Svrab, máte zkušenost?

beruska252
15. zář 2015

Prosim mate skusenosti se svrabem ?? Maly mel, resp. ma cerveny pupinky ktery ho svedi. Mudr nam predepsala bactroban (nebo jak je to) ale dnes jsem zjistila ze pupinky se zacali objevovat i me 😨 Zitra samozrejme letim ke kozni ... Jenom jsem tohle ,,dulezite,, tema tady nenasla tak ho zakladam 🙂
Jo a myslim ze hygienu dodrziavame takze pripada v uvahu jenom to, ze jsme to od nekoho dostali (teda kdyz je to ono)

no_title
15. zář 2015

ahoj, já jsem ho dostala jako dítě i s taťkou. Chytili jsme to v hotelu z křesla. Přitom to byl celkem slušný hotel... Taky se to může dostat třeba ve vlaku, oni se mršky drží rádi v čalouněných věcech. My si zas pravidelně odnášíme vši z vlaku (cestujeme často), to je taky radost.
Každopádně svrab není sranda, musí se dodržovat určitá karanténa dokud není vyléčen, vysávat denně čalouněné křesla a postel, protože se mršky drží i v textilu.

beruska252
autor
15. zář 2015

@no_title diky 🙂 ja jsem si jeste ne moc jista jestli je to ono ... ale radsi s tim pocitam... maly to ma tak 14 dni a ja ted. myslis ze se to projevy ( u druhe osoby) v takovym rozmedzi ???

lutu11
15. zář 2015

Ahoj urcite zajedte na kozni. Krome svrabu existuje x dalsich koznich chorob, ktere se mohu projevovat pupinky a svedit. My ho dostali v roce 2012, a porad se toho nemuzeme zbavit i kdyz vsechno kazdy den pereme a dodrzujeme vse, co se musi...Resp. ja se dokazu pokazde do mesice vylecit, manzel ne. Po tech letech uz je to fakt na palici.... doporucuji jit co nejdriv na kozni, at se to vcas podchyti.

beruska252
autor
15. zář 2015

@lutu11 zitra rano hned palime !!! 😅 sama jsem zvedava ale v koutku duse furt doufam ze to svrab neni ... chodim do prace a to by byl docela pruser 😅

anushe
15. zář 2015

Tak nam Bactroban predepsali i na nejake puchyrky,co mel maly uz ani nevim kde a ja na prstech u nehtu.(nenapsala jsi, jestli lekarka diagnostikovala primo svrab). Kozarka nam to vysvetlila,ze je to casty jev (jakesi snad "impetigo" ci co - vysoce infekcni,ale da se ho taky rychle zbavit) a primarne vznika ze zaneseni necistoty na poranenou kuzi -pri myti pokakaneho zadecku zrejme Nebo v detskem kolektivu ze je to hned.Bactroban vyresil temer hned. Neves hlavu,treba to nebude tak horke.. Drzim palce...

beruska252
autor
15. zář 2015

@anushe moje mudr jenom vidi ,,neco ,, na kuzi a okamzite da Bactroban nebo Fucidin.. Ale to jsem ji nerekla ze ho to svedi ( nevim proc asi jsem tomu neprikladala vyznam nebo co ) .. A jenom vcera jsem zjistila ze to mam taky. A ted si uvedomuju ako ,,trpel , , protoze ja se drbu od rana do vecera .. Uvidim no 🙄

beruska252
autor
15. zář 2015

jo a bactroban to nevyzesil ani po 10 dnech
@anushe

no_title
15. zář 2015

@anushe Impetigo jsem měla taky, to je taky radost ☹. 3 měsíce jsem chodila pořád na kožní a kožařka mi pokaždé diagnostikovala něco jiného - opar, ekzém - no bodejď by ne, když se na mě dívala ze 2 metrů. Byly to také pupínky, ale mokvaly po stržení a mělo to barvu trochu do žluta. No... vypadala jsem fakt hrozně. Až když jsem začala mít horečky, protože to napadlo i mé ledviny, tak jsem šla na kožní urgentně a ta "moje" tam naštěstí nebyla, tak se na to podívala jiná, zjistila impetigo, předepsala fucidin a obklady z černého čaje a za pár dní bylo po problému.
Tohle jsem chytla už jako dospělá v nemocnici díky rankám po akné.
Mmch impetigo svědí taky.

beruska252
autor
15. zář 2015

@no_title a svedilo to ?? nam prave fucidin ani bactroban nepomaha ☹

mandala
16. zář 2015

Já teda zkušenosti nemám, ale nevznikají u svrabu pod kůží jakoby takové viditelné cestičky, jak tam cestuje ? Každopádně přeju, aby to svrab nebyl .

karoli_p
16. zář 2015

Já teda bohužel zkušenost mám. Jak tady už bylo psáno hned v prvních odpovědích, dá se to chytnout ze sedaček po někom nebo třeba když zkoušíte oblečení v obchodě hned po někom, kdo to měl. Mě to potkalo zřejmě v MHD. Svědí to dost, hlavně v noci. Cestičky se říká, že by vidět jít měly, mě třeba nijak zvlášť nešly, asi proto, že jsem to měla hodně rozškrábané potom. Bohužel už si nepamatuji, jak se jmenovala mast co jsem na to dostala, ale muselo se mazat od hlavy až k patě, nevynechat jediné místo. To, že u vás to přišlo po 14 dnech celkem odpovídá. Mělo by se denně prát na vysoké teploty i ložní prádlo, oblečení a ručníky co používáte, je to dost infekční. Přesto u nás to manžel nedostal i když se mnou spal v posteli...je to dost i o imunitě-já mám slabou, jeho jen tak něco neskolí😉
Držím palce, ať jste brzo zdraví 😉

no_title
16. zář 2015

@beruska252 No, impetigo taky svědí, později i bolí. Způsobuje to myslím streptokok, je to vlastně bakteriální ingekce kůže, proto se toho dá blbě zbavit. Zkuste obklady z černého čaje, normálně vezměte hadřík, namočte do silného černého čaje (studeného) a nechte to na přiložené na postižené místo asi 10 minut. Tohle dělejte 2x až 3x denně. Uvidíte. Impetigo se tím dá vyléčit, svrab ne. Mastičky z lékárny jsou antibiotické, pokud je používáte dlouho nebo často (nebo máte špatnou imunitu), nemusí zabírat vůbec. Až budou puchýřky vyléčené, používejte něco mastnějšího na zklidnění (já používám konopnou mast), protože při malé oděrce na kůži se impetigo dá chytit znovu.

beruska252
autor
17. zář 2015

@no_title
@karoli_p holky tak kožní řekla že štěnice ☹ tak přes víkend jde malej k babí a já prevratim byt vzhůru nohama.musím je najít a pak dezinsekce ... Malém mne svihlo

barulina
17. zář 2015

Ty jako myslím že štěnice to nebudou. Neviděla jsem m sice foto štípance, ale většina lidí co znám a máj děti teď těší pupínky. My taky lítali po kožní, kámoška, známá. To by bylo těch stanic strašně moc.

no_title
17. zář 2015

@barulina @beruska252 já bych té kožní radši věřila... se štěnicema není sranda, jsou schopné se rozlézt přes stupačky i do sousedního bytu. Myslím, že kožař už za svou praxi štěnice poznat musí.
Likvidaci bych nechala na profesionálech, není to nic jednoduchého je odstranit.
Tušíte příčinu? Necestovali jste teď někdy vlakem nebo nebyli někde na hotelu nebo na táboře? Taky to člověk prý může přitáhnout ze sekáče.

beruska252
autor
17. zář 2015

@no_title netusim ☹ jsem z toho zoufalá. Máme novej gauč ale ten je fakt fungl novej tak nevím. Do sekacu chodim ale hned to peru. A v poslední době fakt nic. Přišli z ničeho nic. Spime s zapáleným světlem jak blázni. Mi poradila mati že když je světlo tak nevylezaj. Myslíte že lidi z té firmy by je dokázali i najít ??? Ach jo... To je furt něco ☹

hlavinka
28. dub 2016

Zdravim.
Jak to dopadlo?
@beruska252

A jinak, dneska nam prislo info ze skolky, ze se objevil svrab, tak pevne verim, ze my zustaneme cisti.

dennj
28. dub 2016

@beruska252 Ahoj, můj syn ho chytil z čalounění ze sedačky v MHD, vzhledem k tomu, že je atopik, tak se škrábe celkem pořád, ale tohle byl děs, nejvíce je to v noci, když se tělo zahřeje. Ráno vstával s rozškrábanýma rukama a nohama, děs. Tak jsem s ním pádila na alergologii a dr. mi řekla, ať dávám Fenisitil a promazávám. Takhle jsem ho trápili ještě cca měsíc, pořád stejné, tak jsme jeli k dětské a ta na něj koukla a řekla, že je to svrab !!!! Byla jsem v šoku a první má věta byla, že my máme doma čisto a hygienu také dodržujeme... prý to vůbec není o hygieně, svrab je prý nyní hodně rozšířený, dá se prý chytit všude :-/ Takže jsme došli ještě na potvrzení na kožní a odcházeli s Infectoscabem pro celou rodinu, všichni vč. dcerky, v té doby asi 7 měsíců, jsme se museli přemazat a vše doma vyprat a pod. Bylo to děsný, všechno jsem vytírala savem, prala na 60 st, v té době ještě mrzlo, takže matrace a kobereček z pokojíku šel na mráz, to samé plyšáci. Takhle jsem poklidila celý byt, smrdělo to u nás jak na veřejném koupališti, všude savo 😀 Ale díky bohu od té doby klid, nikdo jiný to nechytil, i když mi to bylo divné, protože syn se svrabem chodil minimálně dva měsíce, chudinka :-/

hlavinka
29. dub 2016

@dennj Ty jo, to jste si teda "uzili" 😔
Hlavne, ze uz to mate za sebou.
A jak dlouho jste se museli vsichni mazat? A musi se mazat i oblicej? Dekuju

dennj
29. dub 2016

@hlavinka Ta mast je jen na jednou, přemazali jsme se ( bez obličeje ), udělali generální úklid a byl klid 🙂 Ale mám z toho stále hrůzu, v autobuse se bojím sednout :-/ Na kožním nám říkala, že to můžete chytit třeba i v dětském koutku, prý byl výskyt v Ikee a pod. Když jsme to zjistili co to je, tak by mi bylo syna strašně líto, že jsem ho tak dlouho s tím nechala chodit. Kdyby se na něj alergoložka pořádně podívala, tak by nás domů neposlala s Fenstilem a mohlo se to řešit mnohem dříve. Docela poplach byl ve školce, kde jsem to musela nahlásit a oni to oznámili rodičům, někteří rodiče přestali dávat děti do školky :-/ Inkubační doba byla cca 3 týdny, naštěstí to nikdo jiný od syna nechytil. Svrab už nikdy více !!

hlavinka
29. dub 2016

@dennj to verim, zlaty vsi, co?
blby je, ze to proste clovek muze chytit ledaskde a nejde ani tak o hygienu (ruce si umyju, ale kdyz si svlikam kalhoty, ktere byly na te sedacce, uz to clovek nejak nezkouma a tak, ze).
Tak drzim palce, at jste vsichni zdravi a v pohode 😉

lusesita25
29. dub 2016

Mi jsme se zase potykali se stenicema, to byla parada. Ani tomu nejvetsimu nepriteli je nepreju.

dennj
29. dub 2016

@hlavinka Mám ve školce zatím jen syna a ten má krátké vlásky, takže vši jsme ještě neřešili 😀 Ale vem si, že vši také můžeš chytit kdekoliv, tomu prostě nezabráníš. Ještě si živě vzpomínám jak jsme jako malé měli v notýsku napsáno červenou tužkou - POZOR VŠI !!! Rodiče mě pak myli doma hlavu difusilem.
Podobně je to se svrabem, bohužel tady vůbec nejde o hygienu, opravdu doma nežijeme na hlíně společně se slepicemi v jedné místnosti :D V autobuse před tebou si sedne nějaký bezdomovec a svrab prý na zachycení na někoho jiného potřebuje jen 3 minuty, bez člověka snad přežívá jen tři dny, pak umírá. Neboj se toho, jen dítko sleduj, kdyby se začalo nějak škrábat, tak hlídej ty pupínky. My jsme to měli vždy po dvojcích, 0,5 - 1 cm od sebe byly pupínky a sem tam jsi viděla pouhým okem i cestičky mezi těmi pupínky, jak ten svrab leze pod kůží, hnus ☹ Nejvíce ho to svědilo v noci, to se ráno budil rozškrábaný do krve. Měla jsem strašný strach, že to chytne i maličká, měla 7 měsíců.

hlavinka
29. dub 2016

@lusesita25 brr, tak to je mozna jeste horsi nez svrab :-/

hlavinka
29. dub 2016

@dennj je to, jak rikas. neovlivnist to. Stejne jako chripku a jiny veci. Holt se modlim, abychom meli stesti a zustali v poradku.
Dekuju kazdopadne moc za info. 😉

pavlina1112
20. zář 2021

Dobrý večer ,mám takový dotaz dnes nám dětská lékařka zdělila že děti mají svrab .Jsem z toho na prášky hygienu dodržujeme jako každý normální člověk(každý den sprcha nebo děti koupel,vytírám,uklízím každý den...)Dcera jelikož je v pubertálním věku tak mi neřekla že má na těle svědivou vyrážku (a ve spodním prádke jsem ji take neviděla už dost dlouho ) Byl nám naordinován Infectoscab (mast)dnes jsme mazaly a vše desinfekovaly ,ložní prádlo jsem okamžitě vyhodila a čistila co se dalo.Jen nevím jak poznám že mast a vše zabralo a jak dlouho vše praktikovat a držet děti doma jsem z toho úplně jalová.Předem děkuji za odpověďi.