Hypofunkce štítné žlázy u dvouletého dítěte

janca118
11. črc 2018

Prosim, ma nekdo zkusenost s tezkou hypofunkci stitne zlazy u maleho ditete? Ted se na to prislo u naseho 2 leteho syna, ztratil temer rok vyvoje (mimo jine dalsi zdravotni problemy, ktere kvuli tomu ma) a zajima me, jestli se po uzivani leku vse srovna a vse dozene nebo muze mit nejake nasledky, kdyz ho hypotyreóza takhle zbrzdila.

lufulie
11. črc 2018

dobrý večer, já sama jsem nemocná a toto zjistili i u dcera v cca až 7 letech, kdy neprospívala, tehdy poprvé jí byla nabrána krev a zjištěna hypofunkce. Po měsíci léčby absolutně dobré výsledky. Teď mám v srpnu dvouletou dceru, ta je hlídaná od porodu, pravidelné odběry z hlavičky každé tři měsíce. Krom prvotního výkyvu je v normě, takže zatím bez léčby. Jak se na to přišlo u vás? klidně sz

janca118
autor
12. črc 2018

@lufulie predpokladam ale, ze vase dcera nebyla pozadu ve vyvoji. Nebo ano? Syna to zabrzdilo zhruba v roce, takze ve dvou letech je na urovni rocniho. Nechodi, nemluvi atd. Bohuzel se na to prislo az takhle pozdě, protože u takhle malych se vubec toto onemocnění nepredpoklada, navic, kdyz se dela novorozenecky screening (ten mel negativni). Je to opravdu hodne vzacne, nikdo se s tim zati nesetkal. No a prislo se na to tim, ze porad neprospival a uz se vycerpaly vsechny mozny testy (genetika, metabolika, rezonance..) tak neurologa napadlo jeste hormonalni vady a pediatr nastesti zaskrtl i stitku. A bylo to tam. Vsichni jen valili oci. Takze me spis zajima, jestli vse dozene a bude "normalni" nebo si ponese nasledky ve forme nejakeho zaostani nebo špatného vyvoje 😔

lufulie
12. črc 2018

aha, to ne, dcera byla "pouze" bledá, bez energie a trpěla nechutenstvím. U té malé to naštěstí hlídají, screening měla také negativní, ale první odběr ve dvou měsících měla TSH zvýšené. Držím palce, ať se vše dožene a ať je malý zdravý. Dejte vědět, prosím.