Kdy nastoupit na MD? 8 nebo 6 týdnů před TP?

norkiego
25. srp 2015

Kdyby jsem nastoupila 8 tydznu pred terminem porodu, tak se mi zkrati rodicovska?
Je rodicovska 2 az 3 roky od ukonceni materske dovolene, nebo do druheho az tretiho roku veku ditete? (kdyby to bylo do veku ditete, oplati se pravdepodobne jit 8 tydnu pred TP na materskou)
jak to prosim Vas je? dekuji

betelgeuzz
26. srp 2015

@norkiego jojo, i za rok 2015 ti při zúčtování něco vrátí. akorát vím, že spousta lidí zapomíná požádat o zúčtování i další rok, protože vlastně jediný příjem je z té dovolené a nenapadne je, že jim z toho můžou ještě něco vrátit.

norkiego
autor
26. srp 2015

@karlajasmine jo, jo, psala si ze 18.10, tak ze ti to taky vychazi ukonceni MD na 30.4. 🙂
ja mam termin podla PM 28.11. a podle ult 26.11, ale posila mne dle PM. 🙂 i tak jsme na tom podobne, alespon vime, ze v tom nejsme "samy" :D tak preji, nech vam to vsechno dobre dopadne 🙂

norkiego
autor
26. srp 2015

@betelgeuzz super, moc dekuji za radu. ja by jsem to taky nevedela 🙂

karlajasmine
26. srp 2015

@norkiego Tak to jsem se prepsala... aspon je videt, ze jsem mela pravdu v tom, ze matematika neni moje silna stranka 😀 !!
Taky preju at vsechno dopadne dobre 🙂 Urcite ano.

blanche7
26. srp 2015

Ahojky, chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jak to je. když z RP přejdu na mateřskou, na kterou jsem nastoupila 3.8.15. Budu mít národ u zaměstnavatele na dovolenou za rok 2015 i 2016? Děkuji moc Blanka

betelgeuzz
26. srp 2015

@blanche7 za rok 2015 ano, za rok 2016 asi ne, musela bys být na mateřské více jak 60 pracovních dnů v roce 2016, což asi nebudeš.

xpila
26. srp 2015

@blanche7 Vznikne ti za rok 2015 i 2016. Za rok 2015 se ti bude krátit z důvodu nepřítomnosti delší než 100 dní a za rok 2016 ti vznikne jen poměrná část za "odpracované" dny, takže 1/12.

blanche7
26. srp 2015

Moc děkuji 🙂

dmichaela13
31. srp 2015

Ahojky, řeším podobný problém, kdy nastoupit na mateřskou v tom rozpětí 6-8 týdnů (termín porodu listopad). Další věc je že nastupuje z rodičovské. Podle mých výpočtů, a když se to správně načasuje tak bych mohla být na mateřské 60 kalendářních dnů v roce 2015 a víc než 60 dnů v roce 2016. Nevíte někdo jestli bych měla nárok na dovolenou za 2015 i 2016, nebo je tam nějaké omezení, když vlastně nastupuju z rodičovské? předem děkuji za rady.

xpila
31. srp 2015

@dmichaela13 Za 2015 by se ti dovolená krátila (nejdřív máš nepřítomnost a pak až "práci"), za rok 2016 by byla plná, pokud bys splnila těch 60 dní.

lhubajda1
18. pro 2017

@helen_h Dobrý den, mohu se zeptat jak to je, když mi končí na první dítě rodičák k 31.12.2017 a na mateřskou mám nastupovat 29.12.2017. Jestli mi bude vyplacen tedy rodičák nebo ne. Na sociálce mi říkala že v lednu mi přijde doplatek, tak aby se mi nestalo, že budu v lednu bez peněz. Děkuji za odpověď

j.a.n.i
18. pro 2017

@lhubajda1 No, rodičák za prosinec dostaneš, ale ty musíš na UP nahlásit, že nastupuješ toho 29.12. na PPM a doložit papír o její výši a pak teprve přijde rodičák, takže bych počítala se zpožděním... druhou variantou je ten nástup na PPM nahlásit se zpožděním a pak budeš část rodičáku vracet.

helen_h
19. pro 2017

@lhubajda1 Myslím si toto (tak to bylo za mě, rok 2012):
Rozhoduje, zda je v daném měsíci vyšší výplata mateřské než je nastavená výše rodičáku. Pokud je mateřská vyšší, rodičák by se už nevyplácel. Ale to u vás nenastane, mateřská je jen za 3 dny, takže pak se z rodičáku dorovnává ten zbytek peněz (myslím že do výše nastaveného měsíčního RP). Mělo by to asi bez problémů přijít, ale je fakt, že už na úřadě musejí mít již od vás podanou žádost o ukončení RP a také papíry k vyřízená nové mateřské (PPM). Tak předpokládám, že jste to již zařizovala.

helen_h
19. pro 2017

@lhubajda1 Podle mě platí, že oba příspěvky současně čerpat nelze, takže ten rodičák bude muset být žádostí ukončen k 28.12., abyste pak od 29.12. mohla řádně čerpat PPM.

j.a.n.i
19. pro 2017

@helen_h Rodičák je na celé měsíce, tedy nejde ukončit k 28.12....

helen_h
19. pro 2017

@j.a.n.i Tak teď tedy nevím, na kdy mi bylo datováno ukončení rodičáku, když se v tom měsíci začínala čerpat mateřská... PPM mi začínala od 10. v měsíci, takže rodičák pak už vyplacen nebyl, o čemž přišlo dopisem jakési písemné rozhodnutí.

j.a.n.i
19. pro 2017

@helen_h To ti byl ukončen k poslednímu předchozího měsíce... nicméně tady bude normálně ukončen ke konci prosince a za prosinec bude x PPM a (celý rodičák - x) za rodičák.

lhubajda1
19. pro 2017

@helen_h Tak jsem to vyresila jinak nastup na MD 6 tydnu před porodem. Takže k 12.1 a přijde mi i doplatek rodičáku, takže snad problém vyřešen. Děkuji za odpověď

helen_h
19. pro 2017

@lhubajda1 Ok, to je fajn 🙂
Nebo si můžeš dát mateřskou i od 1.1., prostě jakékoli datum v tom rozmezí 8 až 6 týdnů před termínem.

lhubajda1
19. pro 2017

@helen_h Jo to sice jo, ale to mi Dr. napsat nechtěl od 1.1. Hlavně, že je to snad už vyřešený a nemusím se přes Vánoce tím stresovat 🙂

j.a.n.i
20. pro 2017

@lhubajda1 Ale termin nastupu na ppm nepise doktor, ten urcujes ty, on vypise pouze termin porodu a do zbytku nema co kecat, to doplnujes do zadosti o ppm ty.

lhubajda1
20. pro 2017

@j.a.n.i Nevím nerozumím tomu, ale když jsem mu řekla zda by to šlo od 1.1.2018 tak koukal divně a řek buď 6 nebo 8 týdnů.

j.a.n.i
20. pro 2017

@lhubajda1 Tak to ti ale řekl blbost, nastoupit na PPM lze kdykoliv v rozmezí 8-6 týdnů před termínem porodu a kdy chceš nastoupit si určuješ sama, jemu do toho nic není a už vůbec ti to nemůže určovat.

betelgeuzz
20. pro 2017

Podle mě, spousta doktorů tomu moc nerozumí. Oni ví, že nějakých 6 a 8 týdnů a neví, že klidně i mezi tím. Mně třeba doktor napsal na papírek to rozmezí 6 -8 týdnů před porodem a do žádosti jsem si to vyplňovala sama.

lhubajda1
20. pro 2017

@betelgeuzz No a mě to počítal podle kalendáře a řek mi buď 29.12 nebo 12.1 a šmitec 🙂 Každý to asi dělá jinak.

betelgeuzz
20. pro 2017

@lhubajda1 ale tvůj to dělá špatně, na mateřskou se nastupuje kdykoliv mezi 6 a 8 týdny před porodem. A datum si určuješ ty, ne doktor. Z neznalosti dělá něco, na co nemá právo.

j.a.n.i
21. pro 2017

@lhubajda1 Ale on to nemůže dělat jinak, on se má řídit zákonem... to, že ho nezná a tvrdí blbosti je tedy z jeho chování zřejmé, ale když ty prostě jeho termín budeš ignorovat a do žádosti si nepíšeš ten, který chceš ty, tak to tak bude, OSSZ to tak zpracuje a je to.

andiienka
21. pro 2017

Já nastupovala 8 týdnů před porodem, ale z toho důvodu, že jsem byla na rizikovém a s mým zaměstnavatelem jsme se tak domluvili. navíc to pro mě bylo finančně výhodnější.. na MD jsem měla víc než na nemocenské..

mku
21. pro 2017

Na jsem byla celou dobu na neschopence kvuli silenymu zvraceni a nastupovala jsem 6tydnu pred... ted MD koncim a jak se me ty dva tydny navic hodi... od ledna budu mit jen rodicak (7300/mesic) a to faaaakt netusim jak z toho vyziju...

j.a.n.i
21. pro 2017

@andiienka Tak finančně výhodnější to nebylo, reálně ses připravila o 2 týdny nemocenské...