HPP, DPČ, DPP...a důchod

neomenia
23. lis 2021

Dobrý den, prosím o vyjádření někoho, kdo se pohybuje ve sféře účetnictví, soc.davek apod: končím pomalu RD a pracuji a nadále budu pracovat na menší úvazek, zpočátku na 12 hod, časem asi na 20 hodin za týden, možná časem i víc..jaká smlouva by pro mě byla nejvhodnější? Aby se mi pak z toho počítal i starobní důchod? Vydělala bych si asi 24-40 tis za měsíc, pokud budu pracovat těch zmíněných 12-20 hod týdně. Takže DPP, DPČ, nebo HPP ?? Díky 🙂

adula000
23. lis 2021

@neomenia řekla bych, že nejvýhodnější bude HPP, protože budeš mít nárok i na dovolenou a výdělek není malý.

dasipe
23. lis 2021

@neomenia nejvýhodnější by byl asi HPP. Já jsem momentálně těhotná, tudíž na neschopence a zaměstnaná jsem na DPP+DPČ a je to úplně na dvě věci. Na OSSZ ti přiznají tu "horší" dohodu, díky které nemáš ani nárok jít na ošetřování, nemáš nárok na dovolenou, takže pokud ti dají volno tak jsi doma úplně zadarmo, nemluvě o tom, že pokud bys skončila na neschopence (jako třeba já), musíš mít ten měsíc odpracované alespoň 3000,- nebo jak to je a navíc neschopenku budu dostávat nějakých 3500,-/ měsíc. Tohle je má zkušenost s dohodami....😔

lenoulinkaa
23. lis 2021

@neomenia klasický PP. Krom nároku na dovolenou bys mohla mít nárok i na benefity/stravenky, penzijko/. Třeba u nás to tak je.

neomenia
autor
23. lis 2021

@adula000
@dasipe díky holky, no s dovolenou to je složitější. Budeme tam pracovat dvě a tím, že máme obě malé děti, se chceme navzájem vykrývat a zastupovat, když jedna bude na prázdninách s dětmi nebo když budou nemocné... takže ve výsledku obě z nás budou mít určitě víc volná než těch obvyklých 4-5 týdnů, s tím počítáme obě.... takže pak to asi bude tak, že budu mít placených těch standardních 4-5 týdnů a zbytek jako neplacené volno, ne?

konidana
Autor odpověď smazal
Zobraz
neomenia
autor
23. lis 2021

@konidana 2 litry na hodinu? To bych brala i já, ale tolik opravdu nemám. Kde jsi to vzala? 🙂

konidana
23. lis 2021

@neomenia sorry neumim počítat. podělila jsem plat za měsíc s hodinama za týden😂

levandule_k
23. lis 2021

DPP (dohoda o provedení práce) je fajn ty, co neřeší nemocenskou, důchod, dovolenou. Do 10 tisíc měsíčně se neplatí sociální a zdravotní, možný počet odpracovaných hodin max. 300 za rok.

(DPČ) dohoda o pracovní činnosti. Max. 20 hodin týdně, do 3 500 se neplatí sociální zdravotní, od 3 500/ měsíčně se platí sociální a zdravotní. Tedy se ti to do důchodu počítá, ale není to žádná hitparáda u tak malých částek.

HPP - pokud si vyděláš 12 000 hrubého, odvody se ti budou počítat z minimální mzdy tj. odvod na sociální a zdravotní pojištění bude tak velký, jako kdybys vydělala minimálně
15 200 Kč.

Doufám, že si to ještě dobře pamatuji.

Co jsem jako účetní viděla, tak jsou malá s.r.o. o jednom, dvou, třech majitelích. Mají minimální mzdy, aby nemusely platit vysoké odvody na soc. a zdrav. Zisk si rozdělí a ten se daní jen 15%. Samozřejmě, když takhle jedeš většinu pracovního života, tak důchod nic moc a musíš investovat bokem. Ale i když máš slušný příjem, tak důchod je o dost menší a není dobré spoléhat jenom na stát. Na velmi hrubou orientaci můžeš použít tuto kalkulačku https://www.finance.cz/duchody-a-davky/kalkulac... Nicméně je otázka na kolik je náš důchodový systém udržitelný a ty i když budeš mít slušnou mzdu po celou dobu, tak ti nikdo negarantuje, že důchod budeš mít v adekvátní výši.

neomenia
autor
23. lis 2021

@levandule_k děkuji, jen na důchod samozřejmě nespoléhám, mám rezervu bokem. Co to prosím tedy znamená konkrétně v mém případě? Jak jsem psala výše, reálně budu pracovat zatím adi 12-20 hodin a vydělám si asi 24- 40 tis/ měsíčně... takže by byl lepší hpp?

adula000
23. lis 2021

@neomenia i kvůli případnému OČR, nemocenské, dovolené určitě HPP, máš tam výpovědní lhůtu, odstupné apod.,

levandule_k
23. lis 2021

@neomenia Ano je lepší být na HPP.

DPP by bylo fajn, kdybys měla zaskočit za nějakou kolegyni někde na týden.

Jestli je to tvoje firma, nastavila bych si i nějaké benefity, třeba příspěvek na penzijko.

Když si dáš 1 000 Kč navíc, tak ty jako zaměstnanec z toho zaplatíš (6,5% sociální + 4,5% zdravotní a 15% zálohovou daň) (65+45+150), takže uvidíš na výplatě 740 Kč. Zaměstnavatele jedna tisícovka, co ti přidá v hrubém, stojí 1 338 Kč, protože platí za tebe sociální a zdravotní. U penzijka ti dá 1 000 Kč, stojí ho to 1 000 Kč a ty dostaneš 1 000 Kč. (Platí do 50 tisíc ročně pro penzijko a investiční životní pojištění.)

drep
23. lis 2021

@neomenia z mojí zkušenosti dpp/dpč mají smysl při hodně malém výdělku. Jinak odvedeš prakticky stejně a nemáš ty výhody HPP, za mě hlavně dovolenou. Já si to teď nastavím tak, že budu mít 0.4 v nemocnici, 0.4 v ambulanci a jednu dpp na pár hodin měsíčně v ivf.

neomenia
autor
23. lis 2021

@drep doteď jsem měla dovolenou, jak jsem chtěla, prostě jsem rekla dopředu, kdy nebudu moct a vzala to kolegyně. A tak to bude i dal, budeme se střídat...

drep
23. lis 2021

@neomenia ale nikdo ti ji nezaplatil…

adula000
23. lis 2021

@neomenia mě přijde ze si rozhodnuta stejně pro nějakou dohodu a argumenty k dovolené, nemocenské apod. Te stejně nezajímají

neomenia
autor
23. lis 2021

@neomenia to je fakt.

neomenia
autor
23. lis 2021

@adula000 to tak není, nakonec to stejně bude hlavně záležet na zaměstnavateli. Ja bych vzala HPP.

neomenia
autor
23. lis 2021

@drep to je fakt.