Má dudlík opravdu špatný vliv na kojení?

vendicka
14. bře 2016

Ahoj, prosím o vaše zkušenosti s dudlíkem a kojením - mám 5ti týdenního chlapečka a má problém s bolestmi bříška a pořád křičí, zkoušela jsem opravdu všechno poslední dva týdny a nic nezabírá (kapičky před kojením, probiotika, nahřívací polštářek, Pupík, chování, masírování...). Dřív se uklidnil aspoň při kojení, ale teď se u toho tak kroutí, že mi akorát ničí bradavky a každou minutu prso pouští, je to prostě boj. Všude jsem četla, že dudlíky jsou při kojení škodlivé, že se pak nebude chtít pořádně přisát a povede to k předčasnému odstavení, takže jsem trpělivě poslouchala jak naříká a pokoušela se mu pomoct jinak, ale nijak se to nelepší. A pak přijela na víkend máma a i přes moje protesty mu dala dudlík od Aventu a najednou byl klid. Sice se kroutí, ale aspoň nekříčí... Vím, že to není ideální a nechci mu ho dávat na celý den, ale je tak špatné dát mu dudel párkrát denně, než ho to přejde? Máte některá zkušenost s tím, že by opravdu pak byl problém s kojením? Všude to píšou, i doktorka mi to říkala, ale kamarádky dudlík dávají dětem odmala a normálně kojí. Nechci, aby mi chudáček zbytečně křičel a mně tekly nervy jen proto, že se dudlíky toreticky nedoporučují, ale prakticky to nikomu ještě neublížilo, fakt nevím. Pravda je, že ze začátku problémy s kojením byly, ale od druhého týdne se přisává pěkně (pokud zrovna nemá svůj záchvat křiku) a hodně přibývá na váze. Nechci aby křičel a dudlík zabírá, ale nechci předčasně přijít o kojení... Já vím, že období koliky je dočasné, ale aby mi z toho nehráblo dřív, než skončí...

losice
14. bře 2016

Myslim ze v 5 tydnech se uz nemusis bat toho, ze by ho dudlik zmatl a pokazil sani. Mam dva syny, prvni dudlik akceptoval az v 8tydnech, driv ho nechtel, druhy se chytil hned na 3 tydnech, kdyz jsem mu ho dala poprve. Prvniho syna jsem kojila rok, druheho ted plne kojim, zaciname 4. Mesic a v pohode. Nebala bych se toho, je fajn, ze mu dudlik pomaha a ulevuje. Drzim palce

hojda
14. bře 2016

Ještě by to chtělo doplnit info, jak vám jde kojení? Máte nějaké problémy? Prospívá?

dendy88
14. bře 2016

obe dcery jsem kojila dlouho (starsi 14 mesicu prestala jsem kvuli tehotenstvi, mladsi 15 mesicu ) , starsi byla zavislak na dudliku , mladsi dlouho odmitala ale nakonec si ho vzala

dolda
14. bře 2016

Prosímtě, dej normálně dudlik, pokud to uklidní a hlavně klid, mé obě děti měly dudlik a kojila jsem do 15 a 14 měsíců, hlavně se nestresuj rozumy z internetu 🙂

katyxq
14. bře 2016

mně u dcery dudlík (občasný, po 4. měsíci) přisátí pokazil - pomalu, nenápadně, takže mi to došlo až zpětně, když dcera kolem 3/4 roku dudlík odmítla, pak se přisátí zlepšilo. Další škody na přisátí napáchalo kolem 2. roku brčko. Synovi proto dudlík ani nenabízím, proti kolikám funguje protikvasinková strava, Hylak forte. Jinak chovám, nosím, houpám.

olivie14
14. bře 2016

U mě dudlík žádný problém, ale nejsem asi ten správný člověk pro radu, protože já od samého počátku kojila s kloboučky, ale kojila jsem o sto šest dudlík nedudlík.

saaralota
14. bře 2016

@vendicka Já jsem dala dudlík v momentě, kdy už nebyly problémy s kojením - když jsem si byla jistá, že umí správně pít, přibírá... pak si myslím, že už to v tomto ohledu škodu nenadělá. Spíš se to pak řeší v souvislosti s růstem zubů...

sara84
14. bře 2016

Taky jsme meli dudan, od 2 tydnu a kojila jsem do 2let. Druhy ho moc nechtel a v pul roce se seknul a uz vubec, ale stale vesele kojim 🙂

bylinka36
14. bře 2016

Já jsem zase proti dudlíku, na utěšování má být maminka, ne nějaká plastová náhrada. U nás ze začátku taky šílené koliky, pomáhalo jen nošení, tak jsem i 2 nebo 3 hod jen chovala než se dokázala vytlačit. Probiotika začala zabírat až tak po měsíci a půl a pak začala i pást koně, tak se to postupně upravilo. Už má něco přes 4 měsíce a došla na to, že když se překulí na bříško, jde to lépe ven. Jakmile cítí, že je to nízko, šup na bříško a za chvíli slyším jak to valí do plenky...

verka4d
14. bře 2016

Proti dudlíku vůbec nic nemám,když to pomáhá,tak co 😉 Máme čtyři děti,dva dudlík měli a dva nechtěli. Všechny jsem kojila poměrně dlouho a i když jeden ze synů měl dudlík prakticky pořád,nijak mu to neublížilo,na kojení to nemělo žádný vliv a patro a zuby má taky rovné. Nevidím v tom žádný problém,hlavně ať je malý spokojený a ty v klidu... 🙂

pavlina212
14. bře 2016

My jsme měli hodně složitý začátek kojení (dvoudenní separace v porodnici bez přisátí, neschopnost se přisát kvůli vtaženýmu dolnímu rtu, z porodnice jsme odcházeli s kloboučky a dokrmováním po prstu ze stříkačky, kloboučků jsme se zbavili až po šestinedělí). Dudlíka jsem vůbec dávat nechtěla, jenže hned od příchodu z porodnice začal mít Honzík problémy s usínáním. Zkoušeli jsme všechno možné, ale pomáhal jedině malíček v pusince (od dokrmování ze stříkačky), vydrželi jsme to 13 dní a pak pomohl dudlík. Má ho na uspávání (po usnutí ho vyplivává), do kočárku a autosedačky. Honzíkovi je 7,5 měsíce a kojím. Možná nám dudlík způsobil (nebo zhoršil) bojkot kojení kolem 4. měsíce, ale pokud bych byla v situaci znovu, udělala bych to stejně.

kika_21
14. bře 2016

@vendicka Nepozoruji rozdíl v kojení o těch, které dudlík opustili třeba ve 3 měsících a u těch, kteří ho měli do 2 let. dětí mám 5, kojila jsem dceru s dudlíkem téměř do 2 let 2 roky, teď kojím 2,5 letého synka a ten zase dudlík měl výjimečně.

vendicka
autor
14. bře 2016

@hojda První dva týdny jsem měla málo mléka, takže už z porodnice jsem šla s dokrmem UM, ale s pomocí čajů, odsávání a homeopatik jsem se rozkojila. Pokud malému občas z prsa nestačí, tak mu dávám dokrm z vlastního mléka (nejdřív ze stříkačky přes prst, teď suplementorem), ale to chce jen párkrát do týdne. Přikládám ho kdykoli si řekne a snažím se ho tím i uklidňovat, když mu není dobře. Prospívá dobře, za měsíc po porodu už měl 700g navrch.

soyevita
14. bře 2016

@vendicka Mám tři děti a ani jedno nemělo dudlík.Raději jsem nahřívala plenky,masírovala bříško, chovala,nebo vozila venku v kočárku,aby neplakaly.Důležitá je i úprava Tvé stravy,ale né vždy to pomůže.Jasně dudlík je jak se říká "laciná chůva" a nikoho neodsuzuji,že ho miminku dává.Mě osobně to přijde ale zbytečné.Dá se bez něj obejít.Jak píšou některé maminky kojit jde i s dudlíkem.Takže je Tvoje volba dát či nedat 😉

naomi6
14. bře 2016

@vendicka Kojila jsem obě děti dlouho - dceru 17 měsíců a syna skoro dva roky. Byli plně kojení do 6 měsíců, oba měli dudlík od narození zhruba do roka, takže já bych to neřešila, pokud dudlík pomáhá, proč mu ho nedat? Držím palce 😉

terezapetrova
14. bře 2016

nemá, za me blbost 🙂

lichtakova
14. bře 2016

@vendicka mne rvalo hrozne prvni dite,i pri kojeni,takze jsem mela pripravenou strikacku s cca 1ml Sab Simplexu a dudlik...ja s dudlikem kojim vsechny tri...je fakt,ze ten posledni se prave blbe prisava...ale jemu se proste nechce,kdyz opravdu chce,jde mu to, ale proste kdyz se odpoji,dam mu dudlil,poduda,vezmu mu ho a on se naopak zas aspon na chvili prisaje.Jinak vsem jsem prave pri placi daval Sab Simplex par kapek na dudlik,podudali si a uklidnilo je to.Netrap se, pokud mu to pomaha,myslim,ze to na to opravdu nema vliv-neco jineho je lahev a kojeni u takhle malich deti,ty pak neumi pit z prsu. Dusevni zdravi matky je nejvic!!!! 🙂 hodne zdaru

ladyhacek
14. bře 2016

Malý měl dudlík už 3 den v porodnici - pořád byl na prsu a já ho nechtěla nechat brečet,ale čůrat jsem musela 🙂. Má téměř rok a kojím

k tomu bříšku > co tvoje strava? Piješ fenyklový čaj? často pokládej na bříško > je tady i skupina recepty pro kojící maminky > co se může a co ne (za mě rozhodně ne houby)

blondynka400
14. bře 2016

@vendicka jestliže je kojení už ustálené a není žádný problém, dudlík ho podle mne nijak pokazit nemůže. Určitě nejsem po dávání dudlíků ještě někdy v porodnici, ale v 5 týdnech bych se nebála. Dudu může hodně pomoci, jestliže ho chce, vůbec bych se tím netrápila, že podle někoho to není ok. (já sama jsem bez problémú odkojila i s dudlíkem obě děti a to poměrně dlouhou dobu, v průměru každou cca 2 roky .-) ). Určitě je lepší jim na bolavé bříško dát dudlík než jakékoliv kapičky. Navíc oni mají naučené, že prso jim poskytne na chvíli klid od "bolesti", jenže je to krátkozraké, protože je pak bolí bříško ještě víc a díyk tomu se pak dostaneš do začarvaného kruhu, kdy dítě valstně skoro stále vyžaduje prso, ale přitom mu to dělá hůř a hůř. A na tohle je dudu nevuěřitelný pomocník 🙂

vendicka
autor
15. bře 2016

Děkuju všem za názory. Občas mi ho dám, když bude třeba a uvidím co to udělá. Jakmile poznám nějakou změnu v přisávání, okamžitě dudlík poletí pryč 😉

puresin
15. bře 2016

@vendicka To je rozumne. Ja myslim, ze pokud je dobry jedlik, dudlik vam neublizi. Mne ho mudr sama pri prvni navsteve miminka navrhla, kdyz videla, jak se mi dite vasnive prisava i na krk co 5 minut. 🙂

sonjuletka
15. bře 2016

Dcera dudlik od narozeni nemela, bala sem se. Krasne jsem se rozkojila ale furt sem ji ho cpala, ptz taky moc plakala. Zpocatku nechtela,ale ted uz si poduda rada- cca od 3m uz ho chce,ma ho do auta nebo nekdy na usnuti, v nositku. Kojim zatim bez problemu,ted se klube zub - uz je ctvrtka venku- a zatim v pohode. Ma 5m

markyska88
15. bře 2016

@vendicka ahoj. Já mám 5 týdenní holčičku a cumel dostala už po příjezdu z porodnice. Jelikož je velký savec a pokud nemá něco v puse, tak je řev. Prso jí stokrát za den dávat nemůžu, protože ona by pořád cucala mlíko a pak by hodně zvracela (ozkoušeno). A když jsem viděla, jak si do pusy rve i ručičky, tak jsem to nevydržela a do pusy jí vrazila dudu a je klid. Kojení je pořád stejné. Dokonce i sem tam kvůli hlídání dostane odstříkané mlíčko přes flaštičku a přisává se pořád stejně hystericky, jako by mi tu kozu chtěla urvat 😀

katherinaa
15. bře 2016

Nemá zadnej. Malej ma dudlík v puse skoro nonstop a na prsu je zavislacek😀 Pokud se nedava dudlik uz primo v porodnici kdy dite jeste nema zaběhlý prisani, tak je neskodnej 😉

senta_sofia
15. bře 2016

Podla mna nema,kojili sa bez problemov

zuzousinek
15. bře 2016

Vendičko, ohledně koliky - naše holčička taky hodně křičela. V lékárně mi bylo řečeno, ať vydržíme do konce šestinedělí (tedy s Espumisanem), že pak se většinou miminka více hýbají a tím pádem jde lépe i trávení 😉 A skutečně to tak bylo. A co se dudlíku týče - malá potřebuje už od porodního sálu stále něco žužlat (v porodnici jsem kojila skoro nonstop). Od porodnice využíváme dudlík, přesto stále plně kojím. Co miminko, to originál. Taky bych dala pryč dudlíka při problémech s kojením. Leccos jsem četla (i odborné články - o důsledcích dudlání atd.) a žralo mě svědomí, nicméně maličká je šikovná a nic z těch teorií zatím nepotvrdila. Už se snažíme i odvykat. Věř své intuici 🙂