Zářijové dítě a nástup do školky. Jaký máte názor?

12. bře 2024

Čauky,
naše dítko se narodilo v září a já teď řeším, jestli zapsat do školky, či nikoliv (v září bude mít tři roky). Rodičák mám na čtyři roky, u zaměstnavatele doufám 🙏 dostanu neplacené volno, takže na nástup nemusím tlačit. Bývá u nás převys dětí, takže by ho stejně možná nevzali, ale nějak se nemůžu rozhodnout. Je možné zapsat od září s tím, že by ev.nastoupilo až třeba v pololetí?? A že by pak chodilo třeba dvě dopoledne v týdnu...nebo prostě nějak pozvolna?? Samozřejmě počítám s tím, že i když dítě nechodí, platí se školkovné - tedy myslím, že to tak je...?! Nevím, jestli nám vyjde další dítě, tak si to užívám na maximum a když do školky nemusí, napadl mě takovýto postupný začátek... Díky za názory 👍😃

pipi_puncocha
12. bře 2024

Jestli nepotřebuješ nutně, tak bych šla spíš cestou dětské skupinky, kde je méně dětí, a je to na tu adaptaci většinou lepší. Byla jsem ve stejné situaci, syn chodil ten první rok do dětské skupiny od ledna do června na 2 dopoledne v týdnu a pak od září šel už do státní školky v necelých 4 letech a zvládl to úplně krásně, do školky chodí rád, nikdy neplakal.

cherie24
12. bře 2024

Já jsem malou zapsala, ale moc jsem nedoufala, že by ji vzali. Taky máme masakr dětí a málo míst. A překvapivě jí vzali. Chodit může jak chcete, klidně jen 1 den. My zkoušeli 3x dopoledne, ale většinou ani ty 3 dny neodchodila a odpadla na nemoc. 😃 A ani tam chodit nechtěla. Každé ráno brečela, bylo to vyloženě trápení pro všechny, ale jako pozitivní vidím to, že tam nachytala ty bacily a letos už je to podstatně lepší 💪😁 Brečela každé ráno celý rok, takže i z toho důvodu chodila fakt jen sporadicky. Letos jako 4 letá chodí jen 4 dopoledne a už tam je ráda. Je tam ale i hodně dětí, které mají maminku doma a jsou tam normálně celý den. Dost jich chodí jen ty dopoledne. Záleží čistě na vás. Vlastně tam ani nemusí chodit vůbec, ale i tak budete platit obědy i školkovné. Já tenkrát nechávala malou i celý prosinec doma. Doma mimino a obě 4x týdně nemocné, aspoň ty Vánoce jsem chtěla mít v klidu ... a ve školce úplně v pohodě.

autor
12. bře 2024

*převis...samozřejmě 🙈🙈

areh
12. bře 2024

Mám taky zářijového. Musela jsem tedy do práce,tak jsem neřešila jestli zapsat nebo nezapsat. Prostě šel. 🤷🏼‍♀️ Zapsala bych ho a postupně zvykala. Pokud budeš doma, můžete si udělat pohodu. Za mě (moje děti) čím dýl jdou do školky, tím to hůř snášejí...

alpakovo
12. bře 2024

Dala bych do školky hned od září, počítej ze začátku s vyšší nemocností, takže ho budeš mít stejně doma

pavcatko
12. bře 2024

určitě jde zapsat a chodit později( jen většinou platíš školkovné i za měsíce,kdy je dítě doma).Syn mi třeba bude nastupovat až ted od dubna ale zapsán je od září. Chodit můžete,jak chcete- také bude do konce června chodit jen út-pá),,,

marketa1218
12. bře 2024

Měla jsem to úplně stejně, dcera také narozená v září a normálně nastoupila. Do práce jsem ještě také nepospichala a s dcerou měla pozvolnou adaptaci, udělala jsem opravdu dobře. První rok je i větší nemocnost a dcera si školku krásně zvykla.

mysh_me
12. bře 2024

Zalezi na diteti, pokud ti prijde ze je na skolku zrale, ze to zvladne, tak bych neresila ze je mladsi. Naopak pokud je to maminak a neni zvykly na hlidani bez rodicu, tak bych sla cestou nejakeho postupneho zvykani a nemela velka ocekavani. Moje dite slo do skolky hned po tretich narozeninach, ale mela jsem uz par mesicu pocit ze mu to se mnou doma “nestaci”, ze potrebuje vice podnetu, aktivit, ktere mu nejsem schopna uz nabidnout. Jsem presvedcena, ze u nas uz byl na skolku spravny cas, protoze i kdyz nemeli pozvolnou adaptaci jak jsem si prala (rovnou na cele dopo s vyzvednutim po obede), meli jsme to od prvniho dne uplne bez place a s radosti. Takze je to spis o nejake pripravenosti a zralosti ditete, nez o veku jako takovem…

izz76
13. bře 2024

Záleží na povaze dítěte. Moje dcera je taky v září s šla hned ve 3letech,školku přímo potřebovala,byla v té době velký extrovert a chtěla být mezi dětmi.

skarol
13. bře 2024

Já bych teda určitě přihlášku podala a uvidíš, nenastoupit může vždy, ale ty nikdy nevíš co bude, třeba budeš tu práci nutně potřebovat, nebo se objeví nějaká jiná skvělá nabídka, nebo bude samo dítě chtít do školky (moje dítě se do školky těšilo a bylo spokojené, nemohla jsem ho už dýl držet doma 😁)

pospis
13. bře 2024

Já mám taky zářijové dítě. Je to třetí dítě, takže jsem děti ve školce už měla. Zapsala jsem ho do školky od září kdy by měl 3roky. Dle mých předpokladů se samozřejmě nedostal jako dvouleté dítě ( Brno) ale v létě mi pak dítě ředitelka vzala. Rodičák jsem měla taky do 4let dítěte. Dítě v záři nastoupili do školy. Od ledna jsem začala hledat práci a v březnu nastoupila do práce. Já bych přihlášku podala. Pokud se dostane budete mít postupný nástup do školky, žádný stres. A nikdy nevíš co se stane a do práce třeba budeš potřebovat nastoupit dříve nebo přijde lepší nabídka.

me_druhe_ja
13. bře 2024

Záleží na dítěti. Já mám teda jedno únorové dítě a už když měla dva roky jsem viděla, že školku potřebuje jako sůl. 😀 se mnou doma se nudila a vždycky brečela, že nemůže zůstat s bráchou ve školce. Šla v září, když měla dva půl a super, nejlepší věc, co jsem pro ni mohla udělat. 🙂 do ledna chodila jen dopoledne a teď už chodí na celý den. Oni se jim tam furt věnujou, mají super pestrý program, spousta dětí.... Prostě matka už jí dávno nestačí😀 dělá ohromný pokroky ve všech oblastech. 🙂 nikdy neuronila ani slzičku. 🙂 takže fakt záleží na dítěti. Některé se zase.nemuzou pustit maminy sukně ani v 5 letech

veroniquecz
13. bře 2024

@pospis muzu se zeptat ve které MČ? Já se modlím, aby mi vzali skoro 4 letou 🙏

pospis
13. bře 2024

@veroniquecz my jsme z Bystrce. Ale děti mi chodily do Kohoutovic. Tenkrát ještě nebyla ta spádovost ke konkrétní školce. Jen body za bydliště v MČ a věk. Nejstarší syn se mi v roce 2016 kdy mu bylo 3,5r nedostal do žádné ze školek v Bystrci a paradoxně se mi dostal na řádné řízení do Kohoutovic. A tím pádem tam kluci už zůstali. Další šel pak 2018 a poslední ten zářiový 2020. Naštěstí už jsou všichni ve škole🙂

Nebála bych se že Vám skoro 4letou nevezmou. Teď je spádovost na danou školku a na tu vaši spádovou se určitě dostanete. V létě se to pak sesype pro ostatní. Vždycky kolem toho bylo humbuku a nakonec se všichni někam dostali.

autor
13. bře 2024

Holky, díky všem za názory a zkušenosti... 😃👍 Ještě mě napadá, jestli mám nějakou povinnost to třeba té ředitelce oficiálně oznámit, že uvažuji o tom, že tam potomek minimálně to první pololetí nepůjde (v případě, že ho vůbec přijmou, že jo), nebo stačí poslat email s vysvětlením...nebo jak se to vlastně dělá?? 🤔

veroniquecz
13. bře 2024

@pospis díky. My jsme z Líšně a tady je to taky mazec. Starší šla tip top první nad čarou do nespádové. Mladší bych tam chtěla taky, spádová je u nás strašná 😓 Tak uvidíme 🙏 Letos ty kritéria zase nějak změnili, každý rok jinak 🙈

veroniquecz
13. bře 2024

Autorko: buď napřimo domluvit s ředitelkou nebo proste omlouvat. Problém by byl jen u predskolaka. A taky si zjisti jaké jsou podmínky přijetí, u nás je třeba min bodu za dítě, kterému nebudou k 31.8. Tři roky a taky méně bodu když nebude chodit plnou docházku.

kachna001
13. bře 2024

Moje zářijovka nastoupila, nebylo to nic moc a stejně byla prakticky víc doma než ve školce. Syn nastoupil dokonce už ve 2,5 letech a snášel to líp jak ona 🙈 já bych ji zapsala a pak uvidíš, nemusí chodit, jen platíš školné. Pak si třeba najdete nějakou cestu a bude chodit jen občas... A třeba se jí tam zalíbí a bude to milovat 😄

miryp
13. bře 2024

To záleží na tom kterém dítěti, starší dcera by bývala ve třech letech zvládala školku úplně v pohodě, ale nedostala se. Mladší syn ve třech letech musel, ale bývalo by mu prospělo, kdyby šel až o rok později.

sowelo26
14. bře 2024

Ja dala dceru od zari, je taky zarijova. Sice jsem byla cerstve na MD se synem, ale sla a od zacatku na cely den, jenze ona ty deti potrebovala, je spolecensdka. Takze je potreba zvazit, jak na tom to dite je v tomto ohledu. Byt doma se mnou a s miminem by me dceri nic moc nedalo, takze rozhodnuti u nas bylo snadne.

belmonka
14. bře 2024

Ja dam zarijnaka do skolky o rok dele, tj ve 4 letech 🖐️

vitezove
14. bře 2024

Mohu říci, jak to bylo u nás. Dcera měla 3 v červenci. A fakt nebyla zralá. Závisláček na mě, nechtěla být ani s prarodiči moc sama, takže jsem o tom vůbec neuvažovala. A v polovině července se jí něco v hlavě přehodilo. Jely jsme na dovolenou s našima a ona na pláži uviděla holčičku a strašně jí zaujala. Holčička se s ní začala bavit, nosily spolu vodu do jámy, hrály si. Luna byla úplně nadšená. A pak prostě přišla a "chci do školky". No tak jsem jí vysvětlovala, že ale teda to znamená bez maminky a že tak a tak. A nezabralo žádné odrazení. "Ano, do školky, bez maminky... maminka pak pšíde". Tak jsem teda celá nesvá začala v červenci 😀 hledat školku, nakonec se povedlo (btw teda dětská skupinka - 12 dětí 2,5 - 4 roky) a pořád jsem čekala, kdy se to zlomí a představovala jsem si, jak mi bude trapně, až budu prosit o odhlášení 😀. No a nestalo se. Dcera se neskutečně chytla, sice musím říct, že děti jí nezaujaly - jen první den holčička co pak brzy odešla do vyšší třídy. Ale zamilovala se do paní učitelky, pak teda paní učitelka za 3 měsíce taky odešla a to bylo trochu horší. Pak teda už tolik chodit nechtěla, občas jsme ráno řešily co dál. Pak zase odpoledne nadšená, když jsem pro ní přišla. A potom nastala velká krize, ptž jedna holčička tam šíleně brečela. Ale šíleně. A dcera je na to velice citlivá a fakt to špatně snášela. Fakt hooooodně špatně. Takže tam pak taky brečela, nemohli jí vzít ani ven, protože prostě jak se tam tahle rozjela tak ona taky. Takže jsme zase řešili co dál a paní učitelka nám navrhla, ať jí dáme do vyšší třídy. Pro starší děti. Tzn do klasické školky, 3-5 let. Že tam prostě se nebrečí, ty děti jsou úplně jinde a tak. No moc jsem tomu nevěřila ale šly jsme to zkusit. A stal se obří zázrak č. 2 a dcera si to tam zamilovala. Začala zase do školky chodit s nadšením. Se zářícíma očima mi vypráví doma co kdo dělal a na co si hráli. Začala se zase zajímat o děti (ona teda předtím se zajímala taky, ale jen o ty svoje dobře známé kamarády z ulice a cizích se stranila), začala si hrát, úplně se intelektuálně rozjela, je fakt spokojená. Ráno odchází naprosto bez zaváhání.

- Jinak do skupinky chodila 3 dny v týdnu a po obědě domů.
- Do školky chodí 5 dní v týdnu a po obědě domů.

Změnit se to ještě může. S tím hold počítám. Pravdou je, že teď už bych byla nerada, protože jsem začala víc pracovat, jak je ve školce a s ní prostě tu práci neudělám. Takže by to byl trochu průšvih, ale i tak by se to hold nějak udělalo. Tímto dlouhým příběhem jsem chtěla říct, že když nevíš, nech to na dítěti. Moje dcera opravdu to vyžadovala, je hrozně ráda s kamarády, tu zábavu co má ve školce jí často doma udělat ani nedokážu.... a já si straaašně odpočinu, protože věk 3-4 je teda masakr 😀 😀.

la_lilloise
14. bře 2024

Taky máme zářijové dítě, šla od dvou let do detske skupiny, tam zůstala dva roky. V těch necelých čtyřech se už bez problemu dostala do dobre státní školky a adaptace trvala asi dva dny.

martinka0209
15. bře 2024

Taky mám zářijové a říjnové dítě,obě dvě jsem chtěla dát do školky, ale nevzali je ,já to teda nehrotila ,já jsem stále na rodičovské,tak šli o rok později,zkusila bych dětskou skupinku,do školky nemá šanci se moc dostat

krasna_neznama86
15. bře 2024

Já mám dcerku v listopadu, školky jsou v Plzni napraskane, že se někde nedostanou pomalu ani ve 4 letech. V naši čtvrti máme 6 školek, dostala se jako ex do 4 že 6, být to o rok dříve, nedostala by se. Nicméně adaptace byla Desná, ona tam nechtěla, plakala.

bertik20
15. bře 2024

Jsou školky, kde hodně zvažují přijetí dítěte. Tady u nás dávají přednost dítěti, které je spádové, navštěvuje ve školce herničku a hlavně maminka se musí vrátit do práce a potřebuje školku. Jiné maminky bohužel mají smůlu.
Zkusit zápis můžete, jestli dítě přijmou, to je otázka