Ošetřovné. OSVČ (vedlejší činnost) nárok nemá?

mariti
3. bře 2021

Ahoj. Nevíte někdo přesně jak je to ted s ošetřovným? Dobírám rodičák, jsem OSVč- vedlejší činnost. Jsem čerstvě rozvedená. Mám tři děti ve věku 7, 5, 3, všechny doma. Předpokládám, že nárok nemám, ale nevím, zda se něco nezměnilo, jestli třeba někdo nemá zkušenost. Je to "vtipné", rodičák a výživné mi pokryje tak akorát nájem a zbydou mi dva tisíce. Já bych pracovala ráda, ale kdy? Jak? Po nocích jako dosud? Jak dlouho se to dá vydržet? Nehledě na to, že s prací je to teď obecně špatné, je jí málo. Nemít rezervy, tak se můžeme jít pást. Předpokládám, že "tři týdny" potrvají do konce školního roku. Achjo....

jajulin
3. bře 2021

@mariti na ošetřovné asi nárok nemáš, pokud si neplatíš nemocenské, ale zas bude kompenzační bonus a mluvili o 1000 Kč/den. Podmínky zatím neznám, ale podzimní bonus se týkal i OSVČ na vedlejší činnost.

mariti
autor
3. bře 2021

@jajulin Díky. Ale tam byly dost přísné podmínky, ne? Jakože bud zavřená provozovna nebo něco takového. četla jsem i o lidech,co to pak měli vracet.

mariti
autor
3. bře 2021

Navíc já mám příjmy dost kolísavé a nemám dlouhou historii, tak těžko budu prokazovat.

nat
3. bře 2021

@mariti narok neni ,jsem take osvc vedlejsi s RP .Na kom.bonus dosahne pouze nekdo,neni to pro vsechny musi tam byt tusim prijem nizsi o 50 %,radeji se presneji zeptejte na urade to je nejlepsi

jajulin
3. bře 2021

@mariti jo vlastně, ono se to týkalo jen těch, kdo byli nuceni zavřít z důvodu vládních nařízení. Jestli např. šiješ, tak jsi nárok neměla, to je pravda. Otec dětí si je někdy bere? Rodiče nemáš poblíž, že by pohlídali? Jinak bohužel neporadím. Třeba bude vědět někdo jiný.

nita1984
3. bře 2021

@jajulin pozor, není to 1000Kč denně , ale AŽ 1000Kč a ještě za opravdu přísných podmínek. Velké procento lidí na to vůbec nedosáhne

jajulin
3. bře 2021

@nita1984 Díky za info. Podmínky nového bonusu jsem ještě nezkoumala

nita1984
3. bře 2021

@jajulin mě tohle hrozně štve. Taky jsem OSVČ a spousta lidí kolem mě si myslí, že si valím šunky doma za 30 papírů měsíčně. Přitom jsem nikdy neměla nárok na nic, i když moje příjmy jsou prakticky na nule. Jen to politici umí hezky podat

mariti
autor
3. bře 2021

@jajulin jejich tatinek si je bere, naštěstí. Já už tátu nemám, mamce je 75 let,ma zdravotní problémy a žije 200 km daleko. Navíc teď ty uzávěry... Ale i přesto se snaží. Ja vím, že jsou na tom lidí hůř, nestěžuju si. Ale optimismus uz mi dochází, bohužel. Kdy tohle skončí?

mariti
autor
3. bře 2021

@nita1984 Jj, koho se to netýká, tak to často vůbec nevi, jaká je realita. Je mi zle když si pomyslím na ty tisíce lidí, co zkrachují a přijdou o baráky, nikoli vlastní vinou... A já holt budu "sociální případ ", bohužel.

nita1984
3. bře 2021

@mariti já mám naštěstí manžela, který nás uživí. Na vyskakování to není, ale máme kde bydlet, co jíst, děti také mají vše co potřebují. Ale na palici to je, už jen kvůli moji psychice

lachipie
3. bře 2021

OSVČ vedlejší nemá nárok. Řešila jsem to loni. Zavřeli školku, syn zůstal doma, já jsem OSVČ na vedlejší, kvůli tomu, že jsem osoba pečující o osobu závislou (postižený syn, který zůstal po uzavření MŠ speciální doma) a ošetřovné mi zamítli. Prý se to vztahovalo jen na ty pečující osoby, které měli postiženého člena rodiny v ústavní péči a ne "jen" ve školce. Takže jsem zůstala nule... Teď už podruhé.

mariti
autor
30. bře 2021

Tak teď už OSVč vedlejší nárok má, teda teoreticky. Holky, není tu mezi Vámi náhodou někdo, kdo tomu rozumí, kdo to nedávno řešil? Potřebovala bych poradit. Nechci nad tím strávit hodiny a hodiny, asi nárok mám a potřebovala bych využít, ale ty podmínky teda.... !!!! To srovnávací období mi vychází na dobu, kdy jsem začínala (malé ještě nebyly dva) anebo do první vlny loňského jarního lockdownu... Fakt super :-/