Bezmléčná strava u ročního dítěte

kristynasebek
13. čer 2017

Dobrý večer maminky! Moc Prosím o rady, nebo případné odkazy. Máme zjištěnou alergii na kravské mléko a mírně sóju. Zatím od naší Dr. po delších komplikacích a potom co se to dle mé intuice po mnou prosazených odběrech potvrdilo. Holčička 16 měsíců. Fakt googlím jak čert a nemohu najít nějaké jídelníčky a bližší informace o denodenní stravě. Předem mockrát děkuji za reakce, rady a zkušenosti 😊!

kristynasebek
autor
14. čer 2017

@eli_luc Jsi zlatá!Díky! Měla bych být už zkušená a schopná se tomu v pohodě postavit a Já si případnu, jako neschopná a začátečník😣a tím, že nejsem v pohodě tak ani malá. Bráška je naštěstí ve školce😥 A to jsem se styděla napsat i příspěvek sem😇😂 Díky bohu, že jsem se osmělila😈😃

betelgeuzz
14. čer 2017

@kristynasebek doktoři moc o alergii na BKM neví a mají pocit, že dítě mlíko potřebuje. Když jsem se na to ptala dětské, tak řekla, že dietu dávat nemám, že rodiče dnes všechno svádí na mlíko. Udělala jsem si to po svým a dieta podle mě pomohla.

pajula123
14. čer 2017

@kristynasebek naprosty souhlas s @eli_luc - nic si nevycitej. Doktorum taky moc neverim,nase dr.to taky bagatelizuje. Rodinu srovnej do late. Alkoholikovi by urcite nenalili,diabetikovi nenuti sladke,zlucnikari tucne,tak nesmi delat ani toto.

pajula123
14. čer 2017

Ja spoustu veci neresim,nerada jdu do konfliktu,ale jak jde o syna,tak "neznam bratra" 🙂

kristynasebek
autor
15. čer 2017

@pajula123 Taktéž😀Jak jde o děti..Ale přestože mám zkušenosti s laryngitidama, zloměnou ručkou tak tady jsem špatně důvěřovala...Přitom kamarádky mají děsivý zážitky. Jednu z dětské posílali domů,že zbytečně panikaří u vysokých horeček a pak z toho byl meningokok😯a druhá už se čtyřletou chodí na psychiatrii po tom co se nemohla vaprazdňovat a v noci se budila, ptž až ve třech zjistili alergii na lepek😦hmmm....Pak se odevzdejte doktorům..

pajula123
15. čer 2017

@kristynasebek ufff,tak to je mazec ☹

hafika
15. čer 2017

Místo pečiva, lze doma udělat třeba nějaké jednoduché nekynuté placky (např. bramborové, žitné ap.) a upéct je nasucho v troubě na pečícím papíru. Naše děti to milují do ručičky, někdy je dělám na cesty. Já osobně máslo nenahrazuji a prostě ho nepoužívám. Margaríny mi a) nechutnají, b) existují výhrady k jejich složení (hlavně obsah trans-nenasycených mastných kyselin. Na pečivo stejně mažu max. nějaké zeleninové nebo luštěninové pomazánky a pod ty není nic potřeba, nebo ho přikusujeme např. k polévce (a to taky není potřeba). V ostatním vaření lze máslo bez problémů nahradit oleji nebo občas sádlem.

Místo jogurtů jde udělat něco ala mléčná rýže do rostlinného mléka. Dělám kaši z rýže, jahel nebo pohanky, vařím rovnou s rozinkami nebo brusinkami (pak často ani není potřeba doslazovat), někdy nakonec přidám oříšky a mandle a nechám ztuhnout.

Pro malé dítě bych brala jen rostlinná mléka v krabicích nebo doma dělaná. Sušená mléka obsahují řadu dalších aditiv a pro děti mi to nepřijde úplně OK na denní konzumaci. Navíc speciálně Zajíc je připravován na lince, kde jsou zbytky ze sušení mléčných produktů, takže může obsahovat kasein (hlavní bílkovina kravského mléka), mají to dokonce na obalu.

kristynasebek
autor
17. čer 2017

@hafika Děkuji za recepty!

rikuska9
17. čer 2017

Zdravím, neprošla jsem všechny komentáře, ale ráda bych vám předala své zkušenosti, protože myslím, že máme skvělou paní doktoru, která vypadá, že se dost vyzná.
Dcera na ABKM trpí od narození, Zjistili jsme to asi ve 3 měsíci, kdy jsme objevili ve stolici krev. Dietu jsem nasadila já, abych ji mohla dál kojit. Krom ničeho, co obsahuje mléko - mléčnou bílkovinu (tedy i syrovátka), jsem nejedla ani nic, co obsahuje sóju, poněvadž její bílkovina je dost podobná té kravské, tedy často je to společné. Problém této alergie je, že správně nefunguje vstřebávání živin, proto dcera moc nepřibírala. Dle slov naší paní doktory není možné při této dietě jíst třeba jen malé množství, protože pokud už je alergen v těle, je jedno jak velké je jeho množství. Když jsem si dala trochu něčeho a myslela si, že je to ok, tak nebylo. Je potřeba opravdu striktní dodržování, aby to mělo efekt. Úprava po nasazení diety se projeví až 3 až 4 týdny.

Jde o alergii, která by měla vymizet do 3 let věku dítěte. V horším případě může přejít na jinou alergii. Já jsem tedy po několika měsících zkusila něco mléčného a když to vypadalo, že se u dcery nic neobjevilo, tak jsem jásala a opět začala jíst mléčné výrobky. Jenže když jí byl asi rok (a dál) začali jsme u ní pozorovat, že má dost červené líčka, i když je doma už nějakou dobu, že už to nebude tím, že přišla ze zimy. Všichni říkali jaká je krásná červeňoučká apod. Ale mně už se to nezdálo, mě to přišlo zvláštní, navíc je měla takové drsnější, tak jsem se osmělila a zeptala pí doktorky. No a ona říkala, že to často bývá jako jediný projev ABKM!! No já sem myslela, že mě klepne, Takže když jí byl asi rok a 3 měsíce nasadili jsme dietu tentokrát jí. Zatím ji stále držíme (je jí rok a 9 m).

K jídlu doporučuju kaši Sinlac, je speciálně pro lidi s ABKM. Dělá se do vody a na rozdíl od ostatních kašiček (které se musí dělat do mléka, aby byly dobré), je výborná. Dá se sehnat v lékárně nebo už jsem ji viděla a kupovala v Tetě a DM (tam je asi nejlevnější).
Jinak je toho k jídlu dost - maso, brambory, rýže, zelenina, ovoce/přesnídávky, moučníky bez mléka (např. http://www.potravinova-alergie.info/sladka-jidl...). Také třeba babička vymyslela omáčku tak, že zahustila jíškou vývar a to měla malá s knedlíkem a masem a moc jí to chutnalo (i mně 😉), špenát se dá také bez mléka udělat atd.

Omlouvám se za dlouhou zprávu, ale jsem ráda, že díky naší paní doktorce (a zkušenostem) toho víme tolik a můžu to předat ostatním.

Přeju hodně síly a vytrvalosti!

Klára

rikuska9
17. čer 2017

Ještě jsem zapomněla, že je vhodné (dle paní dr.) při dietě dávat dítěti kalciový sirup. Je dobrý malá ho má ráda. Když jsem dietu držela já (kvůli kojení), tak jsem kalcium přijímala v šumivých tabletách. (Vše z lékárny)

kristynasebek
autor
17. čer 2017

@rikuska9 Mockrát děkuji za příspěvek!Moc mi to pomáhá, vědět stále více. Malá má ráda kaše, takže jsem ráda za tip na Sinlac!👍

s37
12. únor 2018

Ahojky, zdravím Vás, jsem úplně zoufalá. Můj syn musí držet bezmléčnou dietu a já netuším co mu můžu dávat? Něco jsem si už tady přečetla, ale co třeba piškoty? Nenašla jsem tam napsané mléko. Syn je miluje a myslím, že mu to nevysvětlím, že je nemůže.

rikuska9
12. únor 2018

@s37 Ahoj, ja myslím, že piškoty jsou ok. Když tam není napsané mléko,popr. syrovátka nebo sója, tak to může 🙂

rikuska9
12. únor 2018

@rikuska9 Já jsem třeba ještě objevila ovocné tyčinky pro děti od 1 roku. Kupovala jsem je v tescu (jedny byly od Hipp a druhé už nevím), ale určo budou i jinde (třeba v dm).

s37
12. únor 2018

@rikuska9 Ahojky, díky tak snad jo, jsem z toho úplně vedle. Jsem z toho úplně vynervovaná, mám nastoupit do práce a Kubík do školky. Neumím si to moc představit.

s37
12. únor 2018

@rikuska9 Ahoj, tyčinky znám, Kubíkovi moc nejedou. A nevíte někdo, co rohlíky v Tesku, Albertu?

rikuska9
12. únor 2018

@s3jak si člověk zvykne není to tak hrozné, jen musí furt všechno číst a dávat si pozor, co ji před dítětem, aby ho nezlobil. Místo masla dáváme sádlo i do cukroví. Jinak pozor na pečivo, tam se to taky někde dava. Standardní rohlík a chleba jsou ok, ale je třeba i podmaslovy chleba, nebo ve sladkém pečivu.
Jinak třeba hořká čokoláda je ok. Nebo v penny či dm kupuje slané kukuřičné dinosaury 😉. Jen takove tipy na mlsání.

s37
15. únor 2018

Ahojky, tak jsem pozjišťovala rohlíky v okolí a Tesco, Hruška i Albert mají bez mléka i soji. No ale jinak jsem nenašla žádnou takovou mňaminu, nějakou tyčinku, ovocnou, nebo tak něco. Ve všem je psána ta stopa mléka i soji. To taky hlídáte?

rikuska9
15. únor 2018

@s37 Když je tam napsané, že "to může obsahovat" tak to neresime. To by už nemohly skoro nic. A doufáme, že ta šance je opravdu minimální, že by tam něco bylo.

s37
23. únor 2018

Ahojky holky, tak jsem našla dobrou kaši, bez mléka, bez lepku, s probiotiky, slazená třtinovým cukrem, je rýžová. Má různé příchutě, zalévá se vodou a nejlevněji vycházi u Dr. Maxe, přes internet. Tak jsem se chtěla podělit o novinku, třeba to někomu pomůže. Dělám poloviční porci třeba na snídani, nebo svačinku.

s37
23. únor 2018
s37
23. únor 2018

@kristynasebek tady jeden tip na kaši

mamitom
23. únor 2018

Ahoj, nečetla jsem všechny příspěvky, ale v těch dlouhých holky psaly, co vaří/jí. U syna se alergie objevila ve 4.mesici a skončila mu až teď ve dvou letech. U nás hodně frčely různé kaše, u rohlíků jsme si vždy zjišťovali, jestli ok nebo ne dle pekárny. Jinak jsem taky pekla doma, měl rád pro změnu třeba i obyčejné olejové bábovky a tak, hodně ovoce (opravdu skoro všechno), zeleninové polévky zahuštěné třeba ovesnými vločkami, s omáčkami to bylo horší, ale dá se vymyslet 🙂 rostlinná mléka jsem si taky vyráběla doma, kupované jsou fuj plné aditiv, které dítě nepotřebuje... Mléko v pečení se dá různě nahradit buď těmi rostlinnými mléky nebo do buchet dát namačkaný banán, nastrouhané jablko, mrkev ad. U nás byly teda projevy jako vyrážka, ekzém a hlavně velký břichobol. Přeju hodně zdaru, snad to bude lepší! 🤗

meesha
23. únor 2018

@s37 slozeni rohliku vsech dodavatelu jsem videla primo v aplikaci iTesco pres kterou objednavam dovoz. Jinak ja rohliky pecu 2-3x tydne doma, je to temer bez prace, bez nadobi. 12ks, hned zamrazit, podle potreby sup do mikrovlny na 45sec hotovo. Bezpecnejsi cesta.

kamste
23. únor 2018

Osobní zkušenost nemám, příspěvky ostatních jsem nečetla, ale narazila jsem na tyto stránky (když jsem sama měla u nejmladší podezření a začla hledat informace):
http://navlnechuti.cz/alergie-na-mlecnou-bilkov... jsou tam pěkný recepty
http://www.jimejinak.cz/kategorie/recepty/
https://www.proalergiky.cz/vareni/recepty/domac...
a ještě pro zajímavost http://www.mozaikapotravin.cz/

meesha
23. únor 2018

@meesha tesco:

Složení

1/ Pšeničná mouka, voda, rostlinný olej řepkový, droždí, sůl, pekárenský přípravek (pšeničná mouka, enzymy, látka zlepšující mouku kys. askorbová), ječná sladová mouka diastatická, 2/ Pšeničná mouka, pitná voda, rostlinný olej řepkový, droždí, jedlá sůl jodidovaná, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor E 481, ječný sladový extrakt, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová, enzymy), 3/ Pšeničná mouka, pitná voda, rostlinný olej řepkový, droždí, jedlá sůl jodidovaná, zlepšující přípravek [ječná sladová mouka, žitná mouka, emulgátory (E 472e, E 471), dextróza, cukr, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová, nosič fosforečnany vápenaté, enzymy], 4/ Pšeničná mouka, pitná voda, rostlinný olej řepkový, droždí, jedlá sůl jodidovaná, zlepšující přípravek [ječná sladová mouka, žitná mouka, emulgátory (E 472e, E 471), dextróza, cukr, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová, nosič fosforečnany vápenaté, enzymy], cukr, 5/ Pšeničná mouka, pitná voda, droždí, rostlinný olej řepkový, jedlá sůl jodidovaná, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor E 481, ječný sladový extrakt, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová, enzymy), 6/ Pšeničná mouka, voda, pekařský tuk (vepřové sádlo, řepkový olej), droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, emulgátor: E471, regulátor kyselosti: E341), 7/ Pšeničná mouka, voda, droždí, řepkový olej, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, pšeničná mouka, emulgátor: E472e)., 8/ Pšeničná mouka, voda, pekařský tuk (vepřové sádlo, řepkový olej), droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt)., 9/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová mouka, emulgátor: E472e)., 10/ Pšeničná mouka, voda, pekařský tuk (vepřové sádlo, řepkový olej), droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (cukr, ječná sladová mouka, emulgátor: E472e), 11/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt), 12/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt), 13/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt), 14/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt), 15/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, pšeničná sladová mouka, emulgátor: E481; ječný sladový extrakt), 16/ Pšeničná mouka, voda, řepkový olej, droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, ječná sladová mouka, cukr), 17/ Pšeničná mouka, voda, pekařský tuk (vepřové sádlo, řepkový olej), droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, emulgátor: E472e; cukr, glukóza, regulátor kyselosti: E341), 18/ Pšeničná mouka, voda, pekařský tuk (vepřové sádlo, řepkový olej), droždí, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, emulgátor: E472e; cukr, glukóza, regulátor kyselosti: E341), 19/ Pšeničná mouka, pitná voda, droždí, rostlinný olej řepkový, jedlá sůl jodidovaná, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, žitná mouka, emulgátor E 472e, enzymy, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová), 20/ Pšeničná mouka, voda, živočišný tuk (vepřové škvařené sádlo), rostlinný olej řepkový, pškrov pšeničný, jedlá sůl s jodem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, emulgátor: mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mono- a diacetylvinnoucukr, glukoza,regulátor kyselosti: fosforečnan vápenatý,látka zlepšijící mouku: kyselina askorbová,enzymy),posyp mák 0,2%, 21/ Pšeničná mouka, voda, živočišný tuk (vepřové škvařené sádlo), rostlinný olej řepkový, pškrov pšeničný, jedlá sůl s jodem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, emulgátor: mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mono- a diacetylvinnoucukr, glukoza,regulátor kyselosti: fosforečnan vápenatý,látka zlepšijící mouku: kyselina askorbová,enzymy),posyp mák 0,2%, 22/ Pšeničná mouka, pitná voda, droždí, živočišný tuk (sádlo vepřové škvařené) nebo rostlinný olej řepkový, škrob pšeničný, jedlá sůl s jódem, zlepšující přípravek (ječná sladová mouka, emulgátor:estery mono- a diglyceridů mastných kyselin s kyselinou mono- a diacetylvinnou, cukr, glukóza, regulátor kyselosti:fosforečnan vápenatý, látka zlepšující mouku:kyselina askorbová, enzymy), posyp mák 0,2%