Chronický zápal mandlí a ich vybratie

amanda12
5. okt 2013

Vie mi niekto poradiť? Máte, alebo majú vaše deti problém so streptokokom? Ja mám už 3 roky opakované zápaly močových ciest a vždy koka a teraz už aj ženská mi brala výter a tiež kok a povedala, že to budem mať asi ložisko v mandliach. Bola som na krčnom kde mi povedal že mám chronický zápal mandlí (aj ked ma hrdlo málo kedy bolí), robia sa mi aj také malé hnisavé guličky - čapy. Brali mi aj výter, čakám na výsledky, ale ak sa kok potvrdí aj tam, vraj mám jedinú možnosť a to mandle dať von. Doteraz som hrdlo ničím neliečila, žiadne kloktadla, počula som o koloidnom striebre a rôznych iných veciach. Máte niekto skúsenosti aby nemuseli ísť mandle von? Alebo čo radíte? Ďakujem

aicha15
5. okt 2013

ja som tiez mala chronický zápal mandlí, na jednej mandli som mala dokonca absces, a co sa tyka koka tak som mala staphylokoka zlatého, stále som bola chorá, v jednom kuse som brala antibiotiká, dala som si ich vybrať von a neľutujem, teraz vôbec nebývam chorá, dokonca aj keď je veľa ľudí okolo mňa chorých tak mne nič nie je...ja sama za seba môžem povedať aby si si ich dala von, mne bacil ostal ale chorá už nebývam.

jul11
5. okt 2013

Ja aj manzel uz sme bez mandlu,vyberali nam v dospelom veku a je to ovela lepsie.nie ze nie sme chori,ale nie tak casto.manzelovi to tiez napadalo organizmus.radsej von,operacia nie je az taka hrozna

amanda12
autor
6. okt 2013

@aicha15 ide o to, že ja chorá nebývam vôbec, čo sa týka chrípok, angín a pod...... ani hrdlo ma nebolieva, iba z bublinkovej vody a z klimatizácie. Inač nie :/
@jul11
Baby a ako to prebieha ked tie mandle dávajú von? Ako dlho a čo to vlastne robia?

mirkakab
6. okt 2013

@amanda12 môjmu mm teraz vyberali, bol v celkovej anestéze, 3 týždne marodil ale už je dobre.

aicha15
6. okt 2013

no rozhodni sa ako chces ale ja za seba mozem povedat ze kebyze mam este raz taku moznost a lekar mi odporuci ich vybrat tak si ich vybrat dam... ale zas na druhu stranu nie kazdy to ma bezproblemove potom ked mu ich vyberu...byva castejsie chory atd...no a ako sa mandle vyberaju to ti nepopisujem, ako nic strasne to nie je, ja som najviac trpela pri tom ked mi chceli do mandle alebo do jej okolia pichnut lokalnu anesteziu.... strasne ma davilo z toho...ale zakrok v pohode... no a potom to hojenie

evina313
6. okt 2013

mne ich vyberali ked som mala asi 24 rokov. mávala som caste anginy, bolest hrozna...odkedy mi ich vybrali, čo je asi 15 rokov, ma hrdlo vobec nebolelo a ked, tak to cítim len tak trocha.no zakrok nič moc 😀 ale da sa to prežiť. najhorsia je ta injekcia.
ja by som do toho sla, mne to velmi pomohlo

ankalv1
6. okt 2013

Nechcem nikoho odradiť ani vyplašiť, ale napíšem vám moju skúsenosť. Často som bývala chorá a neskôr ma začalo bolieť v hrdle už aj mimo choroby, také pichanie.. išla som na ORL a doktor že chronický zápal mandlí, absces, ASLO vysoké, reumatoidný faktor vysoký- už mi zápal sadol na kosti. Ani mi nedali na výber či chcem dať vybrať mandle alebo nie, rovno mi dali termín. pred operáciou som stresovala, doma ma ukľudnili nech sa nebojím že mandle dnes vyberajú ako slepák- na vrátnici, že na druhý deň som doma ( išla som na jednodňovú kliniku). Okolo 9-tej ráno mi vyberali mandle v celkovej anestéze, zobudila som sa po narkóze na izbe, tiekla mi infúzka, ešte viem že som domov prezvonila- tak sme boli dohodnutí že dám vedieť že som ok- a potom sa to celé pokašlalo- začala som vracať krv, prvý krát som to ešte zastavila, umyli ma, prezliekli, a ledva sestrička odišla z izby začala som vracať zas ale to som už nezastavila, už mi tá krv išla prúdom z úst, z nosa, z uší... brali ma na sálu, tlak som mala nemerateľný, stiahli sa mi žily, začali mi to vypaľovať- ohromná bolesť- ale keďže som stále tú krv vracala opálili mi poriadne aj jazyk. nedalo sa to zastaviť, tak ma znova uspali a zašili mi to. ja som sa zobudila až o tri dni na ARO oddelení, napojená na xy prístrojov, našťastie si nepamätám ako to bolo po tom druhom uspatí, len mi hovorili že som stratila väčšiu časť vlastnej krvi, skolabovala som a oživovali ma. Dávali mi plazmu, transfúzie krvi, zrážanlivosť mi padla úplne na nulu tak mi ju vyháňali nejako hore... prvé čo mi povedala doktorka na Are že "skoro ste nám odišli".. ani som nevedela ako sa mám cítiť, čo si o tom myslieť.. na ďalší deň ma brala sanitka do nemocnice v N.Zámkoch, tam som bola ešte vyše týždňa. Nerozprávala som skoro 2 týždne, ďalšie dva som šušlala kvôli tomu opálenému jazyku, nejedla som nič len riedke polievky a čistú vodu skoro 3 týždne.. pri každom hlte ako keby som jedl žiletky, neskutočná bolesť. Decká som nemohla vziať na ruky vyše mesaica, ani sa prudko zohnúť, aby to zas nezačalo krvácať.. Prosím nehnevajte sa na mňa že som sem dala negatívny postoj, ale táto operácia sa stala nočnou morou mňa aj mojej rodiny. Dodnes sa mi o tom sníva, mamina plače, nevieme sa cez to preniesť.. Stále myslíme na to čo keby ma nezachránili..

nikita72
6. okt 2013

@amanda12 mojej dcére vyberali mandle-krčné teraz v auguste,dôvodom boli tiež stále pozitívne výtery/streptokok,a po antibiotikách zas iný druh bacila/,nikdy nebývala chorá,výtery boli robené ako predoperačné vyšetrenie,opakovane po 3 druhoch antibiotík museli mandle von,plná anestéza,týždeň v nemocnici a 10 dní šetriaci režim/ bez námahy a nesmela na slniečko/,teraz sú výtery negatívne a pripravuje sa na operáciu chrbtice,inak po vybratí mandlí mala len asi 4-5 dní bolesti a brala flector.

danielita18
6. okt 2013

@ankalv1 no je to hrozný zážitok ale myslímže u teba bol problém so zrážanlivostou krvi aj kamarátka to mala a ta ešte po dvoch mesiacoch musela ist na pohootovost čo jej to začalo krvácat žiadna operácia nie je sranda pretože každý sme iný, aj mne vyberali mandle pre vysoké Aslo ale ja som ho mala 7 rokov zvýšené a stale do mna pchali penicilin alebo pendepon injekcie nikoho to netrapilo až ked sa môj gynekolog začal o to zaujímat lebo som mala stále kvasinkové výtoky z toho penicilinu tak povedal že to takto dalej nemoze byt že si mam dat tie mandle vybrat lebo že tieto zápaly budú mat v buducnosti ešte dohru že môžem mat vela zdravotných problemov a aj som mala 2 mimomaternicové tehotenstva a potom som nemohla 4 roky otehotniet a aj doktor povedal že verí tomu že to môže byt aj tými stálymi zápalmi a tak mu aj dakujem zato že sa začal o mna zaujímat aj ked gynekolog a mandle je dost divné 🙂 ale je to dobrý doktor a vela krat mi pomohol aj v inej oblasti takže ja som mu vdacna za to že mi to odporučil a nebanujem odvtedy nemam problem s hrdlom a ani nebývam chorá mne tie mandle robili len zle, chcela som ti len napísat aj moju skusenost a hlavne ti povedat aby si už nato zle nemyslela ale aby si myslela na dobre a nato že si dostala druhú šancu ako keby si sa druhy krát narodila tak si užívaj života a nato zle sa snaž zabudnut ja viem že sa to lahko hovorí ale ja tiež pri tom prvom mimomaternicovom tehotensvtve som bola tiež vo velmi vážnom stave a tiež som mala vnutorné krvacanie a museli mi davat aj transfuziu ale som tu a to je dôležité a teraz mám krásneho zdravého synčeka ktorý má pol rôčka a robí nam len radost a aj ked som si prešla dlhú a všeliakú cestu tak som štastná a je to to najkrajšie čo sa mi v živote mohlo stat a žijem hlavne pre môjho chlapčeka a ty pre svoje dve detičky tak už sa dívaj len dopredu, dostala si druhú šancu takto využi a prajem všetko dobre a hlavne zdravie 🙂

jj_anka
6. okt 2013

@amanda12 Ahoj, mne krčné mandle vyberali v Nových Zámkoch, zákrok mi robil prednosta kliniky Mudr. František Kurinec, odborník na úrovni a hlavne lekár s ľudským prístupom. Prišla som k nemu na vyšetrenie do ambulancie a hneď sme sa dohodli na termíne, kedy mi mandle vyberie. Poprosila som ho, aby zákrok urobil on, a ako sľúbil, tak aj urobil. Skutočne skvelý lekár, po operácií ma chodil pozerať, personál tiež super, skutočne sa o pacienta zaujímali. Podotýkam, že som si nemusela popredu nič vybavovať, zháňať známosť, nebolo to nutné.
Zákrok urobili v utorok a v piatok som bola doma. Marodila som cca 10dni, nie je to príjemné, ale dá sa to zvládnuť. Takže treba ísť do toho,ak je to nutné. Ja som bola chorá skoro stále, neustále som brala antibiotiká.
V nemocnici mi podávali injekcie proti bolesti. Doma som to riešila flektorom, dávala som si ho asi 8 dní.
V nemocnici ti všetko vysvetlia. Drzím palce, netreba sa toho bát.

ankalv1
6. okt 2013

@danielita18 ďakujem pekne, no dovtedy som problém so zrážanlivosťou nikdy nemala, aj predoperačné vyšetrenia vyšli dobré.. takže s týmto nikto nepočítal čo sa stane. 😒

danielita18
6. okt 2013

@amanda12 určite vybrat streptokok je zákerak a môže narobit vela problémov ja som sa pred operaciou pýtala 5 doktorov na názor a 4 mi povedali vybrat a nebanujem a povedali mi že už dávno mali byt vonku mala som aslo cez 900 a ty koko a k sa smiem spýtat

danielita18
6. okt 2013

no len mne jedna moja známa hovorila že vraj jej doktorka hovorila že na zrážanlivost krvi sa testy nerobia iba ked je dovod , lebo pred rokom tiež viem o jednom prípade čo jedna pani vykrvacala po porode že do nej liali krv ale nepomohlo a a ked sa o tom všade rozpravalo tak vtedy sa to rozpravalo že pred operaciou sa testy na zrážanlivost nerobia iba ak je dovod a ta pani čo zomrela mala plánovaný cisarsky viem že je to zase hrozný príbeh ale aj to sa stáva aj ked je to ozaj horzné a aj si to neviem predstavit ani v tom najhoršom sne

jul11
8. okt 2013

@amanda12 Ahoj,robia to bud v lokalnej,alebo v celkovej anesteze,zalezi od pripadu k pripadu.ja som radsej za lokalku,ja mam vacsi strach z anestezy ako z rezania.aj pri porode som radsej chcela prirodzeny porod alebo planovany cisarsky,pekne so spinalkou,mala som strach,ze ked budu musiet narychlo ma uspat,ze sa nezobudim a neviem co so mnou robia.ja sa vydrzim pozerat na hocico,len mi to musia povedat.samotny zakrok trva asi 20-30minut,ked je vsetko ok. samozrejme,komplikacie sa mozu vyskytnut,preto clovek ostva po operacii asi 4dni v nemocnici,keby sa to rozkrvacalo,neodporucam jednodnovu chirurgiu na takyto zakrok. liecenie ten prvy tyzden doma je este narocny,boli to,ale potom ma clovek s hlasivkami,kym sa rozhovoria atrosku to boli.najvacsia bolest je tych prvych par dni este v nemocnici. algifenove kvapky pekne pomahaju.ale presne,tie zapalove reakcie potom v organizme robia neplechu,tak ked treba,tak nech idu von.ak velmi chces vidiet ako to prebieha,tak na you tube su videa.moj manzel mal taku ideu sit o pozriet a potom nechcel ist na oepraciu 🙂 ja som si cisarsky v pohode pozrela,mne to nerobi nic a aj keby som nechcela,dietatko by nejak von ist muselo 🙂 ale mandle vies povedat nie

amanda12
autor
10. okt 2013

No, tak baby, mám výsledky. V moči + ženské zasa streptokok a na prekvapenie, v mandliach zlatý stafilokok + chronický zápal mandlí sa potvrdil. Čo je super ASLO mám úplne v poriadku. Doktori ma do výberu mandlí netlačia, ale odporúčajú. Prosila som ich, či môžem ešte skúsiť rôzne kloktadla a tak, možno to pomôže. Boli skeptickí, ale že ako chcem. Ide o to, že mne by trebalo asi vybrať aj nosné aj krčné mandle. Robia sa mi aj také hnisavé čapy, ale tie mám viac v nosných mandliach asi, lebo ich tam cítim. Chcem ísť ešte za jednou uznávanou krčnou a uvidíme :/ nechcem ísť veľmi do toho vyberania, kedže ja nebývam vôbec chorá. Nebollí ma hrdlo, nemám angíny, a skoro nikdy nesoplím.
@ankalv1 och veľmi ma to mrzí. Také veci sa stávajú a je to hrozné ked si človek predstaví že sa to môže stať jemu. Je to nepríjemné, som rada, že si sa z toho dostala. Ja som na jednej operácii už bola, čiže aj narkozu znašam celkom ok, aj zrážanlivosť zatial ok našťastie. Všetko sa však môže zmeniť ani nevieme kedy a ako

@danielita18 aslo mám v pohode, povedali, že úplne v poriadku. Iba tie koky !!! Čiže neviem čo robiť
Ináč, čo je sranda, aj u mňa si to vzala na starosť moja gynekologička. Je super! Všetci si ma iba pohadzujú lebo nevedia čo so mnou a ona ma poposielala kade tade a mám prísť kedykoľvek na kontrolne odbery, žiadne také ako moja obvodná, nepovie nič a ked sa jej spýtam na kontrolu, tak ....ak sa vám zhorší..... ale ved to treba nejako kontrolovať, doberiem atb a nič? tak asi kontrola a ak tam je stále tak zasa niečo nie??? Ale tých ATB mám už dosť !!! vrr

danielita18
10. okt 2013

a robil ti niekto sono mandlí, lebo môj gynekolog mi vtedy spravil aj sono mandlí a povedal že ich nemám dobre lebo že tam zrasty a že to bude dalej len horšie a je zbytočné mat také mandle a ešte ked mi aj robia problémy a stále zápaly a aj tie hnisavé čapy sú ložiska zápalov ja by som si ich určite dala vybrat dá sa to vydržat a ked som to vydržala ja tak to vydržíš aj ty lebo ja som hrozný bojko a vždy narobím taký strach že odpadávam a pritom pri operácií ta nič nebolí až potom je to nepríjemne a hlavne nesmieš rozprávat ani slovo, ja by som to na tvojom mieste už neodkladala a ešte mi nejde do hlavy ako môžeš mat dobré aslo ked máš sterptokoka lebo aslo je vlastne protilátka a ked je streptokok tak vtedy aslo stúpa teda mne to tak bolo aspon vysvetlené

amanda12
autor
20. nov 2013

@danielita18 nerobili mi sono, ale v januári sa chystám za jednou vraj dobrou krčnou tak uvidíme 🙂 teraz nemôžem kvôli práci. No ano aslo mám ok 🙂

diana760
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
amanda12
autor
30. nov 2013

@diana760 ahoj ano je to určite zvačša aj o imunite, aj na imunologii mi to vyšlo aj beriem lieky na imunitu ale tak nezaberajú. Ja mam celiakiu čiže pečivu sa vyhýbam mám iba svoje bezlepkové. O wobenzyme som čítala dosť, ale akosi sa nie a nie do toho pustiť kvôli takej hlúposti, že mám problém s prehltaním tabletiek a tieto sa nesmú hrýzť :D

amanda12
autor
30. nov 2013

@danielita18 ja mám aslo ok 🙂

subova
26. feb 2014

@ankalv1 kde ti vyberali mandle,ktorej v nemocnici?

ankalv1
26. feb 2014

@subova Mediklinik Levice

subova
27. feb 2014

niekto si chváli Levice,Ja si myslim ze kazdy sme iní,organizmus u kazdeho inac znasa .Ja som z Nitry nepoznam doktorov zatial som nemala problemy len vlani so zlcnikom ale to bolo v pohode zlatí doktory aj personal a som po kupelnej liecbe.Niekomu vyberali v Nitre?

nikusqa
13. sep 2015

Ludia mozem mat kvoli mandlam problemy s trieslom a bedrom? Mam fakt bolesti, z nicoho nic ma to zacalo boliet, ziadna fyzicka namaha ani sport. Prosim poradte mi

prasiatko52
31. okt 2015

Ahojte ja by som sa chcela spytat na tie mandle mam s nimi problemy uz asi 2-3 roky stale ma bolia ale moja doktorka to neriesi mam v nich take biele ( akoby hnisave ) gulicky. Raz som si ich z mandli vyberala pinzetou prosim poradte mi co by som s tym mohla robit casto ma boli srdce a pred asi pol rokom sa u mna objavili aj reumaticke problemy. Taktiez mam zapal tam dole. Velmi ma bolieva mechur a mavam aj take divne vytoky a za gynekologom/gynekologickou sa bojim ist mam este len 16rokov.

prasiatko52
31. okt 2015
nikusqa
2. nov 2015

@prasiatko52 kks, cim skor by som na tvojom mieste ziadala a vyber mandli. Presahuju lôžka a mas akokeby zuženy hltan a este k tomu ked mas dalsie problemy co pises, ktore mozu s tym suvisiet tak by som necakala. Som na tom podobne ako ty a idem na vyber, uz sa 2 roky trapim a tiez biele hnisave gulky si vyberam pokial dociahnem, je to nechutne, ale aj s prehltanim uz ked ma clovek problem tak to neni bohvie co...

nataklaudia123
11. okt 2016

@prasiatko52 Hnet ich daj vybrat nevahaj a neboj sa vyberu a bude to ok

bastillka
6. jan 2020

Dobrý deň, môžem Vás dámy poprosiť o spätnú väzbu? Mám opakovane problémy močových ciest a hnisavé mandle. Vyriesili sa Vám problémy? Dakujem