Skoro 3letá dcera pláče, že do školky nechce. Mám vytrvat? Kdo z Vás má zkušenost?

lutu11
26. zář 2019

Dobrý den,
omlouvám se, když je to forum špatně zařazeno, ale potřebuji poradit. Dcera (v prosinci jí budou 3roky), nastoupila začátkem září do soukromé školky o 5ti dětech. Chodí tam prozatím jenom na dopoledne. Ačkoliv, ze začátku to vypadalo standardně, t.j. že si zvykne, tenhle týden opět plače pokaždé ji tam dám, a nebo, když si kdykoliv spomene, že zítra zas pojede do školky. Třeba dnes ráno zazvonil budík, dcera okamžitě plač, že do školky nechce. Včera u večeře taky pláč, že tam nechce. Vůbec tedy nevím, co dělat, jestli trvat na tom, aby tam chodila, případně ji ze školky částečně/uplně ztáhnout. Aktuálně jsem ve fázi, že si hledám práci, a ,,geniálně,, jsem předpokládala, že v 3 letech přestoupí do státní a tedy i většího kolektivu. Jinak předchozích 9 měsíců se pořád ptala, kdy už pojede do školky. Hodně mě mrzí, jak to snáší... Máte někdo zkušenost? U staršího jsem to nezažila. Takhle plakat začala až tenhle týden. dekuji

priscilla90
26. zář 2019

Mne dcera chodila vloni do jesli, letos začala chodit do klasické státní školky. Je stará jako ta tvoje (3 roky v prosinci). Pláč probíhal parkrat vloni v jeslich, letos ve školce jen první den. Takže úplně tento problém nemám, ale já bych vydržela. Třeba je to jen nárazové, potřebuje víc času na adaptaci. Prý se děla velká chyba, ze se to brzy vzdá a dítě se ze školky stáhne. Někdo zase určitě doporučí nechat nějakou dobu doma.... já bych zkusila vydržet. Hlavně pokud se vracis do práce, tak ve svém vlastním zájmu. 🙂 držím palce, ať se vše zlepší 🙏

verunka_korunka
26. zář 2019

Nase nastoupila loni do statni, ofiko ji byly 3 v srpnu, ale spravne mela byt narozena az na konci listopadu. 2 tydny byly ok, tesila se tam a vse v pohode. Treti tyden rev uz doma, nechtela tam jit, brecela, visela mi na krku pri predavani... pomohly pani ucitelky, vzaly si ji, porad byla u nich, po cca tydnu uz tam zase chodila rada, ale porad hodne byla u ucitelek. Ale to ji vydrzelo az doted. I ted jde nekdy za nimi a mazli se, misto toho aby behala s detmi po zahrade. A vyzvedavala jsem po obede. Po novem roce jsme zacali delat to at si vybere jestli chce spat, pak od brezna mela ve skolce kazdy ctvrtek krouzek, takze to tam vzdy spala. Ted si zase vybira. Jsem doma na materske, tak ma tu moznost, ale za chvili ji ztrati, bude tam do odpoledne bo ja budu mit honku s prostredni 2 letou a novorozencem...
Takze vydrz, domluv se treba i s ucitelkou na tom "tuleni / mazleni" ono ji to mozna pomuze ;) hlavne neprodluzuj louceni u predavani...

syrinxka
26. zář 2019

@lutu11 já dávala malou do státní školky ve 2,5letech. Taky jsem měla nastoupit do práce. Malá se těšila, první týden v pohodě a pak ji došlo že už tam "musí". A tak jak popisujete, křik každé ráno, přemlouvání, jen vzpomínka na školku a už ji bylo do breku. Bývalá i dost nemocná, virozy apd tak ani neměla možnost si pořádně zvyknout. Nakonec to dopadlo tak, že jsem znovu otěhotněla a do práce nenastoupila. Druhý pololetí byla už se mnou doma. Teď to zkoušíme od září znovu a úplný obrat, opravdu tam chodí rada a zatím jsem neslyšela, že by se jí tam nechtělo. Takže u nás bylo potřeba ten rok jeste počkat. Byt vámi, tak se hlavně ptám ve školce jestli si tam s dětmi hraje, jak si vede a pak podle vašich možnosti ji stáhla třeba jen na 2x týdne dopoledne a postupně zvyšovala.

normalnimatka
26. zář 2019

nenutit, pokud to není bezpodmínečně nutný..zkus to vymyslet jinak. ve 3 letech je málokterý dítě na mš připravený, zato čtyřletejch už bejvá připravená většina.

denca033
26. zář 2019

Bud vydrzet ono se to casem spraví a nebo dat dcerce jeste cas aby se poradne pripravila vice chodit do kolektivu s detmi atd......a nebojte nejste sama me syn taky plakal kdyz zacal chodit do skolky i klice od bytu mi schovaval jen proto abych je nenasla a nemusel do skolky jit. cas vsechno zlepsil

swetlusska
26. zář 2019

U nás je 20 dětí, syn dřív do kolektivu nikam nechodil, první týden školky pro nás proto byl hrůza a děs, chtěla jsem ho už odhlásit. Pak ráno začal vodit tatínek a ukázalo se, že jemu scény nedělá. Ve školce se přestal druhý týden počůrávat a konečně ten 3 týden už pohoda. Pokud to u vás ale jde spíš z kopce, tak bych zjišťovala a zkoušela čím vším to může být. Případně si dítě nechala ještě doma.

gruyerre
26. zář 2019

@lutu11 pokud bys měla jinou možnost, než ji dávat do školky - jestli třeba není doopravdy nutné jít do práce, doporučuji dát jí ještě aspoň půl roku čas a nechat ji zatím doma. Zkusila jsem dát syna ve třech letech, plakal mi také po ránu, že tam nechce. Byl ještě malý a na školku nezralý. Tak jsem to vzdala, nechala ho ještě půl roku doma a to už se pak moc těšil, ani jednou neplakal a líbí se mu tam.

makronka222
26. zář 2019

Nase zacala ve stejnem veku minuly rok. Prvni 2 tydny se tesila a pak zlom, mesic rvala kazde rano, ze tam nechce. Prestala az kdyz se zavreli ve skolce dvere od tridy. Nevidela me a byla ticho, tam uz si ani nefnukla. Preslo to

zmrzlinka
26. zář 2019

Pokud chodí na jedno dopoledne je to málo ,aby si zvykla.Chce to víc času.

zuzajulie
26. zář 2019

Naše šla loni ve 3 v listopadu a na začátku byla trochu nesvá, ale to přešlo tím,jak hodně potřebuje děti a vylitavat se. Možná je to i tím,že vypadá starší,nyní 105/20, ale zas pokulhává ve výslovnosti, v něčem je dopředu... Takže ona je tam ráda, nebylo co řešit,až na častou nemocnost první 3-4 měsíce. Na někoho prostě ale může být brzo a chce to odložit do 4 let.

nafuka
26. zář 2019

Myslím, že je ještě malinká a nechala bych si ji doma. Moje malá začala letos chodit do školky a v říjnu ji budou 4. Předtím chodila jednou týdně do malého kolektivu a taky úplně v pohodě. Takže toto vůbec neznám naštěstí.

sarkar
27. zář 2019

@lutu11 no jestli je ve školce jen 5 dětí tak je možný, že si prostě s nimi nesedla, nemá kamarády a proto tam nechce. Syn chodí do školky už 1,5 roku a stejně i letos, když je období, že tam jeho kamarádi nejsou, do školky nechce. Nikdy tedy kvůli tomu nebrečí předem, to až na místě, když vidí, že ve třídě jsou jen samí "nekamarádi"...

dofi86
27. zář 2019

Záleží i na tvých možnostech. Každopádně to vypadá, že dcerka ještě není připravena, každé dite je jiné, takže je úplně jedno, jak to mají ostatní děti....Je dost dobře možné, že třeba za půl roku to už pro ni bude v pohodě, pokud si teda teď nevytvoří nějaký blok. Znáš své dítě nejlépe, tak určitě vís ;)

pathan
27. zář 2019

Naše dcera ostatní děti miluje a dávali jsme jí taky do soukromé školky v podobném věku. První dva týdny v pohodě a pak začaly strašné scény. Ráno, že nechce do školky, odpoledne, že nechce ze školky. Tatínkovi samotnému scény nikdy nedělala, když jsme šli spolu, tak scéna byla. Jednou jsem se zdržela v šatně po strašlivé scéně, kdy jsem ji totálně hysterickou předávala učitelce a po chvilce doběhla vysmátá, vzala si papučky, aniž by si mě všimla a se smíchem zase odběhla do třídy. Takže záleží i jak se chová po tvém odchodu.

katherinka33
27. zář 2019

@lutu11 Já bych ještě nějakou dobu vydržela. Dcerka bude mít 3 v říjnu. První týden poplakavala, druhý týden v pohodě, pak onemocněla, byla doma a nastalo peklo. Plakala doma, ráno a ve školce šílený scény. Trvalo to 2 týdny, už jsme to řešili, že snad na to není zralá, nabourava kolektiv, učitelky z ní byly nešťastný a pod... a teď se to zlomilo a už vůbec nepláce, ve školce ji chválí, že je jedna z nejsikovnejsich. Tak snad nám to vydrží, jinak bych jí samozřejmě stáhla.

pink_unicorn
27. zář 2019

Obě moje dcery chodily před třetím rokem do soukromé a moc se jim tam nelíbilo. Přitom jsem myslela, že je to pro ně na začátek lepší, než státní školka a jejich disciplína. Ale naopak, když začaly ve třech chodit do státní tak byly naprosto spokojené. Nevím čím to je, jestli dětem naopak svědčí trochu přísnější režím a pravidla, nebo větší množství dětí, nebo jestli učitelky jsou přeci jen zkušenější..... Tak se zkusit zeptat ve školce kam chodí, nebo chodil syn, jestli by jí v prosinci nevzali?

drakenn
27. zář 2019

Tak pokud nemusíš nutně do práce, tak si ji nech doma. Já bych ji netrápila, chce být doma s maminkou. Za rok to zas bude o něčem jiném

lutu11
autor
27. zář 2019

Holky moc dekuji za nazory. Nakonec to vypada, ze je trochu nemocna. A i kdyz casto nemocna nebyva, tak si pamatuju, ze kdyz na ni neco ,,leze,, chce byt vic se mnou. Ackoliv to na zacatku tydne na nemoc nevypadalo,tak dneska uz je to jasny. Uvidime za par dnu, jak na tom bude. Jinak do prace urcite chci. Uz jsme skoro na 6 let vypadla z oboru, tak uz se chci alespon castecne vratit. I kdyz samozrejme uvidime jak to vsechno dopadne.

kaja2016
28. zář 2019

@pink_unicorn Ja bych rekla, ze to je i tom, jak jim sednou spoluzaci a ucitelky. Vzdycky je to o lidech. Nedavni jsem se byla podivat ve vyhlasene soukr.skolce a dcerku bych tam samotnou nenechala ani nahodou.

westie
28. zář 2019

@lutu11 Necetla jsem ostatni prispevky, ale zkusila ses ji zeptat proc do skolky nechce? To bych brala jako zaklad, z toho se da potom odrazit k dalsim krokum.

prejeta_zaba
28. zář 2019

@verunka_korunka počkej, takže ty dáš dceru i přes její výrazný odpor na celý den do školky, abys mohla být doma s jejími sourozenci? Nemyslíš, že si tam připadá hrozně odstrčená? To mi nepřijde jako nejšťastnější řešení teda. Nu, vaše volba. 🤷

verunka_korunka
29. zář 2019

@prejeta_zaba nedam ji tam na cely den, davala jsem ji do obeda. A odpor mela tak tyden a kousicek... loni. Holt nektere dite rve prvni tyden, jine druhy a jine treti... odstrcena rozhodne nebyla a myslim ze skolka ji dala mnohem vic nez jsem ji mohla nabidnout ja doma. Posunula se o hodne, jak socialne, coz ji chybelo, tak reci i zrucnosti. K ucitelkam ma jinypristup nez ke me... a i ja slysela za dvermi, ze jeji protest trval par minut a pak uz fungovala normalne. Jen se obcas chtela vic tulit a jak nechce moc kolektiv, zustavala s ucitelkou. A taky zrovna u ni potrebuji aby si posilila imunitu, takze dost casto je doma s rymou, pres zimu je tak pul napul doma a ve skolce. A ted je najezd zase slozitejsi, protoze ve skolce neni od kvetna, kdy tam propukla pata nemoc, musela jsem ji kvuli tehotenstvi stahnout a ji to dost vadilo, do skolky chtela a nemohla. Ted kdyz budu opet po porodu do skolky chodit nebude, kdyz budem vsichni doma, minimalne v sestinedeli ne. Kazdy ma na skolku jiny nazor, ja vam ho neberu. A myslim, ze delam tak, aby bylo dite spokojene a neco ji to dalo, kdyby mi prorvala cele dny a den ode dne se to nelepsilo, stahla bych ji, ale k tomu nedoslo. Mimochodem, mladsi by chtela zustat ve skolce a nemuze, je mala, tak je z toho smutna. Jak to bude za rok, nevim.

prejeta_zaba
29. zář 2019

@verunka_korunka Jo, jako je to vaše věc, když jsem viděla příspěvek, přišlo mi to, že je dcerka celou dobu ustýskaná u učitelek a ve školce to nemá ráda. Asi jsem špatně pochopila napsané. Tak hodně štěstí, ať se daří. 😉

petrak15
29. zář 2019

@lutu11 tady to same, neco na ni lezlo, kazdy rano plakala, ze nechce do skolky, ze nechce spinkat, pritom prvni dva tydny v pohode. Nakonec uz je tyden doma nemocna a dnes mi zacala rikat, ze se tesi na pani ucitelku. Uvidime pristi tyden, podle meho pochopila, ze tohle bude jeji vsedni den.