Ztráta práce v těhotenství - co všechno zařídit a řešit na sociálce a ve zdravotní pojišťovně?

lucie7324
30. pro 2020

Ahoj holky, mám opět dotaz, jelikož jsem poprvé těhotná a spousta věcí mi je nejasných. Dnes jsem byla podepsat ukončení prac. poměru, z důvodu těhotenství a neschopenky mi smlouvu neprodloužili. A končí mi tedy 31.12. Všichni mi říkají, že musím dojít nebo zavolat na pojišťovnu a sociálku. A moje otázka zní? Co vše musím zařídit nebo proč vlastně mám jít na sociálku a pojišťovnu? Vím, že na pojišťovnu musím nahlásit konec prac. poměru, ale nevím, co na sociálce a popřípadě i na té pojišťovně. Je něco, co potřebuji od sociálky vědět, co tam zařídit, nějaký papíry ? Ztrácím se v tom, co musím zařídit. Moc děkuji za odpověď

nikoulinka
30. pro 2020

Ahoj. Já teda žádnou výpověď nepodepisovala. Měla jsem na dobu určitou a ta mi vypršela během nemocenské. Zašla jsem tehdy jen na pojišťovnu, kde jsem nahlásila ukončení PP, ale že nemoceska stále trvá. To jsem musela pak doložit jen papír z OSSZ, že tomu tak opravdu je. Pak jsem šla až po narození dítěte na pojišťovnu s papirem, že pobiram rodičovský příspěvek 🙂

martt
30. pro 2020

@lucie7324 Na sociálku hlasit nic nemusíš. Na zdravotní pojišťovnu by to měl nahlásit zaměstnavatel( mne tam zaměstnavatel hlasil, že se mnou ukončil prac.pomer), ale radši si to ověř. Tam budou chtít nejspíše doložit, že jsi na neschopence.

j.a.n.i
4. led 2021

@martt No, on zamestnavatel nahlasi konec pracovniho pomeru, ale uz ne to, ze neschopnost trva a to prave musi nahlasit zakladatelka.