne) a ked sa prebral a bol chvilu hore a ok, tak sme sli domov. Cize pobyt v nemocke bol uplne minimalny.

panonia
31. mar 2023

Dcéra bola v Centrum Kramáre, mala 4 roky a naozaj sme boli obidve maximalne spokojné, večer jej nič nebolo ani nevedela že bola na operacii. V noci mala apnoicke pauzy tak som to musela riešiť. Pred nami bolo 3 ročné autusticke dievcatko a úplne perfektne to zvládla aj ona aj personál.

autor
1. apr 2023

@panonia dakujem za povzbudenie 🙂

autor
1. apr 2023

@brezza to je super, aj dcere sa sem tma niekde tam zapaci ze sa tam potom pyta 😂 hrozne zalezi od tich ludi aky su 🙂

scorpionflower1
22. apr 2023

Ahoj, ako sa s dcerou mate? Moja 4,5-rocna ma tiez vsetky priznaky zvacsenej nosnej mandle. Odkedy zacala chodit do skolky v sep. tak je kazdu chvilu chora. Teda, ked tam chodi, ked nechodi je zdrava. V utorok idem s nou na ORL a podla toho, co povie doktor sa zariadim
Ale mam z toho fakt strach. Dcera huhna, ma pripchaty nos, v noci funi, pochrapava. Zaujmave je, ze ked jej dam sprej (nasivin, olynth) tak jej problemy takmer uplne ustupia, vtedy v noci dycha uplne potichu. Vy to tak nemaye? (Ja viem, ze sa nemaju tie spreje uzivat dlhodobo, davam jej ich obcas).

autor
22. apr 2023

@scorpionflower1 my este len ideme na orl 3. Maja objednali nas za mesiac. Ale akoze neviem ja mam pocit ze ona ma sople nonstop 🙈 bud ich ma menej ale ma, alebo ich ma uplne vela a potom uz nepocuje, je chora atd. Zrovna dnes ma zas podozrivo vela soplov, uz sa bojim ci zas zacina choroba ci su to len take jej soplr, aby sme sa vôbec na to orl dostali 🙈 ona je este aj alergicka na roztoce, celorocna alergia tim padom, dr jej na jesen lieky vysadila ze uvidime ako to bude bez nich, teraz mala mat kontrolu v marci a myslela som ze asi znova nasadia krdze to neni bohvieco bez nich vobec, ale doktorka pn a neviem kedy sa tam dostaneme caka sa tam dost dlho aj bez yoho ked doktorka maroduje 🙈 tak som tiez z toho na nervy, dcera vkuse chora, ked aj neni akutne chora aj tak je soplava, uz ma nebavi dokola riesit len tie choroby a sople. Keby nie som doma s mladsim aj gak by ma asi davno z roboty vyhodili 🙈 a dufam ze sa dostaneme aspon na to orl o tyzden a pol a nebudem musiet zas prekladst kvoli chorobe, ale chcem sa ho tam spytat ci by jej nepomohli pripadne znovu nasadenie liekov na alergiu

scorpionflower1
22. apr 2023

Ja ti uplne rozumiem, moja dcera, ked ide do skolky, tak max. tyzden tam vydrzi. Ona berie Zodac, ale jej to nepomaha. Soplov vela nema, ale huhna a chrape a dost aj dycha ustami a sem-tam jej zatekaju sople. Posledne dva tyzdne ma taketo problemy konstantne, ked uz to nemozem pocuvat, dam jej Olynth a vtedy to prestane, takze ma aj opuchnutu sliznicu. Vo februari bola chora, dostala ATB, potom bola tyzden uplne bez problemov, potom dostala sople bez teploty, to bolo cca 7. marca a odvtedy je stale viac alebo menej zahuhnana. Teraz sa vonku este aj vyhadzala zo slnka. Stale nieco. V septembri dostala sople, potom v oktobri anginu, potom v novembri covid, potom vo februari zas zapal hornych. dych. ciest. 2x mala ATB. Dovtedy bola uplne bez problemov.
A to ja som doteraz robila na HO, tak som ju mohla nechavat dlhsie zo skolky doma, no firmu, kde som robila zavreli, takze som v zadku. Povodne som ucitelka, chcem sa k tomu vratit, ale vobec neviem, co bude v septembri ani ci ju mam nechat v tej skolke, kde chodi teraz. Aspon do toho septembra uz ju asi necham doma bez skolky.
Tiez uz som z toho unavena ako pes, okrem muza, ktory je v robote od rana do vecera mi nema, kto pomoct a ked si pomyslim, co ma caka, to behanie po doktoroch, tie vysetrenia, tak mam z toho uzkostne stavy. A este behat po pracovnych pohovoroch a tvarit sa na nich sebavedomo 😕.
Pre mna je zahada, preco alergologicka vysadila lieky na alergiu prave na jesen/zimu, vsak to je pre roztocovych alergikov najhorsie obdobie.
Ako sa jej ta alergia prejavovala? Ako ste prisli na to, ze ju ma?

autor
22. apr 2023

@scorpionflower1 no presne to je cista katastrofa. Moja mala v novembri obojstranny zapal stredneho ucha ATB, potom v decembri hnisavu anginu ATB, v januari mononukleuzo - 6 tyzdnov doma, v marci sarlachovu anginu - ATB a za tri tyzdne po nej zas hnisavu anginu ATB 🤦 vsetky tieto su samozrejme minimalne tri tyzdne doma zo skolky, pomedzi ma samozrejme este sople raz horsie raz lepsie. Take ze sa mi zda ze relativne sople ani nema alebo len rano je vzacne naozaj. S tou alergiou to aj mna nahnevalo. Ja som povazovala nasu alergologicku za dobru, aj si ju vsetci chvalili, aj sa mi zdala fajn a vzdy sa ma pytala ci berieme lieky ako ma atd. Este mi hovorila ze jej da na zimu asi silnejsie potom. A potom na kontrole v oktobri -mala ten den tam toho naozaj vela to uznavam...ale prisli sme konecne na radu a hovori ze ved nasa nema tu alergiu az taku silnu, nech skusim lieky vysadit uplne, a ze ved v zime je aj tak najmenej roztocov 😮 a ze ked tak nas uz na dalsej kontrole asi vyradi. a ja som taka ze sa neozvem niekedy ked mam, len som pozerala obarena ze co, este som tam mala mladsieho syna ten pistal. Potom som doma nad tim rozmyslala ci ked toho nemala ten den vela sa nas nechcela zbavit uz. Neviem ale ostala.som z toho fakt sklamana kedze vzdy mi hovorila opak ako na poslednej kontrole a predtym sa mi zdala super doktorka aj su na nu chvaly. Ale teraz neviem. Ta kontrola mala byt v marci ale doktorka je pn, takze neviem ani kedy bude zrovna tam mam volat buduci tyzden. Navyse ako bola uz ok vez priznakov minuly rok, teraz sa jej vratil ekzem asi po tolkych atb podla mna. No prisli sme nato ze ma alergiu vlastne tak, ze za jedno sustavne v noci kychala to sa nedalo pri nej spat, kazde rano soplila potom a poobede celkom ok. Plus mala ekzem s ktorym sme rok chodili na kozne davali kadeco a nepomahalo. Az jej detska dr beala krv a vysli tam zvysene hodnoty nejake co su pri alergiach a konecne sme sa tam dostali, tak jej potom uz na alergo robili testy. Potom mala dlho pokoj aj so soplami, kychanim aj ekzemom ked mala.lieky. Ja na jednej strane tiez nie som stastna aby stale jedla lieky na alergiu, na druhej strane sa mi nezda bez nich ok.