Odklad. Co vše je potřeba?

10. bře 2024

Muze mi prosim nekdo poradit, co vse je potreba, aby dcera dostala odklad? Je velice detska, mala, hure mluvi, narozena ve druhe polovine srpna 2018, tudiz by sla do skoly v 6 letech a par dnech. V PPP poradne jsme ted byly, pani magistra rikala, ze odkladu je ted mnoho a ze to dcera jiste zvladne i tak, ze do pripravne tridy chodi pouze problemove deti ze socialne slabsich rodin, atd. Ze ji to nic neda. Takze ji napsala do zpravy, ze odklad nedoporucuje.
I tak bych ji tam ovsem chtela prihlasit, je to v centru, budeme se v prubehu roku stehovat na druhy konec mesta.
Prosim - co ted mam zaridit?
Jit k detske doktorce, ktera mi vypise papir, ze muze mit odklad, i kdyz v PPP napsali neco jineho? (Je hrozne protivna, bude mit milion reci)
Pak nepujde k zapisu?
Jak to nahlasim na tu zakladni skolu?

Moc dekuji za informace
😇

veroniquecz
12. bře 2024

@skarol určitě pracuje, když se to začne řešit zavcasu. Aktuálně teď řešíme s tříletou, MUDr. na řeč upozornila na 3 leté prohlídce. Jen bohužel říkala logopedka, stejně tak i paní vedoucí v SPC, že se to ze strany rodičů řeší vše až na poslední chvíli a nejvíc jsou na tom bity ty děti 🤷🏻‍♀️ Kdo chce a zajímá se, pro toho cesta je.

konidana
12. bře 2024

S tou logopedii a pediatry to je nekdy naprd. Me se na petilete prohlidce detska strasne divila, proc chodime na logopedii, ze mluvi dobre (chodili jsme od 4 let na doporuceni z MŠ ). No protoze mluvil tak, ze mu pulka lidi nerozumnela, neumel vyslovit hlasky, ktere uz mel umet, mel opozdeny vyvoj reci. S logopedii jsme bojovali do 8 let, a ani do te doby se vsechno nevychytalo.
@skarol

skarol
12. bře 2024

@konidana ano, ale chodili jste od 4 let, takže jste pro to udělali maximum, přijde mi smutný dostat se na logopedii poprvé až téměř v šesti letech (po zápisu) a pak mít kvůli tomu odklad, to je systémově opravdu špatně

pampelina18
12. bře 2024

@skarol ale tak to je chyba rodiče, ona měla jít k logopedii, snad jako matka vidí zda dítě dobře či blbě mluví

journals
12. bře 2024

Hůř mluví a na logopedii jde v červnu 🙈 proč tam už není?
Pokud PPP odklad nedoporučila a vy neseženete jiný posudek, tak do školy bude muset. A tohle mu/jí jen zbytečně přitíží 😞

konidana
12. bře 2024

@skarol jo a odklad mu byl doporucen ze vsech stran (ppp, logo) ale ja ho nakonec stejne nedala. V tomto smeru se rodic muze rozhodnout podle sebe. Ano, cca do 4.tridy, a pak i 6. , byly narocnejsi, ale odkladem by se to jen posunulo...

kristyn86
12. bře 2024

Nehazela bych tady,kdo muze za to,ze autorka nechodi jeste s dcerou na logopedii. Me to taky prekvapilo,protoze ja chodim se synem od 3 let,ale tam byl mega pruser,co snad videl kazdy. Podle toho,ze doktorka rekla,ze neni potreba a ze skolky evidentne taky zadne poslani nebylo,tak to bude drobnost. Autorka konkretni nebyla,ale urcite to nebude podstatna vada reci,kdyz ji nenapsali odklad. A navic,kdyz ti lekar rekne,ze neni logo potreba,tak mu veris.

journals
12. bře 2024

@skarol naprosto souhlasím! Taky se synem dřeme, poctivě každý den, na logo chodí od 4 let a bylo sakra náročný si to všechno najít a vyběhat, ale teď vím, že dělám všechno pro něj a moje klidný svědomí. Hodně kamarádek mi rovnou řeklo, že ony by na to neměly čas a s dětmi by tak poctivě necvičily, nebo necvičí. Ale já to vnímám jako svou povinnost, mu s tím pomoct. Jestli někomu nepřijde divné že dítě v 5 letech divně mluví a nezajímá se, tak je to jeho selhání 😠

journals
12. bře 2024

@kristyn86 dítě neznáme, tak vycházím jen z toho co paní píše a pokud udává logopedický problém jako důvod pro odložení školní docházky, tak předpokládám že tam nějaký problém je a chodit s tím někam měli.
Pokud to je jen drobnost a dr ani školka s tím problém nemá, tak pak tím nejde argumentovat 🤷🏻‍♀️
Protože z toho co čtu mi ten logo problém vychází jako jediný relevantní proč odklad ano

kristyn86
12. bře 2024

@journals Jj,dite nezname. Ja prave vychazim z toho,te to bude treba tradicne pismeno R,Ř na ktere je cas,kdyz doktorka to neresi,ve skolce to neresi a v poradne to neresi. V podstate jen autorka,ktera ale nebyla konkretni. My se synem taky makame uz od 3let. Ja prave na detskou nedala a zadanky jsem si vydupala. Nakonec z toho je vyvojova dysfazie.

journals
12. bře 2024

@kristyn86 pak se ale na tom nemůže točit že chce odklad protože dítě hůř mluví

journals
12. bře 2024

Pro autorku - K těm přípravným třídám - asi jsi to špatně pochopila, nejsou pro sociálně nižší vrstvu, ale pokud žiješ v části naší republiky kde takových spoluobčanů je hodně, dá se předpokládat, že jich tyto třídy opravdu plné budou, protože něco potřebují dohnat. Pak je přínos na zvážení

kristyn86
12. bře 2024

@journals Ano,souhlas.

petrasipkova1
12. bře 2024

@journals a pokud bydlí jako my u Prahy v nejbohatším Městysy tak tady žádní sociálně slabší nejsou a třída, která vznikla z nultého ročníku je topkou mezi prvními třídami, takže rozhodně přínos je veliký.

ninive211
12. bře 2024

Pokud máš pocit, že odklad by byl opravdu potřeba, tak jít do jiné PPP, bez doporučení z PPP, příp. z SPC odklad opravdu nelze. U té PPP jste nějak dokládali, že učitelky ze školky odklad doporučují a proč? Možná se tam prezentovala velmi dobře, co se znalostí týče, tak excelovala, u jednoho hodinového pohovoru v PP nejsou vidět např. socializační problémy atd. Jen samotné narození v půlce srpna neznamená hned odklad a zejména holčičky zrají pak dost rychle, mají touhu se učit, být dobré, narozdíl od kluků, kterým je často škola "putna" a berou ji jako nutné zlo.
Jinak k zápisu musíte tak jako tak, jen pokud byste měli už k dispozici papír o odkladu, tak stačí dodat ten papír (příp. se předem domluvit s ředitelem/zástupcem ŘŠ, že byste dodali jen ten papí a samotný zápis -ten pohovor s učitelkou atd.byste už absolvovat nemuseli).

jarmarca
12. bře 2024

Taky to zrovna intenzivne resime…dcera v pulce srpna, predcasne narozena, ve vsem lehce pozadu…prakticky denne rano ve skolce breci, hur se socializuje, na logo chodime atd…ve skolce tak nejak celou dobu mluvime o tom, ze bude mit odklad. Zazadala jsem tedy o vyplneni dotazniku, ktery skolka posila do ppp…a bum, tam doporuceni k nastupu do skoly🤦‍♀️ takze jsem se zacala poptavat a z vice stran bohuzel stejna vec…mesto tlaci reditele skolek a skol na co nejvetsi nastup deti do skol a co nejmene odkladu. Do ppp teprve pujdeme, vysetruji tak nejak soubezne se zapisama do skol a do konce kvetna rozhodnou. K odkladu potrebujeme souhlas ppp a detske doktorky, pak rozhodne reditel skoly.

kacka1994
12. bře 2024

@konidana ajak to prosim je s logopedii bez doporuceni pediatra? Je to pak jedine soukromne? 🙂 zrovna to resime u cerstve 4leteho, zacal pozdeji a doted mel porad posun, ale ted se nam zda, ze by to bylo treba (spatne vyslovuje nektere hlasky v nekterych slovech)... dle doktorky je to v pohode a samozrejme mu to kdyztak zaplatime, ale penez nazbyt nemame ze ;)

mamikajuli
12. bře 2024

To že do přípravky chodí pouze problémové děti je naprostý nesmysl

palja
12. bře 2024

@kacka1994 dá se, pokud seženete logopedku. U nás jedno sezení stojí 400 Kč. Zrovna jsem to řešila u mladší dcery, dr nechce napsat žádanku, takže jako samoplatci. Jenže logopedi prý napřed musí vzít dítě a s žádankou, dát mu přednost před samoplatci. Jenže logopedů je nedostatek a čekací doba je dlouhá.
Jinak se dá vyhledat logopedie online, to je taky za poplatek, většinou přes skype. Ale zamozřejmě osobní konzultace a schůzka se nedá srovnat.

journals
12. bře 2024

@petrasipkova1 přečti si prosím co píšu ještě jednou 🤦🏻‍♀️ já přínos přípravného ročníku přeci vůbec nerozporuju, naopak!

konidana
12. bře 2024

@kacka1994 tak bud mi pak to doporuceni napsala detska na moji vyslovnou zadost (funguje i po telefonu bez ditete), nebo mozna stacilo to sceeningove vysetreni ze skolky. Chodila jsem normalne na pojistovnu.