11měsíční dítě vůbec nic neumí 🙂

mandarinka21
9. dub 2015

Ahoj holky,
me dite je uplne pozadu, nebo ja nevim. Za tyden mu bude 11 mesicu. Vsude ctu, co by melo v jeho veku umet, a krome toho, ze stoji (Od 7. mesice), chodi kolem nabytku, neumi vubec nic 🙂
1) dela paci paci, jak jsi veliky a obcas zamava rukou, ne ne ne... ale samovolne, ne na pokyn.
2) na NE NE NE se maximalne otoci, ale nerespektuje
3) nevklada krouzky na kuzel, tvary do kostky ap., kelimky do sebe, neukazuje. Kdyz mu ukazuju zviratka a ptam se pak, kde je "mys", tak vubec nespolupracuje
4) zvatla minimalne. Obcas pred spanim. Je to takove nesrozumitelne da ba pa ta. Je pravda, ze ja s nim malo mluvim. Kdyz mu zacmnu neco ukazovat, zacne si vsimat neceho jinyho. Otec je hodne pracovne vytizeny, a jeste k tomu cizinec.
5) jidlo do ruky - kdyz mu dam okurku, jablicko, tak se tim spis davi. Ma zatim 2 spodni zuby, ted se mu klubou 4 horni. Nejvic mu jedou kukuricne krupky 🙂

Jinak je ale zlaty, spi hodne, od vecera treba az do 8.30, pak pred obedem, a pak jeste po obede. Neplace, vyhraje si od malinka sam, je vesely, zvidavy, vsechno prelejza, podlejza, boucha s vecmi o zem, strka do pusy, dela lumpacinky, vsechno zkouma.
Ale znervoznuje me ta komunikace. Se sluchem problem urcite nema. Spis je to nezajem, ignoruje. 🙂
Holky, prosim, jak vsechny ty paci paci, krouzky na kuzel ap. s nimi nacvicujete? Opravdu u nich sedite cely den, a predvadite? Me vzdy ten den tak rychle utece, pracuji z domova, pak vsechno pripravit, trochu uklidit byt, ap.

Myslite si, ze je to tim, ze s nim malo komunikuju? Ma to nektera z vas podobne, nebo vsechny prokecate s detmi cely den?
Diky za odpovedi

alcar
19. kvě 2015

@mandarinka21 a komunikace u nas taky nulova. 😅 Stale si jede tu svou tatatata, mamama, bebebe, dedede. Dneska jsem ji "ucila" 😅 jak dela kravicka, bucela jsem tu jak naprcana jalovice a ona zacala delat brrrrrr a prskala vsude kolem. 😀 Tak nevim, jestli jsem u toho tak opravdu vypadala... 😀

majkoz
19. kvě 2015

@mandarinka21 Ahoja! Tak já musím toho našeho brouka pochválit, je to šikulenka moja 🙂 Začal ťapkat, kilák teda neujde, to spíš že přejde obývák...ale konečně se osmělil pustit se, myslím, že by chodil už dřív, ale bylo vidět, že je na sebe holt dost opatrnej- inu chlap 😉 Kelímky do sebe dá, tvary ňáko neřešim, teda řešim, když je furt sbírám a lovim pod skříněma 😒 Ale má fakt originální způsob vyjadřování, říkáme mu Xi-Xao, na všechno tak nějak mlaská, přičemž třeba na psi má jiný mlasknutí než na ovce...pořád na všechno ukazuje a chce abych to pojmenovávala a když si ho třeba zrovna nevšímám, tak přijde, úplně suverénně mi otočí hlavu správným směrem a mlaská...no je s ním děsná sranda. Dokonce teď už i pochopil, že pápá je pozdrav, dřív to dělal spíš na povel, teď zamává paní prodavačce, bráškům, když vystupujou z auta, mě, když ho uložim. No je znát, že za poslední dobu udělal ve všem pokrok, až z toho má ňáký moc živý sny a mává, mlaská a ukazuje i ze spaní 🙂 Mnóó ale taky je to škodík teda hroznej! Dělá zásadně to, co nemá, někdy mám nervy, to teda!!! A lžičkou dneska spapal celý kelímek jogurtu, dbá i o svou pleť, takže měl na tvářičkách pěknou vrstvičku 🙂 A vztekat se umí taky moc pěkně, ale to je, bych řekla, docela normální...Když byl můj první mimino, tak jsem někde četla, že děti se tak ňák zhruba dají rozdělit do dvou skupin, přičemž jedna všechno dlouho nacvičuje a nacvičuje, dává si načas, a druhá je tzv. skokaní-dítě dlouho nic nového nedělá a ani to nevypadá, že by k nové dovednosti mělo dojít-a bum prásk za dne na den začne chodit, mluvit atp. A řekla bych, že tomu můžu dát zapravdu...
Tak se mějte pěkně, jsem se ňáko rozepsala 😉

alcar
19. kvě 2015

@majkoz hele, ale jako ses v diskuzi, kde deti nic neumi. Ty nam to tu narusujes. 😀 Ne ted vazne... Miky je sikulka. Zavidim hlavne to jezeni lzickou. Ja nevim, jak jen to tu moji opicu malou naucim. 😖 Na tohle fakt nemam trpelivost. 😅

alcar
19. kvě 2015

@majkoz jo a to vztekani je fakt normalni? Ja uz jsem si rikala, kde to vzala... Nikdo jsme ji to neukazovali, ani neucili... 😝 😅

janinek
19. kvě 2015

@mandarinka21 Nectu predchozi, ale mne prijde, ze toho umi dost, neporovnavej a necti oblbovaci clanky/knihy. Vezmi si, jaky ohromny pokrok to za tech 11 mesicu je, tak jake nic neumi.

konidana
19. kvě 2015

@mandarinka21 pochopila jsem , že jste minimálně dvojjazyčná rodina. To děti začínají mluvit většinou později. Neboj to přijde. A když ani ty nejsi zrovna ukecaná, tak to nepřidá. Já také nejsem, ale myslím, že jsem často komentovala co dělám (při převlékání, přebalování a tak. furt dokola). Snažila jsem se i znakovat, dcerka se kolem 9m s tím znakováním chytla na zvířátka, a od 2r ukecaná až hrůza. Syn naprostý nezájem. Do tří let mu stačilo Ham, Haf, Hop, a Bác:D Ne trochu přehánim, ale on nemluví moc ani teď v skoro šesti letech, né že by se nedomluvil, ale nevypráví, necítí potřebu.

majkoz
19. kvě 2015

@alcar Tak to my,teda hlavně já, mu to ukazujem 😀 No a je to normální, holt začínaj mít svojí hlavinku, neboj, může být i hůř 😀

bunny123
19. kvě 2015

@mandarinka21 Je to lepsi, krome "paci paci" uz dela "jak jsem velika", "pa pa", "tak tak vselijak". Pri vysvlekani rozumi "ruce nahoru", na "kdo to prisel" se podiva ke dverim. Ted trenujeme "posli pusinku", ale nechape 🙂 Ucim ji soustavne zviratka, mam fotky zvirat na kartach, uz umi asi 12, ukaze mi ve dvojici na to ktere reknu. Momentalne pridavam "jak dela prasatko, chro chro" atp. Zacala vnimat nazvy hracek, tak omilam stale tohle + nabytek v pokojicku. Vse doprovazim popsanim barvy "ano, je to zeleny vlacek, zeleny jako travicka". Jinak stale melu rikanky, tleskam a zpivam. Ted chci zaradit casti tela. Zacala opravdu vic vnimat, tak mam radost, ale vecer jsem vycerpana 😀 Jinak motoricky, obchazi nabytek, rada stoji v prostoru, chuze jen v naznacich. Miluje cokoli prelezat. Lzicku jeste nedrzi a do vkladacky taky ty tvary neumi strkat. Komin rada bori, ale nestavi. Nejradsi ma knizky.

majkoz
19. kvě 2015

A to papání lžičkou fakt jako není třeba, náš první ji do ruky vzal kol druhýho roku, není nad čím bazírovat.Já mu ji spíš ze začátku vrazila do ruky proto, abych ho druhou lžičkou nakrmila, aby měl zábavu a nešermoval před frňákek rukou, jakože teda tohle jíst nebude 😉 .holt každý má to svý...Já se teda klidim nooo 😀 Ale hele, každej řeší něco, já zas nechápu a hledám na fórech, proč je to naše třetí dítě tak malý a nemá být po kom...Kdybychom my matky toho tolik neřešili, naše děti jsou beztak nejúžasnější na světě a raději jim věřily, že je vše jak má....a taky že jóó 😉

bunny123
19. kvě 2015

@mandarinka21 A jeste, porad jede jen zdvojovani slabik, tata, dede a nejvic ne ne ne. Rozumi "ne, nesmis". Zarazi se a prestane v dane cinnosti. A vi, ze jsem maminka a manzel tatinek 🙂

majkoz
19. kvě 2015

Jéééžiš oprava neřešilYYY! -my matky, hej?
@bunny123 Tak to máš supr, že nedělá, co nemá, ten náš Mikolenka naznačuje, že v tom hodlá pokračovat a kouká co my na to... než ho vzdálím od zakázaného a tak furt dokola...

mandarinka21
autor
20. kvě 2015

@majkoz @alcar @bunny123
Holky, vy jste vtipne, jste me po ranu pobavily 😀 malej je bycek, takze je to taky svepalice, jako mala beranice. A ja jsem taky byk. Haha. Je pravda, ze nenene taky rozumi, a na to pridava a pridava. Na radost, kdyz me zlobi. Kdyz ho vezmu od police s knihama, ktere vyndava, a rikam nenene, hned je zpatky, pokracuje a smeje se. No, dela si ze pr... 😀 vztekani to same, vezmu mu telefon, dalkove obladani, cokoliv, tak to se hned ozve.
Lzicku presne jen do ruky na hrani, kdyz jidlo neni rozmixovane, nebo ze sklenice, tak odmitne jist. Okurku/jablko vcelku pokouse a vyplive. Jogurt, omacka rozpatlana po hlave, v usich...
@janinek Je pravda, ze pokroky dela kazdym dnem, jen ne vzdy jsou viditelne. Treba jak me ted prekvapil s kelimkama a vhazovanim balonkama do nadoby. Jen by mohl rict nekdy ma ma ma 🙂 a taky se nekdy primazlit. Hned sebou sije, kdyz si ho vezmu k sobe a hleda, jak se vymanit 😀

Mate nejakou oblibenou internetovou kucharku s recepty pro mimina? 🙂
Hezky den, holky!

mandarinka21
autor
20. kvě 2015

@konidana snazim se taky komentovat, ale on vubec neposloucha, tak to behem chvile vzdam. Ukazuju mu neco v knizce, hned mi knizku vyrve z ruky, otoci stranky, zkusi, zda neco nevydava zvuky, odhodi a jde vyndavat veci z nakladaku. Tak je to se vsim. Takze to vzdam a nic nerikam. Poustim mu obcas radio, nekdy detske pisnicky, to se taky pocita? 🙂

teriszek
20. kvě 2015

Malému jsou 2 a taky zadna spolupráce řekne neci a odejde.Je hold svuj u doktorky sem se ptala a nemam ho nutit.Do dvou let pohoda hamal sám ,hrál si ,kužel a kostky skládal.Padly 2 roky a mam doma miminko jist sám nechce ,misto chození doma leze po čtyřech. Snad to přejde 🙂

konidana
20. kvě 2015

@mandarinka21 dětské písničky jsou super, ale od matky to je lepší 😉 Asi stačí komentovat ty běžné společné činnosti např. oblíkání, oblíkneme tričko, jedna ruka, druhá ruka..., Mladýho knížky taky nikdy moc nebraly ☹

pisisvori
27. kvě 2015

Ja teda nevim jake tabulky ctes??? Ja jsem nedavno cetla, ze krouzky na tycku ma davat mezi 13-15m. Dcera to dela asi od 8m, tak jsem se divila co uz umi. Kostky na sebe ma davat po roce atd atd. A i ostatni co pises mi prijde dost mimo pro 11m. Tvary do kostky nevim, ale rekla bych tak v 18m , ze bude v tabulkach nejdriv. Slova taky vetsina deti rika az po tom 12m. Takze bych byla rada, ze dobre spi a sam si hraje. Dcera dnes vstavala v 6 usla 9.30 -10-45a pak az v 19.30. V noci se od porodnice budi xxx krat. A heaje si sama tak 10 min za den jinak ji mam za zadkem, starsi vyla jeste horsi hlavne v tom spani. Rekla bych, ze syn zcela odpovida tabulkam.

lenickalenickalenicka
31. kvě 2015

Ja taky radsi nic nectu. Necetla jsem ani jako tehotna. Mame holcicku 11 mesicu. Dela paci paci, pa pa, mala mala, berqny duc, bac bac, plac plac, siju boty do roboty, ma drobeckovy uchop, sklada kolecka na sebe na kolik, hraje palickama na xylofon a rukama na klavesy, rika tata, tete, baba, deda (s normalnim e, nr s ě), pije sama z lahve, pije z hrnku, kdyz ji ho drzim, sama sni co se ji da do ruky, ale zase se teprve plazi. Na ctyri se maximalne vyhoupne pul minuty se tam houpe a pak se zase rozplacne. Takze bud hrda na to, ze ti dite chodi okolo nabytku. Kazde dite je individualni a kazde dite ma neco. Jestli mas pocit, ze je spatne se jeste na kolik nedava krouzky, tak to s nim vic delej, delj s nim vic paci paci, ale to kdy zacne rikat prvni slova a mit drobeckovy uchop dvema prsty se asi moc urychlit neda.

alcar
31. kvě 2015

@lenickalenickalenicka no nevim, jestli je az tak motivacni s ditkem delat vic paci paci, kdyz to evidentne nechce delat. U nas to melo spis opacny efekt. Vic se vzpouzela a nechtela to delat. Tak jsem to nedelala a vyckala, az prijde jeji cas. Podle me je lepsi delat veci, ktere ditko bavi a v tom ho rozvijet, ale nutit ho do neceho, to ne. Ted mame obdobi chozeni, to ji bavi... Takze nez abychom sedely doma nad knizkama a ukazovaly si obrazky (to ji stale ve 14 mesicich nebavi), tak jdeme radsi ven, tam lita po zahrade furt s balonem, obhlizi kyticky, dorazi na slimaky, prekonava prekazky ve forme zahonu, schodu a drnu v trave, nebo vezmem kocarek a jedem do obchodu a zpatky jde pekne po svych a "vykecava" se s mistnima babkama. 🙂 A to ze neumi delat blbinky s rukama me sice mrzi, ale pak si zase reknu, ze zase oproti jinym detem umi krasne chodit a docela dlouho i vydrzi jit a nekam dojit. Kazde dite umi neco a na nektere schopnosti a dovednosti je lepsi si proste pockat. 🙂

bunny123
31. kvě 2015

@lenickalenickalenicka To není drobečkový úchop, ale klešťový 🙂 Ale drobečkový zní líp 😉

bunny123
31. kvě 2015

@alcar Určitě. Navíc chození se bude v životě hodit víc než paci paci🙂

pisisvori
31. kvě 2015

@bunny123 ale je jedno jestli dělá paci paci nebo berany duc...to fakt v životě potřebovat nebude🙂 jde o posouzení toho, jestli už začíná chápat a rozumět jednoduchým věcem...jen úžasně formou hry, která děti baví a líbí se jim🙂.

pisisvori
31. kvě 2015

http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psychomot...
http://www.maminkam.cz/vyvoj-ditete-rok-1-mesic-11
http://mujweb.cz/novacka/vojta/motorika_ditete.pdf

přidává tabulky, kde je jasné, co jsme psala výše...většinu toho co zakladatelka popisuje dítě v 11m ještě dělat nemusí. Tabulky jsou jakýsi standart a pro vše je určité rozmezí...pokud to dítě nedělá v nějakém rozmezí je dobré to probrat s doktorkou, ale většinou to nic neznamená....Prostě ty tabulky slouží jako pomůcka, aby se něco nezanedbalo a pokud je dítě v jednom napřed a druhé ještě nedělá je vše určitě OK...

A ještě bych přidala, aby se nečetli hlavně tady moc komentáře, protože už jsme pochopila, že maminky se rády chlubí něčím, co není někdy úplně pravda🙂 = dítě říká ma-ma, ba-ba...ale zcela bez významu a oni píšou, že říká "máma, bába"...dítě udělalo jeden náhodný krok a hned se chytlo a už chodí🙂.....atd.

alcar
31. kvě 2015

@bunny123 a neni to nahodou pinzetovy uchop? 😀

@pisisvori tak hlavne je treba brat taky v uvahu, ze nektere deti proste nikdy nebudou odpovidat tabulkam. Ta nase odpovida tabulkam jen castecne a to odjakziva. Neco proste neumi doted a mam pocit, ze uz ani moc umet nikdy nebude. Ucit dvouletacku "tak tak vselijak" uz proste nebudu. 😀 A hodne jsem cetla o detech, co proste neumi delat opicky a opakovat. Asi to neni tabulkove, ale aspon necim se tak trosku chlacholim. 😅 Holt z ni asi chytrolinka nikdy nebude. Manzel nema maturitu, takze jestli je po nem, tak me budou asi omyvat, protoze manzel odchodil cely ucnak s jednim sesitem a klidne se uprostred vyucovani zdejchnul a jel na Banik do Chebu. 😀

bunny123
31. kvě 2015

@alcar Pokud má špičku palce ohnutou, tak je to klešťový. Záleží, jak sbírá ty drobky 🙂

alcar
31. kvě 2015

@bunny123 aha, to jsou mi veci. 😅 Priznam se, ze ja nemela nikdy potrebu tohle zkoumat a porovnavat, natoz o tom psat, ze uz to me dite umi. 😲 😀 Hlavne moje dcera si vzdy zasadne olizne prst! (nevim, kde to odkoukala) a drobek se ji na ten prst prilepi. 😀 A pak ho strci do pusy a bohulibe si pri tom mlaska. A mne vstavaji vlasy hruzou na hlave, jestli nesnedla nejakeho brouka. 😀

mandarinka21
autor
14. črc 2015

Ahoj holky, co noveho? Prckovi je 14 mesicu. Rada bych vedela, jak decka pokrocila 🙂
U nas se celkem nic nezmenilo. Obcas neco zazvatla, ale zadna slova to nejsou. U jidla je cim dal tim vetsi spoust vsude okolo. Udela sam par samostatnych kroku. U prebalovani vstava, pere se se mnou. Ale celkem se mi zda, ze porad nerozumi. Kdyz mu reknu DEJ, POJD, atd, tak nic. Nekdy udela Jak jsi veliky, paci paci. Vubec se nechce mazlit, kdyz ho chytnu, vezmu do naruce, hned se snazi vykroutit.
Uz se naucil dat kolecka na kuzel, a vlozit tvary do kostky, kdyz mu ukazu kam. Ale trpelivost ma nulovou. Kdyz mu neco nejde, hned to odhodi. A casto se vzteka, hlavne, kdyz mu vezmu telefon 🙂

blahova_andrea
14. črc 2015

trápíš se zbytečně 😀 každé dítě je jiné a nemá cenu řešit tabulky. jak popisuješ své dítě, tak je dost podobné tomu mému a to ji já i naše pediatrička považujeme za velmi šikovnou 😅 😀 nemá cenu chtít po nich zázraky! co nedělá dnes, to začne dělat třeba zítra nebo za týden. navíc jedno dítě je zdatné fyzicky, jiné je zase upovídanější, jiné si rádo trénuje jemnou motoriku...i my dospělí jsme každý jiný 😉 asi jsem dost flegma, ale je mi úplně jedno, že má dcera v necelém roce nerozeznává tvary ani nepoužívá jasná slova. rozumí nám hodně, to na ní vidím a to mi stačí. ono taky bylo jiné, když jsme měla syna, tak jsem s ním seděla a stavěla kostky a ukazovala zvířátka. s dcerou je na to méně času a když už se snažím, tak jak píšeš, zájmy má jinde. nejvíc ji baví lézt za bráchou a moje "vzdělávání" má na háku 😀

bunny123
14. črc 2015

Tak moje uz chodi a je pomerne sikovna na takove ty vkladacky a drevene puzzle a kuzel, ale ta rec je stale na bodu mrazu. Jenom mele "nenene, tata a dadum". A to ji neustale neco popisuju, jsem zoufala ☹ Chape asi 10 slov, na pozadani mi je prinese. Umi si hezky samostatne hrat, koulet micem, ukazat vlasky a pupik, atp. Nicmene otazky babicek jestli uz mluvi me vytaci 😔

alcar
14. črc 2015

Tak u nas se trosku pokrocilo. 😀 Nejakym zazrakem se mi podarilo ji naucit jak jsi velika, halo halo (da ruku na ucho ci usi), indiana (rukou si placa na pusu a vyluzuje zvuk), brm brm prstem o ret, obcas na jak dela kravicka udela neco jako bbbbbb. Na balon rika ba. Zda se mi, ze nekterym vecem uz i rozumi - pojd, na, dej mi to, opatrne... Ale nemluvi jeste zadna slova. (od kamaradky holcicka o mesic starsi uz rika culu culu, kdyz cura 😲 ). Co se tyce knizek, obrazku, tak to je porad bida. Proste ji to nebavi, nenecha si ukazovat ani rikat, vsechno mi bere z ruky. Mazlit se taky moc nechce. Trpelivost take nema, kostky do kybliku hazet umi, uz i pochopila a hleda spravny otvor sama, ale jak ji nejde kostka zastrcit, tak s ni hodi o zem a jde delat neco jineho. Kolecka na tyc uz jsou nuuuuda, tak pokrocila o level vys, ted mi sklada toaletaky na tycku (drzak), co mam v koupelne. 😀
No a slaaaaava, naucila se jist lzickou. Uz si umi pekne nabrat a dat do pusy. Cele jidlo mi jeste nesni, ale minimalne polovinu zvladne. A neni u toho ani moc bordel. 😀
No a vztekani je na dennim poradku, to ji jde. 😀

alcar
14. črc 2015

@bunny123 ale to je sikovna, jak ti ukaze pupik, vlasy atd. To me treba vubec nenapadlo ji ucit, to je tolik veci, co by clovek mohl ucit... Tak aspon to delam tak, ze kdyz ji oblikam a svlikam, tak u toho vsechno popisuju - jedna ruka, druha ruka, uceseme vlasky, otreme oblicejik, obujeme boticky na nozicky atd. Jo mimochodem, zacala si sama obouvat boty... i ty nase velke. 😀