Školní zralost

elu
27. led 2016

ach jo, jdu se vypovídat, byli jsme u zápisu, tam vše zvládla, je zapsaná...ja osobně i pres problémy se sykavkami , ketré řešíme s logopedkou, bych odklad nedávala...ale ve školce mi řekli, jestli o tom nechci popřemýšlet, že je plachá, tichá, neprůbojná...s tím souhlasím, je taková...ale na rozdil od ucitelky si myslim, že je to povahový rys a ne známka školní nezralosti.....no a ted k veci....dnes si me odchytla ucitelka, ze dcerka vykládá ve školce, že byla u zápisu a jde do školy a že to je nějaká blbost...ja na to, jaká blbost, ano, byla na zapise, ostatne to nam uklada zakon, tam vse zvladla, jsme zapsani a jeste uvidíme..mame čas do konce května....ta na mě spustila, že si myslela, že jsme domluvení a že už jí vyřadili z předškolních aktivit atd. atd....to mě totálně vytočilo, nechápu proč..říkám, dál k ní přistupujte jako k předškolákovi. Malá se do školy moc těší, dokonce mi řekla, když jsme šli ze zápisu, že to byl nejlepší den v jejím životě...jsem z přístupu učitelky rozladěná...sama jsem učitelka, tak nechci dělat rozbroje...ještě mi začala celkem až vyhrožovat, že pro předškoláky bývá nějaký spešl program i s rodičema a že s nama nepočítali a že už asi nebude místo a bez toho prostě školu nezvládne /dělala z toho pomalu harward 🙂/...to byla další rána...jakto že se dozvídám o takovém programu tímto způsobem...jediné na co sem se zmohla, bylo říct, že nehodlám rozhodnout o odkladu pod tíhou vyhrožování...jsem znechucená a nejradši bych jí tam už nedávala, protože jsem pochopila, že jí davají celkem jasně najevo...ty to nedělej, ty stejně do školy nejdeš....omlouvam se za chyby, pišu na tabletu a mimino v ruce a mlíko na mozku 🙂...tak zde mužou být i hrubky
A ještě dodám, že s pediatrem a logopedkou jsme se shodli, že do školy jít může

werumka
27. led 2016

@elu Pokud víš, že je to její povaha - a Ty jí znáš nejlíp ze všech! - tak dej na svůj instinkt. Můžu říct ze zkušenosti se synem, jak vypadá nezdravá úzkostnost a ta je úplně jiná. Pokud vaše škola pořádá nějaký kroužek pro předškoláky (třeba setkávání jednou týdně), tak ať chodí tam a na nějaké kurzy ve školce se vykašli. Jsou děti, které do školky nechodily nikdy a kupodivu dokázaly poznat, že zvonění znamená začátek hodiny a že pero se drží v pravý ruce 😀 V klidu.

elu
autor
27. led 2016

Děkuji za povzbuzení, já právě chci dat na svůj instinkt, ale protože jsem povahou také spíš nejistý introvert,tudíž dcera má být po kom 🙂....tak mě logicky nahlodaly, a já si chci být jistá, že netrvam na svém nějak zbytečně tvrdohlavě...kroužky škola dělá jednou měsíčně ...budeme tam chodit, ještě chodime do dalšího kroužku pro předskolaky metoda podle feuerstaina...moje segra.. Ředitelka mateřské školy, která ji také dobře zná...říká, vyser se na to 🙂, do školy ji dej...jenže chca nechca mě nahlodaly, že zvažují ještě poradnu i když by mě to ani ve snu nenapadlo

werumka
27. led 2016

@elu Poradna určitě není špatný krok - jak vůči dceři, tak vůči Tobě, abys měla argument proti nahlodávačům. Spousta dětí je introvertní, neprůbojná. Ale neprůbojnost neznamená, že nebude zvládat školní nároky. Spíš mám pocit, že ty neprůbojní spolužáci - introverti - bývali z nás všech nejchytřejší 🙂 Určitě bych teď dcerce nebrala to těšení. To je strašně důležitý.
Něco jiného by byla uzavřenost a neprůbojnost z důvodu toho, že se bojí. Že to nezvládne, že zklame. A pod tíhou tohohle pocitu by pak nepodávala svůj optimální výkon. To pak problém je, protože to dítě ten výkon vzdá dřív, než ho začne. Ale podle Tvého popisu mi nepřipadá, že by tenhle typ byla Tvoje dcera.

mooncaa
28. led 2016

Jestli je dítě plaché, neprůbojné, introvert bude to za rok stejné. Bude to stejné i za 3 roky. Co pomohlo u nás je puberta.

sara84
28. led 2016

No me prijde, ze pokud se tesi a vsude povida, ze pujde, tak kdyz ji nechate rok doma, nedkutecne ji sklamete, shodite. Mozna bych s ni zkusila trochu trenovat, bez a zeptwj se sama! Zajdi si sama koupit piti..Atd. aby si postupne zvykala na roli skolaka. I treba poslat do haje spoluzaka, ktery se nechova hezky, nacvicit obranne mechanismy 🙂)) v ramci moznosti

shine2015
28. led 2016

@elu me by vadil pristup ucitelky v ms....celkove jsem spis pro odklady..ale kdyz jste dceru nalakaly....no a taky je potreba napsat ze zapis a dochazeni do skoly je uplne neco jineho....dcera si neumi predstavit co ji ceka....idealne kdyby mela kamaradku a sly spolu o rok dele...

karlajasmine
28. led 2016

Já si teda myslím ze odklad je nesmysl.. Stůj si za svém a dej na svůj instinkt.

evulina77
28. led 2016

@elu ve školce bych trvala na tom, že se k ní bude přistupovat jako k předškolákovi včetně všech aktivit. To je základ. Proti poradně bych nebyla a rovnou bych se tam objednala, pro svůj klid. Do nástupu do školy je to ještě půl roku, do května se dá dát třeba i ten odklad. Ale pokud to na odklad nevidíte, nemá školka co předjímat. Pokud je malá introvert, tichá a spíše plachá, tak taková bude i za rok, za dva. Pokud se dá na něčem zapracovat , udělala bych to. Třeba nějaký kroužek, kdy by se mohla trošku otrkat. Nejhorší ale je, vzbuzovat v dítěti pocit, že není dost dobré a že něco nemůže, tak jak to dělají u vás ve školce. To bych řešila velice rychle.

ruzenkaaa
28. led 2016

@elu AHOJ, jsem prvostupňová učitelka a pokud se opravdu nebudete moci rozhodnout, tak doporučuji přípravnou třídu - pro dítě je to změna, není už ve školce, ale chodí "do školy" a leccos se tam naučí!

elu
autor
28. led 2016

holky díky za příspěvky, na kroužek otrkávací chodíme...od té doby, co mi ve školce řekli, at přemýšlím o odkladu, chodí malá sama nakupovat, sice, kdoví jak tam kuňká, ale důležité je, že tu situaci zvládne, dále samozřejmě mívá strach z úkolů, ale neparalyzuje jí to tak, aby se na to vyprdla...udělá to a má neuvěřitelnou radost, když se jí to podaří....základní věci, co se po předškolákovi chce...umí..tvary, barvy, počítat, číslice, písmenka, zápěstí má uvolněné pěkně, tužku drží vzorově od dvou let, je hodně tvořivá, doma si sama zapne počítač a na youtube si najde nejake tvoření a sama si to začne dělat, ani se mě neptá na radu...jediné co je fakt problém, že když někoho nezná, nebo příjde neěco neočekávaně, tak má strach, než se otrká....pak když tu jistotu nabere, tak je celkem dravá 🙂, z přístupu učitelky jsem zhnusená a do noci jsem o tom přemýšlela...dnes, když jsem pro dceru šla. byla odměřená a to jsem jí zatím vubec nic neřekla, jsem témeř jistá, že si ted na dceru zasedne, nicméně nechci jen tak hodit za hlavu názor školky, ještě budeme o odkladu přemýšlet, ale každopádně už nezustane v této školce, i kdyby do školy nakonec nešla (ale myslím, že pujde), dam ji na ten rok do soukromé školky

poupe
29. led 2016

@elu učitelka se neumí chovat 🤐 ona nemá co rozhodovat za tvé dítě, jednou je předškolák tak jí má i tak brát, bránila bych své dítě.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
aneta15
29. led 2016

Moje dcera je plačtivá, lítostivá a neprůbojná a odklad jsem jí dala ( kvůli zdravotním problémům a logopedii - nelituju toho) ale i v sedmi letech ve škole brečí, kvůli každé blbosti. Je taková od narození a rok odkladu to rozhodně nevyřešil. Naštěstí máme úžasnou učitelku, která to chápe a vychází nám vstříc. Já bych v Tvém případě zvolila pedagogickou poradnu, kde Ti objektivně řeknou, zda je dítě zralé či ne a pak bych si paní učitelku pěkně vychutnala 🙂

elu
autor
30. led 2016

@sarihy přesně tak, ten jejich kroužek nemůže být nic zázračnýho....nakonec jsem jim řekla, že o něj zájem nemáme, že máme svoje aktivity, štve mě, že jsme zrovna narazili na takový přístup...jak už jsem psala moje segra je ředitelka v jiné mš a ta má úplně jiný přístup, který by mě vyhovoval víc...motivuje rodiče, aby děti do školy daly...odklady navrhuje opravdu v těch nejtežších případech 🙂...každopádně škola mě totálně zklamala...vím, že ted budou dělat psí kusy, aby mě i dceři dokázaly, že pravdu mají oni, což povede k tomu, že budou dceři ukazovat jak je neschopná...oni dělají úkoly po spaní...předškoláci už většinou nespí a nudí se...ale naše spí, je unavená, chodí spát pozdě, kvuli tomu, aby viděla tátu, kterej chodí pozdě...takže u nás se ještě v deset večer hraje pexeso aj. 🙂))..vím, že tento režim budeme muset změnit, kvuli škole...ale zatím ve školce nam to takto vyhovuje...no a učitelka mi říká, jak adelka schváoně dělá, že spí, aby nemusela dělat ukoly....to do prcic nepoznají, že je fakt ospalaá, aže spí jak dudek...nekdy ji i musím sama vzbudit, kdyz pro ní jdu...a oniz toho udělali, že to musí dělat schválně, že to nenínormální...no prostě celkově mi připadá, že jim nějak vadíme...a to fakt říkám, ani jednou jsem si na nic nestěžovala, dárky jim dáváme 🙂)), tak nevím,prostě jsem si dovolila mít vlastní názor

pavlak5
30. led 2016

Pani ucitelka je asi uzkostliva ,kdyz nema veci pod kontrolou a podle sebe...🙂)) mela byts ji prinest nejake bylinky na uklidneni anebo magnesium at se uvolni ...ty znas svoje dite nejlip a o tom jaka je nerozhoduje ,co si mysli ,nebo naplanovala ucitelka MS ....nastesti.Na programy se vykaslete 1.tridu zvladne i bez nich...u nas ani nebyli,myslim nejvyssi cas z te skolky vypadnout na ZS.

sara84
30. led 2016

@elu haha ja jsem dospela a po obede kdyz muzu,tak vytuhnu jak spalek, tak asi taky nejsem zrala 🙂 teda nevim,jak jsem mohla tu Vs vystudovat 🙂))

kika_21
30. led 2016

@sara84 Asi se Vás nesnažila držet za nohu ve školce paní učitelka jenom třeba kvůli tomu, že jste introvert- tím myslím dceru zakladatelky.Nemají tam málo dětí?Jinak já mám též doma takovou, nikam nejde, sedí u stolu, učí se a už jde -v 19 ti k maturitě. Mohla jít ve 20 ti, ale usoudila jsem tenkrát, že to ve škole přežije. A přežila. 🙂

sara84
30. led 2016

@kika_21 ja jsem si delala legraci...Ja mam doma opacny problem, syn je velmi samostatny, vyrecny, ve 4 letech cte pismena, scita a odcita do 10.. atd, no protoze je zariovy.tak pujde do skoly v 7 letech,a taky problem, aby sel driv, kdyz na to ma..

konidana
3. bře 2016

@sara84 stačí papír z PPP a může jít v šesti 🙂 Kamarádky kluk je říjnový a také šel v necelých šesti.

victress
3. bře 2016

mohu mít dotaz, co když dítě nastoupí do školy a v září, říjnu se ukáže, že na to nestačí, že školu nezvládá? může se vrátit do školky, když tam už je přece na jeho místě někdo jiný a mají plnou kapacitu? tím nemyslím dceru zakladatelky, jenom se ptám 🙂

konidana
3. bře 2016

@victress teoreticky se do školky vrátit může, prakticky ho do naplněných školek podle mne vzít vůbec nemusí.

victress
3. bře 2016

@konidana takže může propadnout v 1. třídě znovu do 1. ?

konidana
3. bře 2016

@victress netuším, ale si ano. S dcerou chodí kluk co již opakuje, ale ona je už v druhý.

kika_21
3. bře 2016

@victress Já jsem tedy nikoho, kdo by se vrátil do MŠ nezažila. Hodně záleží na učitelce, první třída musí bavit. 🙂

elu
autor
3. bře 2016

holky, tak jen za mě už jsem klidná jako beránek...chodíme ted do školy na akce pro zapsané předškoláky...nejen že fyzicky vypadá adelka jako ze všech nejstarší...i když je jistě nejmladší..ale celkově tam zapadá uplně normálně....ba naopak si říkám, takové vzorné dítě, co tam nevyrušuje a nemele hovadiny jednu za druhou budou mít snad rádi 🙂)...co se týče inteligence...tam jsem nepochybovala...chytra je myslím dost...už ted zna všechny písmenka a pomalu začíná číst...scítat odčítat do deseti taky umí

elu
autor
3. bře 2016

dneska jsme se vyšvihly a šly jsme do školy, jak velký holky...nevím, ale ve školce by už příští rok vypadala jako tydýt 🙂

sara84
4. bře 2016

@kika_21 u manzelova syna se chlapecek vratil do skolky, pry nebyl schopen ani napocitat do 10...

sara84
4. bře 2016

@konidana uz jsrm se o tom bavilas deckou doktorkou, a taky se priklani k tomu, aby sel. Je fakt, ze svym temperamentem a vyrecnosti by skolku zboril a v prvni tride ucitelku prevalcoval a trapil by se. No uvidime 🙂 konecne uz zacina sam od sebe vice malovat, to jedine ho nebavi...tak snad i tuhle oblast dozene na uroven aby mohl jit. Kdyz uz vse ostatni ma napred.

kika_21
4. bře 2016

@sara84 No tak vidíte a já myslela, že to nejde. 🙂