Jak u vás proběhne návštěva Mikuláše?

klara_kik
4. pro 2015

Přijde k vám zítra Mikuláš? Nebo se za ním chystáte na besídku či maškarní? Jak to u vás probíhá? Já mám krásné vzpomínky na Vánoce, ale návštěvy Mikuláše jsem si zas tolik neužívala. Však na tom vlastně není pro dítko nic moc pěkného. Musí říkat básničku, slibovat, jak bude hodné, a celou dobu se strachovat, že si ho čert odnese. A já mívala opravdu velký strach… Sice s ním chodí i andílek a dítko nakonec dostane sladkosti, ale mně to za to asi nestálo. Není tato tradice určená spíš rodičům než dětem? 🙂 Zapojte se do naší další diskuse. Na konci týdne tři diskutující z našich Dnů s KiKem odměníme vánočními dekoracemi od nás. Krásný pátek všem!

hance09
4. pro 2015

Syn má teprve necelé dva roky, takže žádný Mikuláš u nás neproběhne. V budoucnu plánuju účast na Mikulášské besídce, ale domů určitě Mikuláše s čertem a andělem zvát nebudeme.

mandala
4. pro 2015

Dnes jseme se byli podívat na čerty v MŠ, ale syn je měl úplně na háku 😀 Domů zveme kvůli starším dcerám, kterým to už zase připadá příliš trapné, nicméně na dárečky se těší, takže vždy souhlasí s tím, že máme čerty pustit domů. Chodí k nám opravdu pěkně nastrojení a umí to s těmi dětmi báječně, takže je to pro nás i takové divadélko, žádné stresy z toho nikdo nemá, spíš nevšední zážitek. 😉

kh
4. pro 2015

Nas skoro trilety syn letos vyjadril prani, ze by byl rad, kdyby Mikulas a spol prisli k nam domu. Jsem si jista, ze vlastne nevi, o co presne jde (zna je jen z obrazku) a pak by se stydel az bal, ale chtěla jsem mu prani splnit, s tim, ze bych apelovala na partu, aby ho nijak nestrasili a k nicemu netlacili. Nicmene dve domluvene patry nakonec padly, zapis na mikulášskou v kavarne v naší ulici jsem si rozmyslela, když baristka rekla, ze tech certu se loni skoro bala sama. Takze jsme to vyresili ucasti na mikulasskem cviceni, kde byl maly s tatou. S nim je vždy statecnejsi nez se mnou, a i tak se pry trochu bal, ale nebrecel a celkove pak o tom vypravel potesene. Jen cert se mu pry "malo libil a trochu se bal". Ale Mikulas to vyzehlil dárečky. Basnicku tedy pry nerekl a pak řekl cestou ze cviceni tatovi "kolo kolo mlynske". Syn to vypravi jinak - pry hrali s Mikulasem a spol kopanou a Mikulasovi řekl "kolo kolo mlynske". Co na tom, ze uz u toho Mikulas nebyl 🙂
Takze zitra se omezime na dárečky na okne - jako to byla tradice v naší rodine, když jsem byla mala.

juliemichal
4. pro 2015

domů Mikuláše nezveme,ale zítra jedeme do Rychvaldu na Mikuláše,bude to tam krásné a 13 letá teta bude 6 letého a 3 letého synovce vozit na konících 🙂 a aby to nebylo málo tak tam budeme i od kluků s roční tetičkou 🙂 už se moc těšíme a kluky a nejmladší tetu,budeme strojit za Mikuláše,čerta a anděla 🙂
Andělíček bude roční tetička,čertík Bertík bude můj starší syn Davídek a Mikuláš bude můj mladší syn Michálek.už se moc moc těšíme 🙂

kacinda
4. pro 2015

Zitra jsme chteli nasemu dvouletemu prckovi predstavit mikulase na namesti, ale bohuzel vcera dostal horecky a vyklubala se nam z toho angina, takze si ho ukazeme na obrazku a pak dostane nadilku. Snad nam to pristi rok vyjde lip 🙂

klara_kik
autor
4. pro 2015

@kacinda To mě mrzí ☹ Ale však on bude mít ještě spoustu příležitostí Mikuláše poznat. Hlavně ať je brzy fit a může si pořádně užít Vánoce!

kacinda
4. pro 2015

@klara_kik to urcite ano, dekujeme 🙂

lucieandrlova
4. pro 2015

U nás se hodně dodržují tradice a mezi ně patří i Mikuláš. Jen jsme s manželem upravili setkání s Mikulášem, protože jako dítě jsem se bála potom i chodit sama na záchod... Takže mi to už potřetí uděláme tak, že na setkání s Mikulášem (tím pravým... 😉) se půjde do Domu dětí a mládeže. Tam jsou vánoční dílničky, kde si dcera vyrobí vánoční ozdoby a potom pǔjdeme do místnosti, kde bude tma a budou hořet pochodně a Mikuláš přečte z nebeské knihy hříchů a dobrých skutků, co dcera za rok prováděla, čert trochu zazvoní řetězem, dcera řekne básničku, dostane balíćek (připravený od nás).cestou domů se zastavíme u nás v supermarketu, kde každý rok rozdává Mikuláš s čertem a andělem dětem mlsoty a pak jdeme domů. Pro zachování tradice čeká ještě doma dceru dáreček za závěsem u okna. Všichni si to užívají, jsou spokojení a nikdo není vystresovaný...

mkrelo
4. pro 2015

Jelikož je syn ještě malý /14mesicu,Mikuláš s certy u nás letos neproběhne. Ale na cvičenícku,kam chodíme jsme se učili básničku, vybarvovali obrázek s čertem,Mikulášem, andělem. .Děti předváděly čerti rohy a blekotání, pak měly ocásek z houbičky a hrály na honěnou. To se Matějovi moc líbilo. Budeme sledovat za oknem, a uvidíme, jaka bude reakce.. 🙂

drex951
4. pro 2015

K nám Mikuláš a čerti určitě nepřijdou. S partnerem si oba myslíme, že je to pro dítě jenom zbytečný stres. Sama sebe vidím jako malou kdy jsem se strachy krčila v koupelně pod umyvadlem, ale jestli k nám opravdu čert dorazil nebo nás naši jenom strašili si už nepamatuji, dost možná spíš to druhé.
Na základce zase při vyučování každý rok vtrhl do třídy čert a běhal mezi námi, hulákal, chrastil řetězem atp., měla jsem z toho nervy ještě v devítce a vlastně ani teď nesnesu masky, dělá se mi z nich mdlo.
Takže u nás v budoucnu Mikuláš zanechá nadílku schovanou někde v bytě a myslím, že budeme všichni spokojení.
Ještě přikládám foto staré odhadem možná i 20 let 🙂 Jsem na něm já s bratrem na Mikulášské a kostým nám šila máma ze zbytků látek 😀

tulikiss
4. pro 2015

na mikulase se chystame u tchanovcu do hospody kde je kazdorocne program pro deti spolu s mikulasem. uz tam pujdem po treti. loni bylo nejlegracnejsi ze od certa si jirik darecek vzal v pohode a nebal se ho ale od mikulase nechtel nic ani podivat se na nej nechtel 😀

delltta
4. pro 2015

K nám přijde Mikuláš po prvé. Synovi se 2,7roku. Nemohli jsme ho odnaučit od dudlíku. Slíbil, že ho dá čertovi. Určitě z toho nechceme udělat traumatický zážitek, tudíž čerta necháme před domem, ale aby na něj bylo vidět z okna.. 😉

markytka_1
4. pro 2015

Nám je teprve necelých 5 měsíců, tak jsme letos čerta s Mikulášem nezvali. Ale u nás v obci pořádá obec mikulášskou nadílku, tak se půjdeme s malou podívat, uvidíme jak se bude tvářit. Tam jsou moc hodní i čert, tak uvidíme. Děsit ji rozhodně nechceme 🙂

kspp1
4. pro 2015

U nás zatím nijak a do budoucna uvidíme 🙂

milacekhanach
4. pro 2015

Jako dítě jsem se tohoto dne velmi bála,ale teď na to vzpomínám s úsměvem.Beru to jako zpestření pro Nás i děti.Ať mají trochu fantazie a někdy je potřeba i postrašit čertem.Vše samozřejmě v mezích.Děti se těší na dárečky,které jim dá anděl.A nakonec,si myslím,že je to pěkná tradice,proč ne. 🙂

mysicka003
4. pro 2015

Mikuláš k nám určitě přijde s andělem a čertama, starší dcera řekne básničku a dostane baliček. A v neděli se pojedeme podívat mikulášskou mašinkou do pekla, jezdíme každý rok a je to moooooc krásné!!!

granda
4. pro 2015

je to zvyk a tradice.. .otevřeme dveře a budeme čekat, kdo dojde...budou tady prarodiče a bude to rodinný večer v adventní době... nadílku dostane a budeme mít pěkný večer u krbu....
už se těším, na zítra.... ráno upeču sekanou, promažu cukroví, abych mohla pohostit rodinu a nechť kouzlo Mikulášské k nám přichází

horanika
4. pro 2015

U nás na vesnici se pořádá společná mikulášská. Malé jsou sice teprve 3 měsíce, ale určitě se půjdeme podívat

cerlada
4. pro 2015

U nás chodí na vesnici vždy Mikuláš s čerty a anděly, ale pak se nalejou a taky to tak vypadá. Proto bráškovi děláme Mikuláše já a manžel. Akorát letos jsem v očekávání a víc než jako Mikuláš bych vypadala jako Santa Claus.

zubejda2
4. pro 2015

U nás loni byl Mikuláš s čerty a s andělem až v obýváku. Malému bylo 2 a 9 měsíců, moc se na ně těšil a nakonec řekl básničku i za bratrance, aby taky dostal balíček, i když odmítal mluvit. Připravila jsem si pár hříchů a dobrých skutků a kluci museli slíbit, že se polepší a taky to Mikulášovi podepsat do knihy. U nás na vesnici čerti odejdou, když vidí, že se děti moc bojí. Čekají venku, jestli je Mikuláš nezavolá zpátky. Kluci byli nakonec oba nadšení 🙂 Letos tudíž Mikuláš dorazí zase. Musela jsem doma (na příkaz syna) dokonce vystavit čerta, kterého jsem umotala ze sena, aby prý zítra viděl, až přijdou jeho kamarádi čerti a kluci jim budou říkat básničky. Asi hodně záleží na tom, jak se to dětem podá. Nikdy jsem nestrašila peklem, jen malého upozorňuji, že čert zlobení vidí, píše si to a pak to předá Mikulášovi. Anděl si zase píše, když je hodný. Mikuláš to potom odnese Ježíškovi a ten za hodně zlobení škrtá dárky.

katkakiki
4. pro 2015

Tak od té doby co jsme se ségrou jako děti viděli čerta popíjet půlku s našima v obýváku, tak nám docvaklo, že tady asi něco nehraje - čert si sundal masku a ejhle - byl to strejda 🙂 Ale teď jak si to tak zpětně člověk přehrává - bylo to fajn - čekání na Mikuláše a čerta (čerti nebyli až takoví zlomyslní, takže jsme se jich až tak přehnaně moc nebáli), v pozdějším věku dárečky na okně, klice apod.... Máme teď syna (2 roky) a chtěla bych v tradici pokračovat. Proto jsem ráda, že oslavíme Mikuláše s naší partou, kde jsou děti různého věku - loni syn ještě z toho neměl rozum, ale letos se uvidí. Každopádně si myslím že to je pěkná tradice a určitě nebudu měnit 🙂

mimar
5. pro 2015

Když jsem byla malá se sestrou tak jsme běhali od okna k oknu a sledovali a vyhlíželi jestli už jde. Když už byli na blízku a šlo do tuhého jak se říká, tak jsme byli nalezlé v kuchyni v koutě lavici a klepali se strachy a drželi se babičky aby si nás neodnesli. Když mikuláš s čertem odešli tak jsme dělali velké frajerky a ptali se jak je možné že ten čert má na noze Honzovi (bratrancovi) boty.
Jinak děti máme teprve půl roční takže letos ještě ne , ale příští rok je určitě domů pozveme aby věděli co to jsou čerti a aby byli hodné 🙂

iluss
5. pro 2015

Já si jako malá Mikuláše velice užívala. Jelikož jsem byla hodné dítě, nikdy jsem se čerta nebála 😀
Mikáláškou jsme měli ve vodáckém klubu, kde se mnou byli maminka s tatínkem, babička i dědeček, bráška i ségra. Prostě komplet celá rodina. Probíhalo to něco jako besídka pro všechny vodácké dětičky a bylo to moc prima a mělo to svoje kouzlo. Čertíci byli takoví roztomilý, ne ty příšerně ohavný, jak tomu bývá občas teď.

Letos budeme Mikuláše mít u mojí kamarádky, která má stejně staré dětičky, jako jsou ty moje. Tak tam bude víc dětí, tak se Mikuláše určitě bát nebudou, už jsou na něj natěšení a čertík bude takový ten hezký, žádný ohavně strašlivý. Máme přichystanou hezkou písničku a básničku, napečené nějaké cukrovíčko a připravené různé dobrůtky a prostě si to všichni spolu hezky užijeme.

Nejde nám o to, postrašit děti, aby byly hodnější a vynadat jim za jejich zlobivost - to vůbec ne! Prostě jim chcem dopřát hezké a příjemné zážitky, takže čert nebude strašit, bude hodný 🙂
Chceme, aby měly na co vzpomínat 🙂

kh
5. pro 2015

Posilam ještě jednu malou vzpominku: V noci jsem nemohla spat a najednou si vzpomněla, jak jsem se jako mala jednou mamince udivene rekla: My uz tehle kosiku od Mikulase musíme mit, kam je vsehcny dame!
Každý rok nam totiž Mikulas nechal za oknem stejny kosik. Verila jsme tomu, prestoze ho maminka používala na pleteni a jen na Mikulase pleteni přendala a my ho pak se setrou nasly za oknem plny dobrot.
A letos v tomtéž kosiku najde nadílku za oknem nas syn 🙂
Nejak mne to v noci dojalo, tak se musim sverit - jsem moc rada za tyhle rodinne tradice, prave proto - když si skoro ve 40ti vzpomeneme. Doufam, ze takto bude vzpomínat casem i Kebulka.

mishell56
5. pro 2015

Náš malý má 5,5 měsíce tak půjdeme příští rok 🙂

elu
5. pro 2015

Naše děti se Mikulaše nebojí, chodí k nám sv. Mikuláš a ten není svatý pro nic za nic 🙂, poradí jim, jak se stát také "svatými"..tj. řekne jim,co by mohly vylepšit a pak jim dá nějakou motivační taštičku, kde mají dobroty a malé dárky. Už se na něj dneska moc těšíme.

partyzanka91
5. pro 2015

K naší Míše (rok a půl) příjde dnes MIkuláš poprvé a to už okolo jedné hodiny, zatím nevím jak to bude přesně probíhat, sama jsem zvědavá. Mám tu pro Míšu připravené sladkosti a malý dáreček - tvrdou knížku O veselé mašince, které pak předám MIkuláši jako že je donesl on. Taky se přijede podívat babička. Míša snad ukáže jak je veliká a kde má jakou část těla (nosánek, ouška, pupík) taky umí trochu zpívat lalala. Mikuláši pak řeknu že jí má pochválit za učenlivost (jemná a hrubá motorika), bystrost, ochotu pomáhat s domácími pracemi a dobré hygienické návyky (nechá si ochotně utřít upatlané ručičky, někdy si je utře sama, sama si hezky čistí zoubky a sedá si na nočník - ale ještě tam nečůrá) a čertík by jí zase měl trochu pokárat za to že se nechce učit nová slůvka a že se často vzteká. Byla bych ráda kdyby se pak objevila diskuze na téma o tom jak doopravdy Mikulášský den proběhl. Já osobně se už moc těším

hohe
5. pro 2015

Tak u nás Mikuláš byl, když děti spaly... Nechal jim tady balíček, který na ně dnes ráno čekal... Radost byla veliká... Příští rok plánujeme jít na nějakou akci, ale letos ještě ne... Rozhodně nejsme pro strašení čertem, hlavně bychom je nezvali domů, doma se má dítě cítit v bezpečí a nemá se bát.

evulina77
5. pro 2015

@partyzanka91 jejda, to je pro dítě ještě strašně brzo, bude z toho akorát vyděšená. Pokud si to nemůžete odpustit, tak aspoň uplně bez čerta. Podle mě to nemá u dětí alespoň do tří, čtyř let co dělat a i tady čerti jen maximálně s náznakem, né ty, kterých se lekne i dospělák. Nechápu, proč to chcete svýmu dítěti udělat...

lucianapolis
5. pro 2015

K nám Mikuláš nechodí, ale byla jsem s dcerkou na dvou čertovských besídkách s tancováním a moc se ji líbilo 🙂