Nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Co dělat?

evca_
13. lis 2019

Holky maminky moc prosim o radu. Byla jsem se dnes na socialce zeptat jestli mam narok na materskou a pani teda byla ne moc ochotna odpovidat a rovnou rekla ze nemam narok😢 jsem z toho na nervy. Momentalne jsem na UP od 3.9.2019. Termin porodu mam 6.2.2020.
Predtim jsem pracovala 2 mesice u noveho zamestnavatele. Nastup na MD bych mohla uz 12.12.2019 8 tydnu tedy pred porodem. Podminku 270 dni nemoc.pojisteni jsem splnila. Ochranna lhuta ma byt 180 dnu tak jsem byla v tom ze mam narok. Pani rekla ze jsem v poslednim zamestnani byla 2 mesice a tedy i ochranna lhuta je 2 mesice. Jak to prosim je? Jsem zoufala. Kdyz jsem si volala na infolinku socialky tak mi rekli ze narok mam.

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ od toho 3.9. Ti běží ochranná lhůta ty dva měsíce co si odpracovala u zaměstnavatele a do té doby musíš nastoupit na MD. A jestli píšeš že 270 dní máš pojištění hotový za poslední dva roky tak bys nárok mít měla. A pokud ne tak posílají dopis a doktork/a Ti na základě toho dopisu vystaví zpětně neschopenku až do porodu a po porodu budeš normálně už pobírat rodicak

lenoulinkaa
13. lis 2019

@kiki1912 jak zpětně vystaví neschopenku? Ochranná lhůta pro nemoc je 7 dní po skončení PP. Pokud nemá nárok tak by snad měla pobírat ode dne porodu rodičovský příspěvek.

evca_
autor
13. lis 2019

@kiki1912 270 dnu mam splneno jde mi jen o tu ochranou lhutu. Zpetne mi dr uz nevystavi neschopenku. Jsem na UP

kiki1912
13. lis 2019

@lenoulinkaa na základě toho papíru co oni pošlou ze socialky že by třeba neměla nárok na mateřskou (28 týdnů). To donese ke gynekologovy a ten jí na základě toho vystaví neschopenku. Ptala sem se na to na socce a takhle mě to bylo řečeno. A kdyby neměla pokrytý příjmy tak jak by to udělala? Do práce tady v 7 měsíci nepůjde

kiki1912
13. lis 2019

U neschopenky to tak je

evca_
autor
13. lis 2019

@kiki1912 ja teda nevim ale kdyz jsem vedena na UP tak asi nejde vystavit neschopenka tak dlouho zpetne to mi dr urcite neda. Prece ted za me plati stat pojisteni. Kdybych pak dala papir ze jsem na beschopence tsk byvto mel platit zamestnavatel. Teda aspon tsk myslim

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ můžu se zeptat proč si nešla na neschopenku v době kdy Ti skončil pracovní poměr?

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ 7 dní ode dne skončení prac.poměru?

kiki1912
13. lis 2019

@lenoulinkaa a psala sem když si přečteš poslední větu že po porodu by už normálně brala rodicak (rodičovský příspěvek) Chce to jen pořádně číst

lenoulinkaa
13. lis 2019

@kiki1912 jj, 7 dní. může přinést neschopenku a bude nemocná v ochranné lhůtě, takže pochybuju, že ji někdo takhle zpětně vystaví neschopenku a ted ji nemá ani z čeho uplatnit..To že si napsala na konci RP.. to jsem přehlídla.. Ted má podporu nebo jiné dávky.. Takže nemoc sotva. Na neschopenku asi nešla, protože pro to nebyl důvod.

evca_
autor
13. lis 2019

@kiki1912 nechtela jsem byt na neschopence a dr mi ji ani nechtel dat jelikoz nebyl duvod tak jsem ukoncila prac.pomer. Tu dobou jsem mela info ze socialky ze mi staci odpracovat aspon mesic abych byla 180 v ochranne lhute a ted mi rekla ze ne. Proto se teda tady snazim zjistit jak to je😢 na rodicak muzu to vim jde mi jen o tu materskou jestli mam narok

hezz17
13. lis 2019

@evca_ ale ochranná lhůta je jen tak dlouhá, jako trvalo poslední zaměstnání. Ve tvém případě 2 měsíce. Takže ochranna lhůta ti skončila někdy začátkem listopadu.

lenoulinkaa
13. lis 2019

@evca_ jestli ti to na ossz řekli, tak to asi tak bude.. Protože oni vidí tvůj průběh pojištění z ELDP, které tam zaslali zaměstnavatelé. A co bylo před posledním zaměstnáním?

kiki1912
13. lis 2019

@hezz17 přesněji řečeno tolik dnů kolik odpracovala. Takže jestli odpracovala placnu 160 dní na HPP tak od 4.9 ji běží 160 dní. A v těch 160 dnech (třeba) musí nastoupit na mateřskou. Záleží kolik má podle evidencniho listu odpracovano

evca_
autor
13. lis 2019

@hezz17 Kdyz jsem volala na socialku tak rikali z je to 180 dnu pokud jsem na HPP pokud by to byla jen dohoda o provedeni cinnosti tak pak je ta ochranna lhuta stejna jak dlouho trvala ta dohoda. A ja byla ba HPP.
Tady i v clanku jsem to nasla
https://www.e15.cz/materska-2019

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ kolik máš podle evidencniho listu důchodového pojištění odpracovano na HPP ?

motylcice29
13. lis 2019

@evca_ ano, ochranná lhůta bývá obvykle 180 dnů, ale pokud byl pracovní poměr kratší, tak je pouze tolik kolik dnů trval pracovní pomer. A tečka, nic víc, nic min.
Tady je presne info z ČSSZ:

evca_
autor
13. lis 2019

@kiki1912 od posledniho zamestnavatele 2 mesice pred tim jsem byla mesic na UP a pred tim 8 let u jednoho zamestnavatele podminka 270 dnu je splnena to mi rekla rovnou

lenickakl
13. lis 2019

@evca_ ale nevejdeš se do ochranný lhůty, ta je tak dlouhá jak poslední zaměstnání, takže dva měsíce.. nechápu, proč to tady řešíš, když ti to na úřadě bylo jasně řečeno.

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ pošlu Ti zprávu bude to rychlejší

evca_
autor
13. lis 2019

@lenickakl resim protoze ten samy urad mi do telefonu rekl ze narok mam a ted jsem tsm sla se poptat na detaily a ani se nechtela moc bavit

lenoulinkaa
13. lis 2019

@evca_ Oni ti můžou všeobecně říct, kdy je nárok, ale když vidí detail, tak doby pojištění nevyjdou.. Nech si vystavit žádost, tu dej poslednímu zaměstnavateli a oni se ti vyjádří...

kiki1912
13. lis 2019

@evca_ napsala sem Ti soukromou zprávu

drep
13. lis 2019

Musíš splnit obě podmínky, jak počet dnů placení pojištění, tak trvající pracovní poměr nebo ochrannou lhůtu. Ta tvoje byla tak dlouhá, jak poslední zaměstnání, tj. Dva měsíce. Splňuješ jen 1 podmínku ze 2, nárok nemáš. U pacientů, registrovaných na úřadě práce, není vulbec mozné vystavit neschopenku zpětně, u zaměstnanců lze zpětně o tři dny.

zuzkasim
13. lis 2019

Kdo nemá nárok na mateřskou, začne dostávat rodičák, bez prostředků nebudeš.

zuzita15
13. lis 2019

@evca_ ochranna lhuta pro tehotne je 180 dni, do 180 dni od ukonceni pracovniho pomeru musis nastoupit na materskou, pak na ni narok mas (7 dni je u nemoci a o ochranne lhute v delce trvani posledniho zamestnani nevim - to by mel nekdo ochrannou lhutu treba 10 let??)

zuzita15
13. lis 2019

@evca_ zavolej si na socialku na Praze 7, najdi si jakoukoliv konkretni urednici a ty zavolej, jsou tam ochotne zenske a vedi... telefonni seznam najdes na netu. Pripadne posli maila, pak to budes mit cerne na bilem

zuzita15
13. lis 2019

@motylcice29 tam se ale pise o pojisteni a ne o pracovnim pomeru a tazatelka byla pojistena dyl jak 2 mesice, protoze pracovala i predtim...

zuzita15
13. lis 2019

@evca_ pardon, na Praze 8, preklep 🙂

evca_
autor
13. lis 2019

@zuzita15 dekuji ja spadam ale do prahy 9. Ja uz fakt nevim kazdy rika neco jineho. Dekuji za radu😉