Vysvětlení smrti. Jak to říct dítěti?

1eso1
3. pro 2019

Ahojte,
přemýšlím jak vysvětlit dceři, že táta umřel. Začíná čím dál tím víc mluvit a já si nevím rady. Když se zeptá, kde ma tatínka, nelžu. Řeknu, že umřel, ale na otázku proč už nejsem schopná odpovědět.
Jasně, že mě napadl odborník. Ale musela bych vzít děti sebou. Mám možnost hlídání až v 6 večer.
Nebo nemáte typ na nějakého odborníka on-line, který by mi poradil jak postupovat?

ml0
3. pro 2019

Vím jen o poradně Vigvam, kde pomáhají dětem i dospělím se ztrátou blízkého člověka. Nemám osobní zkušenost, ale dělají nějaké kurzy a terapie. Zkus je kontaktovat. Jinak tady je rozhovor s jejich ředitelkou.
https://wave.rozhlas.cz/deti-smrt-blizkeho-proz...

codal
3. pro 2019

@1eso1 existuje nějaká dětská knížka o smrti, ta by mohla trochu pomoct, ale u vás bude větší problem, jak vysvětlit, že se táta zabil sám a proč.. a to teda netuším, jak se tohle dá dětem vysvětlit, zvlášť ve vaší situaci:-/.. hlavně aby dětem pak babička nevykládala, že tatínek se zabil kvůli tomu, že ho opustila maminka 🤦..

1eso1
autor
3. pro 2019

@codal no právě... S druhou babičkou v kontaktu nejsou. Ale nedělám si iluze, že to tak bude vždycky. A je dost možné, že něco podobného jim řekne. Ale spíš něco v duchu, že maminka stála za prd, tak si našel novou a pak nevěděl, co má dělat...
Nechci aby si děti myslely, že takhle se problémy řeší normálně

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
rekla bych pravdu.dobre tohle vysvetlovali v Nevychove proc se detem nema o smrti lhat.

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda
Lhát jim nechci. Ale copak můžu dvouletý holčičce říct, že tatínek se oběsil, protože měl milenku?

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
to ne,to by stejne nepochopila.deti chapou smrt az kolem 6.roku.
co rict,ze zemrel protoze byl nemocny?castecne to pravda je,clovek,ktery je po psychicke strance zdravy sebevrazdu nespacha.

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda tak to mě taky napadlo. Říct, že byl nemocný... Je mi jasný, že až budou straší budu jim muset říct celou pravdu. Stejně by jim to nějaký dobrák řekl

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
no,bohuzel tomu nezabranis,ze jim to nekdo nerekne.asi bych se o vhodnem postupu poradila s psychologem,nic tim nezkazis.

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda no jestli si "babička" vynutí styk, tak se obávám, že nějaký můj postup nikoho zajímat nebude

gruyerre
3. pro 2019

Že byl nemocný bych neříkala, dcera to bude později vnímat tak, že jste ji lhala. Pro děti nejsou psychické problémy nemoc.

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
myslim,ze by musela na soud a ani tak nema jistotu,ze by ji soud vyhovel.prarodice nemaji na styk pravo stejne jako rodice ne?ale to je spis otazka na pravnika.

1eso1
autor
3. pro 2019

@gruyerre a co jí říct když se zeptá proč

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda stejné právo nemá, ale může si vynutit třeba víkend jednou za 14 dní. Dítě má právo na prarodiče a oni na něj

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
myslis,ze by se kvuli tomu sla soudit?

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda šla... Ale jen z důvodu aby komplikovala život mě. Ne kvůli dětem. To co předvedla kvůli dedickymu řízení mě v tom utvrdilo

gruyerre
3. pro 2019

@1eso1 nejsem odbornik, resila bych tak citlivou vec s psychologem, ale kdyz se nad tim zamyslim, že bych si prostě několik let myslela, ze muj tata umřel, protože byl nemocný, predstavovala bych si nakou rakovinu nebo mor nebo tak něco a pak bych se dozvedela, že on se teda zabil sám?! Zrada... Zlobila bych se na vsechny, kdo ze mě dělali vola...

1eso1
autor
3. pro 2019

@gruyerre máš pravdu. Ale takhle malá holčička asi nepochopí pořádně ani smrt. Natož sebevraždu

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
buhvi,co ji nakecal syn

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda vůbec nic. Ona se o tom, že měl milenku dozvěděla až potom. A stejně jsem.sv*ně já. Milenka světice. Kdbych totiž jako ženská nestála za h... Tak by to takhle nedopadlo

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
hm tak v tom pripade bych ji deti nedavala a jestli chce at se soudi,schovala bych si veskerou pisemnou komunikaci,predpokladam,ze si nebere servitky.to by ji asi moc u soudu nepomohlo.bydlite daleko od sebe?

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda na jednu stranu chápu, že přišla o syna... Ale místo toho, aby myslela na to, že tu nechal děti a všechno hodil vlastně na mě, tak jediný o co jí jde je mě zničit... Nemluvě o pohřbu. Dělat jsem ho nechtěla. Děti úplně maličký a vidět se tam s nima... Proč. Jenže ona si vydupala u jeho zaměstnavatele doklady a udělala si ho podle svého... A má nárok od dědiců na proplacení. Takže ho zaplatím celý já a děti...

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
nema manzelka vetsi prava a neni v dedicke linii pred matkou?poradila bych se o tomhle s pravnikem protoze to je prece nejake divne,ze by ji odevzdal doklady,nepochybil on v tomhle?

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda tak ona dědic není, ale jako vypravovatel pohřbu má nárok, na proplacení nákladů s pohřbem. Správně by ty práva měla mít manželka. Nevím jak je možné, že jí ty doklady dali...

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
a to je to co bych resila jestli ji zamestnavatel vydal doklady protipravne tak ona protipravne udelala pohreb a nema narok na proplaceni ne?je to logicke.nejsem pravnik ale zkusila bych to s nejakym poresit,treba zjistis,ze ji nic platit nemusis.

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda no řešení by to asi bylo. Ale obávám se, že by se to dědický řízení ještě protáhlo a to už nechci. To ji to raději zaplatím

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
na jednu stranu to chapu,ze to nechces protahovat ale na druhou bych se branila pokud jeji kroky byly protipravni.proc to mas odskakat ty a deti?

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda na jednu stranu můžu být ráda, že na ostatní věci, který po nás chce nemá nárok. A já vlastně ani pořádně nevim, kdo ji ty doklady dal a jak to zjistit. Předpokládám, že se nikdo nepřizná

zelenaesmolda
3. pro 2019

@1eso1
tak psala jsi,ze zamestnavatel.nejaka konkretni osoba za to musi byt zodpovedna ne?

1eso1
autor
3. pro 2019

@zelenaesmolda to určitě. Akorát nevím, jestli je dobrý nápad do toho šťourat

phedr
3. pro 2019

@1eso1 tebe si zdejších diskuzí i emimina pamatuji. Je mi líto, že to stále nemáš úplně uzavřené. Dceři bych to podala tak, že tatínek umřel, protože už nechtěl být na svět a život ho netěšil. Dodala bych, že takhle někteří lidé řeší své neštěstí, ale je to špatně, protože existuje pan doktor, který s tím umí pomoci. Není to lež ani zbytečně náročné vysvětlení, postupně bych přiměřeně věku, když se zeptá přidávala info. Jelikož jsme sebevraždu v rodině měli, tak ti radím do budoucna pro děti vyhledat odborníka, který jim to pomůže zpracovat, jednou z reakcí na sebevraždu, bývá vztek a toho se musí člověk zbavit, aby si to vnitřně uzavřel, u dětí to může být v určitém věku problém, začne obviňovat otce, ale snadno by se to pak mohlo svést po tobě, byť ty za to že byl slaboch nemůžeš