Defekt septa síňového, jak probíhá katetrizace u dětí?

gnozka
31. črc 2016

Ahoj , mam dcerku 9m a na kontrolním UTZ srdíčka nasli srdeční vadu . Defekt septa sinoveho . Vim o co jde . Sáma jsem po operaci teto vady , ale přišli mi na to az v dospělosti . Neni to dědičné takže dr rikal ze je to neskutečna náhoda ze ma dcerka totéž . Dcerka půjde v předškolním veku na katertizaci aby defekt uzavřeli . Mate prosim nekdo zkušenost jak to probíha u deti ??? Dekuji

hz
31. črc 2016

@gnozka ahoj, osobni zkusenost nemam. jen muj bracha, kdyz byl maly, tak mu na to prisly. dirka se sama zatahovala, ale pak prisel Cernobyl a v jeho srdci nastal opak-zacala se zvetsovat. Na ZS byl pak na operaci, opakoval kvuli tomu rocnik..neter ani synovec(ze sestriny linie) to nemaji, tak doufam, ze ani muj syn ci mimi v mem brisku to mit taky nebudou. ale pry to kdysi v rodine nekdo mel a umerel na to(kdyz se to neresilo)...
Kazdopadne jsem ti neodpovedela na tvou otazku, cimz se omlouvam... mohu se jen zeptat, jak na to pri tom UTZ prisli? byly predtim nejake priznaky, nebo proste jen preventivne v ramci toho, zes tim prosla?

tery_s
31. črc 2016

Ahoj mě tuto vašu zjistili až v dospělosti přitom je to vrozené , ale ani dětský ani obvodní lékař to nezjistili až při pracovní prohlídce, kde máme nařízeno ekg to zjistila paní doktorka s poslechem byla jsem vyšetřena ECHO srdce a potvrdilo se, žádné omezení jsem celý život zatím neměla dělala jsem vše jako ostatní až teď v těhotenství mám 2x kontrolu ECHO a případně omezení přirozeného porodu kvůli zátěži, ale to se rozhodne ke konci . Na genetice vyšli všechny vyšetření v pořádku a nedá se předem u plodu tato vada priliz zjistit až po narození. Sama jsem ještě neměla ani zákrok k uzavření defektu, protože se můj stav nijak nemění a defekt je pořád stejný. Asi mě to jednou čeká z čehož mám trochu strach, ale hlavní je aby se mi narodilo zdravé miminko a vadu neziskalo.

gnozka
autor
31. črc 2016

Me na to prave přišli náhodou ve 33 letech . Před dvěma lety . Vetsinou je tato vada slyšet formou selestu ale ja jsem důkazem toho ze taky nemusí . Dalsi příznaky jsou časté Zanety průdušek a dychavycnost ale ja se narodila v usti nad Labem kde v 80tych letech byl dychavycny každy , takže to nikdo neřešil . Před dvěma lety jsem mela často v praci otykani nohou ale dělám v lékárně kde stojím cely den tak jsem to moc neřešila ale mezi řeči jsem to rekla svymu obvodakovi a ten protoze je velmi pečlivý me poslal na různá vyšetření včetně kardia. A tam buch ho . Mate vrozenou srdeční vadu . Ja mela 14 dni před svatbou a chtěli jsme hned dite . Takže rana jak blázen a defekt byl veliky skoro 2 cm takže uzávěr nutný . Byla jsem odeslána na katertizaci do ikemu kde se ale zákrok nezdařil . Defekt byl moc veliky a ten deštník kterým ho uzavírají byl maly . A kdyby vzali větší velikost zase by neseděl v mem srdci takže pecka . 40 min trápení na sále k ničemu . Musela jsem na operaci ale to uz jsem sla na vlastní zadost na Homolku kde majidaleko větší zkušenosti . Delali mi operaci skrze zebra . A na Homolce zjistili jeste ze mam horší chlopeň , protoze mi na vadu přišli pozde takže ji opravili sakumprdum . No zážitek hrůza ale je to zamnou . Dva mesice jsem musela brát léky na ředění krve a pak jsem mohla otěhotnět . Otěhotněla jsem jeste ten tyden co jsem je přestala brát 🙂)) tehotenstvi úplne v pohode . Tim ze je srdíčko spravene jsem úplne zdravá a bez léku . Mohla jsem i rodit normálně ale mala nesestoupila do pánve . Na zaklade me vady nam bylo doporučeno jen pro jistotu az se mala narodí zajít na kardio v jejich 3 mes . I kdyz to neni dědičné . Takže tak jsme se tam dostali no a tam zjistili ze ma totéž . I kdyz také nemela selest . Nekteré deti jen hlídají . Záleží na velikosti defektů , ale dcerka to ma 9 mm takže uzávěr témeř nutný . A ja budu asi i radsi kdyz ji to udělají v dětství protoze deti to lepe snášejí . Takže ja mam zkušenosti u dospělých ale u deti prave ne . Takže me to zajímá . Jak to probíha .

tery_s
1. srp 2016

@gnozka tak s tím zkušenost nemám, ale určitě vás odešlou na kardiochirurgii, kde se operují tyto vady i dětem. Vzhledem k věku to bude v celkové narkóze, ale lékaři vědí co dělají. Pokud už navrhli operativní řešení nyní, má to svůj důvod. Já mám defekt malý a několik let neměnný, takže jsem zatím zákrok doporučený neměla, ale určitě mě čeká a nejspíš právě po těhotenství, kdy dochází k zátěži i následným porodem. Dospělý člověk si to nějak přebere, ale miminko/dítě ne, možná dobře - neví co jí čeká a nebude si to nejspíš ani pamatovat, v nemocnici budeš mít určitě nárok být s ní po celou dobu pobytu. Tak vám moc držím palce a posílám sílu a přeju moc zdravíčka

hz
1. srp 2016

@gnozka pravda... dnes uz jsou i jine metody.. muj bracha byl na klasicke operaci v Motole, ale to bylo nejak po prevratu.. doted ma snad 20cm jizvu mezi prsy-kopiruje hrudni kost(jmenuje li se to tak).. prisly mu na to ve skolce, kdyz byl hodne unaveny, vychazky prakticky nezvladal..po tom Cernobylu to slo rychle, zaclo se to zvetsovat a do trech mesicu byl na operaci..

gnozka
autor
1. srp 2016

Malou to ceka nekdy v předškolním veku . Vcera jsem našla stránky kde to hezky popisuji jak probíha katertizace u deti 🙂 rozdil je tedy v tom ze deti uspavaji. Ja byla pri vědomi a hrůza . Radsi bych spala . Mala to určite zvládne . Deti to nesou suprove . To ja se tam budu hroutit aby to vse dobre dopadlo 🙂 šle samozřejme ne před ni 🙂) ale jak rikam vzhledem k tomu čím jsem si prošla ja v dospělosti jsem tada ze ji na to přišli uz ted . Ale vetsinou se to dela jen katertizaci takže pokud Vas to nejspíš ceka tak to je pohoda . Jen u me to nejak nevyšlo ale to pro to ze byl defekt velký . U Vas to bude brnkacka 🙂

bidiba88
11. kvě 2020

Ahojte. Mám dceru 6 let s defektem síňového septa, čekáme termín katetrizace v Motole, ale kvůli tomu koronaviru nám ji odložili. Dcerka je poslední dobou unavená, nikam nechce chodit, asi to neudýchá. Navíc jsem u ní začala pozorovat modré žilky kolem levého oka.