Příspěvek na bydlení před rozvodem. Měla bych nárok?

4. pro 2023

Ahoj holky, už 5 měsíců mám celkem nepříjemnou situaci. Doma s manželem to neklapalo a po různých nepříjemných okolnostech jsem nakonec i s 2 dětmi odešla k mamce, než se situace urovná. Nicméně situace se moc nezlepšila. U mamky být nemůžu, protože je nás tu 5 lidí na 2+1 a manžel zůstal v našem 3+1 sám. Tím, že jsou Vánoce, ráda bych se do bytu vrátila, a chci aby si manžel našel podnájem. Jen se chci zeptat, jestli bych měla nárok na příspěvek na bydlení, pokud je spoluvlastníkem bytu, tak aby se jeho příjmy nepočítaly. On by se odstěhoval, takže bych ho odhlásila ze záloh, ale spolumajitelem by byl pořád. Vím, že je to možné až po třech měsících, spíše si chci ujasnit, jestli to má vůbec smysl a nebo je v tomto směru lepší, abych si podnájem hledala já. Mám rodičák, takže teď momentálně příjmy chybí a dříve jak za 2 roky se do práce nedostanu. Ale podnájmy se pohybují i nad 15 tis Kč, takže bojím se, že to neutáhnu. Do budoucna bych chtěla byt prodat a peníze si rozdělit, ale to by nakonec znamenalo, že bychom skončili v podnájmu oba, protože bychom ani jeden nedosáhli na vlastní byt. Nevím, co dělat. ☹

irmamala
4. pro 2023

Tak já myslím, že problém je hlavně rozvod. Ať manžel bude bydlet kdekoli, pořád se budou posuzovat Vaše přijmy jako společné. Brácha už nežije roky s manželkou a teď se teprve budou rozvádět, aby ona mohla požádat o příspěvek.