Nadané dítě a školka. Neochudím jej, když ho nechám ještě doma?

kacenka115
2. led 2020

Zdravím, synovi budou v květnu 3 roky. Je hodně šikovný a zvídavý (od 2 let mluví ve větách, počítá do 20, pozná geometrické tvary a tělesa, barvy... Teď ve 2,5 letech čte písmena, určuje zvířata, dinosaury, souhvězdí, planety, měsíce,.... no umí toho hodně). Od jeho 5m do 2 let jsem chodila na částečný úvazek do práce. Takže jsem vždycky počítala s tím, že školka nebude problém. Ale co mě poslední dobou dělá starost: Nerozumí si a bojí se vrstevníků. Nejvíc mu vadí, že skoro nemluví a celkově jsou jinde. Starší děti nejsou problém. Tak se pomalu připravují na možnost, že bych si ho nechala ještě rok doma. Ale nebudu ho tím šidit? Všichni mi trvdí, že se ve školce otrká a že mu to prospěje. Aktuálně chodíme spolu do dětského centra a na kroužek imitující školku., akorát s rodičem. Tam kolikrát nechce jít, že se bojí dětí. Vždycky ho ujistím, že tam budeme spolu a d3ti mu nic neudělají, tak po delší debatě se začne těšit. Děti tam pak ignoruje a řeší jen mne a paní učitelku. Řešila jste taky některá? Neochudím ho, když ho nechám ještě doma?

kacenka115
autor
4. led 2020

@knuffel no teď se úplně nadchnul z jednoho 7 letého, taky chytrého. Seděli spolu u kámošky na koberci a četli encyklopedie. 😆 Se staršími si rozumí, domluví se, ví, že na něj budou hodní. Tam bych ho mohla odložit na celý den a nic by se nestalo. Ale ve školce to takto nechodí

shaun40
4. led 2020

@kacenka115 V úvodu jste psala že stejne stare děti jako váš syn nemluvi.Co na to říkáte jako pedagog .My jsme se nedávno potkali z paní učitelkou z MS která učila me syny a tá mi říkala že to dáva za vinu maminkám že jsi se dětmi nepovídají a čumákujou do mobilu.V létě jsem byla na koupání venkovní bazén. Byla tam maminka cca 28let a na dece mela asi 6mesični holčičku. Já seděla na dece a maminku jsem pozorovala asi 5min vůbec nezvedla hlavu od mobilu a holčička začala lézt do díry v keříku směrem k bazénu voda 165cm na hloubku tak jsem se zvedla a běžela tu holku chytit a maminka si to všimla až když jsem holku chytla a ona začala brečet. Stačilo 30 vteřin a byla by dragedie.Musím se přiznat vinadala jsem ji.Hrozne moc děti potřebuje logopedii nevím myslím že je chyba v rodině. Co jsi o tom myslíte .Můj druhý syn není žádný génius a ve dvou letech hezky mluvil.Nebo me zaráži ze ani jeden z kamarádů mích synů nedostal na vánoce knihu.Kdysi bylo úplné normální že díte ve dvou letech mluvilo teť je to zázrak.Zdá se mi že se někteří rodiče nevěnují dětem. A přitom na MD na to mají čas.

lalen1
4. led 2020

Ja se zeptám jinak.. Proč 3 lete dítě skoro uz umi číst? Sam se určitě k pismenkam nedopidi.. Je hezké, ze je zvidavy a ma otazky na které dostává odpovědi. Taky mam doma sikulu a umela brzy mluvit, bavili ji cisla a spousty dalších věcí, ale prvni řadě ji bavi si pořád hrát, protože je to dítě.. Take mi rikala, ze nekterym dětem ve skolce nerozumí a vadilo ji to, ale to si nechala vysvetlit, že každý jsme nějaký a někdo mluvi driv, někdo později a jsme jinak šikovní.. A v cele třídě nebyla jediná co mluvi, takže si mohla "pokecat".. A naopak o ty pomalejší se starala a pomáhala jim.. Ono je super mít super chytrý dítě, ale je to i jako naopak, kdyz je dítě hooodne pozadu.. Porad je to jinak.. A prvni třídě to bude velká nuda.. A s tim se poveze dal...

drzticka81
4. led 2020

@lalen1 No proc? Treba syn si v roce z penoveho puzzle nevybral zviratka (coz treba od me kamaradky syn by udelal a taky se jimi cele predskolni obdobi zaobiral), ale vybral si cislice-v roce poznal do deseti, v roce a pul poznal do dvaceti a celou abecedu. V kocarku jsme misto hracek vozily penove cislice a pismenka. To mu vydrzelo skutecne dost dlouho. Takze vsechny aktivity smerovaly k tomuto .-))) Nejak prirozene se sam zlepsoval a poznaval navazujici-takze posleze umel vsechny tvary pismen - velke, male, tiskaci, psaci, cisla za tisice. To jsem mu mela rict, ted ne, budes se to ucit v prvni tride, vis, aby ses tam nenudil .-))) Ne, ja se mu venovala a nasla mu takovou tridu, ktera ho v jeho zajmech podporuje .-))) A vubec nevadilo, ze uz umel cist, pani ucitelka mu davala jine texty, takovych tam mela vic .-)))

kacenka115
autor
4. led 2020

@shaun40 ano u spousty rodin pozoruji to samé. Je pravda, že já pusu nezavřu, takže to syn měl šanci odkoukat. Neodkládám syna k televizi, za to hodně čteme. Na obranu druhých matek, já zase nevařím a nejsem žádná hospodyňka, takže mám na takové věci čas. Taky některé děti zase umí jiné věci než mluvit. Jako pedagog toho moc neposoudím, jsem aprobovaná na druhý stupeň ZŠ a SŠ. Předškolka jde mimo mne. Jako matka a poctivá tetička, hlídačka, je to hodně o výchově a pozornosti. Spousta dětí zlobí jen jako boj o pozornost. Taky kdybych synovi neukázal karty s hmyzem (které mi ukradl z pracovní poličky) těžko ho bude rozlišovat. Místo toho jsem ho mohla zdrbat, že leze kam nemá. To samé čísla se začal učit tak, že ukazoval čísla stránek v knize. Kdybych na to nereagovala, k čemu by to bylo že. Většinou jsem za krávu a ambiciózní matku učitelku, ale synovi jsem nikdy nic necpala, sám si to vyhledával.

drzticka81
4. led 2020

@shaun40 Tak ja treba mam mobil cudlikovy, zadny net na nem, prvni syn zacal mluvit poradne kolem dvou let (k logopedovi zacal chodit v 5 letech kvuli R a ř, ale to bylo jen dopilovani).....druhorozena mluvila pozdeji, a vazne ji nebylo moc rozumet-nevim,kde byla chyba, od 3 let s ni chodim na logopedii, vyrazne se zlepsila, ale proste i nadale nejaka slova komoli, ted ma 5 a trenujeme R. Detem ctu, venuji se jim....treba ma spatnejsi precepci.......uvidime....

kacenka115
autor
4. led 2020

@drzticka81 ono nic není 100% ;) někomu to trvá protože je zanedbaný, někomu z jiného důvodu. ;) paní se určitě nechtěla nikoho dotknout. Ovšem, mnohem horší je to u školních dětí. Rodiče se nechtěj namáhat, vzdělávání je přece na učitelích. Omyl! Vše začíná u rodiny.

hafika
4. led 2020

@lalen1 Jednoduše, písmenka a čísla jsou všude,v knížkách, dětských časopisech. A dítě se ptá, co je tohle za číslo/písmenko, protože ho to velmi zajímá. Pak se ptá, co je tohle za nápis, co je tady napsané a jednoho dne mu to třeba sepne a začne číst. Dělaly to všechny mé děti, ale jen jedno začlo číst v necelých pěti, zbylé dvě nejspíš začnou až ve škole.

To, že dítě čte, neznamená, že si dál nehraje s hračkami. Syn si ještě ve třetí třídě často hraje se sestrami s vláčky a autíčky a stavebnicemi. A minulé dny si děsně užíval dupání do ledu a jeho bourání v kalužích.

westie
4. led 2020

@kacenka115 Necetla jsem celou diskusi, jen uvodni prispevek. Ja bych syna do skolky dala, ale peclive bych vybirala. Ve skolce potrenuje socialni dovednosti a ucitelky mu s tim mohou dobre pomoci.
Mam zkusenost ze soukrome montessori skolky s respektujicim pristupem k detem a muzu doporucit. Deti je tsm mene nez ve statni, jsou v jedne skupine od triletych do sestiletych. V takovem kolektivu by si tvuj syn mohl vybrat starsi deti, aby byl na jejich urovni. A tim, ze je to montessori, tak nemaji klasicke hracky, ale simuluji kazdodenni cinnosti, uci se hravou metodou psat, pocitat. Nerikaji jim nejake bachorky, ale vypravi si nezkredlena fakta, az nekdy ziram, s cim prijde syn domu🙂

kacenka115
autor
4. led 2020

@lalen1 učí se to protože chce,nikdy jsem mu nic necpala, prostě ho to baví. To neznamená, že si neposíláme auta, malej nedělá kraviny a neprobíhá jak ratlík. Veškeré aktivity si volí sám,když vyndá abecedu, děláme abecedu, když kostky, stavíme kostky. Úplně normál přístup.

kacenka115
autor
4. led 2020

@westie to by bylo super, ale taková školka u nás není, bydlíme spíš v menším městě. Jsou tu klasické školky, některé lepší některé horší.

westie
4. led 2020

@kacenka115 A jeste doplnim, ze skolka trenuje samostatnost. Nas syn se taky zajima o vsechno, chce vsechno vedet a znat, ale se samostatnosti bojoval a my taky. A vhodna skolka nam v tomto opravdu pomohla🙂

kacenka115
autor
4. led 2020

@westie jj to všechno vím, v tomhle je syn přiměřený věku bych řekla. Akorát sociálně je na tom špatně, z dětí má prostě paniku, hlavně z těch méně klidných a méně vychovaných.

shaun40
4. led 2020

@lalen1 Já jsem jim hodně četla a muj mladší syn se začal vyptávat co je to za písmenka.A já mu ukazovala třeba A,M,V a jeli jsme do krámu a on mi povídá ve třech letech mami tady je napsáno Nivea a ja chmatla po krému a říkam a tady je co napsané?a on že Indulona,Astrid já na chvíli zkamenela a tak jsem zjistila že čte .Byla jsem pak na konzultaci na me vyžádání a bylo mi sděleno že má nadstandartní paměť hovorove lidi říkají fotografická.On jse pohledem naučil písmenka a význam slov přečetl ale nepochopil.Třeba ráno jsem koupila Blesk a na titulni strane si u snídaně přečetl psychické ale význam slova nechápal. On se třeba vůbec neučí. Veme sešit přečte látku vyleze z pokoje a všechno mi řekne .Nebo učitelka řekne naučit se doma básničku on ju přečte ihned po zadání a už ji umí.Je to zvláštní sledovat to já jsem nikoho tak chytrého nikdy nepotkala v rodině u mně ani u ex manžela.Já jsem ho cílene psát neučila to by me v živote nenapadlo chodi do dramatického kroužků a tam nacvičuje představení tak tam naplno uplatní svoje schopnosti. Já nejsem máma která lpí na tom aby mela génia .Když vystuduje třeba vysokou tak budu na něj hrda ale když ne taky se nic nestane.Důležitější je aby byl slušný poctivý a nedal se na drogy z toho mám obavy.

shaun40
4. led 2020

@kacenka115 Ano s tímto souhlasím.Spousta matek a otců chce po učitelce zázraky ale je potřeba začít v rodině. Já poslouchám kritiku na učitele ale ty rodiče kolikrat nevidí žákovskou měsíc poněvadž řeknou že nemají čas.Já mám dobrou kamarádku a ta učila v MŠ nyní pracuje v bance .Nechala tu práci kvůli maminkám pořád ju kritizovali .A je to holka která má dokonce specializaci na děti s problémovým chováním.Je to škoda ona tvrdi že odešla kvůli dospělým a ne kvůli dětem. Doufám že vláda v České republice začne konečne finančne motivovat učitele.Mám obavy že za pár let nebudou absolventi VŠ chtít pracovat ve školství. Já jsem v MŠ i nyní na obou ZŠ potkala samé hodné učitelky ja negativní skušenost nemám.Obdivuji lidi kteří učí já bych na to neměla.

kacenka115
autor
4. led 2020

@shaun40 no nejhorší jsou dospělí, kteří si učitelské práce neváží. S žáky se to dá vždycky nějak pořešit. Ale nechci tu rozviřit debatu o učitelích darmožroutech, co nic nedělají a berou za to královský plat. 🤦‍♀️

westie
4. led 2020

@kacenka115 Tak pokud bych si nemohla vybrat skolku, kde bych byla presvedcena, ze ohlidaji pristup deti k memu diteti, tak bych si ho asi radeji nechala doma. Nas syn ma rad deti, hlavne starsi blondate holcicky, ale neumel se prosadit, ozvat. A resili jsme to i s ucitelkou, ze mu radi, co ma detem rikat a proc. A u nas je super, ze ve stejne budove je i monte skola, takze se deti potkavaji na zahrade atd. a ti starsi se strasne hezky chovaji k tem prtatum. A nas syn je teda taky nejmensi, ale to ma asi chudak v genech🙂
A nemate ani zadnou soukromou detskou skupinu v okoli? Ze by si zacal zvykat na kolektiv bez rodicu.
Ale abych dala i jiny priklad, kdy mam pocit, ze rodice zvladli ukocirovat detsky strach z deti - bratrankuv syn je extremne chytre dite, ale nechtel byt ve skolkovem veku s detmi. Rodice si ho nechali doma a jeste v prvni tride mel domaci vzdelavani - nenasli vhodnou skolu. Ve druhe tride nastoupil do soukrome skoly, kde je hrozne spokojeny. Rodice proste jen pockali, az se trochu osmeli, a v prubehu casu mu pomahali si k tomu dojit - ruzne aktivity s dalsimi detmi, siroka rodina a navstevy atd. A nemam pocit, ze by kluk o neco prisel.

journals
4. led 2020

@shaun40 Na těch mobilech něco určitě je. Ale znám i takové maminky, které se dětem opravdu věnují, snaží se v rámci možností opravdu vhodným způsobem děti motivovat k mluvení, jedna má dokonce vystudovanou logopedii a děti stejně nemluví a i kdyby se matka rozkrájela, mluvit nebudou. Někdy má vše svůj čas... To je stejné jako kdyby tu někdo tvrdil, že se ti rodiče dost nevěnovali, protože s tebou neprocvičovali gramatiku...
Tohle říct je strašně jednoduché... :-/ Někdy to není ani o intelektu, ani o prostředí, ani o rodičích.

shaun40
4. led 2020

@journals procvičovali ale jazyk slovensky.

kacenka115
autor
4. led 2020

@westie no říkám si, že školku hrotit nebudu, když ho můžu brát i jinam. Školu mám naštěstí vyhlédnutou. Je za rohem, malé třídy, dobří učitelé, dobré recenze od rodičů. Jen pár let otevřená, ale budu sledovat vývoj. Radši bych státní než soukromou, ale co už.

pathan
5. led 2020

@journals S tím souhlasím, navíc všechny déti v mém okolí, co začaly brzo mluvit, jsou ten typ, že kam je posadíš, tam je za hodinu najdeš. Ono se za dítětem, které je neustále v pohybu, s encyklopedií běhá dost těžko. 😀

kacenka115
autor
5. led 2020

@pathan :D kdybys viděla našeho v akci :D u nás v rodině všichni ve dvou mluvili bez ohledu na povahu. A nikdo teda není kam postavíš, tam najdeš. U mě v okolí klidné děti právě nemluví, protože nevyžadují pozornost rodiče a ten s nimi není nucen interagovat. Podle mne je to prostě hrozně individuální. ;) nemluvný neznamená automaticky zanedbaný nebo hloupý, i když to tak někdy je. ;)

konidana
7. led 2020

@kacenka115 přesně , první dcerka poděs bez pudu sebezáchovy, začala mluvit v 1,5 roce, ve 2 letech pusu nezavřela a vyprávěla v souvětích. Synek klidnější rozvážnější s mluvením nepospíchal a nepospíchá doteď🙄, ale šikovný a živý tedy také je 😅

suromana
15. led 2020

@kacenka115
Máme to doma stejně, syn má čerstvě čtyři roky, čte, píše, počítá miliony, sčítá a odečítá jednoduché příklady, zvládá anglickou a ruskou abecedu, počítat v angličtině, tvary a barvy v angličtině, atd. Do školky jsem ho dala až téměř ve čtyřech letech, přesně měl v září 3 roky a 9 měsíců. Nic mu neuteklo, naopak si dřív se stejně starými dětmi vůbec nerozuměl a ty starší ho jako mimino ignorovaly.