Vyzvedávání před obědem v MŠ. Je to možné?

22. led 2024

Zdravím holky,

nevíte, jak je to s vyzvedáváním dětí před obědem? Syn má 26 měsíců, ale ve školce nechce moc jíst, upřímně, ani doma, vpodstate jen polívku, brambor, jogurt. To je tak všechno. Takže ze školky stejně chodí hladnej a já to platím zbytečně, protože to prostě nejí. Je možnost brát před obědem? Vím, ze to nějak ze zákona nešlo.

Děkuji

sebestka
24. led 2024

Jde to, nedej se. Já takto dceru vyzvedávala. Povinné je 1 jídlo, což je svačinka.

tb88
24. led 2024

Doporučuji přečíst tento článek. U nás v MŠ se dítě stravovat nemusí, může chodit domů před obědem.

https://www.rostlinnajidla.cz/blog/stanoviska/m...

martt
24. led 2024

@pestas Školská inspekce s tímhle nemá co společného. Ale do školních jídelen chodí audity a tam by to problém mohl být. Hodně i záleží jak ta školka je velká kolik se tam vaří obědu, jak jsou ty obědy financované apod.. Ono je rozdíl když se vaří pro 40 nebo pro 100 školkových dětí. Ono u školních jídelen těch nesmyslných vyhlášek, norem a zákonů je hodně nektery nedávají smysl. Proto jsem psala nic není nemožné, ale musí být ochota a být někdo šikovný a umět to "papírově přikrýt"

pestas
24. led 2024

@martt u nas je skolka soucasti ZS takze obedy se vari jak pro MS tak pro ZS a ja jen reaguji na nekoho na zacatku kdo psal ze by s tim inspekce mela problem... A tedy nemel s tim lroblem ani audit (financni audit byl na nasi skole cca 2 roky zpet)... Jinak nase jidelna vari i zavodkou pro verejnost, talze se vari jidel opravdu hodne

martt
24. led 2024

@tb88 Článek pěkný , ale pán už tam nepíše o hygienických normách. Pokud ty dítku přineseš jídlo vlastní nemělo by přijít v žádném případě do kontaktu s jinými potravinami ve školní jídelně. Tím pádem by by na to museli mít zvláštní lednici, mikrovlnku. Pokud by šlo o vařené jídlo to se musí zadat do systému Hacpp což se pak musí od uvaření vydat do 4 hodin. Ohřívat samostatně na místě výhradně určeném, vydávat samostatne tak , aby nedošlo k připadné kontaminaci ostatních jídel apod... Ted jsme tohle řešily na školení. A žádná sranda to není a spousta školních jídelen na to nemá prostory a personál. Jo a článek je z roku 2022 a hodně se během té doby změnilo.

michaela666
24. led 2024

@pestas Problém nebude mít ani tak inspekce jako hygiena, pokud by si dítě nosilo jídlo z domu. Lze to pouze v případě potvrzení od lékaře o nějaké speciální úpravě jídelníčku. Jsou tam nároky na úplně oddělené lednice, prostor pro tyto jídla a snad i nějaké vyčlenění prostoru pro ohřívání a vydávání.

Věřím, že ve velké jídelně si s tím poradí, ale malé provozy tohle většinou dovolí jen na základě potvrzení lékaře...Tolik jen k nějakému komentáři na začátku, ať dává maminka vlastní jídlo.

tb88
24. led 2024

@martt Spíš jsem ten článek dávala z důvodu, že je v něm vysvětleno, že se dítě v MŠ stravovat nemusí, pokud při jídle není přítomno, na což se tazatelka ptala... Jestli může chodit domů dítě před obědem.

pestas
24. led 2024

@michaela666 ale tady nikdo nemluvi o noseni jidla z domu preci.. tady byl dotaz zda jde vyzvedavat ored obedem a nekdo psal ze jde ale ibed se musi stejne platit tak jsem psala, jak je to u nas, ze se plati jen skutecne odevrana jidla kdy to dite tam je, pokud chodi ored obedem, plati jen dopo svacinu

eviicka
24. led 2024

Je to školka od školky, u nás to mají nastavené velmi vstřícně. Když je třeba vyzvednout/přivézt během dne, stačí dát vědět (samozřejmě v případě lékařů apod.) a dítě platí pouze stravu na kterou bylo. Stejně tak pokud beru po obědě, neplatím (ani nedostávám) svačinu domů i když je docházka celodenní.
Letos jsem kvůli lékaři brala těsně před obědem dvakrát a problém nebyl.
Pokud mají ale v jiné školce vnitřní řád/způsoby financování atd. nastavené jinak, tak to asi nepůjde.

nikinelinaty
24. led 2024

My jsme chodili v 1140 před obědem, ale máme bezlepkovou dietu, dceru jsem si brala oblečenou, jak přišla.ke škole zvenku a takto každý den.
Snídani měla svoji z domova.

jana_jina
24. led 2024

Ja brala obe decka pred obedem, ale neslo to jen jak byli predskolaci, aby meli 4.5 hod povinnych stravenych ve skolce.