Výpočet mateřské

misana155
21. čer 2019

Ahojte, chci se zeptat jak to bude s vyplacenim materske v me situaci... Mam urcity zaklad... Ale jelikoz v tehu mam zakaz vykonavat svou praci, jsem prevedena na,jinou pozici...rozdil v hrubem mi,cini 6000kc. Mam podane papiry na OSSZ ze mi,zbytek doplati kazdy mesic. Muj dotaz je, jak se bude pocitat mesicni materska jestli jen z vyplaty u zamestnavatele za ten novy maly zaklad nebo celkove za ten puvodni. Protoze takhle jsem se sice nepripravila o mesicni vyplatu protoze dostavam porad stejne..nicmene se to odrazi na materske ktera by byla v pripade noveho platu mensi o cca 6-7000. Coz je celkem....podel. Mate nebo mela jste to,některá?

miba10
21. čer 2019

@misana155 mělo by se to počítat celkově ze mzdy. Teď přesně nevím, ale mám ten dojem že je to průměr mzdy za 12 měsíců. A pokud to co ti doplácí nemáš nikde uvedené (třeba vyplatnice) tak se to do toho nepočítá. Takže ve finále rozdíl nebude tak velký jak píšeš, ale třeba 2 tisíce. Navíc pokud berete nějaké prémie, 13.platy,bonusy,tak to se do toho taky všechno počítá.

lachtanice86
21. čer 2019

@miba10 jenze ten rozdil mzdy ji nevyplaci zaměstnavatel ale ossz a je to vyrovnávací příspěvek v mateřství

miba10
21. čer 2019

@lachtanice86 proto jsem psala pokud to nemá uvedené třeba ve vyplatnici. Mateřská se počítá z příjmu ze zaměstnání. Nebo ne?

misana155
autor
21. čer 2019

@miba10 jojo 13 plat na dve casti. Ja nad tim,premyslela a bude mi,to delat z tech 12 mesicu jen 7 s "krasnou" vyplatou a 5 s mensi, coz zase mensi zaklad, mensi dane, takze ta hruba mzda nebude nic extra ale taky nic hrozneho. Takze to snad tak hrozne nebude

misana155
autor
21. čer 2019

@miba10 ano ze zamestnani

misana155
autor
21. čer 2019

A nevite nahodou jak funguje ta ochrana lhuta 180 dni? Pac ja u firme delam 4 roky cili narok mam, ale oni nas tedka prevadi pod jinou firmu takze jako bych nastoupila k,novemu zamestnavateli. A prisla bych o materskou pac bych nemela oddelanych tech 270 dni co je treba. Kdyz to podepisu nebo nepodepisu....vztahuje se na me ta lhuta nebo ne? Uz jsem psala na OSSZ ale porad mi to neda, ze mam byt pripravena o materskou na kterou mam narok

miba10
21. čer 2019

@misana155 tak to budeš mít ten 13.plat také v tom zahrnutý. Je jedno na kolik je částí. Jen se obávám že ten příspěvek ze socialky tam zahrnutý nebude.

misana155
autor
21. čer 2019

@miba10 jo to ja prave taky... Ale aspon ze tech 7 mesicu mam dobry plat jak jsem to pocitala tak,mi,vysla materska nejakych 17000 takze tech 5 mesicu mi to snad zas tak nezkrati

miba10
21. čer 2019

@misana155 pokud u současného zaměstnavatele skončíš např. 30.6. a u nového budeš od 1.7., tak bys o mateřskou přijít neměla a žádnou ochranou lhůtu řešit nemusíš.

misana155
autor
21. čer 2019

@miba10 ne nemela? Jakto? Ja to prave nejak moc nechapu. Ja myslela ze tech 270 dni musi byt u jednoho zamestnavatele. V tomhle opravdu zatim tezce plavu

miba10
21. čer 2019

@misana155 protože se pořád odvádí zdravotní a sociální. A jde hlavně o to sociální,co ti odchází z platu. Teda aspoň tak jsem to pochopila já 😁 a myslím, že i holky to tady někde psaly

misana155
autor
21. čer 2019

@miba10 mi slo prave o to jestli je to tech 270 dni u jednozo zamestnavatele nebo treba i u vice, ale to si me celkem uklidnila ted.. Mi rikala akorat personalni, ze bych prisla o penize takze jsem si sama odvodila ze asi mysli materskou jinak nevim co jineho mela na mysli

miba10
21. čer 2019

@misana155

Klíčovou podmínkou nároku na mateřskou je účast pojištěnce (může to být žena i muž) na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou.

Nárok na dávku má ale i žena, která nastoupí na mateřskou po skončení pojištění. Základní ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na mateřskou u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění.

Na mateřskou nemají nárok nezaměstnané ženy, které jsou evidovány na úřadu práce. Zde ovšem platí také ochranná lhůta. Je stanovena na 180 dní. Během této doby mají nárok na mateřskou, i když například dostaly výpověď a od té doby jsou nezaměstnané. Více na: https://www.euro.cz/byznys/materska-dovolena-ka...

misana155
autor
21. čer 2019

Takze bych byla v ochranne lhute kdybych zkoncila a smlouvu nepodepsala. Ale zase v jinych diskuzich jsem se docetla, ze se to pocita jen z posledniho zamestnavatele....coz by pak,znamenalo ze narok nemam. Vsude se pise neco jineho tak snad OSSZ napise vic

misana155
autor
21. čer 2019

A hlavne..jsem,vlastne v ochranne lhute takze me vyhodit nemuzou. Takze na jednu stranu zrejme plasim zbytecne

miba10
21. čer 2019

@misana155 uvidíš co ti řekne socialka

lachtanice86
22. čer 2019

@misana155 ne těch 270dnu fakt není u jednoho zamestnavatele, ale za poslední dva roky před nástupem na ppm. Ochranná lhůta se počítá jen když nemáš žádný pracovní poměr-si bez práce.

lachtanice86
22. čer 2019

A co jsem našla tak ppm se bude počítat z platu před převedením na jinou práci

j.a.n.i
22. čer 2019

@lachtanice86 presne tak.

misana155
autor
22. čer 2019

@lachtanice86 jo?? Tak to bude uplne super

borecek45
22. čer 2019

Dobrý den ráda bych se zeptala, když jsem podepsala výpověď, jestli se na mě stahuje ochrana lhůta a budu pobyrat mateřskou.

borecek45
22. čer 2019

Nebo nebudu, jsem na neschopence od 1.6 2019. Děkuji za odpověď

lachtanice86
22. čer 2019

@borecek45 kdy skončil pracovní poměr?

borecek45
22. čer 2019

31.5 2019

lachtanice86
22. čer 2019

@borecek45 a termín porodu je kdy? Jak dlouho trvalo zaměstnání?

borecek45
22. čer 2019

No já jsem tam byla 11mesicu, pak sem ukončila na jeden měsíc a v dubnu jsem se opět vrátila, ale to jsem měla novou smlouvu snema a ukončila jsem to stim že jsem těhotná a oni mě propustili. Ale jsem na neschopence

lachtanice86
22. čer 2019

@borecek45 no a kdy máš termín porodu? Ale spíš si myslím že nárok na ppm nemáš. To že jsi na pn je jedno kdy nemáš pracovní poměr.

borecek45
22. čer 2019

21.12 2019 mám termín

lachtanice86
22. čer 2019

@borecek45 tak to bych řekla že jsi bez nároku na ppm

borecek45
2. črc 2019

Ahoj holky, chci se zeptat dneska mě přišla kontrola z OSSZ a já jsem byla na zahrádce ani ne pět minut a slisim štěkání psa, tak se jdu podívat a tam stál pan a hledal mě, tak jsem říkala že to jsem já ale viděl že mám rukavice a moc se mu to nelíbilo, je nějaký problém. Děkuji za odpověď