Pracovní smlouva - smlouva o poskytování služeb

26. črc 2021

Dobrý den,
je tu prosím někdo kdo se vyzná?

Mám nastupovat do práce jako asistentka v kanceláři v pojištovně. A dnes jsem do rukou dostala místo klasické pracovní smlouvy “smlouvu o poskytování služeb”. Zajímalo by mě zda za mě budou odvádět daně či ne. Děkuji.

ckei
26. črc 2021

A tu uzavíráš jako OSVČ nebo nikoli?

berenika39
26. črc 2021

přesně, osvč nebo ?

meronym
26. črc 2021

To je slusne smecko. S nejvyssi pravdepodobnosti smlouvou o poskytovani sluzeb chteji obejit pracovnepravni vztah. Budete v podstate dodavatel sluzeb. Jde o porusovani zakona, svarcsystem. Nejenom, ze za vas neplati odvody (ty musite hradit sama), ale nemate ani dalsi vyhody a ochranu, ktera nalezi zamestnanci - placenou dovolenou, omezenou odpovednost za skodu, narok na odskodneni pri pracovnim urazu, drzeni mista pri materske/rodicovske a mnoho dalsiho. Do toho bych nesla, pokud je jakakoli jina moznost. Pokud chcete, poslete mi fotku aspon prvni strany smlouvy do zpravy (bez vasich udaju), muzu se na to podivat.

autor
26. črc 2021

@ckei
@berenika39
Nejsem osvč, chci klasickej zaměstnaneckej poměr

autor
26. črc 2021

@meronym píši do zprávy, děkuji

meronym
26. črc 2021

Bohuzel potvrzuji snahu o hnusny odrb. Vice ve zprave.

ckei
26. črc 2021

@meronym o švarcsystem by šlo, kdyby byla OSVČ, jak nyní víme, tak není, takže tento systém je mimo.

autor
26. črc 2021

@ckei ale tak muzou pak vyzadovat abych si udelala ŽL ne?

meronym
26. črc 2021

@ckei Ja uz videla smlouvu, vim podrobnosti, nechci je tady bez souhlasu zakladatelky uvadet.

ckei
26. črc 2021

Můžou a nemusí. Strašně záleží na okolnostech atd...nicméně meronym je asi z oboru, tak ví také co a jak. Smlouvy o poskytování služeb jsou běžné, ale strašně záleží na OSVČ a pokud není tak na jiných věcech......

ckei
26. črc 2021

Jinak v pojišťovnictví jsou tyto smlouvy opravdu naprosto "normální".

meronym
26. črc 2021

@ckei Jsem advokatka. A chapu, ze takove smlouvy maji napr. pojistovaci agenti, ale asistentka v kancelari? Pardon, ale to je svinarna. Mam zamestnance, ukoluji ho, ma stanovenou pracovni dobu, ale vlastne to muj zamestnanec neni, neplatim za nej odvody a nemam k nemu zadne povinnosti. To je svarcsystem par excellance.

meronym
26. črc 2021

@ckei Jo a zakon na tuhle “normalni vec” pamatuje vysokymi pokutami, i na strane “zamestnance”.

ckei
26. črc 2021

@meronym ano, to všechno vím, ale dalo by se diskutovat dlouho. A ano, i asistentka může mít "službovou" smlouvu. Znám takové případy a "švarc" to není.

autor
27. črc 2021

@ckei mohu se zeptat jak to tedy maji? Dovolena, odvody, ŽL? Děkuji

meronym
27. črc 2021

@ckei To by mne opravdu zajimalo, jak muze mit sekretarka sluzbovou smlouvu, aby to bylo pravne poradku. To je spise prani zamestnavatele nez realita.

Teoreticky muze spolecnost tyto sluzby opravdu outsourcovat, najmout dodavatele a ten tam posle svou pracovnici - to je ale neco uplne jineho a zjevne to neni pripad zakladatelky, ktera hleda zamestnani.

Moc nechapu, proc tady tyto podvodne praktiky obhajujete.

jipe
27. črc 2021

@meronym Mám pocit, že tyto praktiky jsou ted zase víc populární. Já ted hleděla na pohovoru, když mi řekli, že část mzdy na smlouvu a část na DPP 🙄

autor
27. črc 2021

@jipe ja to po skole mela jeste jinak.. minimálka na smlouvu zbytek na ruku na cerno.. setri kde muzou

jipe
27. črc 2021

jo, to má běžně tchán - zedník, ale jako vš jsem byla poněkud překvapená, no

autor
27. črc 2021

@jipe tak u zedníků to i chápu, co nejvíc na černo, aby nepřesáhli roční maximum a nemuseli odvádět dph