Najde se vůbec nějaký zastánce povinného očkování?

baterie
20. čer 2015

Zajímalo by mě, když se dnes tolik mluví o škodlivosti očkování a spousta rodičů se rozhodne neočkovat a mají pro to dobré argumenty, jestli je někdo stejně radikální zastánce očkování a dokázal by dobře argumentovat, proč je lepší očkovat než neočkovat (a nemám na mysli argumenty typu - nás taky očkovali a nic se nám nestalo apod 🙂 ) Myslíte si, že případné nemoci jsou více nebezpečné než případné nežadoucí účinky? Moc děkuji za názory.

lucykal
8. srp 2015

Také jsem zastánce povinného očkování. Nechci nic vynechat naopak když budu vědět, že je to dobré není problém si připatit. Např. místo Synflorixu si rádi zaplatíme Prevenar13.Odmítat očkování nehodlám. Posunuté máme kvůli nedonošenosti. Příští týden jdeme poprvé to jí bude 5 měsíců.

lenam
10. srp 2015

@travnulee to je reakce na ten tvuj odkaz http://www.rozalio.cz/index.php/o-ockovani/v-me... Doporucuji precist a zamyslet se nad tim, zda nejste sami svemu diteti nebezpecni, tim, ze mozna tak chodite na preockovani na tetanus, ale ne na cerny kasel a dalsi nemoci.

lenam
10. srp 2015

@lucykal My jsme u prvniho syna dali Prevenar a pak jsem se dozvedela, ze pediatricka me kamaradce doporucila spise synflorix. Rekla ji, "ze je zajimave, ze po prevenaru maji deti zanety usi a chodi na pichani usi, coz po synforixu neni". Nevim, co je na tom pravdy, tak se zkuste kdyz tak zeptat. Muj prvni syn prevenar ma a na pichani usi nebyl. Dalsi dve moje deti uz vakcinu na pneumokoky nedostaly.

brokovich
10. srp 2015

@lenam Kdo je Terezie Hettová, autorka článku? Uznávaný vědecký odborník na téma "očkování" asi ne. Ono je třeba se zamýšlet i nad zdrojem tvrzení, než se to tvrzení začne hodnotit...

lenam
10. srp 2015

@brokovich Ta pani, ktera psala do Lidovek take neni a ten odkaz je tu uveden, tak jsem uvedla proticlanek 🙂 Za zamysleni stoji, ne? Hlavne, co se tyka preockovani dospele populace 😉

lenam
10. srp 2015

@brokovich Ale ma tam na sebe uvedeny kontakt, tak se ji muzes zeptat, zajima se o ockovani asi vice nez ja 🙂

brokovich
10. srp 2015

@lenam Já se té paní, co psala do Lidovek, také nezastávám. Jen říkám, že se k věci vyjadřuje v dnešní době kdekdo a pak "obyčejnej člověk" si z toho má udělat rozumy. To máš to samý jako tenhle článek... http://indruch.blog.idnes.cz/c/452326/jak-se-si... . Prostě v této oblasti těžko někoho přesvědčovat na jednu či druhou stranu a veškeré debaty jsou dle mého názoru odsouzeny k nezdaru...:(

lenam
10. srp 2015

@brokovich Souhlasim. Uz je tech informaci hodne a clovek nekdy nevi. Nejhorsi je, ze je to rozhodnuti pak na rodicich. My se musime rozhodnout a nemame casto k tomu dostatek informaci. Mne doktorka rekla, at si vyberu, zda chci doockovat u syna k Pediacelu pouze zloutenku B a nebo kombinaci A a B. Nic vic jsem se k tomu nedozvedela. Zadna pozitiva, zadna negativa jednotlivych vakcin. Lekari neumi obhajit ockovani. A tak rodic udela to, ze sedne na internet a zacne hledat informace a ma z toho zamotanou hlavu. Kdyz jsem si dala k sobe pribalove letaky B a kombinace A a B, tak mi prislo lepsi dat pouze samotne B. V pribalovem letaku je mene vedlejsich ucinku (chybi tam napriklad roztrousena skleroza, ktera je sice v kategorii nizky vyskyt, ale je to tam). Kdybych si o tom mohla s nekym promluvit a nebylo to pouze hledani na internetu, clovek by to prijal vsechno asi lepe. Ale oni ted z pozice zakonu a vyhlasek rozkazuji, chybi mi tu vysvetlovani.

brokovich
10. srp 2015

@lenam Nechci se do této diskuse více zaplétat. Můj názor na očkování je někde na začátku uveden. A jak jsem psala, my to tu nevyřešíme. I kdyby mě někdo tisíckrát něco vysvětloval, tak z toho moudřejší nebudu. Takže to beru laickým rozumem. Očkuje se proti nemocem, na které se umírá. Úspěšnost očkování je až 90 %. To je pro mě jako laika dostatečný důvod očkovat. Každý nechť si své důvody pro ano/ne obhájí sám, hlavně pak třeba před svým dítětem.

lenam
10. srp 2015

No prave. To resim. Obhajit to pred svym ditetem. Je lepsi dostat zloutenku A nebo roztrousenou sklerozu?

brokovich
10. srp 2015

@lenam Když se nakazí černým kašlem a je neočkované, tak je asi vývoj jasný, o tom snad nepochybují ani zastánci neočkování. Ale důkazy na vliv očkování na RS jsou právě jen ve formě těch "dohadů", to o čem pak jsou tyhle dalekosáhlé diskuse.

lenam
10. srp 2015

@brokovich Je to v pribalovem letaku, takze minimalne jeden clovek to dostat po ockovani asi musel. Nebo se tim jen chrani a davaji to tam. Tezko rici.

brokovich
10. srp 2015

@lenam Právě těžko říct. A když jeden z 10 milionů onemocní, tak kvůli tomu nebudeme očkovat? Pro mě to prostě pořád nejsou žádné argumenty proti 90% šanci, že neonemocní tou nemocí, proti které je očkován.

lenam
10. srp 2015

@brokovich To pisu jen mezi nami, kdyz si vezmu rizika v pribalovem letaku na B, tak to stoji take za to. Chapu nektera ockovani, ale nechapu napr. to B v nizkem veku. Ja ho chtela u syna doockovat az v cca 11 letech veku, jako to bylo v dobe, kdy se toto ockovani zavadelo. Ale nemuzu kvuli skolce. Pritom zrovna zloutenka B dela nejvetsi neplechu v hexe. Proto jsem dala pediacel. Ja jsem ani jednou nerekla, ze jsem proti ockovani, ale jsem proti nesmyslnemu ockovani a ockovani v nizkem veku jako jsou dva mesice. To jen na vysvetlenou, protoze pises o procentech, ktere maji obhajit ockovani. Moje prispevky se netykaji neockovani, ale toho, ze se musim rozhodovat sama a musim si hledat informace sama a pak se nesmi nikdo divit, ze kdyz hledam, tak se pak o to vice zajimam 🙂

brokovich
10. srp 2015

@lenam Já jsem tím nemyslela, že jsi zastánce neočkování. Myslím, že si rozumíme. Já jen říkám, že informace jsou všelijaké, člověk (mám ten pocit) se stejně ničeho kloudného nedopátrá. :/

travnulee
10. srp 2015

@lenam tuhle reakci znám, pokud se nepletu, tak to navíc není reakce přímo ke článku, který jsem uváděla. O tom Německu psala více novin, nejen lidovky, takže na tom asi něco pravdy bude...leda, že by novináři od sebe opisovali smyšlené údaje navzájem, ale i to je u nás bohužel možné.
Pro mě je rozhodující fakt, že např. jedna nejmenovaná RNDr. která také vyvolala bublinu o očkování, se vyjadřovala i k jiným věcem, které jsou mimo její obor a kterým moc dobře pro změnu rozumím já. Vím, že tvrdila naprosté nesmysly, které u laiků vyznívaly naprosto jinak. Tímto se u mě naprosto znemožnila a nedůvěřuji jí už celkově a tudíž ani s očkováním. Bohužel plno rádoby odborníků se vyjadřuje i k oborům, které nejsou jejich stěžejní a pak plácají nesmysly. U očkování je to právě plno RNDr. místo MUDr. Vím, proč si mám vybrat určité informace a na základě těchto jsem za povinné očkování. To jestli dá někdo hexa vakcínu nebo dávky rozloží už je dle mého jedno, ale celkově jsem prostě pro očkování.

andy80
10. srp 2015

Povinné ano, ostatní ne. Radši přežiju dva dny zvýšené teploty u dítěte než třeba černý kašel nebo pravé neštovice. Na druhou stranu Prevenar bych nikdy nedala, v mém blízkém okolí znám už dvě děti co onemocněly pneumokokem i přes očkování, protože to byl jiný kmen. Kdyby nebyly očkované byla menší pravděpodobnost, že by se nakazily, protože by měly protilátky. To jsou slova hlavního hygienika jihočeského kraje. Takže asi tak.

andy80
10. srp 2015

Jinak my máme úžasnou doktorku, která vše kolem očkování vysvětlí a žádné navíc nenabízí. Jednou jsem se jí ptala na klíšťovku. Ona na mě koukla a zeptala se: A vy jste očkovaná? A já že ne, a ona, že se mám naočkovat sama a děti nechat, že klíšťovka není pro děti nebezpečná, že má průběhu jako chřipko, kdežto dospělého může zabít.

lenam
10. srp 2015

@travnulee To mate pravda, novinari tyto clanky opravdu jen opisuji. 🙂 Odkazuji se casto na jine zdroje.

lenam
10. srp 2015

@travnulee A jeste jedna vec, kterou jsem uvedla v te me poznamce a kterou rikaji v tom odkazu: "Podle Institutu Roberta Kocha je v současnosti většina německých dětí před nemocí chráněna, očkování jich podstoupí 95 procent. Problémem mohou být dospělí, kteří se v dětství vakcíně vyhnuli a nyní je může nemoc ohrozit. Institut proto vyzývá k masivní kampani zaměřené na očkování dospělých. Ministerstvo zdravotnictví se k návrhu zatím nevyjádřilo." Nikdo nevi, zda to dite bylo ockovane nebo ne. Nemoc muze dostat i ockovany jedinec viz kauza hokejista Crosby a jeho ockovani na priusnice.... Pochybuji, ze to male dite spalnicky dostalo od jineho ditete, hlavne kdyz bylo tak male. Nejvetsim problemem jsou ve skolkach dospeli (ucitele, pomocny personal), u ktereho nikdo ockovani nesleduje a nechodi na preockovani.

lenam
10. srp 2015

@travnulee A co vubec nechapu, kdyz ma Nemecko vysokou proockovanost, coz rikaji vsichni a nemci dobrovolne ockuji, tak jak mohli zavrit celou skolu? Pochybuji, ze to byla skola pouze neockovanych deti. To snad to ockovani nefungovalo? To mne zarazilo jako prvni.

travnulee
11. srp 2015

@lenam to, že se neví, zda batole bylo proočkované nebo ne se uvádí i v tom článku z www.idnes.cz. a i to, zda se neví, jak bylo dítě nakaženo. Článek z lidovek, na který vznikla tebou zaslaná reakce, je opravdu jen subjektivní náhled jedné maminky a taky se k němu musí tak přistupovat, přijde mi, že idnes nabízí objektivnější náhled na situaci. To zda je zcela pravdivý a objektivní je ve všech novinách opravdu těžké na 100% říct.
Pro mě je prostě stěžejním faktorem, že u mě plno kritiků očkování ztratilo důvěru. Hold odborně se můžu vyjadřovat pouze ke svému stěžejnímu oboru a ne stylem, že si ve volném čase nastuduji pár knížek a pak budu něco tvrdit jako odborník na danou problematiku.
Zrušením povinného očkování určitě nezlepšíme celkovou proočkovanost společnosti ,spíš naopak.

lenam
11. srp 2015

@travnulee Svym zpusobem s tebou souhlasim. Jen bych rada, aby tu byla moznost alternativniho ockovani: hexa, hexacima, pediacel,.... Aby si rodic mohl vybrat. Dale moznost odlozeni. A co mi nejvice chybi je odpovednost statu, kdyz se neco opravdu stane. Jinak mne prekvapila moje pediatricka. Synovi jsou 2 mesice, kdyz jsem s nim byla naposledy na kontrole, tak se mne doktorka zeptala, zda chci ockovani opet odlozit, ja jsem rekla, ze ano, ze zase nejdrive tak v 8. mesici a ze ji to podepisu. A ona mi sama nabidla schema 2+1 🙂 Ze je to dovolene pribalovym letakem a ze v tom nevidi problem. Dale mi rekla, ze sice druhy syn bude muset jit na preockovani MMR v zari, ale treti syn uz pujde asi v cca 7 letech. Protoze nyni pry druha vakcina MMR neni posilovaci. Prijemne mne prekvapila, ze uz to neni takovy "boj" jako u druheho syna. Co mne take pobavilo, druheho syna mi nevzali do skolky (odlozilo se prave celkove ockovani ze zdravotnich duvodu), protoze nemel druhou davku MMR v dobe podani prihlasky do skolky, ale ma ji mit v zari. Drive to nebyl problem, deti se postupne doockovavaly. Nyni ale dostavaji reditele skolek informaci, ze kdyz chybi druha davka MMR tak to zase tak nevadi. Protoze prave asi od ledna 2016 se bude ockovat druha davka az pozdeji. Nekdy mi nas stat prijde.... nevim jak to napsat 🙂 Behem 4 mesicu zmeni nazor. Jinak ja jsem za diskuze ohledne ockovani rada, posunuje to vyvoj u nas dopredu. At uz se to tyka schematu nebo prave posunuti ockovani tak jak je to v jinych zemich.

andrrriiik
11. srp 2015

Přesně tak,souhlasím se vším.A popravdě se bojím,co bude,až se povinné očkování zruší ☹

lenam
11. srp 2015

@andrrriiik Proc se bojis neceho, co neni a v nejblizsi dobe ani nebude?

kajalka
11. srp 2015

@andy80 A ty si myslíš, že se proti pravým neštovicím očkuje?

kajalka
11. srp 2015

@andrrriiik Vždyť budeš mít děti naočkované, tak čeho se bojíš? Neočkovaných dospělých se nebojíš?

rybamrazena
11. srp 2015

@gepe od kterého nevím, ale u mě 1982

rybamrazena
11. srp 2015

@misulinka44 Na základě čeho tak usuzujete? Já si myslím, že to není pravda (pokud ano, pošlete link na složení a výrobce vakcín) a navíc v tom postrádám tak trochu logiku. Jakože když si dám do kafe během 6 měsíců 3 lžičky arzenu, tak je to horší, než si ty 3 lžičky dát najednou?

rybamrazena
11. srp 2015

@travnulee Co za nesmysly tvrdila Strunecká? Díky.