Rodiče Slováci - České občanství pro dítě. Poradíte, prosím?

chefshop
1. kvě 2022

Ahojte,

sme slovaci zijuci a pracujuci dlhodobo v CR, ja tu mam par rokov prechodny pobyt - trvaly stale na Slovensku. Narodila sa nam pred par mesiacmi dcera (ma uz SR aj CR rodny list) a tu mam zopar dotazov a bol by som rad, keby ma vedel niekto nasmerovat:

- za akych podmienok moze ziskat dcera ceske obcianstvo / ceske doklady (pas)
- za akych podmienok moze ziskat dcera cesky trvaly pobyt? (je to az vo chvili, ked ho bude mat aj ja v CR?)
- moze mat dcera (alebo aj ja) - dvojite obcianstvo s trvalym pobytom v CR?
- ak chapem spravne, pre ziskanie ceskeho obcianstva (pre mna) - potrebujem mat 5 rokov prechodny pobyt + nasledne 3 roky trvaly pobyt?

Na slovensko sa uz nikdy neplanujeme vratit, kedze uz mame komplet zazemie tu.

Moc vam dakujem za prinosne odpovede

kitycat
1. kvě 2022

Neviem ci si nepleties obcianstvo s trvalym pobytom...? Myslim, ze dieta ma obcianstvo podla rodicov, ak ste obaja slovaci tak ma myslim slovenske

chefshop
autor
1. kvě 2022

@kitycat Ano to viem, preto otazka znie, ako dcera moze ziskat ako cesky trvaly pobyt, tak aj ceske obcianstvo (napriklad dvojite alebo iba ceske - v pripade dospelej osoby je ziskanie ceskeho obcianstva podla xx pravidiel ako skuska z jazyka a podobne) - tam smeruju moje otazky, ako to moze ziskat moja dcera -

gdpr
2. kvě 2022

https://www.mvcr.cz/clanek/udeleni-statniho-obc... tu to mas pekne rozpisane obcianstvo dostane keď ty alebo tvoj manžel najskôr, trvalý pobyt tiež vie získať keď aspoň 1 z rodičov, dvojité je so slovenskym zakazane, potrebujes 3 roky trvaleho pobytu keď si obcanom EU a občianstvo získaš len žiadosťou v tvojom prípade lebo ostatne 3 podmienky nesplnujes a to sú narodenie, 1 z tvojich rodičov ma občianstvo CR a manžel ma obciastvo CR. A trvalý pobyt sa normálne nahlasuje len v mieste kde ho budete mat nič viac nepotrebuješ k tomu splniť. A keď dcéra bude maloletá vie ešte získať občianstvo ked ho ty získaš a u deti je výnimka ak jeden z rodičov ty alebo manžel si necháte slovenske občianstvo dcéra do 18r ma nárok na dvojité potom sa musí rozhodnúť pre jedno pokiaľ dovtedy neschvalia moznost dvojiteho obcianstva na SK.

evaviki
2. kvě 2022

@gdpr od 1.4. je moznost dvojiteho obcianstva..https://www.minv.sk/?tlacove-spravy-8&sprava=pa...

nina004
2. kvě 2022

@chefshop Ahoj, tiež sme Slováci žijúci už roky v ČR. Syn dostal slovenské občianstvo po mne. Keby sme chceli české ,musíme tu mať trvalý pobyt aspoň tri roky, splniť trestnú bezúhonnosť , pracovať tu a urobiť skúšky z českého jazyka a dejín. Keby mal české občianstvo jeden z vás ,môžete zažiadať aj pre maloleté dieťa. Ale my sme sa rozhodli vrátiť tento rok späť na SR. U vás asi čím skôr zariadiť trvalý pobyt ,aby ste mohli žiadať o občianstvo

ankaa25
13. srp 2022

@chefshop my jsme tu 15 let mám tu trvalý mám 1 dítě a řekli mi že až bude chodit do školy a mužem ji udělat občanství ale zatím je Slovácka protože mi jsme Slováci ale pak až ji padne 15 může dostat tak se to mění furt ... Prej bude to lepší když se i udělám já protože jsem tu chodila do školy a tak tak nevím .... A bych jen dala 2500 za sebe a pro holku 500 +žádné zkoušky bych neudělala