Letadlem s batoletem, je nějaké omezení? Má nárok na sedačku?

infinity81
19. lis 2017

Prosím sdílejte své zkušenosti s letem letadlem s batoletem (cca 1,5roku). Manžel nám nachystal překvapení, které zahrnuje mimo jiné i sedmi hodinový let letadlem. Moc bych prosila maminky, které máte zkušenosti, zda byste mi poradily. Zajímalo by mne na co vše se mám připravit, nějaké tipy např.co nezapomenout, jak to zvládnout co nejlépe s ohledem na mrňouse. Je nějaké omezení? Má takhle malé dítě nárok na sedačku? Jak zvládnout přetlak, jak ho zabavit, smí se během letu v letadle projít? Já se možná ptám na hlouposti, prosím o shovívavost, sama jsem leatdlem letěla v životě jen dvakrát, tak jsem úplně mimo. Předem moc děkuji!

irinka
19. lis 2017

Do dvou let cestuje prcek na klíně rodičů. Určitě bych koupila nějaké hračky, které bych vybalila až v letadle, projít se určitě může. Jinak s kočárkem se většinou může až k letadlu - ale pro jistotu bych to zjistila na aerolinkách, se kterýma letíte. Při vzletu a přistání dát pít nebo lízátko.

infinity81
autor
19. lis 2017

@irinka děkuju za tipy 🙂 vy máte vlastní zkušenost? Jak to mrňousek zvládal? Neplakal? Usnul?

irinka
19. lis 2017

@infinity81 Letěli jsme s malým dvakrát, ale už byl větší - loni 4 roky a letos 5 let, zvládal to úplně na pohodu, jen při přistání si trochu stěžoval na uši. Jinak v Praze nám pustili v pohodě dvě lahve Kubíka Waterr, můžete vzít malému i skleničku a tak, budou to kontrolovat, ale většinou nemají problém. Je to hodně individuální u dětí, ale uvidíte, že to zvládne 🙂

bayt
19. lis 2017

@infinity81 A s kým letíte, víte společnost? Super jsou Emirates, Turkish airlines, dávají i různé balíčky pro děti na hraní, máš v letadle filmy, hry, dítě se prostě zabaví. Navíc dostaneš jídlo, deku atd. Jo a můžeš si objednat takovou tu závěsnou postýlku, ale nevím, jestli na to už není v roce a půl dítě velké, to bys musela zjistit.

journals
19. lis 2017

Sice nejsem máma, ale mám zkušenost s cca 15 měsíčním dítětem a 10 hodinovým letem. Na sedadlo je nárok až od 2 let, jak tu už zaznělo. Let v pohodě, i s nočním přestupem. Nebála bych se toho. Ideální je samozřejmě let přes noc, ale i v noci se to dá.
Kamarádi cestují s dětmi od opravdu malého věku, minimálně 2 x ročně přes oceán a zase zpátky. Když se chce, dá se to zvládnout 😉

bubbi
19. lis 2017

Párkrát jsme s dcerou letěli, poprvé když jí bylo deset měsíců, ale vždycky šlo jen o necelé dvě hodiny letu. Oblíbená hračka a knížka s sebou byla samozřejmostí, ale pokaždé byl průběh individuální. Jednou byla v pohodě, nechala se zabavit výše uvedeným, jednou prořvala celý let a jednou usnula, ještě než jsme byli ve vzduchu.. prostě dle momentální nálady, takže jsme nikdy nevěděli dopředu, co bude 😉

jennnyg
19. lis 2017

My jsme s chlapem dva cizinci z různých zemí,žijeme v UK,takže minimálně dvakrát ročně litame domů.Jednou do Čech,jednou do Řecka,i když letos se nám Řecko podařilo 2x.S malou jsme letěli v jejich šesti měsících,pak v roce,ve 13.měsících,v 18.měsících a teď poletíme znova v zimě do ČR,to ji budou dva. Do těch 13.měsíců to bylo celkem v pohodě,že se dala zabavit hračkami,potom pro ten let v 18.měsících jsem koupila tablet.Levnej,jenom aby tam měla pohádky nebo nějaký hry.Je to na dobu,kdy letadlo vzlitava, popř.přistává a svítí kontrolka,že musí mít všichni zapnutý pásy.Dítě musíš mít na klíně minimálně po tuhle dobu,je to z bezpečnostních důvodů.Pití bych spíš koupila za kontrolou,záleží jak kde..v Aténách s tím nemají problém,v Praze taky ne.V Edinburghu mi to vždycky seberou.Mléko pro dítě můžeš mít,nasyp si ho do lahve a kdekoliv ti vodu uvaří,na letišti i v letadle..s kočárkem chodíme taky až k letadlu,oni se tě budou ptát na kolik části se rozkládá a jestli s tím chceš jít až k letadlu.Ve Frankfurtu,když jsme prestupovali,tak na nás kočárek čekal u letadla.V Praze budete muset malého při návratu mít na rukách,protože tam kočárek posílají po pásu s kuframa 😠 samozřejmě jako poslední,aspoň v našem případě😒

infinity81
autor
19. lis 2017

@bayt no právě, my letíme s Travel servisem, je to "čártrový" let, tak se trochu bojím těch služeb. Zkusíme zjistit

infinity81
autor
19. lis 2017

@jennnyg týý jo, kočárek! Na ten jsem úplně zapomněla, v roce a půl už hlubokej potřebovat nebudem, to abychom pořídili nějaké lehké golfky. Díky za upozornění, tohle jsem přesně potřebovala od zkušenejších "lítacích" maminek zjistit🙂👍

hankaros
19. lis 2017

Letela jsem s 16 mesicni dcerou. Naštěstí jen hodinu, delsi let si neumim predstavit. Vadilo ji, ze musi byt pripoutana, furt po me lezla a koukala na lidi pred a za nama. Doporucuji zamluvit sedacku do ulicky, at mate co nejjednodussi vstavani. Letely jsme odpoledne, myslela jsem ze usne misto poobedoveho spanku a prd. O nic nesmela prijit, vse musela videt. Ale zalezi jak zive dite mate, jak a cim je schopne se zabavit. S sebou urcite hracky, knížky, pastelky....

zvedavec2
19. lis 2017

@infinity81 vse uz zaznelo, tak jen par doplneni (litame casto, i delsi lety, od 8 m) ale ne s charterem, tak pro jistotu si tam zavolej. Takhle to chodi u "normal" aerolinek:

- do 2let za dite neplatis, ale nema narok na sedadlo.
- nicmene MA narok na batozinu, tim se mysli prirucni zavazadlo a treba vajicko nebo autosedacka (kdyz letite na dovcu asi neresis)
- kocarek golfky mas narok az k letadlu. Pozor, slozis si sama a chovaji se k nim desne. Navic jestli nemas obal, neplati zaruka na poskozeni (reklamaci ti aerolinky neuznaji, jestli kocar neni v obalu). Tak bud levne golfky z druhe ruky, kde ti to nebude lito nebo obal.
- pri priletu je to podle letiste. Nekdy primo u vystupu, jinde s batozinou a pozor - nekdy uplne jinde na zvlastnim vydeji. U vystupu z letadla se zeptej letusky, kde vydavaji kocarek

- tablet se nam velmi osvedcil, ackoliv jinak nejsme vubec televizni domacnost. Pisnicky, neco kratke (ne filmy, to pozornost neudrzi), nejlepe i s tablet s podstavcem

- ohlidejte si mista vzadu, blizko toalet. Nebo vepredu, podle typu letadla. Ne uplne u nich, ale nekolik rad. Budete chodit curat, prebalovat, myt si ruce... Je to prakticke. Jidlo si do letsdle v krabicce muzes vzit neomezene (nakrajena jablicka, susenky, sendvic..). Piti viz vyse - kup si na letisti za kontrolou, UM v lahvi uz namerene, dolejou vodou bez problemu. Ja kojila, takze ideal.

- klimatizace! Vem deku (malou) nebo velkou salu. V letadle ti obvykle daji, ale na letisti kdyz cekas je to nekdy hodne klimatizovane a cekas treba 2 hod..

- nahradni obleceni, pac se polije, pobrynda. Ja do letadla nosim papucky, nemusis pak resit ze skace po sedackach, a nebude mit studene nozky

bayt
19. lis 2017

@infinity81 Prodávají se i golfky, které se dají složit do tak malého balíčku, že to v klidu vezmeš až přímo na palubu letadla a uložíš nad hlavu, mrkni na GB Pockit, ani to není tak drahé (dá se sehnat za čtyři tisíce).

Když dáš kočár dolů, vždycky riskuješ poškození nebo ztrátu.

maxannie
19. lis 2017

U nás jsou ještě nutnost gumové medvídky při přistání (nebo cokoliv cucacího), buď dudlík (ten už malej nemá), nebo při přistání pít. Některé děti to přistání nesnášejí dobře a uši je ze změny tlaku dost bolí. Na našem posledním letu jedna holčička probrečela celé přistání, jak ji uši bolely, tak buďte připraveni i na tuhle variantu,

bayt
19. lis 2017

@maxannie Bonbóny nebo žvýkačky by měli dávat v letadle na požádání.

maxannie
19. lis 2017

@bayt no takhle malé děti ještě nežvýkají a bonbóny, pokud nějaké jedí, tak jen právě nějaké měkké...tipuji, že v letadle vám nabídnou spíše ty tvrdé cucací, ale to jen hádám. Je lepší počítat i s tímto.

vercik83
20. lis 2017

My leteli kdyz bylo holce 1,5 roku- 2 hodinovy let, prakticky celý prospala. Pokud letite v noci nekdy vam daj pro dite i postylku. Cestou tam i zpet bylo asi hodinove zpozdeni a ac byla dcera pretazena tak bylo vse v pohode. Dobry je mit hodne jidla sebou a asi bych nepovrhla treba tabletem. Dcerku to zabaví dodnes na dlouho-prohlizi si v nem fotky rodinné. Pak jsme letely kdyz ji byli 2,5roku. To spala jen chvilku, ale ani na nejake pohadky co jsme mely na tabletu pripravene nedoslo. Koukala z okna, ttochu zlobila, prohlizeli jsme knizku. Uteklo ti tychle. To jsme leteli asi 6 hodin s přestupem.

vercik83
20. lis 2017

Ouška nebolela, davala jsem jí pít ale vubec ji to netrapilo

infinity81
autor
20. lis 2017

Maminky, moc děkuji všem, které jste mě nasměrovaly nač se zaměřit. Super tip je ten kočárek, to by mne vůbec nenapadlo, dala bych naše krásné golfky a asi bych z nich měla trhací kalendář. Takže GB Pockit bomba, koupíme díky! Pití, bonbonky a zábava s tabletem - skvělý nápad! Umístit se do části k toaletám, zařídíme.... Mám ještě jeden dotaz. Máte zkušenosti s větším časovým posunem? Jak to Vaše děti zvládaly?
@jennnyg
@hankaros
@zvedavec2
@bayt
@maxannie
@vercik83

bayt
20. lis 2017

@infinity81 Jakým směrem letíte? Nemám zkušenost s dětmi, ale osobně při letech do Asie jsem nikdy neměla nejmenší problém. Horší jsou lety na Ameriku.

whiteswan
20. lis 2017

Malý letěl už 6x. Poprvé v 16m, naposledy ve 20m. Doporučuji se připravit na všechny možné varianty. Někdy byl naprosto v pohodě, usměvavý, poslouchal, usnul hned jak bylo třeba, jindy zlobil, vadilo mu, že musí být připoutaný a nemohl usnout. Pláč a řev naštěstí jsme s ním ještě nezažili. Vlastní sedadlo dítě nemá do 2 let, pokud je dlouhý let a necítíte se na to můžete zaplatit dítěti vlastní sedadlo. Nebo zkusit před odletem na check-inu být co nejdřív a zeptat se, jestli v letadle jsou volná místa a poprosit je, aby vás dali tam, kde budou volné sedačky. 🙂 Jídlo a pití pro malé děti vám odbaví bez problémů. Jen to budete muset vyložit na pás na rentgen, stejně jako hygienické potřeby. Kočárek - nespoléhejte na to, že vám ho vyloží hned u vchodu letadla. Někdy to bylo jak řekli, někdy jsme si ho museli vyzvednout u nadměrných zavazadel (vždy jsme ho předávali u letadla). Moc se mi pak hodilo nosítko. S sebou do letadla dobrůtky, které má malá ráda, dobré pitíčko (syn pije jen vodu, ale do letadla jsem mu ji zředila s džusem, aby se trochu zabavil). Během přistání jsem kojila. Uši ho bolely jen jednou. Dvoje přistání zaspal, neprobudil ho ani náraz do země. 😀

Hlavně vy rodiče buďte v klidu, nad věcí a dítě bude taky v pohodě. 🙂

rousse
20. lis 2017

@infinity81 s travelservisem jsme letěli vloni - služby nula, pokud je to delší let = 3 hodiny a více dostanete i nějaké jídlo, jinak si jídlo i pití musíte kupovat za nehorázné prachy. Malá měla rok a půl a zvládla to úžasně - měla na spaní ještě dudel, takže přistání a odlet s dudlíkem (kvůli uším). Natáhla jsem pohádky a nějaké dětské hry (zvuky zvířátek, hudební nástroje apod.) na mobil, případně kupte nějaké NOVÉ a neokoukaneé hračky, které vytáhnete až v letadle.... Pro prcka můžete na palubu vzít i jídlo i pití (pozor na podtlak - flašky s brčkem od tescomy se pak po otevření mění ve vodotrysk - vlastní zkušenost😀) . Jo a kočárek jsme brali náš normální sporťák - máme babyjoggera, který se dá skládat jak golfky, obalili jsme ho fólií a u letadla dali obsluze - oni si ho naložili a pak nám přijel s kuframa. Dá se to zvládnout v pohodě, malá z toho měla veliký zážitek, dokonce o tom vykládá doteď 😀

infinity81
autor
20. lis 2017

@bayt no muž nám vybral Kapverdy, takže couváme o -2hodiny. Malej je jak hodinky, má svůj režim a striktně se ho drží, když se zpozdím třeba ve městě o čtvrt hodiny na oběd, může se roztrhat🙂 tak přemýšlím, jak dokáže zvládnout zpět o dvě hodinky, aby nám to nenabouralo část dovči, než se srovná...

bayt
20. lis 2017

@infinity81 leda mu to trochu posouvat už doma, ale není to tak velký posun 🙂

whiteswan
20. lis 2017

@infinity81 Pokud je casovy posun pouze 2 hodiny, tak bych posunula pouze o hodinu. Tyden pred odletem kazdy den posun o 10-15 min postupne k potrebnemu casu. My meli jednou casovy posun 1 hodina, neresila jsem a nechala syna v ceskem rezimu.

barchen
21. lis 2017

Maminky, nevíte prosím vás, nevíte náhodou jak to je s vlastním golfáčem pro dítě mladší dvou let? V podmínkách letec. společnosti (easyjet) jsem nic nenašla a aktuální info ani nikde na netu. Je to jakože "součást" dítěte nebo se to počítá jako příruční zavazadlo jednoho z rodičů a tím pádem rodič už příruční zavazadlo mít nemůže? Děkuji.

zvedavec2
21. lis 2017

@barchen na kocar ma narok dite. Tj neubira vam to z naroku na zavazadla. Muzete mit prirucku kazdy plus kocarek. Easyjet je nizkonakladovka, tak to *mozna* bude mit jinak, ale myslim, ze ten narok na kocar je i tam. S Easyjet jsme s nim neleteli, tak osobni zkusenost nemam.

barchen
22. lis 2017

@zvedavec2
No prave, ze je to nizkonakladovka. Letame s nimi od dob, co jsou na trhu, necekam zadny servis, pouze jsem cetla jeden komentar jinde na netu, ze golface jim vzali jako prirucni zavazadlo, tak zjistuji, jestli nekdo aktualne nevi, jak to je. Precetla jsem podminky v AJ, tam nic ke golfacum neni a jejich hotline je pouze email. adresa, jinak se tam dovolat neda.

barchen
22. lis 2017

@zvedavec2
Óooo, moc děkuji za snahu 🙂. Já tam furt hledala výrazy jako stroller, pram, buggy a pushchair mne nenapadlo.

zvedavec2
22. lis 2017

@barchen jasny, musime si pomahat 😉 samotnou mne zajimalo, jak to maji. Ono k detem se i lowcosty chovaji vstricne 😉 tak stastny let