Kyselina listová, není už pozdě ji začít brát?

lucijenkaa
26. kvě 2016

Dobrý den,skoro měsíc se snažíme o miminko,ms zatím čekam cca za týden +- , a tak sem se rozhodla začít brat kyselinu listovou,ale není už pozdě? slyšela sem,že se ma brat už cca 3 měsíce před planovanym těhotenstvím ,děkuju

no_title
26. kvě 2016

bude to stačit. Nervová soustava se vyvíjí o něco později. Já ji beru vždycky když vím, že byla ovulace pár dní před očekávanou MS. Což se ovšem stalo za tu dobu jen jednou. Snažíme se už 7. měsíc, kdybych ji měla brát 3 měsíce před snažením, tak se s takovou nedoplatím 🙂.

bassetlady
26. kvě 2016

@no_title vždyť 30 tablet stojí cca 60 korun a stačí jedna denně. Na netu ještě méně
http://www.pilulka.cz/kyselina-listova?sort=pri...

andreaandrejka
26. kvě 2016

@no_title Já jsem kupovala za 65kč v lékárně a bylo tam 60 tablet, takže na 2 měsíce 🙂

andreaandrejka
26. kvě 2016

@lucijenkaa Určitě to není brzy, pokud se snažíte tak začni klidně brát 🙂

nathaliee
26. kvě 2016

My se snažíme od listopadu a já se o ní dozvěděla až v lednu, tak sem ji začala brát až v průběhu snažení.. 🙂 A rozhodně to není finančně náročné.. 🙂 pár kaček.. 🙂

no_title
26. kvě 2016

@bassetlady mám takovou tu mutaci, která neumí zpracovat listovku. Takže můžu jen Femibion a ten stojí cca 300,-

andreaandrejka
26. kvě 2016

@no_title Jo tak, tak to je pak jiná 🙂

lucijenkaa
autor
26. kvě 2016

Dekuju a omlouvam se za hloupy dotaz preji hezky den

lucijenkaa
autor
27. kvě 2016

Dobry den,jeste bych se rada zeptala, mam po ovulaci ale mam stale bolesti v podbrisku,co by to mohlo byt,myslite ze se zadaril

misula29
27. kvě 2016

@lucijenkaa bolesti jsou ještě k ovulaci

lucijenkaa
autor
27. kvě 2016

Ja si taky říkam,ale už je to několikatý den a ma i hustej výtok,na gyndě sem byla cca před týdnem to bylo vajíčko prý připravene k oplodnění....

laisobel
5. čer 2016

Spousta maminek ani nevi, ze je tehotna a listovku zacne brat pozdeji. Nevadi. Hlavne nekdy zacit! 🙂
Ja brala az od tretiho tydne... A dobry. Pokud zijes zdrave a mas pestrej jidelnicek, jako zaklad to staci 🙂

merope
5. čer 2016

Nikdy není pozdě 🙂. Taky je dobré pravidelně cvičit a to, že jsi dosud necvičila neznamená, že to nepomůže, když začneš třeba dneska.

lenickakl
5. čer 2016

Ja ji zacla brat v unoru a snazit jsme se zacali v pulce kvetna.. Planovane..

kituska
5. čer 2016

Ja prave resim jestli je to opravdu tak dulezite nebo jen nejaky celoplosny hit v cr?!

lucijenkaa
autor
5. čer 2016

No asi to bude dobre kdyz to pomaha plodu k dobremu vyvoji 🙂 my se prave taky snazime o druhe

merope
5. čer 2016

@kituska Je poměrně vysoké procento holek, které mají problém s tím, že když listovku nejí, tak poté mají děti vrozené srdeční vady a rozštěpy. A protože to procento je fakt veliké, tak je to určitě dobré pro všechny tak trošku preventivně (leda bys byla na genetice a měla zjištěno, že se tě to fakt netýká). Jinak teoreticky stačí dostatečně pestrá strava, která má listovky dost přirozeně. Ale riskuj, že zrovna tebe se to netýká a tvoje dítě bude ok.

no_title
5. čer 2016

@kituska asi 50% populace má tu vadu, která neumí pořádně štěpit kyselinu listovou. Některé pojišťovny na to dokonce finančně přispívají (konkrétně myslím na Femibion možná i na další značky), tak si určitě brát účtenku a pozjišťovat, jak to na pojišťovně mají 🙂

gepe
5. čer 2016

@no_title @merope @kituska MTHFR (gen mutace) kterou resite. Pokud ji clovek ma, jeho telo nemetabolizuje vitaminy B, tj i kyselinu listovou (B9). Cca 40% populace ji ma, plno zen se zdravymi detmi a nevi o tom. Telo nestepi kyselinu na vysledne Folaty, komercni nazev Metafolin (reg.zn. Merck). V Evrope nelze koupit samostne Folaty (napr v USA ano), v CR pouze v ramci "balicku" vitaminu ala Femibion s Metafolinem, Chytre miminko s Metaf., aj.
MTHFR muze zpusobit ano, vyvojove vady (casto prave srdce), rustove retardace plodu apod. V ramci nevedomosti zda zena ma ci ne tuhle gen mutaci, je za me lepsi radsi pokryt necim s Metafolinem nez jen obyc. listovkou, ci vysokou davkou Acidum folicum, protoze neni jistota kolik %prijateho objemu listovky lekove ci prirodni formy telo zmetabolizuje ci vubec.

luj89
5. čer 2016

Myslím, že pozdě rozhodně není. 3 měsíce před snažením se doporučuje proto, aby byla v těle dostatečná hladina vit. B9. Nejvíc je totiž listovka potřebná na úplném začátku těhotenství (v prvních dnech). Nicméně určitě začni 🙂. Já sirup piju Ravit, což je přírodní forma listovky prospěšná i třeba na imunitu, únavu atd. Listovka je v něm rozštěpená. Není to sice úplně levný, ale neumim polykat prášky a navíc je to (jak jsem psala) přírodní ;).

kituska
5. čer 2016

@luj89 a ten sirup kooupim kde prosim?

kituska
5. čer 2016

@gepe acidum fol. je homeo? koupila jse si pivni kvasnice (b).. to nestaci?

gepe
5. čer 2016

@kituska nene 🙂 je to lekarenska forma kyseliny listove, resp. na predpis. http://www.lekarna.cz/acidum-folicum-leciva-drg... predepisuji i ve vysokych davkach nekdy.. Jinak homeo, my neprovozujeme cilene doma 🙂
Pivnimi kvasnicemi nicemu neublizis. V podstate pokud ma zena pestrou stravu tak to postaci. Jak to kulantne napsat.. dite si z matky vezme vse co potrebuje i na ukor matky, tak se nemusis bat. I v koncentrakach se rodili zdrave deti. 🙂
Strucne nemusis do sebe cpat hromadu vitaminu a pokud tomu tak nebude bat se, ze se neco mladeti stane 😉 ja treba pri prvni dceri mela nevolnosti do cca 24tt, v podstate poradne nic nejedla a nepila, taky nepribirala a hubla, aj. Mala naprosto v poradku 🙂

kituska
6. čer 2016

@gepe no ja si toziz stejne myslim,ze z toho prášku si telo moc nevezme..rak hsem ae rozhidla pro zdravejsi stravu a kazdy den neco zeleneho snim 🙂 ale tak nerada bych kvuli nejake pilulce neco zanedbala..i kdyz pochybuju ze v tehu nasich matek to někdo resil..🙂

luj89
6. čer 2016

@kituska Já jsem koupila přes net (eshop Zelená potravina cz). Existuje balení 250 ml a 500 ml.