Jak přesvědčit tříletého syna, aby šel na velkou na záchod?

mammoth007
26. črc 2020

Zdravím, přicházím si pro radu. Našeho čerstvě tříletého syna jsme naučili chodit na záchod (nočník kategoricky odmítal) cca před čtyřmi měsíci. Bohužel ale jen na malou. Od té chvíle se ani jednou nestalo, že by se pocural, ale.....na velkou chodit nezvlada. Možná bych dokonce řekla odmítá. Když vidím, že na záchod potřebuje, posadim ho na záchod, sedim u něj a snazim se mu vysvětlit, že tady se to dělá. On si mě blahosklonne vyslechne, po chvilce mi oznámí, že hotovo a chce dolů, kdyz se ho snažím přimět zůstat, tak začne hystericky plakat. Běžně se stává, že sleze ze záchoda a jak se nám dostane z dohledu okamžitě se pokadi. Parkrat jsem ho chytla ve chvili, kdy už téměř začal. Když se ho v tu chvíli zeptám, jestli chce jít, tak pláče, že ne, ale dá mi ruku a jde. Po vysazení na toaletu se vykadi. Pochvalime, snažíme se mu ukázat, že takhle je to správně, ale jediné, čeho jsme zatim dosáhli je, že jeho "kadici" schovky jsou čím dál lepší. Nejhorší je, že v září vyrazí do školky a čím je září blíž, tím netrpelivejsi a vzteklejsi jsme. Má někdo radu co s tím? Začínáme být zoufalí 😭

janedv
26. črc 2020

@mammoth007 meli jsme to podobne, akorat u 2 leteho. Cural od 15m na wc, kadil jen do plinky. Poznala jsen, kdy chce, nasadila plinu. Tak az do 2 let. Nikdy ne nasilim, nikdy neposazovala. Co zafungovalo byl prislib, ze jestli bude kadit na zachodr, muze si tam cist a 10 minut hrat hry na mobilu (jsme jinak na to striktni). Od te doby hlasi, ze chce kakaci telefon a nikdy nebyl problem
Najit neco, co chce a vykupcit. Nebo mozna mu vadi, ze to hovinko vysplechne na zadecek a stydi se rict, nebo tak neco. Nabidni kakaci nocnik (a ni nas tam necural, ale kakat jo).

pekuka1989
26. črc 2020

Dobry den, ja od malicka syna ucila (i kdyz se to pry nema...), ze si muze na wc cist...ne hrat s hračkami ale miva klizku dle sveho prani a nalady...vzdy se pak uvolni a v klidu vykaka...
Hodne take pomaha vysoka stolicka pod nohy...nejlip dvoj schod, aby maly dosáhl a mel oprene nozky...za a)jistota a take nam to prislo prirozenejsi pri prechodu z nocniku na wc...tam mel nozky normalne na zemi...
Z praxe s detmi s pas znam to,ze maji deti strach z bolesti pri tlaceni...takze doporuciji zdrave vychovnou formu...at uz s knížkou ci prislibem odmeny (jak pise pani vysev...ale udelat z toho přirozenou vec...mame v praci luxusni knizku Co je to hovinko? A u nasich autiku se osvedcila paradne😉)

mammoth007
autor
26. črc 2020

Problem je, že to naše mládě přesně ví co aproc po něm chceme, ale jakoby se rozhodl, že to tak dělat nebude a hotovo. Slibi nefungují, skusime koupit ještě jednou nočník a skusime knihu. Jako je to moje čtvrté dítě a se všemi to šlo tak jednoduše, že tohle trápení je asi za odměnu 😂

zelenaesmolda
26. črc 2020

@mammoth007
a proc ho nutis?tak na to asi jeste neni pripraveny...

marti89
26. črc 2020

A nestydí se? U nás chodí už krásně, ale nechce nás v tu chvíli mít v místnosti - jsme domluvení, že když má hotovo, zavolá si a přijdeme mu utřít prdku. Začínal za úplatek - gumové medvídky.

mammoth007
autor
27. črc 2020

@zelenaesmolda asi že nemám na výběr? Do školky ho asi s bobkem u zadku nevezmou.

mammoth007
autor
27. črc 2020

@marti89 taky jsem na to myslela, ale jak odejdu, tak že záchod prchne a jde práci nenápadně dodělat do pokojíku.

prezdivka
27. črc 2020

Píšeš, že ti to vlastně dělá schválně (“ví co po něm chceme, ale rozhodl se...”). To je podle mě právě ta chyba 🙂 On to nebude dělat schválně, ale tak, jak on potřebuje. Zkoušeli jste se ho zeptat, jestli by třeba nočník nebyl lepší? Nebo co by mu pomohlo, aby na ten záchod šel? Školky bych se tolik nebála, spousta dětí tam nekadí, i když doma chodí na velkou normálně. Prostě jdou až doma.

verinka88hb
27. črc 2020

Tak se také přidám do diskuse, protože řešíme ten samý problém s 3 letou dcerou. Už jsem zoufalá a nevím, jak na to... Sliby a úplatky nepomáhají, slíbili jsme morče, ví to, ale když dojde na věc, chce plinku nebo to pustí do ní kalhot. Čůrání je bez problémů na záchod, ale to kakání nevím... V září jde také do školky a já se desim, že ji vyloučí za nepřizpůsobivost😭

prezdivka
27. črc 2020

Ještě mě napadlo - dát nočník do nějaký tý schovky? Nechat ho na záchodě samotnýhl, když se schovává a nesedět tam u něj?

martt
27. črc 2020

@mammoth007 Ahoj měla jsem to u staršího syna. Na velkou sám od sebe aniž bychom ho museli hlídat a "odchytavat" ve skrysich a dovést na nočník začal chodit až od 3,5 let. Je pravda, že za tu dobu od tří let se ve školce ani jednou nepokakakal. Tam jsme to nahlasili, aby o tom věděli. Jinak nám pak pomohlo období před Ježíškem. Pokud bude chodit na nočník, záchod, že dostane vytouzenou hračku k Ježíšku. Ze Ježíšek všechno vidí a vidí i to, že kaka do kalhot. Bylo to o nervy, ale zabralo to.

marky232
27. črc 2020

@mammoth007 ahoj tak můj syn (3r a 7 m) nechtěl na záchod, pomohlo když byl na zákroku v nemocnici, kde nebyl nočník ale jen redukce na velký záchod a zvládl to. Možná nějaká taková zkušenost může pomoci...

linee
27. črc 2020

@zelenaesmolda tak ve trech letech uz na velkou pripraveny obvykle je...to uz ovlada...

linee
27. črc 2020

@mammoth007 mne to dela mladsi, vim, ze jde kakat, kdyz se schova a chvili o nem nevim...to se vzdy pokaka. Hodne pomaha ted teple obdobi, je uplne bez pleny a naucil se sednout si sam a vykakat se. Svagrova tak odchytala hodinu, kdy mala chtela na velkou (obvykle kdyz snedla obed a nez sla spat), tak ji po obede dala na nocnik, pustila ji pohadky a pak sla spat....

zelenaesmolda
31. črc 2020

@linee
kazde dite je jine,kdyz se na zachod boji nebo proste nechce tak to zrovna o pripravenosti nesvedci

ovin
31. črc 2020

Dcera nám dělala úplně to samé. Čůrání v pohodě do záchodu, kakání pouze do pleny. Byla celý den bez plen, ale na kakání si vždy pro plínku došla a hned byla hotová. Na záchodě seděla i hodinu a nic. Nepomohly sliby ani úplatky, vysvětlování, po dobrém, po zlém...školka se blížila a já byla na nervy. Nakonec jsem to vzdala, přestali jsme kolem toho dělat cirkus a přistoupili na její pravidla. Hlavně proto, že jsem nechtěla, aby měla zácpu. Jakmile jsme už tolik netlačili na pilu, tak přišla asi za 2 týdny sama, že chce kakat do záchodu a od té doby chodila bez problémů. Souhlasím, že k tomu každé dítě potřebuje dozrát a školky bych se po zkušenostech také už nebála, protože si maloši často to kakání nechávají na doma.

re_barbora
31. črc 2020

Nijak bych nepresvedcovala, on si na to prijde sam. Takhle se muze seknout, zadrzovat to a zadelat si na dalsi problemy..

petaov
31. črc 2020

@mammoth007 Měli jsme ten samý problém u staršího syna. Čurání pochopil někdy po druhém roce (taky jen na záchod), kakaní mu nešlo ani ve třech letech. Snažil se hlásit, ale nepoznal rozdíl mezi prdíky a kdy už to na něj jde. No, vždycky byl bobek ve slipech a takto jsme ho dali i ve třech letech do školky s tím, že je bez plín, čůrání zvládá, kakat bohužel ne a bez problémů nám ho vzali. Za měsíc ve školce (myslím, že hned v prvních dvou týdnech) se to naučil. Párkrát se tam stala nehoda, učitelky to nehrotili. Všechny děti chodily na záchod, zřejmě to odkoukal tam. Takže si nedělej starosti, že by to do září musel umět.

sona_kratochvilova
31. črc 2020

Nám pomohla u tříletého syna motivace výletem. Moc chtěl jet do Dinoparku tak jsme mu vysvětlili že je to moc drahé a teď na to nemáme korunky protože kupujeme pleny. Pochopil a začal chodit na nočník a měl velkou radost když se to povedlo,ušetřili jsme plenku a peníze. Výlet proběhl a teď šetříme na aquapark 😂

zelenaesmolda
1. srp 2020

@sona_kratochvilova
jinymi slovy jste ho uplatili coz je dlouhodobe cesta do pekel...

codal
1. srp 2020

@mammoth007 dcera byla na čůrání odplenkovala docela snadno a rychle před druhým rokem, ale kakala zásadně v poledne, kdy měla pliny, nebo v noci, kdy měla plínu, a nebo na návštěvě, kdy jsem ji taky plínu radši dávala. A třeba když jsme byli na návštěvě, tak se chodila schovat do zahradního doměcku, aby to nikdo neviděl a často z něj ani nechtěla vylézt, nechtěla se nechat přebalit. Přešlo to samo asi po třech, možná čtyřech měsících nakonec zvládla, zkoušeli jsme, nenutili jsem, nechávala jsem to na ní. Kamarádčina holčička odmítala chodit na velkou na záchod a vždycky si přišla pro plínu, že prostě nechce do záchoda. Kamarádka se nejdřív zlobila, jenže malá pak přestala kakst úplně, prostě to zadržovala, toho se kamarádka lekla a nechala to být, dávala na kakání plínu a nakonec se to samo srovnalo. Řekla bych, že na to není zralý, blbý je, že jste limitovaní školou, ale ono je dost možné, že si kakaní bude nechávat až na doma.