2 ročný syn nechce chodiť k otcovi

maria123a
8. dec 2019

Dobrý deň, som matka môjho 2 ročného synčeka, s ex a otcom spoločného dieťaťa nášho syna nie sme 1 rok.. Odvtedy chodí syn 2 krát týždenne v stredu na 5 a v sobotu 9 hodín. Na počudovanie zo začiatku chodil k otcovi celkom rad, sem tam nešiel rad, keď sm
e sa doma hrali atď.. Nechcel odiat od zábavy a podobne, chápala som tomu a snažila sa mu vysvetliť ze ide k oteckovi atď.. (aj keď s ex nemáme dobrý vzťah a vo vzťahu bol ku mne agresívny, stále sa ho snažím brat predsa len ako otca dieťaťa, ved ním aj je a nijakým spôsobom syna nedemotivujem alebo nehuckam proti otcovi, ako si ale otec myslí), neustále sa s ex ťaháme po súdoch keďže otec chce nášho syna do svojej opatery!! Som samozrejme proti tomu, a teda otec si na mňa vymýšľa rôzne negatívne veci, aby mu syn bol zverený.. Ale to je na iné debaty. To na čo sa vás chcem spýtať teda dnes, že posledné 2 mesiace k otcovi nie a nie ísť, nieje to také klasické plakanie alebo prosikanie, je to neskutočný plač, zatváranie dverí pred otcom, ako keby ho nezniesol, miestami mam pocit ze ho psychicky ci fyzicky tyra.. Ale to sú asi silné slová, naozaj neviem ale syn k nemu nechce ísť, čo je ale najhoršie, že postupom času nechce chodiť von, nikam vôbec! Stále mi hovorí s plačom ako nejde a neustále mi hovorí ze budem mamu nejdem tatovi, hovorí to niekoľko krát po sebe, veľa krat ho ani nedostanem von veľmi place a bojí sa ísť, bojím sa aby sa mu nevytvorila nejaká trauma, a už naozaj neviem ako to riešiť... Ci je možné aj v 2 rokoch zájsť nejakému psychológov alebo podobne..

)

pribinak
8. dec 2019

Urcite chod k psychologicke. Ta mozno aj zisti co sa stalo.

majcika
8. dec 2019

Máte to súdne nejak poriesene?

mogaa
8. dec 2019

@maria123a no dvojročné dieťa ešte nevie vysvetliť prečo plače, nemá slovnú zásobu aby vedelo vysvetliť čo sa naozaj stalo alebo prečo nechce ísť.....ale psychologičke môžeš ísť, vysvetlí ti ako dieťa pripraviť na to že pôjde s otcom a aby pri tom neplakalo...ty si tá ktorá má dieťa pripraviť aby išlo s otcom bez plaču...čochvíľa ti dieťa začne chodiť do škôlky, to bude rovnaká situácia, ráno plače že tam nechce byť a pritom tam deťom býva dobre, väčšina si cez deň na mamu ani nespomenie, ale ráno plač akoby ich tam z kože drali🙂 a prepáč, ale tvrdiť že ho otec fyzicky alebo psychicky týra(bez jediného dôkazu)je naozaj silná káva.......

martinajurkechova
8. dec 2019

No neviem, ty svojho ex poznáš a keď hovoríš, že bol agresívny ku tebe. Ja by som bola opatrná. Určite zajdi za psychológom a poraď sa tam. Malému dieťaťu stačí málo, aby to v ňom vyvolalo strach.

pribinak
8. dec 2019

Nemyslim si, ze tam musi byt nevyhnutne tyranie, skor mozno to, ze syn si uvedomil, ze je bez mamky, ze mama tam nie je
Na teba je viac zvyknutý, je predsa s tebou viac sko s nim. Psychologicka ti moze poradiť ako s nim komunikovať, aby sa nebal

iva812
9. dec 2019

Vybav si, aby k otcovi nechodil, určite má dieťa dôvod prečo tam nechce, a nemusí to byť v tom, že otec sa správa nestandartne. Je dosť možné, že táto situácia, ktorú teraz prežíva ho poznačí. S otcom sa môže stykat neskôr, bolo by dobre, keby ste obidvaja riešili situáciu.

pavla137
9. dec 2019

@maria123a ahoj majka, nemusíš sa obávať. vo veku do troch rokov je dieta maximálne naviazané na matku. až medzi 3-4 rokmi (čo je priemerny vek, priemerna konštanta) sa začína odpútavat od matky (pozri psychologický výraz oidipovský komplex) a začína sa vidieť v pohlaví opačnom (teraz sa ti zdá, že niečo nie je v poriadku s otcom dieťaťa, ale nie je to tak, je to v poriadku, prídu časy, kedy bude syn zasa radšej s otcom, pretože bude preňho vzorom) je to všetko v poriadku. nepotrebuješ psyhcológa, stačí vlastný inštinkt. poprípade výborná kniha, ikeď trochu náročnejšia pre bežného čitateľa- koncept kontinua.

moonlight1210
9. dec 2019

@maria123a jednak na asi nieco ako separacnu uzkost a jednak je mozne, ze aj nestastne vyslovene prehlasenie otca pred synom, ze coskoro uz bude iba s nim, ho mohlo vydesit. A pritom sa to mohlo stat v uplne pohodovej chvili, napriklad ked sa zrovna dobre bavili a syn povedal, ze je mu s nim dobre, alebo ze sa mu taky a onaky vylet alebo hra velmi paci a otec iba povedal, ze az si ho k sebe vezme nastalo, tak im takto dobre bude kazdy den.
Proste nevinna veta. Ale dieta si uvedomilo, ze tym padom uz mamu neuvidi a zlaklo sa.
Takze ani tvoj ex si nemusi byt vedomy, ze to sposobil on a moze si mysliet, ze syna pre zmenu huckas ty.

Ak odmieta syn ist aj von, vyzera to, ze prave tej moznosti, ze uz by sa domov nemusel vratit, sa boji.
Tak chce eliminovat kazdu moznost vzdialit sa z domu. V detskej predstavivosti mu taka vec moze prist ako dostatocne zabezpecenie a istota, presne ako ked si dieta pri schovavacke zakryje oci a mysli, ze ho nie je vidiet.

mogaa
9. dec 2019

@iva812 si ma dostala..."vybav si aby s otcom chodiť nemusel" - to jej súdne nikdy neprejde, otec má rovnaké práva na výchovu ako matka, nielen povinnosť platiť výživné.....

iva812
9. dec 2019

@mogaa možno aj áno, keď je dieťa traumatizovane, prvé tri roky je pre vývin psychiky človeka najdôležitejšie. Toto dvojročné dieťa prechádza strachom, úzkosťou, mohlo by sa to podariť.

mogaa
9. dec 2019

@iva812 určite nie....otec má na dieťa rovnaké právo ako matka....ako si má potom vytvoriť dieťa vzťah k otcovi ak s ním nebude v kontakte? či si myslíš že v 4-rokoch je to pre dieťa už ľahšie ísť k otcovi ktorého nevidelo 2roky a vôbec ho nepozná?mamička môže ísť akurát k psychológovi a vybaviť si posudok že dieťa trpí úzkosťou z neprítomnosti matky a vybaviť si aby styk otca bol len za jej prítomnosti, ale to musí aj ona tráviť čas so svojim ex.....a akonáhle dieťa začne chodiť do škôlky, otec môže opäť požiadať o styk bez prítomnosti matky, lebo ak vydrží byť dieťa v škôlke bez matky, vydrží byť aj u otca....ja mám skôr z príspevku dojem že matka chce uplne zamedziť styku otca s dieťaťom lebo ten ho chce do svojej starostlivosti....opäť dvaja ješitný rodičia ktorý si riešia problémy cez dieťa

maria123a
autor
9. dec 2019

@mogaa Vôbec to tak nieje, žiadna jesitnost, otec ma aj v tehotenstve fyzicky napadal, napriek. Tomuto všetkému som sa snažila byť silná a ne zamedziť styk dieťaťa s otcom,ved je to jeho dieťa. A predsa k dieťaťu je to iné ako k žene.. No keď sa mi dieťa začne v noci ako odplienovane vždy pi návšteve otca znova poxikavat, a k otcovi nechce ísť a neskutočne place co si mam o tom myslieť? Skôr by bo z mojej strany nedbale sa o toto nezaujímat

mogaa
10. dec 2019

@maria123a tak požiadaj o stretávanie sa s dieťaťom len v tvojej prítomnosti, ale žiadny súd nezakáže styk otca s dieťaťom len na základe nejakých domienok že možno ho otec týra, lebo dieťa plače...toto isté môžeš mať o rok keď začne chodiť do škôlky....

sueevelynka
10. dec 2019

@maria123
@maria123a
K psychologovi by si mali zájsť najprv obaja rodičia spolu. Veď dieťa nie je vec. A ak rodičia nenájdu spoločnú reč, tak bude trpieť iba dieťa. Dospelacka jesitnost

galioska
10. dec 2019

Toto budeš riešiť ešte veľmi dlho, nezávidím...vôbec tu situáciu rozchodov a riešenia deti, to je boj na celý život...

maciatkolulu
10. dec 2019

@iva812 tak potom väčšina detí nemá chodiť do škôlky... Ale naozaj si treba uvedomiť, že je to male dieťa ešte. A určite nie je vhodne sa s ním hrať zrovna vtedy keď ma odísť...

sueevelynka
10. dec 2019

@galioska to nieje boj. Je to o tom vžiť sa do myslenia a cítenia dieťaťa. Zažívam to každých 14 dní v mesiaci. A najviac boli ak musíš povedať svojmu dieťaťu ktoré chce aby si videla jeho škrečka. A ty mu musíš odpovedá. Zlatko nabudúce.

galioska
11. dec 2019

@sueevelynka čo z toho, že sa vzijem, keď tatko je preč a ja tiež inde, dokolecka vysvetľovať, vymýšľať dôvody ...celé na prd a trpia všetci najmä dieťa..

sueevelynka
11. dec 2019

@galioska toto som nepochopil. Keď je tatko preč a ja tiež inde

iva812
16. dec 2019

@mogaa
@mogaa pri svojej odpovedi som vychadzala iba z výpovedi matky, alfou a omegou bolo traumatizovanie dieťaťa, argumentovanie školkou nie je na mieste, a tak isto špekulácie, čo tým sleduje matka. Každopádne celý tento príbeh je dosť nešťastný, ja v tom vidím úzkosť dieťaťa, to ostatné sú talafatky.

ariannazara
21. dec 2019

@mogaa tak keby toto robilo moje dieťa tak sa môže jeho otecko aj po..... Aj tak by som mu ho nedala a mohol by na mňa zavolať aj neviem koho! Nedala by som a hotovo. Moja svokra malý nechcel k otcovi ísť nedala mu ho a čau. Načo zbytočne triznit dieťa???! A prišla polícia hento tamto a aj tak mu ho nedala a dovidenia. Ja by som tiez nedala len cez moju mŕtvolu keby toto moje dieťa vyvadzalo.

maciatkolulu
21. dec 2019

@ariannazara Neplnenie rozhodnutia alebo súdom schválenej dohody, v praxi najčastejšie vo forme bránenia oprávnenému rodičovi v stretávaniu sa s maloletým dieťaťom zo strany povinného rodiča, môže za istých podmienok napĺňať skutkovú podstatu trestného činu marenia výkonu rozhodnutia,“ okrem iného, že otec je rovnaký rodič ako matka. Matka vedela približne s kým si to dieta robí, otec prejavuje záujem a chce byť s dieťaťom a? Nestará sa, zle je, Stará sa, zle je. Ideál nech cvaka alimenty a dá pokoj a keď náhodou bude matke vyvovivat, tak ôk, môže si zobrať dieťa, ale ajhla, ocko už stratil sily bojovať dokola a dokola a bum, zrazu je hajzel, čo sa nestará o dieťa. Aj takéto prípady môžu byť napríklad...

ariannazara
21. dec 2019

@maciatkolulu keby s nim chcelo dieťa byť tak určite tak nevyvadza!

maciatkolulu
21. dec 2019

@ariannazara nuž, niekedy vyváža preto, lebo dráha matka štve vlastne dieťa proti otcovi, lebo mu ho nedáva, obmedzuje kontakt atď.... Opakujem sa, otec je rovnaký rodič ako mama, pokiaľ neohrozuje dieťa, drogy, násilie, alkohol, tak nie je o com. Každý rozchod je pre dieťa ťažká skúška. Keď to ešte zhoršujú rodičia, tým, že si robia priečky, tak to je presne to, čo by mal súd riešiť. A preto je nedodržanie súdneho rozhodnutia aj trestné.

ariannazara
21. dec 2019

@maciatkolulu bola si v takej situácii? Niekedy? Dobre sa píše keď si to možno nezažila. Ja som to zažila v rodine a viem ze to nieje jednoduche. Vyvrcholilo to až tak ze chlapec mal stavy nechcel jest, bolesti žalúdka, vracanie a pod. Takže keď už vedel ze ma ísť k otcovi tak to bol horor. Ale samozrejme po čase približne 2r to prešlo a už k otcovi chodí normálne. Treba dat aj dieťaťu čas v takom veku je preňho číslo jedna Mama a keď sa necíti nato a nechce ist netreba to siliť lebo dieťa má väčšiu a väčšiu traumu.

maciatkolulu
21. dec 2019

@ariannazara predstav si ze bola, aj ako dieťa a aj ako matka.