Kdy jít do školky po dobrání antibiotik?

violla29
19. lis 2023

Ahoj. Dcera (4r)začala v noci chrápat, a potom jsem si všimla že má na mandlích bílé tečky (čepy) a zarudlé mandle. Dceru se ale nic nebolí, nemá rýmu, kašel , teplotu, normalne funguje. Šli jsme tedy k Dr. Udělala výtěr z krku, potom taky vzala krev. Angínu nemá, mononekluozu také ne. Prý má všechno v poradku. Nasadila antibiotika. Dneska dobere antibiotika, může jít tedy zítra už do školky? S antibiotikama co bere by, neměla chodit na slunko. Jinak v krku má bílé tečky pořád a chrápe taky pořád, když jsem se ptala kdy máme dojít na kontrolu tak Dr, říkala že na kontrolu jít nemusí a stim chrápáním si zajít na ORL. Takže mi vlastně ani neřekla co ji je. Nemáte někdo podobnou zkušenost co by to mohlo být a kdy tedy může jít do školky? Díky

palja
19. lis 2023

@violla29 my máme ve školce napsané, že týden po dobrani ATB má být ještě dítě doma. Ale podle mě je to dost individuální. Moje holky mají vždy po ATB dost oslabenou imunitu a nechávám je ještě pár dní doma, protože jinak by hned zase všechno chytly.
Takže jí dala ATB jen tak? Dělala aspoň crp? To chrápání... může mít zvětšené mandle při nemoci, ale po vyléčení dcera chrápat přestane a na Orl to vždy v krku vidí, že už je to ok.
Ještě dcery chrápou, když jim začíná rýma a pak když už nechrapou, tak poznám, že rýma odezniva.
Když má ty bílé tečky v krku, tak mě napadá, že ještě třeba není dolecena a je potřeba ještě kontrola u dr a popř ještě jedny ATB. Dcera to tak při angíně měla, že potřebovala ještě jedny. A v krku to vypadalo tak, že po stranách měla 2 boule (zvětšené mandle) a na nich čepy (bílé povlaky).
Ale tohle by měl zhodnotit dr. Pokud je dcera ještě nemocná, tak bych určitě zašla na kontrolu. My teda chodíme normálně k pediatrovi, ta to taky pozná, udělá základní odběry a ordinuje. A vždy po ATB jsme měli přijít na kontrolu a ještě přinést moč.

violla29
autor
19. lis 2023

Crp co to je? Dělala ji stěr z krku a potom jsme byli v Synlab a tam ji brali krev z prstu. Říkala že má všechno v pořádku a právě se divila že ji nic nebolí a že ji nic není. To že nemá dojít na kontrolu po dobrání antibiotik mi prijde taky divné. Moč po nás nechtěla. Antibiotika ji dávala dvoje. @palja

merope
19. lis 2023

@violla29 Angína taky může být virová. Ale nechápu trošku ty antibiotika bez jakékoli diagnózy a navíc když se nic nezměnilo, že jako ji zase poslala do školky.

CRP je právě na zjištění, zda to, co to je, je bakteriální nebo virové. A pokud to bylo v pořádku, tzn. to nebylo bakteriální, nechápeme tu (asi nikdo) ty antibiotika.

Na ORL se řeší i ty bílé tečky v krku. Dala vám aspoň žádanku? Protože to je asi tak to místo, kam vás měla poslat rovnou (než vám dávat antibiotika).

Jinak naopak co se týče antibiotik, tak to s návštěvou školky až tak moc nesouvisí - v UK klidně pošlou do "školy" (věkově naše školka) dítě i s antibiotiky - a jelikož nejde nechat dítě doma bez omluvenky doktora, tak prostě jde. A naše pediatrička klidně už při konci antibiotik říká, že můžeme na hřiště (pokud nemá nějaká, kdy se nesmí na slunko - pak pochopitelně když slunko nesvítí). Školka je pak spíše o tom, že je mnohem fyzicky náročnější než "jít na hřiště" a má oslabenou imunitu, tak může něco chytit. Ale u tebe se v podstatě ani nezačala léčit... pořád tomu nerozumím.

violla29
autor
19. lis 2023

Zadanku mi nedala, jenom se mě zeptala jestli někam s malou na ORL chodím, řekla jsem jí ze ano tak mi řekla ať tam jdu a pak jí dám vědět co mi tam řekli. Ještě mi teda řekla že ty bílé tečky můžou být chronické? Zítra zavolám na ORL. @merope

janule0123
19. lis 2023

@violla29 aspoň týden po dobrani nechat doma, jestli ji nechceš mít obratem doma - imunita je oslabena … takhle nám to vždycky říkala dětská …

g_m
19. lis 2023

Pokud jsi doma, nechej ji ještě aspoň tři dny doma. Pokud bych měla mít dítě doma ještě týden po dobrání atb, tak do práce asi nedojdu nikdy 😀 Zároveň naše dr. vždy po dobrání říkala, že už můžou. Chápu důvody, proč nechat dýl doma, ale naštěstí se nám nestalo, že by byli obratem zpátky s něčím dalším...

angelchild
19. lis 2023

@violla29 davala jsem do skolky cca 3 dny po dobrani😉 a na to ORL bych radsi zavolala a nenechala nic nahode. Melo by to tam jit i bez doporuceni🙂