Autismus a hyperaktivita. Máte podobnou zkušenost?

geilinka
27. pro 2019

Ahoj mam dva syny a stale casteji slycham, ze starsi je hyperaktivni ci ma ADHD a mladsi, ze je autista...rada bych si precetla i vase zkusenosti. Zaroven padaji nazory, ze starsi syn je pozadu ve vyvoji.

Starsi syn - Hyperaktivita/ ADHD - aktualne 3roky 5m
Je akcni. Sedi od 5m, leze od 7m chodi od 13m
Mluvit zacal tak nejak az s nastupem do skolky, presto preferuje vlastni slovnik (agec-zadek, baboc- bramburky) apod. Basnicky neumi (nema zajem)barvy se uci pomalu zviratka mu jdou lepe....c celkove se nerad uci stylem koukej kravicka dela buu...nenutim ho do toho a venujeme se modelovani nebo malovani coz ho trd moc bavi. Ma potrebu vsechno zkoumat v cekarne v ordinaci. Pokud nedosahne sam si prinese zidli nebo neco po cem vyleze...aktualne teda ma i obdobi vzdoru.

Mladsi syn - autismus - 22m
Sedi od 5m, stoji od 5m leze od 6m chodi od neceleho roka...celkove hodne napadobuje bratra jen preci jen vic mluvi je vynalezavy a take hodne aktivni. U nej na udajny autismus ukazuje to, ze kdyz se mu neco zakaze okamzite ,,zhadrovati, bud se zvrati dozadu nebo se sveze na zem na bricho, zadny krik nic...staci treba plesknout trochu pres ruku kdyz saha na troubu (vysvetlovani nepomaha) a okamzite se zvrati do zadu nebo lehne na bricho ...

Oba jsou akcni, oba zkousi odmlouvat, oba se snazi porusovat zakazy, oba jsou vynalezavi. Pokud delame cinnost, ktera je zaujme vydrzi u toho klidne hodinu, ale pokud je to nebavi delaji koniny nebo moje snahy proste ignoruji... Snazim se je nenutit treba do basnicek (hlavne starsiho) a cekam az k tomu dojdou sami...

Presto manzel, moje mama, chyne i sirsi rodina se shoduji na vyse zminenych diagnozach. Starsimu detska doktorka doporucuje vysetreni neurologa (neboji e v ordinaci). Ve skolce byl problem akorat zpocatku, ze bral syn hracky. Jinak rikaji, ze je zivejsi, ale o nejake poruse se nemluvilo. mate nekdo podobne zkusenosti?

Sladke maji minimalne na ,,mlsani" dostavaji ovoce krajene do misky preferuji kaki,hrusky a jablkaporusovat zakaz...presto si ja osobne myslim, ze ani jednu z poruch nema

sudylichozrout
27. pro 2019

@geilinka Ma muz, tchyne, sirsi rodina i tva mama lekarske vzdelani v oboru psychiatrie? Pokud ne, kasli na to. Dneska si kazdy mysli, ze kdyz precetl na webu dva clanky, muze dovolit vynaset takove soudy. Tve deti jsou jeste prilis male na to, aby se u nich toto dalo bezpecne diagnostikovat.

meronym
27. pro 2019

@geilinka Dle popisu normalni, zdrave deti. Ridila bych se usudkem lekare, nikoli laiku (pribuznych), kteri se navic muzou navzajem utvrzovat ve svem nespravnem nazoru.

veronikav31
27. pro 2019

pokud není Adhd a autismus diagnostikovaný od odborníka,tak je to blbost že se něco domníváte.Já mám starší dcerku(4 roky) hodně aktivní,všude jí je plno,postavíme ji vlevo,je hned vpravo,čekání kdekoliv je za trest,mele sebou,neposedí nebo nepostojí.Adhd není jen hyperktivitě.U nás probíhají scény,nemyslím tím doma,ale i venku kdekoliv,kvůli tomu jsem s ní byla u psycholožky-závěr-aktivní zdravá holka,jen je hodně temperamentní, musíme se s ní naučit pracovat,což děláme.
Mladší syn 22m,taky neposedí,nepostojí,pořádně někde běhá,stejně jako u dcerky,nevydrží,když se vzteká tak mlátí hračkami,občas i hlavou,hadrovatí,když mu někdo chce něco brát tak i kousne.Oba jsou temperamentní,svý,nebojí se,všude je jich plno.U dcerky hodně pomáhá je den bez scény nebo vztekání a do kalendáře maluji sluníčko,když je to horší, tak mráček a když jsou scény tak černý mrak s blesky, za 3 takové mraky nejedeme na výlet, když jsou 3 dny po sobě sluníčka tak jdeme do dětské herny nebo na výlet. už jsem den v kanlendáři rozdělila na kolonku:doma/školka a docela to funguje.spíš pomáhají domluvy a případně říct,že v kalendáři bude mráček a nikam se nepojede a docela to pomáhá.
Kdyby tvůj syn měl autismus, tak by byl spíš zahleděný do svého světa, víc by si hrál sám než s někým.pokud bys chtěla nějaké vyšetření staršího syna tak spíš psycholog než neurolog,

mcellinka
27. pro 2019

@geilinka Mám syna akčního diagnózu ADHD neuznávám. Prostě má velkou energii, neposedí v klidu ani u jídla a to mu je 7. Pořád se vrtí, mluví nedokáže přestat. má nevyzrálé emoce kvůli všemu brečí a to např. stačí jen když ho někdo nepozdraví a on ho zdravil.
Druhý syn je autista + těžká mentální retardace. Dle tvého popisu máš normální zdravé děti . Každé dítě je prostě jen jiné a neznamená to nutně že je na tom nějak mentálně ( psychicky...) špatně.

ivisek7
27. pro 2019

Autismus ve 22m by měl problém diagnostikovat i psychiatr.. Natož tvá rodina = laici.. Autismus je možno diagnostikovat až tak okolo 3 roku dítěte.. Vůbec bych se nedívala na to, co říká rodina.. A když tak bych se poradila s lékařem, pokud by se ti něco nezdálo ☺️

amazonkajanik
27. pro 2019

@geilinka hele, moje tchýně s autisty dělá, dělala si rozšířené vzdělání a i přes to, by si nedovolila říct, že dítě má to a to. Navíc autismus v necelých dvou letech se ještě nedá plně potvrdit. Mohou tam být náznaky, může mít poruchu autistickeho spektra, ale to potvrdí až odborník po několika zkoumání. Příbuzní mohou říkat co chtějí, ale od toho tu máme lékaře. Navíc je toho ADHD a autismu poslední dobou přehršel, že bychom podle některých článků museli být všichni

martt
27. pro 2019

@geilinka To co popisuješ tak podle mne to jsou normální živější děti. Mám doma staršího syna zatím uzavřeného jako ADHD s uzkostnymi stavy, (potvrzené z EEG) ale ze začátku podle dotazníku PaS se předpokládalo, že bude atypický autista. Začalo se to projevovat tak, že musel mít svoje rituáli pokud jsme je nedodrželi bylo zle, nesnáší změny - stačilo aby manžel přestěhoval gauč z jedné strany na druhou a byl řev. Nechce se bavit s cizími lidmi, preferuje jen jednoho kamaráda i když teď ve škole už se to trochu zlepšilo. Den musí mít naplánovaný do předu . Ve školce se nechtěl vůbec projevovat mysleli si, že je opožděný. Když si ho pak učitelka vzala stranou a vyzkoušela ho z barev a z jiných věcí, tak prohlásila, že je překvapená kolik toho na svůj věk ví víc než by měl. Je pravda, že každé dítě je jiné. Ale opravdu mne nepřijde, že tvoje děti mají nějakou poruchu. Určitě bych ještě počkala a řešila bych to když tak az před nástupem do skoly pokud by se vám to nezdálo.

martt
27. pro 2019

@geilinka Jeste dodám, že když jsou děti živější nemusí nutně znamenat, že mají ADHD. My když někam jdeme a řekneme, že máme jednoho syna s ADHD, tak si všichni automaticky myslí, že to je ten mladší. Který chvíli neposedí, všude vyleze a pod. Když jim řekneme, že to ma ten starší, který je více klidný až zadumaný, pořád něco studuje, je nadprůměrně inteligentní, tak na nas všichni koukají s otevřenou pusou.

geilinka
autor
27. pro 2019

Moc vsem dekuju. Ja prave taky nemyslim, ze maji nejakou poruchu. Ale kdyz to tvrdi nezavisle na sobe (mama a tchyne se donedavna ani neznaly) tak me nahlodavaly pochybnosti. Cekanni je za trest a uz jsem se uchylila i ke ksirum. Stavalo se ze nez jsem sbalila nakup rozprchli se aktualne nejake zakazy tezce ignoruji a v ramci meho dusevniho klidu to jinak neslo. Ale jsem rada ze se v usudku snad nepletu a maji jen sveraznou povahu...m

veronikav31
27. pro 2019

@geilinka a co se nimi domluvit-chvilku počkáme a kdo to vydrží nejdéle tak dostane něco za odměnu, je to sice určitý druh vydírání, ale občas to pomáhá.udělat z čekání hru.nebo kdo to déle vydrží podle něj pojedete na výlet atd. kšíry bych asi nepraktikovala,i když chápu,že pro zachování zdravého rozumu občas nic jiného nezbývá

zajiczek
27. pro 2019

@geilinka Chovaji se a jednaji dle popisu (a v mem osobnim porovnani s jinymi stejne starymi detmi) jako bezne zdrave deti.
Pardon, ale vasi nejblizsi maji docela spatne domnenky o vasich detech, a bohuzel i vas manzel. A vy jste z toho akorat vydesena. A pak mate strach, ze kdyz si vas syn pri nesouhlasu lehne, hned je autista. To je blbost - od vasich pribuznych. Je to standartni chovani. A nebo, kdyz nechce syn zpivat nebo rikat rikanky, ze je hned ADHD. A pritom ho to proste a jednoduse nebavi.
Vase pribuzne neposlouchejte a verte sve intuici a zdravenu usudku. Pro klid vasi duse bych se rozhodla si o techto diagnozach aktivne zjistit neco sama, at jste ve zdravem a sebevedimem obraze a vite, co je a neni jen obycejny blabol vadich pribuznych. Oni jsou totiz v pocetne prevaze (ovsem ne co se znalosti tyce) a pro vas nebude snadne tomu odolavat. Ale kdyz budete vedet, co a jak je a neni, a verit si, oni pak na vas nestaci a prestanou a vy budete mit klid a radost z vasich zdravych deti. 😊

amazonkajanik
27. pro 2019

@geilinka hele, být kšíry před 30lety, co jsou dnes, tak mi je mamka dala asi taky 😂 zdrhla jsem 5lidem na dovce na slovensku, jako dvouletá si otevřela okno v 2.patře a klepala plenu na parapetu,když nebylo po mém, vztekala jsem se dupanim až jsem zrudla (vzápětí prilitla jedna a byl klid😂) měla jsem tendence si povídat sama pro sebe, z ubrusu jsem v pěti odstrihla kus a omluvila to tím, že se mi zblbnul život ( ségry oblíbená rodinná historka 😂) škola mě nebavila, pokud to nebyla biologie. A jsem "normální " zda se to tak dá říct 😂
Rodinní příslušníci jsou zřejmě už zpitomnely ze všech těch odborných článků. Známý mají autistu a potvrdilo se to až v 6letech . A když má dobrý den, nikdo by to nepoznal

geilinka
autor
27. pro 2019

@veronikav31 aktualne nezabira ani ,,uklid si hracky pak pustime pohadku,, takze moc nevim jak jim vysvetlit, ze kdyz budou delsi dobu v klidu bude odmena

geilinka
autor
27. pro 2019

@zajiczek tak tchyne moc nacteno nema je ji 80 a jako sveho casu ucitelka v jeslich ......manzel uz dve deti mel ale ty byly klidnejsi takze ma zkreslene predstavy a moje mama resi tabulky takze to, ze v roce nemeli trojnasobek porodni vahy nebo nezajem o rikanky je podle ni prusvih. Pediatricka je taky starsi, takze jeji doporuceni k neurologovi, protoze se syn v ordinaci neboji, ale smejdi me vykolejil.
Nicmene zvazuju nejaky ten pohovor, aby mi potvrdil zdrave dite a ja to mohla omlatit o hlavu...
Potrebovala jsem asi cist, ze nemam deti az tak vyjmecne co se chovani tyka.

veronikav31
27. pro 2019

@geilinka a co třeba, pojď půjdeme spolu uklidit hračky...nebo kdo bude mít uklizené hračky dřív-já nebo ty?

geilinka
autor
27. pro 2019

@amazonkajanik on je starsi syn hroznej zlodej...miluje klice od auta tak jsme je dali na obyvaci stenu....nevim kdy nevim jak, ale najednou koukam on ma klice v kapse....sami byli max kdyz jsem se odbehla vycurat...a neudelal to jedinkrat....kliky z oken uz mame taky pryc. Mame siroke parapety a ja najednou slysim jak v pokojiku hulaka na deti venku...no sedel nahatej ve votevrenym okne a hulakal to mu byly dva roky....zidle uz mame zamceny protoze si je ruzne pristavovali jak potrebovali.....na hristi z nas maminky kvetly, oba od cca roka zvladali sami klouzacky prolejzacky.....z kocaru vystoupi za jizdy....kdyz pak jdu sama mam tendence furt koukat kde jsou.....
Manzel byl proti ksiram pak s nama jednou sel a po desetiminutove ceste na hriste byl totalne odvarenej...

geilinka
autor
27. pro 2019

@veronikav31 jo kdyz chce tak ho ani premlouvat nemusim kdyz nechce tak muzu zkouset ,,plac,, soutez , ale zarve na me ,,neci,, a ikdyby mel jen sedet na zadku tak neuklidi jedinou kostku....

geilinka
autor
27. pro 2019

A mladsi drzi solidarne s nim

veronikav31
27. pro 2019

@geilinka starší dcerka mi taky za jízdy vystupovala z kočárku,pak někam odbíhala a teď?chodí spořádaně vedle kočárku s mladším synem

martt
27. pro 2019

@geilinka Pokud chceš mít od rodiny klid, že máš normální kluky. Tak bych nevolila navštívit neurologa, ale klinického psychologa. Neurolog vás akorát bude hnát na další vyšetření, jako je EEG apod. Popřípadě stejně vas odešle k psychologovi nebo psychiatrovi. Zkus rodině vysvětlit, že jsou kluci zrovna v období, kdy zkouší co si můžou a nemůžou dovolit. Vím, že to stojí hodně nervů a síly, ale ono se to srovná neboj.

martt
27. pro 2019

@geilinka S tím úklidem u mladšího je to stejné, když nechce prostě neuklidí. Ted to dělám tak, že ho třikrát upozorním, že si musí uklidit hračky a pokud si je neuklidi nahážu je do pytle a donesu do popelnice. Jednou jsem mu je fakt do prázdného pytle nacházela a kdyz jsem sla ke dveřím, že jdu jako do popelnice najednou brek že ne. Tak jsem mu je podala, ať si je jde uklidit. Od té doby mi stačí vzít pytel do ruky a uklizi jak drak.

geilinka
autor
27. pro 2019

@martt na to je odpoved, ze jsem je rozmazlila
..

geilinka
autor
27. pro 2019

@martt ten pytel zkusim....to by mohlo zabrat

geilinka
autor
27. pro 2019

@veronikav31 on nechodi v klidu ani ted v idealnim pripade bezim vedle nej ,,zavod,, kdy to odpocita a utika

zajiczek
27. pro 2019

@geilinka tak pediatricku bych zvazovala vymenit, nebot tam je velka pravdepodobnost, ze v budoucnu uslysitei strasidelnejsi reci. Tchyni neresme vzhledem k jejimu veku. Tam bych tise nesouhlasila uz jenom kvuli ucte k jejimu veku a pochopeni, ze stareho vlka (jak se casto rikava) novym (a hlavne pádným) kouskum nenaucis. Navic ucitelka! Ty maji vetsinou zaryte vzory. Uz diky tomuto faktu, bych si z nim hlavu nelamala. At si mysli, co chce. Hlavne at nikoho neockuje. Manzel je orisek, tam musi on pochopit, ze co dite, to original, a nerodi se vsichni stejni, nebo spis podle jeho ocekavani. Ale to by musel on sam verit tomu, ze ma zdrave deti a ze je preci skvele, ze jsou zvidave. A k vase maminka, pri vsi ucte a bez snahy o urazku... tabulky jsou orientacni berlickou pro ty, co nemaji moc prehled a vytvari si zkreslene predstavy. Nebart je doslova a zaryte je zakladem zdraveho usudku. Tim zdraveho myslim - brat to s nadhledem!

geilinka
autor
27. pro 2019

@zajiczek dekuji ja vim. Jen uz jsem si fakt zacala pripadat jako v blazinci...
Ma ADHD, Honzik je hyperaktivni, to neni normalni....on neumi xXx je opozdeny .....
No a na moje ,,jsou jen zivejsi,, dostanu odpoved, ze jsem je v tom pripade rozmazlila.....tchyne doted nerozdychala, ze kluci odmitali dudlika (a to ikdyz je hlidala, ze vzdy dudlik prijmuli aspon s medem, vsechna ostatni vnoucata) jen moje deti ozuzlali med a vyhodili ho.... Hadame se i o stahovani predkozky ja jsem proti, ale predevsim manzel o to chtel pozadat doktory kdyz byl starsi syn na operaci s nesestouplym varletem....ze to bude mit jako za sebou......

Uz jsem uplne kantare z toho vseho...
Jinak je manzel zlatej, ale v tomhle budeme na noze asi porad...

zajiczek
27. pro 2019

@geilinka jejda!! To jepresne ta spatna stranka te stare solky nasich pribuznych a pod. Naopak je to do re, ze nechteli sami od sebe dudlika a navic, namacet do medu! Podprahove je ucit na cukr + navic pokud byli kluci jeste novorozenci, kojenci. No spatne. Bez tabulek, selsky rozum. Spatny no. A hloupe argumenty, kdyz vy chytre odpovite svedci o jeji/ch neinfomovanosti a egu - aby jako nebyli za ty neználky.
A predkozka se nesmi stahnout. Zacatek cviceni predkozky nejprve od 1 roku, po kazdem vecernim myti lehoulince cvicit stahen dolu, ale nepretahovat. Od tri let se zacina uvolnovat sama, ale do te doby by se mela opravdu kontrolovat a pomahat tomu, aby praaave v budoucnu byla uvolnena. A vas manzel je v tomhle trochu truhlik (nehodlam ho nejak pinizovat). Proste nevi si rady, nevidi do toho, do vyvinu deti a pid. a tudiz by mel bud radsi nechat to na vas, protoze vy se evidentne zajimate a diky tomu vite anebo at se zajima taky a brzy pochopi, ze to vzal za spatny konec a jeste by svym detem nevedomky a nechtene mohl zkomplikovat zivot. Vzit mu predkozku je spatne. Teda ze zdravotniho hlefiska a pak v budoucnu i sexualniho. Mam pro vas tip. A to neni mnou nic vymysleneho. Reknete mu, ze kdyz mu bude chtit vzit, ci strhnou predkozku takhle brzy, jako dospely bude mit syn problemy s citlivosti se vzrusit pri sexu. Ona totiz ta prefkozka, kdyz neni, tak znecitlivi penis a muzi si ten sex neuziji jako ti, co ji maji, ci kterym nebyla strhnuta. At se to klidne overi na netu. Tohleje fakt. A uvidite, jak zmeni nazor. On je taky muz a ti jsou na sve penisy velmi citlivi. 😉 Ato, co by nedopustil u sebe, to by nedopustil ani u synu.

eithelwing
27. pro 2019

Naše dcera je v něčem jiná, napr. říkanky miluje. Ale zase je trochu neohrabaná. Ovšem také je ji všude plno. Mluví jedině nahlas, nebo křičí nebo se rehta. Nemá moc tišší projevy. Je do všeho hr, teď a hned. Nerada čeká.
Když ji ale aktivita baví, vydrží. Ráda se učí nové věci.
Je doslova vychcana, snaží se neustále vyjednávat. Ve 2,5 letech trošku sisla, ale má širokou slovní zásobu a tvoří.komplikovana souvětí.
Nebojí se cizích, je schopná s nimi i odejít. Je to divous, těžko se klidní, ale už si pomalu zvykame, že je to taková dračice. Rozhodně ale podle mě není adhd.

veronikav31
27. pro 2019

@geilinka u nás starší dcerka dudlíka měla, mladší syn jej nikdy nepřijal-upozorňuji,že oba dva byli zvyklý na flašku UM, kojila jsem krátce a ani jednomu jsem dudlíka do medu nebo cukru nedávala. Předkožku stahovat u syna nemám-budou mu 2 roky a doktorka mi řekla,že do 3 let se to nebude řešit,že si jej časem uvolní sám.

martt
27. pro 2019

@geilinka Jako kdybych slyšela svoji tchyni s tchanem. Také vždy, když se kluci nechovaji, tak jak chtějí, tak jsem je rozmazlila já. Já to u nich dělám tak, že jedním uchem sem druhým tam. A myslím si svoje. Nejvíc bylo, když mladší vůbec nechtěl mluvit. Ještě teď v září, když nastupoval do školky skoro vůbec nemluvil. Poslouchala jsem jak mám opožděně dítě apod. Ted se ve školce rozmluvil, tak ze pusu nezavre. Naposledy co byl u nás tchán s tchyni, tak zas měli problém, že mluví hodně.😂🤣🤣Co se týká toho stahování pokud vám to na tříleté prohlídce nedoporucila doktorka, tak bych to zatím nechala být. U staršího syna jsme to měli přímo zakázané ať nepretahujeme. U mladšího syna ( ted mu jsou 3roky a 9 mesicu) nám doktorka rekla, že když si při koupání vzpomeneme tak můžem z lehka zkusit stahovat, ale pokud to nepůjde máme to nechat být a ze to nemusí být ani nijak často to stahování. A jak už někdo tady psal zkus svému manželovi říct aby si o tom něco přečetl. U nás to bylo vždy tak, že manžel přišel "chytrý" buď od svých rodičů nebo od kamarádů a poucoval co a jak. V některých věcech byl úplně mimo. Takže u nás občas pak docházelo k menším hadkam. Ale ve většině případů jsem ho "umlatila" argumentama. 😂