Laktózová intolerance. Zkušenosti?

berculka
30. bře 2022

Hezky den. Syn 18 mesicu ma cca 3 mesice ridkou kasovitou stolici. Prvni polovinu z te doby mu intenzivne rostly zoubky, tak jsem toku nevenovala vyssi pozornost.
Trva to ale i nekolik tydnu pote a kaka klidne x krat za den.
Napadla mi laktozova intolerance, protoze dnes rano mel cerealie s mlekem (da se rict poprve ciste mleko) a do hodiny 3x prujem.
Mate nekdo zkusenosti? Pristi tyden jdeme k detske, ale ta vetsinou rekne "zkuste" tohle a tohle na cokoli.
Je dobre nechat to diagnostikovat nebo staci opravdu zkusit eliminovat doma? Budu rada za rady.
Dekuji.

9radka9
30. bře 2022

@berculka jo ty jejich řady "zkuste" jsem milovala...my měli asi také tuto intoleranci, ale Bůh ví, opravdu jsem asi půl roku nedělala nic jiného než zkoušela a skončilo to tak, že jsem nemohla mléko, lepek, vejce, sóju... u 18 měsíčního by už mohli vyjít alergie/intolerance z krevních testů...jako brát krev asi nebude nějaká sranda, ale za mně lepší než změnit svůj život v pátrací hru...bylo to děsný

berculka
autor
30. bře 2022

@9radka9 dekuju za reakci, my jsme mlecne vyrobky uz parkrat omezili, ne vyradili uplne a mam pocit, ze to bylo lepsi, v tom ze to nebyl tak velky prujem, i tak to nikdy nebyla konzistentni stolice. Ale nejake presnejsi zaznamy jsem si nedelala, dneska tak soudim podle toho cisteho mleka. Ale zas jinde mi poradili, ze to mozna bude lepek a ev.nejak spojene.. tak si rikam, ze nechat to vysetrit by bylo asi lepsi

sirinfirst
30. bře 2022

Většinou to není laktozou, ale bílkovinou krajského mléka. Tahle alergie je z krve prokázat nedá. Dělá se eliminačně expoziční test - tři týdny pečlivě hlídat u všeho složení, aby tam opravdu nic z mléka nebylo, a potom zkusit opět dát a čekat na reakci.

janedv
31. bře 2022

@sirinfirst ano, presne.
@berculka ona se casto v diskusich
zamenuje laktoza (mlecny cukr) za bilkovinu kravskeho mleka (protein). A ta intolerance je obvykle na tu bilkovinu, ne na cukr. Mel to syn, znam to velice dobre. Problem je,, ze nestaci vysadit mleko, ale vse, co obsahuje tuto a podobne bilkoviny. Syrovatka je ta bilkovina, cpe se vsude. Tu nesmi. A zkrizena (tj podobna) muze byt v hovezim mase, vejci, soji... Takze jestli opravdu chces vedet, na nekolik tydnu, alespon 2, vysad vse s mlecnou bilkovinou (prisun vapnika zajisti jinak, treba kalciovy syrup). ale hlidej opravdu slozeni, ta syrovatka je vazne vsude... podivej se na stranky Very Zikove, mysli.m prolargiky cz nebo tak nejak. ma to hezky vypsane

lucinka_16
31. bře 2022

@berculka Máme téměř stejný problém. Syn (15 měsíců) cca 3 týdny celkem dost průjem, Dr prý viróza ( by leden, měli to všichni )💁. Cca po 6 týdnech jsme vysadili po poradě mléčné výrobky (není to 100%, je těžké mu odpírat, když starší může, většinou je to u nějakých dobrot, ale snažím se co nejvíce) a najeli na bezlaktózový Nutrilon. Jo, upravilo se to z průjmu na řídkou, občas kašovitou stolici. Sem tam se objeví i tuháč. Je to sice zvláštní, ale během dopoledne zvládne i všechny tři druhy 💩🙈 Každopádně, po 8 týdnech stěry u Dr, vše prý ok. Odeslala nás na gastro, minulý týden jsme byli na krev a výsledky budeme mít po Velikonocích 🤷🏼‍♀️

berculka
autor
31. bře 2022

@janedv No podle priznaku mi to sedelo spis na tu laktozu. Uvidime no, dekuju.
@lucinka_16 Jako u nas kdyz nejaky den neji mlecne vyrobky, tak je to o neco lepsi, ale nikdy ne na 100%. Pak mi jedna maminka napsala ze by to primarne mohl byt lepek. Jenze vysadit ted oboje je za me nerealny. Tak bych rada na ty testy. Na gastru si vas tedy vzali do pece a vysetrovalo se jen to mleko/laktoza, nebo treba i ten lepek?

slunea
31. bře 2022

@berculka lepek vadí spíše, když je ekzém. Nejčastěji vadí mléko, spolu s mlékem často sója. Potom vejce, kuřecí, hovězí. Ale může vadit úplně cokoliv, častá je i mrkev, brambory... Potravinovou alergii se z krve často zjistit nedá, to až časem, když potravina vadí déle, si tělo proti ní začne vytvářet IgE protilátky (a to už zjistitelná je). Ta non-IgE má zase šanci dříve vymizet, ale je třeba danou potravinu striktně vyřadit.
Zkus striktně vysadit to mléko a psát si, co dítko jí a jak vypadala stolice. Třeba z toho vysleduješ, co ještě může vadit. Pokud kojíš, je třeba, abys dietu držela i ty.

slunea
31. bře 2022

Jako zdroj informací doporučuji Lídu Jiříčkovou - webinář, skupinu na fb, kurz... www.lidajirickova.cz

lucinka_16
1. dub 2022

@berculka Ze zprávy jsem toho moc nevyčetla v těch jejich zkratkách. Vzala mu krev,říkala,že ji potřebuje co nejvíc,že toho bude hodně🤷🏼‍♀️