Úzkosti, deprese, pocit bezmoci. Někdo podobně?

9. kvě 2023

Ahoj všem, předem se omlouvám za anonymní příspěvek, ale strašně se stydím a nechci ukazovat mou největší slabost. Prosím o pomoc, radu, za cokoliv co může pomoct. Spoustů problémů si nesu od dětství, snažím se nemyslet na minulost, ale minulý rok jsem si prošla těžkým obdobím, bylo toho na mě hrozně moc. Zažila jsem si toho tolik. Dvě úmrtí v rodině během 14 dnů, zavřeli mi bratra a ten často volá protože nikoho jiného nemá, trápení v rodině a poslední kapka byla úmrtí mého milovaného pejska. Mám dokonalé manželství, vše o čem jsem snila, dvě zdravé děti, ale ty furt řvou a hádají se. Jsem znamení panna, snažím se vše zvládnout. Chodím do práce, kterou mám moc ráda. Říkám si ať se vzpamatuji, že nejde o život...ale od té doby trpím depresemi, úzkostmi, pocit že už nemůžu. Tlak na břiše, strach, nevolnost, strach co bude další den. Chodím cvičit, máme nového pejska. Zkusila jsem bylinky, homeopatika, CBD, ale je to jak na houpačce. Už nemůžu. Prosím nemáte někdo podobnou zkušenost? nevíte co by zabralo? Ve slabé chvíli jsem volala psychologovi, ale nikde neberou a antidepresiva nechci, chci být zase normální, chci ať mi je zase dobře. Vždy jsem byla silná, všichni se mi svěřovali a radili se a teď jsem já na dně. Manžel mě vyslechne, ale nechci ho mým stavem od sebe odlákat. Na cestě mám báchovy kapky, přeji si ať zaberou. Předem moc děkuji za Vaše rady.

aduska17
9. kvě 2023

Dobrý den tak tohle sem mnela já mavam deprese léčím se u psychiatra na deprese beru antidepresiva už cez 5 let zažila sem toho taky hodně pod.umrti v rodině v manželství hádky bitky rozvod ale ze vseho sem sa dostala mám jiného přítele sice sem se z teho všeho dostala ale není to zapomenuto já vím možno to tet je těžké ale všechno přejde chce to čas

madbetka
9. kvě 2023

Antidepresiva nejsou žádná ostuda.
Když tě bolí hlava, vezmeš si prášek. Když tě bolí duše, je ten prášek občas potřeba taky.
Taky jsem se jim vyhýbala, co to šlo, ale nedávno se to sesypalo tak, že je teď beru… a pomáhají mi v tom, abych nemusela vynakládat spoustu energie na to, abych normálně fungovala, ale mohla tu energii věnovat tam, kam ji dát potřebuji.
Najdi si dobrého psychiatra a najdi si psychologa/psychoterapeuta. Jsou dlouhé čekací doby, ale lepší později, než vůbec.
Začni to řešit včas, věř mi, ze svého blízkého okolí bohužel vím, jak to taky může dopadnout, když se včas nezasáhne.
Drž se, bude líp, vážně!

autor
9. kvě 2023

@madbetka prosím jaké bereš?

@aduska17
Hrozně moc se bojím co semnou AD udělají, že si nebudu vnímat své děti, že budu mimo a ztratím manžela :( Vše se spustilo lusknutím prstu... Nikde nebereou, jen jedna až v listopadu. :(

autor
9. kvě 2023

@aduska17 to co píšete, bylo moje dětství... moje matka odjela a nikdy tady pro mě nebyla... teď si říkám, že si žiju krásně, proč neumím být šťastná, proč musím duševně tak trpět :(

madbetka
9. kvě 2023

Beru Cipralex.
Antidepresiva nefungují tak, že jsi mimo, naopak ti pomáhají, abys mimo nebyla.
Chvíli trvá, než zaberou a první zhruba dva týdny se člověk na chvíli cítí skoro hůř, než bez nich, ale pak se mi ulevilo.

Jinak doporučuji mobilní aplikaci Nepanikař, jako taková první pomoc je docela fajn.
Případně můžeš zkusit krizové centrum, kontakty najdeš taky v té appce. Tam ti akutně pomůžou a nasměrují tě, co dál.

madbetka
9. kvě 2023

Mimochodem, některá antidepresiva (třeba právě ten cipralex, co beru) mohou napsat i praktičtí lékaři. Tomu se můžeš také svěřit, jaké máš problémy, a on by ti také měl umět pro začátek pomoci a nasměrovat na další léčbu.

lv
9. kvě 2023

Přesně tak, deprese se léčí, AD pomohou, uleví se ti, budeš zase fungovat. Objednej se na ten listopad, zatím jdi k praktikovi, ať zváží, jestli bys je neměla v nějaké počáteční dávce začít brát hned. AD nejsou jako dřív, dryáky.

aduska17
9. kvě 2023

Nebojte sa ulevi se vám já sem mnela také stavy když sem se dozvěděla že moje máma si našla jiného přítele že sem si první krát v životě podřezala žíle to sem ještě žila s bývalým manželem a už nikdy bych to neudělala já už beru antidepresiva 5 let a už sem na ně naučená chce to všechno čas najděte si psychiatra on si vás vyslechlw co máte za problém a poradí vám ze vším Radim to ze své skusenosti .... Vše bude dobře taky sem si říkala že jenom trpím zato jaký sem mnela život s bývalým manželem na SK tet s v ČR mám přítele bydlíme spolu a vycházíme si jak se dá nehadame sa nebijeme sa mám tu i mámu kousek odnas ale přestala semnou komunikovat mám tu i rodinu sestřenice bratranci ale nebavía sa semnu nevim proč tet dávám mpji máme čas protože máma je jenom jedna i když sem dospělá tak mi chybí ..... Drzte se psychiater vám pomůže mne to pomáhá a nestydím se zato nebojte manžela a děti nestratite když si vezmete k srdci že to musíte udělat kvůli dětem a mužovi je to ráda od srdce tak se držte

teenyel
9. kvě 2023

Souhlas s @madbetka. AD nejsou ostuda, na zlomenou nohu je sadra, na nemoci treba antibiotika, atd. Na dusi AD. Lepsi, nez nejake docasne reseni benzaky atd (jako treba Neurol, Lexaurin,...). Po tech je clovek vazne mimo a jsou navykova. Ja brala Brintelix (nebo tak nejak). Do toho jsem zacala chodit na psychoterapie. Take tu bylo vsude plno, tak jsem ve stavu nouze byla ochotna do toho i pustit nejakou korunu z rozpoctu a nasla si terapeutku praktikujici KBT. Sice 500,-/hodinove sezeni, ale stalo to za to. Po cca roce uzivani jsem se domluvila s psychiatrickou, ze bych chtela vyzkouset vysadit AD a zatim se drzim. Appka Nepanikar je taky moc fajn, take mohu doporucit. Stejne tak pokud mas moznost, tak mluvene rizene meditace. Jsou na youtube, spotify, na ulozto,...ze zacatku jsem si drzela i rutinu, ze vecer pred spanim jsem si to poustela na uklidneni pred usnutim. Dal za me super Mindfulness, ale to je na postupne uceni se. Vyhoda je, ze se da praktikovat pri beznych dennich cinnostech i kdyz clovek nema tolik casu. Deprese jsou stejny zdravotni problem jako kdybys mela onemocneni plic, strev, nebo cehokoliv jineho. Ze neni videt neznamena, ze nemuze mit vazne nasledky, tak to nepodcenuj a urcite jdi pro odbornou pomoc. Drzim palce 🍀

autor
9. kvě 2023

@teenyel děkuji 🌸🌸🌸

marianarem
9. kvě 2023

Tak zazila si vela strat za kratke obdobie, plus to asi obnovilo bolest zo straty mamy. Teraz sa bojis, ze co dalsie este stratis. Je to prirodzene.
Ja to nemam az take hrozne, ale v niecom podobne. Moj syn mal nedavno zlomenu ruku, kratko nato si strcil do nosa malicke kovove ozubene koliesko, museli prist zachranari mu to vybrat. No a 3 tyzdne na to sa zabil svokor padom zo schodov. No a obidvaja s manzelom mame teraz dost paniku z urazov. Sme pri rieke a mna zacne mrazit, ze mi tam maly spadne. Pozerame si niekde pekny vyhlad a mna zase zacne mrazit, ze mi spadne dole. Nastastie su to len take momenty, nie cele dni.
Kazdopadne ja AD uz roky beriem a mozem ta ubezpecit, ze kvoli nim manzela nestratis a deti vnimat budes. Nespravia z teba matohu, ake vidat vo filmovych scenach z psychiatrie, to ani nahodou. Poznam aj vela dalsich ludi, co ich beru a matohami boli skor predtym. Skusila by som ist do nich na zastabilizovanie. Ale v tvojom pripade mi pride, ze potom bude este uzitocnejsia psychoterapia. Objednaj sa hoci aj na november.

dandaa
9. kvě 2023

Pokud nezvládáš neboj se říct i praktickému lékaři a může dát AD. Co zkusit nějakou psychoterapii? Mně to moc pomohlo a nemusela jsem brát AD . Dostávám neskutečně naloženo poslední rok a potrebuji pro děti fungovat.

crejzy
9. kvě 2023

Jako bych podobný příběh psala já před nějakými 2,5lety. Život mi naložil a já měla silné úzkosti. Zkousela jsem všechno ( bachovky, cbd, guajacuran, homeopatika, l- tryptofan = ten mimochodem trošku fungoval, benzodiazepiny na spaní atd. ) trvalo to celé 5let. psycholog mi sice pomohl, ale některé věci už byli tak hluboko, že jsem nakonec na psychiatrii šla. A nelituju. Dobré jsou i meditace, jóga. Nebojte se co to s váma udělá, psychiatr vám zkusí lék vybrat na míru toho co vas trápí, a když vam to nebude vyhovovat můžete to řešit ( vyměnit lék, vyměnit doktora atd.) Nejste v tom sama

konidana
10. kvě 2023

Urcite to res s lekarem. Praktik nebo lepe psychiatr. Ten ma vetsi moznosti a dokaze pripadne namochat leky tak, aby v pohode sedly. A k tomu se objednat na psychoterapie. Leky ti pomuzou, abys mela vice sily a chuti to resit i na te psychoterapii. Mela jsem deprese a furt to slo furt jsem si rikala ze zvladam, dokonce jsem byla za x mesicu objednana i na psychoterapii, ale iz toho bylo tilok, ze jsem se sypala furt a kamaradka mne nakonec dotahla (po telefonu) do cki. Centrum krizove intervence, kde jsou nonstop a je to vlastne takova psychiatricka pohotovost. Tam mi hned dali leky a pak pomohli donluvit intenzivní terapie. Leky jsem brala necele 2 roky (postupne nabysovany a pak zase snizovany sertralin nebo zoloft) a adi 2.5 roku jsem chodila k psychologum a terapeutem. Zpocatku casteji (tydne) postupne pak stacilo mesicne a ke konci treba 1x za 1/4 roku. Uz nekolik let jsem zase uplbe v pohode☺. Neboj se toho😘

mandala
10. kvě 2023

Je to zvláštní, že většina lidí se AD bojí, já jsem se taky bála, nicméně můžu říct, že to bylo pro mě to nejlepší řešení, pro mě i mé okolí, které mým stavem neskutečně trpělo a to především manžel a děti. Manžel to ještě dokáže rozumově pochopit, ale malé děti nepochopí, proč je maminka najednou odmítá a nemá na ně náladu. Určitě se toho neboj, ono totiž může být ještě hůř, takže bych začala řešit co nejdříve, přece jenom je to cesta na dlouhou trať...

autor
10. kvě 2023

@mandala jaké prosím bereš? Já se snažím hrozně moc, děti to podle mě ještě nevnímají. Přemáhám se. Nejhorší to je doma, tam to na mě padá, co vše musím udělat, navařit, upéct, pračka xxx povinností. Děkuji

autor
10. kvě 2023

@crejzy děkuji, začala jsem chodit na jogu, pilates. Tam se citim skvele, ale prijdu domu a ten pocit co vse musim udelat

autor
10. kvě 2023

@marianarem Dekuji moc, mama neumrela, ale muj milovany pejsek ktery byl semnou v tom nejhorsim obdobi a pred detmi, citim neskutecnou ztratu. Matka se zbavila zodpovednosti a odjela kdyz mi bylo 12 let. Jsme v kontaktu, ale delala takove hnusy na ktere ja nikdy nezapomenu a kdyz prijede k nam nebo my za ni do zahranici, tak jsem vzdy uplne v kreci, ale snazim se kvuli detem at maji mou mamu jako babicku...ona by se pro ne rozdala, ale na dalku. Presne ten pocit co pises, ze to vsechno ztratim, ze zase bude spatne... Prosim jake AD beres? Tchani hlidali o vikendu deti po dlouhe dobe a mala jim spadla ze schodu, ten prehnany strach take znam

autor
10. kvě 2023

Vsem dekuji, uz jsem sehnala termin na zari a pani doktroka si me napsala jako nahradnika kdyby nekdo odpadl. Dekuji Vam 🍀

jannym
10. kvě 2023

Letos jsem se slozila, vse bylo najednou hrozne tezke, vse me rozplakalo, rozhodnout se co mam uvarit bylo nad me sily, premyslela jsem ze poridit si deti byla chyba atd., strasne mi busilo srdce, stridave jsem se klepala a pak potila, v halve se rojily myslenky jak v ulu, neklidne jsem pochodovala po byte nebo naopak dlouhe minuty nekde sedela zcela pohlcena, prakticka mi napsala antidepresiva a neurol, nasla si psychiatricku a psycholozku. Kdyz se me nekdo zepta, rikam to narovinu. Beru to tak ze nemocna duse je nemoc a nemoc neni slabost, da se lecit. Pred par dny manzel prisel s tim, ze se jeden znamy zastrelil. Mel podobny problem jako ja, ale k dr nesel, nepriznal si problem ktery by bylo treba resit…

autor
10. kvě 2023

@jannym Dekuji, mam to stejne jak popisujes. Rikala jsem si jestli by rodine nebylo lepe bezemne a pak ten smutek a panika, ze jsem zruda a ze bych svym detem nikdy takto nemohla ublizit. Do toho jak jsem psala, jsem panna, chci mit vse tip top. Jdu do kuchne varit a bolest bricha, ten natlak, ze musim. Doma mi opravdu nic nechybi, problem je ve me. Prosim jake AD berete? uvazuji, ze zavolam dr.

jannym
10. kvě 2023

Dostala jsem eliceu a doporuceni dopovat se horcikem a omega3mastnyma kyselinama a je to vyrazne lepsi, dokonce zvladam iveci, ke kterym by me driv nikdo nedonutil jako navstivit s muzem a dvema spruzenyma detmi vic jak dva obchody🙂, jedine na co jsem porad velmi citliva a co se bude muset intenzivne resit v terapii je naruseni osobni zony a hypersenzitivita, ale rozhodne nejsem chodici zombii.

lenkalubina
10. kvě 2023

To se neboj. Takové co tu popisuješ dávají určitě největším psychopatum někde v léčebně🤣 ha jsem na ad už 15 let a určitě vnímám všechny a vsechno😉 je mi líp 😉

levandule_k
10. kvě 2023

Ber antidepresiva jako berličku, která ti dodají sílu řešit krizi, všechno si to stejně budeš nakonec muset zpracovat na terapii. Já vyznávám kombinaci svépomoci - knížky, přednášky z osobního (duchovního) rozvoje, meditace, relaxace a terapie. Každá věc ti dá něco jiného.

Pokud máš špatný vztah s matkou, třeba ti pomůže knížka od Karyl McBride Budu někdy vůbec dost dobrá? (Rádce pro dcery narcistických matek), ale nevím, jestli tam tvoje matka spadá, i když tě opustila. Chtělo by to něco na objevení vlastní hodnoty, vlastních hranic.

Panna je skvělé znamení 🙂

marea2000
Odpověď byla odstraněná
Zobraz