Odhalí na alergologii potravinovou alergii?

nikishkaaaa
17. říj 2022

Dámy, mám 15ti měsíční dceru a od 5 měsíců bojujeme s nočními záchvaty pláče, kdy jí podle mě bolí bříško. Strašně prdní a kroutí se. Když jsem to probírala s lékařkou, tak řekla, že ABKM to určitě nebude, že vypadá jinak. Tak jsem zkusila bezlaktózové mléko i výrobky. Zdálo se, že je zlepšení a dnes opět katastrofická noc :( na alergologii jsek chtěla jít už dávno, ale prý to je u dětí do roku zkreslené natolik, že to nemá význam. Myslím si, že jí vadí něco ve stravě, ale nejsem schopna vypozorovat co. Odhalí z krevních testů na alergologii u tak malého dítěte, co ji vadí, aniž by to bylo zkreslené věkem? A jak se krev tak malým dětem odebirá? Budu ráda za každou osobní zkušenost. Děkuji

te_reza
17. říj 2022

Na alergologii je ještě maličká. Dcera byla ve 2 letech a třech měsících. Odebrali ji normálně krev a výsledkem bylo hromada alergií. Alergií je spousta a nemusí to dělat jen mléko. Může ji vadit třeba vejce

nikishkaaaa
autor
17. říj 2022

@te_reza právě nevím, alergolog od manžela říkal, ať se po roce ozvem. Přece ji nemohu nechat takto trapit, zkousela jsem vyřadit, kde co a na nic jsem nepřišla

krtikkrtovaty
17. říj 2022

Pokud by to byla ABKM tak bezlaktozové nepomůže. Musí se vyřadit mléčné (úplně ve všem ve složení) kompletně - může vadit úplně špetka v něčem. Dcera reagovala přes mléko i na kousek buchty, ve kterém byla Hera, kde byla ve složení na posledním místě syrovátka (aktuálně už je Hera vegan) + vadilo hovězí maso. Příznaky byly taky jen to bříško (+ teda ona měla zelenou a častou stolici) a hlavně v noci, dokázala po kojení řvát i hodinu dvě v tahu než se vyprázdnila a usnula spíš vysílením. Většina doktorů bohužel tvrdí, že z ABKM dítě nebude přibírat a bude mít ekzém. U nás ani jedno z toho nebylo, jen to trávení a špatný spánek. Po fakt absolutní dietě se to od cca 10 měsíců začalo lepšit a od 1,5 roku nekonzumovala už jen klasické mléko (na pití, do cereálií apod.) Teď ve 2,5 už občas mléko dám a zda se, že dobré, ale nepřeháním to, ale myslím, že už jí nic nedělá.

luciaanaa
17. říj 2022

@nikishkaaaa Já ti napíšu naší zkušenost a můžeš se rozhodnout sama. Syna až tak bříško netrápilo jako spíš atopický ekzém, ten se mu ukázal +- ve 3 měsících, syn byl plně kojen no půl roku a pak + příkrmy a kojen do 1 roku . Doktorka mě také tvrdila že se to zpraví a že to bude ok. Ano ok to teď už je, ale pouze když jsem sama začala hledat informace. Aby jsem to zkrátila. Syna jsem si sama objednala na alergologii do HK to mu bylo asi 9 měsíců, ale bohužel, MUDr mě ujistila že dělám vše správně - strava, hledání alergenů ve stravě, péče o pleť... a vlastně řekla že je syn ještě malý a že testy nedělají takhle malým dětem, aha takže ok. No nic, co teď. Tak jsem hledala dál a našla kliniku Immuno-Flow v Praze a světě div se. Objednala jsem se také sama, to měl syn něco okolo 1 roku, hele úžasný přístup. Testy z krve, testy na ručičku vše bez problémů a výsledky mě vlastně nasměrovali na to na co jsem měla už trochu podezření že mu vadí, v našem případě vejce a vyřadila jsem ho úplně. Na kontroly od té doby chodíme 2x do roka, vždy udělají testy. Alergie na vejce je pryč a syn jí úplně vše, bez problémů. Samozřejmě že jsem si o tom načetla spoustu knih, různé bloky a skupinky na internetu a hledala další spojitosti. Například že když máš alergii na vejce máš s 90 % pravděpodobností i alergii na kuřecí maso. Takové věci ti málo kdo řekne a ty pak tápeš co může vadit dál. To je naše zkušenost. Takže nenech se odbýt a hledej info sama. Pevné nervy 🙏💯🔝

luciaanaa
17. říj 2022

@nikishkaaaa a ještě taková malá ráda, když vyřazuješ potraviny tak minimálně na 14 dní nebo 3 týdny, aby jsi poznala rozdíl. Takže to je opravdu běh na dlouhou trať.

krtikkrtovaty
17. říj 2022

@luciaanaa Pěkně jsi to napsala. A ty kombinace vejce + kuře, u nás to bylo to mléko + hovězí.
Přístup některých pediatrů, že to přejde samo je smutný, ty děti se někdy musí tolik trápit... My máme super doktorku, i když je pravda, že alergeny jsem si odhalila sama, ale jinak už pak poradila a netvrdila, že si vymýšlím, jak to někteří dělají.

luciaanaa
17. říj 2022

@krtikkrtovaty děkuji. Ano mléko a hovězí maso je vlastně také zkřížený alergen. A ještě naše zkušenost na kožním. MUDr která podle mě zažila ještě válku a jediná její starost byla, hlavně ať ho mažu tou mastičkou, samozřejmně že kortikojdy. A že s tím jídlo nemá co dělat, jakože co že, pardón ale tohle když pak tvrdí dál, tak věřím že spousta lidí tomu věří a ano s mastičkou se to zlepší, ale co až jí vysadíš. To jsem dokonce se synem byla na dva dny v nemocnici když to měl opravdu nejhorší a dostala jsem tam školení jak správně mazat kortikojdy, hlavně všude a co nejvíc 🤷‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ ale samozřejmně že záleží na MUDr 🙏

krtikkrtovaty
17. říj 2022

@luciaanaa Kortikoidy pomůžou, ale neřeší tu příčinu. 😢 Bohužel je to svinstvo a fakt je píše většina doktorů, v okolí mám spoustu případů. 🙁 My naštěstí měli "jen" ty střevní problémy, ale to zoufalství než člověk přišel na to, co je za problém, nepřeju nikomu. 🙁😍