O kolik navýšit rodičák? Mám nárok na mateřskou?

lidija1234
25. únor 2023

Zdravím maminky,prosím vás to je ? Jsem na rodicaku s prvním dítětem ten mám na 3 roky a čekám druhé dítě které se narodí ve dvou let prvního syna. Pomůžou mě vypocitat na kolik si navýšit rodicak abych ho stihla vybrat do narození druhého dítěte ? A mám nárok na materskou( musím si o ní zažádat ?) Jinak asi blbá otázka ale jak by se řešilo kdybych si navýšila rodicak ten vybrala ve dvou let dítěte a s druhým dítětem by to nedopadlo ? Vím že je blbý se na tohle ptát ale četla jsem spoustu smutných příběhu že se miminko narodilo mrtvé nebo se cokoliv pokazilo 😢

laloogrey
25. únor 2023

No, nemusíš si nutně navyšovat rodičák. Můžeš to nechat tak jak máš a ten zbytek, co nestihneš vybrat, tak ti vyplatí jednorázově, pak nastoupíš zase na mateřskou s druhým dítětem, pak na rodičovskou, kterou začneš jakoby znovu od nuly... Jinak se postupuje stejně jako u prvního dítěte - dostaneš zase papír k mateřské u doktorky, s tím půjdeš k zaměstnavateli a jak budeš mít rodný list druhého dítěte, tak ten dáš jak zaměstnavateli, tak i na Úřad práce. Já čekám teď též druhé dítě, tak mně to taky za chvilku čeká 🙂 Pokud by sis to i přesto chtěla navýšit, tak myslím, že na pracáku ti s výpočtem pomůžou. Ale s případem, kdyby to s mimoškem nedopadlo, tak to bohužel nevím, jak se postupuje 😔

lidija1234
autor
25. únor 2023

@laloogrey a to máš zjištěny že to pak vyplatí jednorázově? Jsem právě někde četla že to pak nechtějí vyplácet tak bych nerada o ty peníze přišla

laloogrey
25. únor 2023

@lidija1234 Mně to řekl přímo zaměstnanec pracáku, když jsem se ho ptala, jak mám postupovat, když se mi narodí to druhé...

denisq
25. únor 2023

@lidija1234 Já nestihla dobrat rodicak na prostředního syna. V listopadu se narodil třetí syn a v prosinci mi přišel zároveň s novým rodicakem i ten nevybrany zbytek. Podmínkou vyplácení je, že jeden z rodičů musí pracovat. Takže pokud máš nárok na mateřskou, máš nárok i na doplaceni. Kdybys neměla nárok na mateřskou, tak tvůj partner musí mít pracovní smlouvu nebo být OSVČ. Prostě musí dokázat, že pracuje

laloogrey
25. únor 2023
xnikolan
25. únor 2023

Rodičák nemůžeš mít vyšší než jsi měla mateřskou ( měsíční částku), ale navyšovat nemusíš, teď se zbytek doplácí (nedělali to dřív, teď je to nové cca 2 roky zpět tuším). Na mateřskou máš nárok, pokud máš smlouvu na neurčito, tzn. jsi stále zaměstnanec. Já mám děti 2 a čtvrt roku po sobě, mateřskou jsem měla u obou, u druhého dokonce o nějakou stovku vyšší 🤷 mám smlouvu na neurčito. Rodicak jsem neřešila, protože mi to vyšlo na vybrání úplně přesně, že jsem dostala poslední rodicak a zrovna nastoupila na mateřskou, ale já ho měla navýšený od začátku kvůli tomu, že jsme stavěli.

lidija1234
autor
25. únor 2023

Super,moc děkuji holky za informace zaměstnaná jsem mám i smlouvu na dobu neurčitou takže mateřskou mít budu 😊a teď info jak jste zvládly dvě děti dva roky od sebe ? Mám z toho celkem hrůzu 😄

denisq
25. únor 2023

@lidija1234 Ja mám tři děti co dva roky 🤣 první 2018, prostřední 2020 a poslední 2022. Nejmladší má v březnu 4 měsíce a je to někdy očistec 🤣 Ale když byli jen ti první dva, tak to byla pohoda. Měli jsme nastavený nějak ten režim a zvládnout se to dalo úplně v pohodě.

xnikolan
25. únor 2023

@lidija1234 není to úplná procházka růžovou zahradou, ale čekala jsem to horší, my jsme ještě do toho dodělával i dům svépomocí a hned po šestinedělí se stěhovali. Ještě v porodnici jsem řešila kuchyni 😁 teď je jim rok a 3 a čtvrt a začínají být už parťáci, i když ty hádky o hračky 🙂

goovana
25. únor 2023

@lidija1234 nemusíš navyšovat zbytek ti doplatí až se narodí druhé dítě.

goovana
25. únor 2023

@lidija1234 mám děti 20 měsíců od sebe
Neříkám..první dva měsíce to byl mazec ,než jsme našli režim...ale neměnila bych... dá se to zvládnout

squezy
25. únor 2023

@lidija1234 mam děti minutu od sebe, takže za me.. Určitě to přežiješ 🙂 🙂

krisstina93
25. únor 2023

Rodicak nemusis navyšovat, co nestihnes vybrat ti vyplatí po narození dítěte. Mě to tak vyplatili loni. Na mateřskou mas nárok, pokud ti dal běží smlouva v práci.

jana31990
25. únor 2023

@laloogrey pokud máš platnou pracovní smlouvu tak zbytek rodičaku po porodu jednorázově vyplatí. Sama mi to řekla pracovnice na úřadě práce že pak s rodným listem tam zajít a zažádat o to.

laloogrey
25. únor 2023

@jana31990 Ano, já vím, taky jsem to výše sama psala 🙂