Jak dítě "rozmluvit"? Prosím tipy

bunny123
28. bře 2016

Maminky, prosím, poraďte, jak s dítětem rozvíjet řečové schopnosti. Denně s dcerou popisuji, co právě dělám(e), ukazujeme si a čteme v knížkách, opakuji slova donekonečna, říkám říkanky, zpívám, ale dcera skoro ve dvou letech pouze žvatlá a říká "mami, tati, babi, deda, teta, tam, papa, mňam-mňam, tady, hají, kaká, bum, kytí, pes." O nějakém spojování, např. mama hají, nemůže být řeč. Pasivní slovní zásobu má díky knížkám a hračkám velkou, na vše ukáže, pokyny taky vykoná, celkově mi rozumí, co po ni chci, ale nejspíš dělám někde chybu. Bohužel jsem se nikde nedočetla "jak na to", tak prosím zkušené maminky poraďte... Motoricky je jinak dcera velmi šikovná, vyvíjí se bez problémů.

bunny123
autor
29. bře 2016

@matysikovad No právě, ono se řekne "nech to plynout" a "nesrovnávej", ale člověk před tím neuteče, mezi dětmi, před sousedy a prarodiči. Navíc naše je i hodně vysoká, takže ji všichni hádají o rok víc a ona před nimi žvatlá. No ty pohledy.... 😀

bunny123
autor
29. bře 2016

@konidana Teda, a má ve škole odklad?

heduska82
29. bře 2016

@bunny123 máte naprosto zbytečné nervy. starší chodil na 12 měsících, před druhým rokem se rozmluvil a už nikdy nepřestal.... mladší se rozchodil až kolem 15 měsíců, v lednu mu byly dva a řekne max.máma, ham, kytí, éro a zvířata. Jinak perfektně rozumí, slyší....jen už víc než půl roku má jakousi svoji řeč, to není žvatlání, to se musí slyšet a hlavně vidět. 😀 😀 😀 Tady naprosto neplatí, že starší táhne mladšího. Ale jsem si jistá, že jednou mluvit bude. 😉

konidana
29. bře 2016

@bunny123 no nemá, ale v září mu bude už skoro 7. Jinak je ve všem v průměru nebo nadprůměru, jen to mluvení :-/ Doufám, že ho škola posune stejně jako to bylo se školkou. Ještě rok ve školce, to by mě už asi kleplo:D

byreta
29. bře 2016

@bunny123 Ivi, klídek 🙂

konidana
29. bře 2016

@bunny123 možná bych preventivně zkusila najít nějakou logopedii. Ale děti pod 3 roky nebere každý logoped a i pak je nátřesk a dlouhé čekací doby. Já jsem to právě moc neřešila v těch 3 letech to byl docela dobrý posun, tak jsem si říkala, že to tak půjde dál, ale zase stagnace... logopedii jsem začala shánět, když mu byly 4 a kousek a chodíme tam od jeho necelých 5 let - půlroční čekačka☹ A jde to pomalu☹ , ale stačilo by asi víc a pravidelně denně trénovat, na což bohužel nemám moc času a hlavně morál. Teď jsme se do toho zase obuli , tak třeba zase bude vidět nějaký výsledek.

lenjii
29. bře 2016

@bunny123 mám taky dvouletačku, taky skoro nemluví, občas opakuje, ale nejde jí skoro rozumět. Neřeším to. V září jde do školky na dopoledne a tam se rozkecá. Myslím, že je ještě brzy na to něco řešit. Kdybych měla srovnávat, tak se asi zblázním 🙂

eva267
29. bře 2016

@bunny123 uplne v poradku. Zacala chodit do skolky a zacala byt nemocna. Preslo to ale unosnou mez, stale chrchlala, tak jsme sli na ORL. Chapala, co po ni chceme. Asi se naucila nam rozumet i s tim malem, co slysela. Tam nam rekli, ze spatne slysi, ze ma v obou usich tekutinu. Odstraneni nosni mandle a pichnuti usi by to melo spravit.

bunny123
autor
29. bře 2016

@byreta Luci, to říkej babičkám 🙂 Už teď poslouchám, jak jsem byla v roce bez plen 😀

lenjii
29. bře 2016

@bunny123 jo to znám, muj manžel byl už v pul roce bez plen...hahaha 😀

andelka
29. bře 2016

Já mám dvě děti. Do tří let stejný vývoj. Starší se rozmluvil ve 4 letech,má vývojovou dysfazii,dg přišla až teď,ve skoro 6 letech. Stále bojujeme s výslovností. Mladší od 3 roku rozvoj,plynulý,neustálý, nemá žádný problém, jsou mu 4 a neumí jen r,ř a měkké souhlásky. Ve dvou letech jsou mezi dětmi velké rozdíly. A nic víc než děláte to neuspisi.

byreta
30. bře 2016

@bunny123 Dneska jsme řešili zrovna téma mluvení na plavání - 2,5 letá holčička taky téměř nemluví. Benovi kámoši chodí a on se začal plazit vpřed 🙂 Nesnáším od jisté doby srovnávání dětí...

kustka
30. bře 2016

@alcar No, koukám, že to máme úplně stejné-) Malé jsou 2 roky a taky v podstatě vůbec nemluví. Jinak je šikovná- hlavně teda fyzicky- lítá, vylézá na vše, lítá na odrážedle apod. Jenže to tchyni nezajímá, protože starší dcerka ve 2 letech recitovala básničky, tak prý je chyba ve mně... Jsem z toho špatná, už nevím, co víc dělat- a myslím si, že si to srovnávání a "otloukání o hlavu" malinká nezaslouží☹ Ale co mě dostalo, tak "maní" je její výraz pro všechno negativní, co jí štve🙂)) Nemáme my stejnou holčičku???

tomikjoejoe
1. dub 2016

Můj tříletý syn se zmůže zatím na Já tam ham. (Chci se jít do kuchyně najíst). Jeho mladší sestra (20 měsíců) má stejnou slovní zásobu jako on. Hodně jí pomáhá, že si hraje se starším bráchou. Moje děti rozumí všemu, ale jaksi nemají doma potřebu mluvit. Zato u babičky, když tam nejsme, tak syn vždycky spustí a najednou umí mluvit. Hlavní problém vidím v tom, že ví, že i když žvatlá, tak tomu rozumíme, tak proč se namáhat ... Co zkusit dát malou na hlídání babičce? Aby se musela snažit mluvit, když bude něco potřebovat.

zlatik1
1. dub 2016

ahoj holky,jdu si taky pro radu... mám doma šikovného 22 měs. chlapečka, všechno přinese, ukáže(jen když chce) a moc toho nenamluví.. snažím se na něho pořád mluvit, on mi rozumí, ale nepodívá se mi na pusu,neopakuje a ani moc nechce sedět.Teď má období, že ani knížky ho nebaví.Umí říct mama,hamama,ti(chci) tu.. ostatnímu nerozumíme a on radši si pro nás dojde než aby mluvil co potřebuje. Teď máme měsíční miminko tak asi žárlí( každý mi to povídá).Já se mu věnuji, ale on mě nějak nebere.. co mám dělat? Jak na něho?Mám srovnání od sestry malý 19 měs mluví daleko víc.Nejde mi o to, že málo mluví,spíš o to, že mě ignuruje...

tomikjoejoe
1. dub 2016

@zlatik1 Hodne trpelivosti, nas 3letak zarli na 4mesicni miminko a celkove dela, ze spoustu veci neumi a pritom to tak neni. Zapojila bych ho do pece o miminko, co nejvic. U druheho ditete to hodne pomohlo. Sice porad moc nemluvi, ale uz se aspon sam naji. Ve veku Vaseho maleho bych vydrzela, ono to prejde, ale obcas jsou to nervy. Nas maly treba byl schopem zahazet 6mesicni segru v postylce hrackama, ze se nemohla hnout apod. 🙂

zlatik1
1. dub 2016

@tomikjoejoe tak zatím k malému má ale hrozně pěkný vztah..to má dětičky rád. Jen mě nemůže vidět kojit... to pak zaleze do kouta a nechce vylézt. Co malý spinká tak se mu chci věnovat, někdy si dá říct někdy taky ne. Snad se rozmluví

lutu11
1. dub 2016

Ahoj, nas maly mluvi od 20 mesicu. Predtym dlouho rikal jenom mama, tata, auta. Pak zacal postupne pridavat dalsi slovicka. A za mne hodne, fakt hodne pomohlo cteni = komentovni obrazku. Jakoze krtek drzi mic, mic je kulaty a cerveny a podobne. Za mne, cteni textu moc nepomaha. Cetla jsme mu takhle asi rok a pul a nebylo videt, zeby to nejak pomohlo. Pak jsem presedlala na komentovani obrazku, dle rady moji mamy a kluk do tydne zacal opakovat kazde slovicko. Do mesice mluvil v jednoduchych vetach. Tak zkuste, snad to pomuze....

ladyhacek
1. dub 2016

přesně nevím čím to bylo, ale bratranec také dlouho nemluvil - teda i později vyloudit zněj slovo na tož větu bylo unikum (i když chodil do školy - uměl to, ale stydlín? ) Asi by mě to dělalo starosti také, ale nemyslím, že děláš chybu. Každé dítě je jiné v něčem na před v něčem pomalejší, > sestra prý ve dvou letech mluvila jak knihovna 🙂 a bratranec skoro vůbec

cacenka_d
1. dub 2016

@bunny123 Vubec bych to neresila, Luci zacala mluvit az na 3,5 letech po vyndani mandlicek treba, kacka ve 2 letech taky nema duvod ke stiznostem, kazdy vi co chce, nase doktorka rikala, pokud se snazi komunikovat neresit do 3 let pak ano. Pak se behem pul roku rozmluvila tak, ze umi ve 4 i R a Ř, ještě ne na 100% ale umí 🙂

tomikjoejoe
1. dub 2016

@zlatik1 Přeji pevné nervy. Náš malý zase leze na police v pokoji, nahoře se na okenním parapetu se posadí a až se bráška nají, nechá se sundat dolů a odnést ke stolu v kuchyni...

bunny123
autor
4. dub 2016

Děkuji srdečně všem za příspěvky, budeme pokračovat a uvidíme, teda snad uslyšíme 🙂

@bunny123 ještě máte čas na opravdové rozmluvení, nedělala bych si starosti, ono některé děti se rozmluví ze dne na den 😉

pokud by ale dcerka byla např. bázlivější nebo je typ, který mívá pomalé začátky všech činností
(např. ranní vstávání nebo učení se něčemu novému), tak s takovými pocity mohou pomoci Bachovy esence 😉

janulm
1. čer 2016

@pratensis jé, toho bych se chtěla dočkat..synovi byly v březnu dva a nemluví a ani ho nebaví knížky a nic. Nejradši by se koukal celý den na pohádky, z toho jsem zoufalá. Je ale moc rád venku nebo v garáži a pomáhá tatínkovi :o) a já už propadám panice, že se nenaučí mluvit vůbec

janulm
1. čer 2016

@cacenka_d ...fakt začala mluvit až po mandličkách? syn v noci strašně chrápe, tak nevím, jestli už to řešit, v březnu mu byly dva roky

cacenka_d
6. čer 2016

@janulm Jako umlala, mluvila, ale proste naprosto nesrozumitelne do mandlicek.

vrtelka
10. čer 2016

@janulm Náš syn začal ,až ve třech letech,ale během měsíce perfekně nastartoval a ted opakuje vše co slyší.Začala jsem mu dávat sirup eye q nevím jestli to bylo tím nebo věkem. 🙂

tomikjoejoe
10. čer 2016

@janulm Doporučuji vyřadit úplně pohádky nebo je hodně omezit. My nemáme televizi, takže jen občas pouštíme dětem krtka, jinak nic. Jinak by taky u pohádek proseděli celý den. Záleží ale na tom, jak moc se mu chcete přes den věnovat. Já mám ke každé činnosti dva asistenty a třetí do toho brzy doroste, takže oběd třeba místo hodiny, dělám dvě, ale je fakt, že děti to nutí říct si, když něco chtějí.

zuzineckah
10. čer 2016

@bunny123 buď V klidu A nespechej na ni 🙂 každé dite má sve tempo. Podstatne je, že rozumi, rozezná veci, povely. Náš syn nemluvil, jen pár slovicek dokola. Ve dvou letech doktorka nadhodila logopedii, odmitla jsem. Ve 2,5 letech nastal zlom z tydne na tyden. Najednou sypal cele vety,ze zacatku kratke. Vsechno pojmenoval. Ted má 3 a huba se mu nezavre 😂 dcerka má čas na okolí se vyprdni, taky jsme tím prosli, ale ja to vždycky slusne hodila do outu 😉buď trpeliva, jeste vás z ni bude bolet hlava, neboj 😃

dokument
10. čer 2016

@bunny123 myslim si, ze nejvetsi roli hraje dedicnost a ze se to neda uspechat nebo naucit nejak v rozporu s geny. Podle toho, co pises, mluvi jako vetsina deti jejiho veku. Klid 🙂