Mám nárok na MD? Končí mi pracovní smlouva

emtinka
5. únor 2017

Zdravím, mám dotaz ohledně mateřské. Prosím o info, zda je nárok. V případě, že jsem měsíc těhotná a končí mi smlouva mám nárok na MD? Ochranná lhůta je 180 dní a nastup 8 týdnu před poroden. Tudíž, zda dobře počítám potřebuji cca měsíc a půl být těhotná v době kdy mám platnou pracovní smlouvu, děkuji 🙂

gabikina
5. únor 2017

A kdy ti končí smlouva? No zkratka bys měla stihnout porodit do 180 dnů od odchodu z práce 😄

jitavrtule
5. únor 2017

@gabikina to neni pravda, jde o 180 dni od konce smlouvy do nastupu na MD, to je jeste klidne 2 mesice pred porodem.
A ano, vicemene to tak vychazi,ten mesic a pul. Plus musis mit "odpracovano" (tzn byt zamestnana, pokud mas normalni smlouvu jako zamestnanec) 270 dni za posledni dva roky. Do toho se pocita cela doba trvani, vcetne nemocenskych apod.

gabikina
5. únor 2017

@jitavrtule no tak jsem to myslela, odchod = konec smlouvy, a jo mas pravdu, ne porod ale zacatek MD, samozrejme kdyz pujdes na nemocenskou tak to ti smluva nekonci. Me treba koncila smluva 31.12.2015. Od rijna sem byla na nemocenske ale lhuta mi zacala bezet az od ledna a rodila jsem v dubnu.

xpila
8. únor 2017

@gabikina I když jde na nemocenskou, tak ji smlouva samozřejmě skončí. To na to nemá vliv.

gabikina
8. únor 2017

@xpila ja to myslela tak... že kdyz jde na nemocenskou tak ji smlouva porad bezi a v dobe kdy ji zkonci tak se ji zacne pocitat ta lhuta 180dni ale na nemocenske porad je (jinak by musela na pracak).

xpila
8. únor 2017

@gabikina Tak to právě napsané není 😉 Takže to je dost matoucí...

gabikina
8. únor 2017

@xpila jo občas píšu zmateně 😀