Práce při rodičáku, můžou mi napsat normálně smlouvu?

1nadenka1
21. srp 2014

Ahoj, prosím vás maminky nevíte jak je to s prací když jdem na rodičovské dovči? mám dvě děti a dostala jsem přiležitost si přivydělat nějakou tu korunu, můžou mi napsat normálně smlouvu? nepříjdu o rodičák? a hlasí se to někde? děkuji..

bilbery
21. srp 2014

@1nadenka1 já jsem při rodičáku pracovala na plný úvazek

kresi
21. srp 2014

Pracovat mžeš jak chceš. Jen nesmíš posílat dítě mladší dvou let do školky/jeslí na delší dobu než jsou 4 hodiny.

1nadenka1
autor
21. srp 2014

děkuju

martinakl
21. srp 2014

@1nadenka1 Nesmíš dát dítě mladší dvou let do školky na víc než 46h měsíčně. A pracovat u jiného zaměstnavatele než před MD. Jinak klidně plný úvazek, já to tak teď mám 🙂

denyzuza06
21. srp 2014

@martinakl proč by nemohla pracovaj pro jineho zamněstnavatele než před md? znám několik mamin které při rodičáku pracují jinde než jim drží prac místo po rodičáku

martinakl
21. srp 2014

@denyzuza06 Já to napsala nesrozumitelně, bylo to myšleno jakože NESMÍ pracovat na stejné pozici (nevim, jak je to přesně specifikované, ale musela by se udělat smlouva na jinou pozici nebo prostě pracovat pro jiného zaměstnavatele). Pardon za mystifikaci 🙂

denyzuza06
21. srp 2014

@martinakl tak a ted jsi to pěkně zamotala 😀 v době mateřské dovolené nesmí pracovat u svého zaměstavatele na stejné pozici to je pravda, na rodičovské dovolené už na své pozici pracovat může a současně pobírat i rodičovský přispěvek 🙂 u jiného zaměstnavatele může pracovat i na mateřské i na rodičovské dovolené 🙂

martinakl
21. srp 2014

@denyzuza06 Díky za upřesnění, vůbec jsem se do toho neměla plést 😀

j.a.n.i
21. srp 2014

@denyzuza06 Tak teď si se do toho zamotala taky, protože při rodičovské dovolené nelze pracovat u původního zaměstnavatele na původní pozici, ono je to celkem logické, těžko můžeš zároveň pracovat a čerpat omluvené volno...

evulina77
21. srp 2014

ale určitě jde pracovat na smlouvu o provedení práce, nebo na jinou smlouvu. Nejde to na stejnou smlouvu, která byla před odchodem na mateřskou, s tím, že tahle smlouva se současně neruší a běží stále

nov.tere
21. srp 2014

Koukám že se tu do toho zamotalo dost maminek při PPM lze pracovat u stejného zaměstnavatele ale musí být smlouva jiná než z které se čerpá PPM. Při RD lze pracovat u svého zaměstnavatele jako před odchodem na PPM na stejné pozici i na svojí smlouvu. Pokud jde jinam pracovat tak může jak na HPP tak na DPP nebo i na DPČ. Pokud paní pobírá nějaký příspěvky jako třeba na bydlení tak to hlásit musí pokud ne tak nikde nic hlásit nemusí.

denyzuza06
21. srp 2014

@j.a.n.i to si nemyslim protože moje kolegyně v práci nastoupila zpět v roce dítěte a dál čerpá rodičák a pracuje zpět na své pozici...vzhledem k tomu že výplatu má od zaměstnavatele a rodičák od státu nevidím v tom problém, stejně tak jako mi zaměstnavatel příští rok proplatí dovolenou a já zárověn dostanu rodičák.

j.a.n.i
21. srp 2014

@denyzuza06 Já jsem taky nepsala nic po pobírání rodičáku, ale o rodičovské dovolené, na té rozhodně není, když nastupila zpět do práce. Stejně tak ty budeš dovolenou čerpat a po dobu čerpání dovolené nebudeš na RD, to že je možné současně s prací nebo čerpáním pobírat rodičák nijak nerozporuju.

j.a.n.i
21. srp 2014

@nov.tere Ne při RD fakt nejde pracovat na původní smlouvu a pozici, pleteš si RD (rodičovská dololená, par. 196 zákoníku práce) a pobírání rodičovského příspěvku.

denyzuza06
21. srp 2014

@j.a.n.i jo ahaa už tě chapu, jde o papírování u zaměstnavatele, jasně nemůžeš mít dovolenou a zároven pracovat

j.a.n.i
21. srp 2014

@denyzuza06 Jojo, přesně tak 🙂 ono to většinou není podstatné... pokud nejde o výpověď, tam už to roli hraje protože i když dotyčný pobírá rodičák, tak může dostat výpověď.

nov.tere
21. srp 2014

@j.a.n.i Po dobu čerpání rodičovské dovolené je situace v možnosti si přivydělat poněkud jednodušší. Je možno pracovat jak u současného zaměstnavatele, tak i zaměstnavatele jiného, v podstatě bez omezení. Je také možno si přivydělávat i samostatnou výdělečnou činností, jak se říká "na živnostenský list".
Zdroj: http://finance.idnes.cz/pri-materske-a-rodicovs... viz v článku takže na rodičovské dovolené lze pracovat né že ne

j.a.n.i
21. srp 2014

@nov.tere Ale nelze při rodičovské dovolené pracovat na původní smlouvu u původního zaměstnavatele... těžko můžeš zároveň pracovat a zároveň mít volno.

denyzuza06
21. srp 2014

@nov.tere pochop to tak že když si v praci vemeš dovolenou nemůžeš přijit do prace a chtit zaplatit oboji od zaměstnavatele. takže když se chceš vrátit do práce dříve na své puvodní místo, zrušíš si (papírově) u zaměstnavatele dovolenou,a e rodičovský příspěvek samozřejmě dále pobíráš od státu,a le prostě nemůžeš být u zaměstnavatele vedena ve statusu dovolená když chodíš do práce. se socialkou a yplatou davky to nemá nic psolecneho, ty to nezajima proste platej dokud maj, ale zamestnavatel te nemuze papirove vest jako na dovolene a zaroven v praci

nov.tere
21. srp 2014

@denyzuza06 pleteš dvě rozdílné věci dohromady.
@j.a.n.i no Jsi na rodičovské dovolené to že odejdeš zpět do práce dříve tak tě stále opravňuje k vedení na rodičovské dovolené, Někdo chodí i jenom na pár hodin do práce do stejné jako byl předtím a taky řádně čerpá Rodičovskou dovolenou. Prostě pracovat lze i u stejného zaměstnavatele jako před nástup PPM. A hádat se více nehodlám. Vím co jsem studovala a nestudovala a vím čím jsem se ve škole zabývala a čím ne.

berenika39
21. srp 2014

@nov.tere no jo, ale musí mít jinou smlouvu.....

j.a.n.i
21. srp 2014

@nov.tere Ne to tě k vedení na rodičovské dovolené neopravňuje, to je to samý jak kdybys tvrdila, že můžeš zároveň pracovat a zároveň čerpat dovolenou.... ano, můžeš se na rodičovskou dovolenou zase kdykoliv vrátit, ale pokud pracuješ na svoji původní smlouvu, tak na RD nejsi.