Předčasné narození dítěte, máte zkušenost?

violagrunge
5. srp 2014

Ahoj,chtěla jsem se zeptat zda-li má tady někdo zkušenosti s předčasně narozným miminkem jehož váha neodpovídá týdnu těhotenství.Mě se narodila dcera v 32 tt s 1040 g.Strašně se o ní bojím a nevím co si mám myslet.Po třech týdnech v nemocnici má 1220g,je šikovná dýcha sama a zatím nemá žadné problémy.Budu ráda když mi někdo napíše jak to u takového miminka probíhá (vývoj,následky atd.)Děkuju

madulinka
5. srp 2014

@violagrunge ahojda, dcera se narodila ve 34.tt, váhově odpovídala 30.tt, jelikož jsem měla hellp syndrom (těžší forma preeklampsie). Zhruba 4 týdny se nevyživovala, proto šla akutně ven.. Neměla žádné problémy, jen na začátku žloutenku a dostala transfuzi, stejně jako já, protože jsme díky syndromu měly obě špatné krevní destičky.. Žádné zdravotní komplikace neměla, jen byla drobnější (a je doteď) oproti svým vrstevníkům (ve 2,5 letech 9kg a 85 cm). Ze začátku jí sestry krmily sondou a pak ji zkoušely na flašku.. Díky tomu nebyla kojená.. Doma jsem to zkoušela, ale pořádně jsem to neuměla. Skončila jsem u toho, že jsem jen odstříkávala mlíko a krmila jí to přes flašku (odstříkávání jsem sama ukončila v jejích 8mi měsících, protože jsem nedělala nic jiného a lezlo už mi to na mozek).. Necvičily jsme ani Vojtovku, jak jsem se později dočetla, že ji cvičí téměř všichni nedonošenci. Pást koníky začala snad v nějakých 3 měsících, hroozně nerada ležela na bříšku (jo, vlastně měla náběh na pupeční kýlu, tak jsem ji to zhruba od 3 měsíců ca do 5ti měsíců přelepovala).. Plazit/lézt začala kolem 9. měsíce, chodit začala v 15ti měsících.. a bez plínek je od svých 20ti měsíců.. Na dvouleté prohlídce v rizikové poradně byla v motorice napřed o měsíc oproti svým vrstevníkům, v mluvení a uvažování o 2 měsíce napřed. Musím zaťukat, že nemá žádné komplikace, je to naprosto zdravá, čilá, veselá holčička, která teď od září nastupuje do školky 🙂 Držím pěsti, ať na tom je Vaše princezna stejně jako ta naše, věřím, že bude 😉

katharinka4222
5. srp 2014

Ahoj, moje malá se narodila 32+4, ale byla celkem velká, 1990g 🙂 V porodnici jsem ale byla s paní, která měla dvojčata a menší holčička měla taky cca 1,1 kg. Když jsme se teď viděly, její malá má 19m, ještě teda sama nechodí, ale zato je ukecaná, a jinak celkově šikovná. Jen pustit se a jít sama nechce. My tedy na Vojtovku chodily a myslím, že to malé moc pomohlo. Teď je pohybově taky napřed oproti svým vrstevníkům. Chodit začala v 10m. A teď už lítá jako drak 🙂 Pozná zvířátka, na neurologii už taky nechodíme a dnes na 18 měsíční prohlídce jí doktorka moc chválila 🙂 Ony to ty děti celkem rychle doženou. Někdy teda zůstanou menší, ale to si nemyslím, že je nějakej velkej problém 🙂 Hlavně ji měj ráda a ve všem ji podporuj, pokud nebude mít nějaké problémy, nech ji ať zkoumá svět a hlavně nebuď úzkostlivá 🙂 Ona sama ti ukáže, na co stačí a s čím bude potřebovat tvoji pomoc 🙂 Držím palečky,ať sílí a dělá ti jen radost

lenicka07
5. srp 2014

Ahojky, ze svého okolí znám např. dvojčata narozená o osm týdnů dříve s váhou každý kolem 1 kg, a jsou naprosto v pořádku, i vývojově, pokud se vezme v úvahu korigovaný věk, prostě normální, zdraví kluci. Držím palce, určitě to bude dobré.

evca32
6. srp 2014

Ahoj mě se tento rok narodila holčička ve 26tt vážila 710g v porodnici jsem s ní byla necelé 3 měsíce. Vím jak ti je ,těch slz co mi ukáplo ,ale tak nějak jsem pořád tušila že bude v pořádku a vše zvládne. Ted má 7 měsíců a je moc šikovná vojtovku jsme cvičily do půl roku přestali jsme protože už se vyrovnala svým vrstevníkům jen je malinkatá váží 5200g a měří 61cm ale jinak je uplně zdravé miminko ( tuk tuk tuk zaklepávám) . Tak moc ti držím palečky at vše zvládnete.

pavlina30
6. srp 2014

Ahojky můj syn se narodil v 32tt s váhou 1770g.Byl 5 dní v inkubátoru od začátku si sám dýchal a vše bylo v pořádku.Měl jen zavedenou sondu do žaludku přez kterou ho krmili.Já s ním byla v nemocnici celkem 16 dní.V Ostravské fakultce pouští předčasně narozené děti domů až když váží 2500g a umí se sami najíst.Ať už kojením nebo z flašky.A také pokud pěkně přibývají a umí si udržet tělesnou teplotu.Po příchodu z nemocnice domů jsme začali cvičit Vojtovku která mu opravdu pomohla.Samozřejmě jsme museli jezdit na oční,se srdíčkem protože se mu neuzavřel otvor v srdci kterým je miminko propojené s matkou v těhu.A také jsme jezdívali co 3 měsíce na neurologii kde sledovali jeho vývoj.Přetáčet se začal v 6ti měsících,lozit v 9víti,sedět a lozit po čtyřech začal zhruba v roce.Chodit začal v 18ti měsících.Je z něho teď šikovný kluk a není vůbec poznat že se narodil předčasně.Držím palečky i vám ať jde vše tak jak má 🙂