Já studentka, může mateřskou pobírat přítel?

terkeldeparchant
24. zář 2014

Ahoj,

chtěla bych poprosit někoho, kdo v tom má trochu přehled - já se v tom pomalu ztrácím i přes návštěvy sociálky a infolinek. Mám tu tedy pár otázek. Nejdřív Vás seznámím s mou konkrétní situací: jsem studentka, ale momentálně mám studium přerušené do prosince - v lednu mě čeká dokončit státnice. Termín porodu mám taktéž v lednu (bude to tedy trochu makačka). Během studia jsem byla po brigádách na DPP s podepsáním růžového prohlášení, teprve zjišťuji, zda se jedná o 270 dní. Přítel dlouhodobě pracuje. Momentálně se stěhujeme a budeme mít trvalé bydliště každý jinde.

1) Kdybych splnila odpracovaných 270 dní s růžovým prohlášením a státnice udělala např. týden před porodem (ukončené studium) - je tu možnost pobírat mateřskou?

2) Kdybych na MD nárok neměla, mohl by mateřskou pobírat přítel, v případě, že by mu poté zaměstnavatel změnil pracovní smlouvu a já bych pečovala o dítě? Případně jak postupovat?
viz: http://www.penize.cz/rodicovstvi/279786-prehled...

3)Jaké jsou kritéria, abych mohla být samoživitelkou? (přítel v RL uveden bude, ale nevíme, zda máme nahlásit společné bydlení či nikoliv)

Snad jsem Vás tu nezahltila...moc Vám děkuji za odpovědi! 🙂

j.a.n.i
24. zář 2014

@terkeldeparchant

1) Není podstatné růžové prohlášení, ale to, jestli si platila sociální a zdravotní, to se z DPP do 10 000,- neplatí a tedy se pro nárok na PPm nepočítají.

2) Změna smlouvy nestačí, musel by mít nějakou úplně jinou, druhou.

3) No, to snad raději nebudu ani komentovat, máš přítele, máš, tak jaká samoživitelka, sakra.

terkeldeparchant
autor
24. zář 2014

@j.a.n.i: Přítele sice mám, ale naše budoucnost moc jasná není - otěhotněla jsem neplánovaně a ani jeden nevíme, jestli to má budoucnost - takže ani v otázce bydlení a finanční závislosti. Proto mluvím o možnosti samoživitelky...

j.a.n.i
24. zář 2014

@terkeldeparchant Jasně, mateřská bude na přítele, ale budeš samoživitelka 😀 to by opravdu jeden nevymyslel...

kmia
24. zář 2014

@terkeldeparchant tak když se vaše situace změní, tak si můžeš zažádat o nějaké dávky, ale dokud spolu jste, tak to nedělej, sousedi jsou všímaví a vůbec je to humus... jinak pokud žena studuje, tak má pak nárok na md, ne? ale jsou tam nějké podmínky, tak nevím jak to budeš mít s přerušením studia

kmia
24. zář 2014

a mateřskou může pobírat jen matka -> mateřská... jedině rodičák by mohl být na otce dítěte 🙂

xpila
24. zář 2014

@kmia Jak jsi na takovou blbost přišla? Samozřejmě, že může na mateřskou i otec.

kmia
24. zář 2014

@xpila omlouvám se, žila jsem asi v mylné informaci... ale i tak to v tomto případě tazatelce moc nepomůže, nebot budou muset prokazovat, že se otec o dítě opravdu stará, což se moc neslučuje se zaměstnáním, pokud nepracuje doma nebo tak...

anushka111
25. zář 2014

1) z DPP se neodvádí sociální, viz. první příspěvek, studium je k prdu, jsem toho zářný příklad, takže tobě osobně by dali rodičovskou automaticky na 4 roky, což je měsíčně uboze málo

2) s převedením slouvy nemám nárok

3) ve chvíli, kdy je otec uveden v rodném listě, a ty bys byla samoživitelkou, musí to jít vpodsatě všechno přes soud, a teprve na základě jeho rozhodnutí tě úřad může jako samoživitelku brát a dát ti nějaký příspěvek navíc.
Jinak uvedení společného bydlení, je snad v každé žádosti o příspěvek, a pokud bys ho neuvedla, a někdo na to přišel, tak ty postihy, zvlášť finanční jsou nemalé. To je opravdu o papulu 😒

anushka111
25. zář 2014

pardon ad 2 jsem chtěla napsat
s převedením slouvy nemám zkušenost

terkeldeparchant
autor
25. zář 2014

Tak já se dnes byla poptat na úřadě a vypadá to, že to nechám na soudním rozhodnutí a poté už bych samoživitelkou být měla.
@j.a.n.i mrzí mě, že musíš být hned nepříjemná, snad jsem nic špatného neudělala - ano, mateřskou může pobírat i přítel, když půjdu do práce já i za situace, kdy spolu nežijeme 🙂