Ruka-noha-pusa a sourozenec. Máte zkušenost, že by to nechytl?

zuzita15
21. črc 2022

Ahoj, starší dcera má pravděpodobně sedmou nemoc (ruka-noha-pusa). Má lehkou vyrážku na dlaních a chodidlech, na špičce jazyka má asi aftu, nestěžuje si na svědění ani bolest, nemá zvýšenou teplotu ani jí nebolí v krku (jsou jí skoro 4, tak už umí říct, co jí je). Mažu dračí krví zevnitř i zvenku, zevnitř i mladší 20měsíční. Má otázka zní, máte některá zkušenost, že to sourozenec nechytl? Zatím mladší měla vždycky horší průběh u všeho, tak se děsím, co by měla ona. Už se stalo, že střevní chřipku nechytla. A jak dlouho se vyrážka zpravidla vysévá a za jak dlouho u vás případně zmizela? Dcera má (ťuk ťuk) zatím u všeho velmi lehké a velmi rychlé průběhy (včetně neštovic, angíny apod) narozdíl od té mladší bohužel..
Díky za zkušenosti
P.S. Vím, že je to u každého jinak, zajímá mě čistě jen zkušenost a případná nenulová šance, že tomu mladší unikne

kocila
21. črc 2022

@zuzita15 asi takhle, jedno dite ted prineslo sedmou nemoc do kolektivu- 5 deti ze 7 nemoc chytlo + 3 dospeli z 5…jedna se skutecne o hodne infekci nemoc…

pe_tu_ss_ka
21. črc 2022

@zuzita15 syn prodělal sedmou nemoc začátkem prázdnin. Dcera 8m to nechytla. Zvýšila jsem synovi vitamíny C a B. Důkladně si myl ruce a nesměl jí sahat na hračky (všechny jsem vydesinfikovala).

zuzita15
autor
21. črc 2022

@kocila dokonce dospeli? 😱 jaky to u nich melo prubeh?

zuzita15
autor
21. črc 2022

@pe_tu_ss_ka u nas je problem, ze mladsi saha starsi na hracky, obracene by to jeste klaplo

pe_tu_ss_ka
21. črc 2022

@zuzita15 my máme dceru ještě malou, takže jsme udělali zaterasy v obýváku, kde se mohla plazit a měla jen své hračky. Nám se to taky vyhnulo a to syn v noci chodído ložnice k partnerovi. Ale syn měl lehký průběh, myslím, že to udělaly ty vitamíny, dostával opravdu vysoké dávky.

zuzita15
autor
21. črc 2022

@pe_tu_ss_ka jak vysoke davky? Davam ji gumidky se 40mg vit C a ted jsem objednala jeste kapky od Generica C i B.
A ta vyrazka se vysela jednorazove nebo je to jako nestovice, ze se vyseva nekolik dni postupne?
Dekuji 🤗

pe_tu_ss_ka
21. črc 2022

@zuzita15 jandavam lipozomální céčko. Tak dostával dvojnásobnou dávku (lipo c askor) a pak jsem mu dávala klasické B v tabletách, dostával 2 tablety). Jinak se to vysévalo postupně. Nejdřív bolení v krku, pak flíčky (pozdeji pupinky, ale nenalily se mu) na nohách a rukou a končilo to nalitými pupínky kolem pusy..

krisstina93
21. črc 2022

Syn to měl taky ve 4 letech a mladší (tenkrát byl malé miminko) to nechytil.

zuzita15
autor
21. črc 2022

@pe_tu_ss_ka tak dcera preskocila boleni v krku a flicky jsem videla 3 na boku chodidla, jinak dnes rovnou pupinky 🤷‍♀️ To jsem tedy zvedava, co z toho bude 😃

dominge
21. črc 2022

@zuzita15 u nás to přinesl že školky a chytli jsme to všichni. Já se synem lehký průběh, trošku osypany a hlavně bolest v krku. Roční dvojčata katastrofa, ty to odnesly fest. Celý osypany, pusa samý aft. Držím palce

zuzita15
autor
21. črc 2022

@dominge ja ani nevim, odkud to dcera prinesla, byla ve skolce v utery a ve stredu, prumerna inkubacka 3-5 dni, ale pisou i 1, tak asi ze skolky 🤷‍♀️ Jak to probihalo u dospelych?

zuzita15
autor
21. črc 2022

@krisstina93 ja tu 20m proste neoddelim, ted starsi zapiskala na pistalku, polozila ji na stolek a nez jsem se otocila, piskala na ni ta mladsi 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️

pe_tu_ss_ka
21. črc 2022

@zuzita15 u nás to bylo též ze školky.. když jsem pak šla sama po víkendu pro věci do školky, tak říkala učitelka, že to tam řádí.

meyryen
21. črc 2022

@zuzita15 Syn 7 let to chytil od sestrenek, v kontaktu s nimi byla naprosto stejně i 3 léta a nechytila to od nich ani potom od bráchy...žádné speciální opatření nebylo, jen si vzájemně neochutnavali jídlo....

zuzita15
autor
21. črc 2022

@meyryen ta opatreni se nedaji, ted tu beham za tou starsi s dezinfekcnimi ubrousky a otiram vsechno, na co sahne, ale asi se na to vykaslu, protoze je to na zblazneni. Spis se ted desim, abych to nedostala ja, precetla jsem si, co dospeli, a asi to zpravidla neni zadna hitparada teda

meyryen
21. črc 2022

@zuzita15 Od dětí to nechytil žádný dospělý a to jich s nimi bylo v intenzivním kontaktu cca 10. Tak držím palce ať to u vás dobře dopadne 🍀

krisstina93
21. črc 2022

@zuzita15 já je taky neoddělovala (stejně je to k ničemu, protože je to nakažlivé už před vypuknutím příznaků), kluci si spolu hráli, leželi na jedné posteli, byli případ spolu, ono to v malém bytě ani jinak nejde a mladší to nedostal, ale byl tenkrát ještě kojeny, tak možná měl větší imunitu díky tomu.

zuzita15
autor
21. črc 2022

@krisstina93 no ja taky jeste kojim, ale uz ne tak intenzivne a nestovice chytla i pres kojeni, tak uvidime

dominge
21. črc 2022

@zuzita15 no bolely mě nejdřív klouby a pak šíleně v krku. Mandle jsem měla úplně obsypane a po těle pár pupinku.

merope
21. črc 2022

@zuzita15 Já myla vlastní ruce pořád a pořád a chytla jsem to jen do krku, kde mi malý pořád hrabal do jídla. Neocide Gel je na to opravdu dobrý, nakonec jsem ho dávala sobě, malý ho nechtěl.

zuzita15
autor
21. črc 2022

@dominge tak to jsem mela pred mesicem, bala jsem se polknout, prej covid 😅 akorat bez pupinku teda

andelka
22. črc 2022

Syn měl v cca 2 letech, mladší měl 3 měsíce. Malý to nechytil, ani nikdo z dospělých.