Změna křestního jména u dítěte

kocicinka
25. bře 2016

Máte někdo zkušenost? Dceru jsme pojmenovali Josefína, byl to můj nápad. Problém je, že jí, a hlavně manžel říkají Pepina, což se mi nelíbí a tahá mě to za uši. Jinak jí moc říkat nejde... ☹ Další důvod je ten, že mi zemřela maminka a já bych chtěla zpětně dceru pojmenovat po ní. Jmenovala by se Marie Josefína, takže o tu Josefínu by tak úplně nepřišla. Ta Maruška mi k ní sedí prostě mnohem líp. Problém je, že manžel o tom ještě neví a rodina a všichni kolem by se na mě dívali jako na blázna. Řešil jste někdy něco podobného, že jste se se jménem dítěte prostě nesžili?

kaccistar
26. bře 2016

@lu_mik krestní jmébno určite menit lze, pretože viem, že to u nás v okolí aj prebehlo.

anetka1701
26. bře 2016

@rituska88 Anita. Jsem Aneta. To jméno nenávidím co si pamatuju, nikdy mně tak nikdo nesmí oslovit, prostě ne ne ne... V práci trpím, jednou mi tak řekl manžel a bylo to na rozvod.... Prostě já a moje jméno si nerozumíme, nesedí mi a prostě NE.

nikolkaamarianek
26. bře 2016

Jezisi zas tu jsou nektere co moralizujou a jsou proste absolutne bezchybne... jo taky nechapu jak se to mohlo stat, ze ji nenapadlo, ze ji budou rikat Pepina, ale stalo se 😉. Na to se slecna/pani neptala 😅 . Jo co jsem slysela od zname, tak pry jde, ale musis udat duvod. Nevim co je na tom pravdy 🙂. Ale jeji dcera je prejmenovana.
Snad Vam to vyjde a malicka bude po babicce 🙂. Marie je krasne jmeno i moje maminka se tak jmenuje, po ni jsem pojmenovala Mariána 🙂.

terezapetrova
26. bře 2016

@nikolkaamarianek tak v úvodním příspěvku bylo jestli jsou zde nějaké, ktere zažily to samé tak jsem si troufla napsat vlastní názor 🙂, ze si myslim, ze takových moc nebude..

barusak1
26. bře 2016

@kocicinka kašli na okolí, je to tvé dítě. A já tě i chápu.

odula
26. bře 2016

@terezapetrova no my kdyz jsme vybírali Josefa, tak jsme byli skalopevne přesvědčení, ze mu nikdy, NIKDY nebudem říkat Pepa atp. A teď? Pepin, pepous, Pepuna... 😀 a je to super roztomilý.

zandi
26. bře 2016

@kocicinka A to jste na to s manželem přišli až po takové době, že se vam nelíbí žádná alternativa oslovovani? Vzdyt pri vyberu jména jsou to hned prvni kroky "jak ji budeme rikat?" atd. A jak tu psala jedna pani, ze jste ji nechala strelit náušnice a pak sundala... Jste si jista vubec tim co chcete? Me se jmeno libi, ale samozřejmě je to vase holčička, ale myslim, ze na výběr jmena je casu dost...navic ji ted brat uz zajetou identitu... Je vam i jasny, ze nekdo to proste nebude akceptovat a bude ji rikat furt Josefino nebo Pepino? Opravdu jak jsem psala, myslim, ze kratce po porodu si vsichni zvyknou, ale po takové dobe bych i ja cucela jak puk 🙂. Samozřejmě pokud jmeno změnite tak budu drzet palce at si ostatni zvyknou a uz vas nerozcilujou..

kocicinka
autor
26. bře 2016

Holky, samozřejmě mě napadlo, že jí budou říkat Pepina. Jenom jsem si nemyslela, že mi to bude tak vadit.

kocicinka
autor
26. bře 2016

@zandi Děkuju. Ona ta situace víc než s čímkoliv jiným souvisí s mojí milovanou maminkou, která minulý týden zemřela ☹

nutricnihodnota
26. bře 2016

@kocicinka Tak manžel jí může říkat třeba Vlasto, kvůli tomu jí nemusíte oficiálně měnit jméno. Nebo klidně Macku, Králíčku, Jojo, Melounku, to je prostě fuk.

adjanni
26. bře 2016

domluv se s manželem nebo popros, ať jí tak neříká, jinak nápad říkat jí Fíno mi přijde super, přejmenovat holčičku jiným jménem není podle mne nejlepší nápad

olga_
26. bře 2016

@kocicinka Upřímnou soustrast. Je to tedy hodně čerstvé. Když dceři změníte jméno, maminku Vám to nevrátí 😔. Nechejte to uležet. Vůči dcerce mně to přijde nevhodné už z důvodů, které jsem popsala výše. Nevíte, jak by to zpětně vnímala. Už tu někdo psal, že by se cítil jako adoptovaný. Podobné pocity bych měla třeba i já. Přemýšlela bych nad tím, že jsem jako Josefína nebyla rodičům dost dobrá, že vlastně nechtěli mě, ale někoho jiného. A dcera by se určitě odněkud dozvěděla, že se jmenovala i jinak.
Ale přidat jí jméno na maminčinu památku mi přijde i fajn, tedy Josefína Marie.

kocicinka
autor
26. bře 2016

@olga_ Děkuju moc. Nechám to uležet. Doufala jsem právě, že se mi maminka v tom jménu trochu "vrátí".

hapovab
26. bře 2016

@anetka1701 a jak vam tedy rikaji jestli se muzu zeptat?Co ja bych za takove hezke jmeno dala....

shine2015
26. bře 2016

@kocicinka to je prave chyba.....maminka se Vam zmenou jmena nebo i doplnenim jejiho krestniho jmena o mamincino nevrati......akorat prenasite nesplnitelne veci a ocekavani na Vasi dceru....

ladyhacek
26. bře 2016

zpětně bych jméno nemělnila (když ať si to udělá sama až bude dospěla > takže to jde). Pokud se ti nelíbí oslovení tak ho změň - jméno měnit nemusíš > kolik dětí má přezdívky?
Můj syn Ondřej > říkáme mu Ondy nebo Ondýsek. Kamarádčina nevlastní sestra se jmenuje Lenka a říkají jí Lukyna . V práci jsem měli Pepu a říkalo se mu Jozka
Co Jozefínka?A Pepička?
Určitě to prober s manželem buď změníte jméno nebo oslovení 🙂

kocicinka
autor
26. bře 2016

@odula Marie Josefína

shine2015
26. bře 2016

@ladyhacek stejne kazda mamina oslovuje svoje dite podle sebe - bud zkomoli nebo zdrobelinou jmena a nebo prezdivkou.....my vsem trem detem vybirali jmena tak ze jsme i premysleli jak jim budeme rikat my ale i ostatni...
U zakladatelky vidim problem ten ze zmenu chce i kvuli mamince...je smutne ze zemrela ale jmenem se nic nevyresi....podle me z pepiny prejdou ostatni na máňu nebo mařenu a bude resit ten samy problem....navic co az ji za rok nove jmeno zase omrzi nebo na nem neco bude mit????
Za me zmenu bych zavrhla a nasla pro me prijemne osloveni.....klidne bych ji rikala josefinko.....zda se dlouhe ale vse je o zvyku.....

zuzapra
26. bře 2016

@alikam a nenapsali Vam do noveho RL jen do poznamek dodatek, ze od tehdy a tehdy uziva prijmeji...... RL zustava stejny!!! jen s dodatkem.

zuzapra
26. bře 2016

Olga napsala krasne varianty. Ja sama bych si hned vybrala; Sefinka, Sefí .......

kocicinka
autor
26. bře 2016

@shine2015 ale ono nejde o to, jak tady některé píší, že se mi jméno Josefína omrzelo! To vůbec ne. Jde mi spíše o tu symboliku. Moje maminka byla Marie a za celý život ji takto nikdo neoslovil. Ani babičku. Neznám žádnou Marii, které by někdo říkal takto ošklivě. Většině se říká Maruška.

zuzapra
26. bře 2016

@kocicinka Moje mamka je Marie a tatka ji rikal Maňo, i 30 let po rozvodu ma na to nehoraznou alergii. 😀 😀 😀
To jen pro pobaveni.

shine2015
26. bře 2016

@kocicinka tomu nerozumim..symboliku??? Maminku Vam to nevrati.......a i v okoli nekolik Marii znam a vsichni jim zdaleka nerikali pouze Marusko....Maruska kdyz je male dite a kdyz vyroste mozna nejblizsi rodina nebo kamaradky....jenze to muzou rikat i Josefinko.....vim ze pro nekoho Marie jsou Marusky ale taky vim ze jim rikali Máňo.....
Me prijde ze Vam maminka moc chybi a vnimate ze se neco zmeni kdyz dceri jmeno zmenite.....ale je to nesmysl. Vasi maminku Vam to nevrati a na dceru bych neprenasela a neocekavala neco co Vam dat nemuze....

rituska88
26. bře 2016

@anetka1701 Anita se mi taky líbí víc než Aneta 🙂 Je to takové měkčí. Jednu Anitu znám a je to moc fajn paní. Od sestřenice manžel se zase jmenoval Julius a prý to jméno nesnášel - nikdo ho nesměl oslovit Julo, vyžadoval aby mu říkali Juliane a potom si to nechal změnit i úředně - to už mu bylo přes 40, takže kolem toho bylo docela papírování všude to změnit a moc lidí nechápalo proč to vlastně dělá když jde o pár písmenek, ale prostě to tak cítil. Já bych třeba taky radši byla např. Johana než Jana. Třeba na Slovensku mi říkají hezky Janka, Janička...ale u nás jsem většinou Jana nebo pár lidí z rodiny mi říkávalo Janula - kdo mě osloví Jano, tak u mě skončil, přesně jak píšeš 😀 Připadá mi to stejně tvrdé jakoby mi řekl ,,krávo"

jipe
26. bře 2016

@kocicinka Taky znám Marie, kterým se běžně říká Maruno nebo Máňo.. K dotazu: Přidala bych druhé křestní jméno, at si malá v budoucnu sama vybere, co chce používat, vy ji můžete doma oslovovat Maruško, ale nebudete plést hlavu těm, co ji znají jako Josefínku

magdalenan
26. bře 2016

Přidám i svůj názor. Dokud jsem nevěděla, že čekám kluka a doufala v holčičku (syna už máme), také jsme jedno z jmen měli vybrané Josefina. Je to nádherné jméno. Ale přesně nám vadilo, že by ji kde kdo říkal Pepčo, nebo Pepino. To jak budete a budou dítě oslovovat si přeci každý musí promyslet předem. Kamarádka má Josefa a všichni mají přísný zákaz mu říkat Pepo. Je to prostě Josef a Josífek a přes to nejede vlak. A všichni to respektuji.

Co se týče ztráty maminky, je asi pochopitelně, že si chcete uchovat vzpomínku a vnímáte to jako hezké gesto na její pamatku, ale už mi přijde jako špatně rozhodnutí to udělat skrz dceru.

S veskerou uctou v tom vidim trochu alibismus jak jedno navazuje na druhé. Necetla jsem všechno, nevím kolik dceři je a tak, ale rozhodně bych já osobně asi nechtěla ve dvaceti zjistit, že se jmenuji po mrtvé babičce, kterou jsem třeba ani neznala a nota Bene že třeba hrozilo, že mě matka úplně přejmenuje. Nevím co bych si myslela..

Logicky by mi z toho vycházelo, že jméno po mamince bych si přidala tak maximálně sobě, ale čeho tím docílíme? Volila bych nějakou jinou formu, třeba bych na počest maminky zasadila nějaký strom a k němu lavičku a tam na ni chodila vzpomínat nebo tak.

A co se týče jména pro dceru, počkala bych, až se k tomu bude moci sama vyjádřit. Do té doby bych důrazně prosazovala, ať je dcera oslovovana Josefin(k)a a tak.

Já jsem Magdalena, což považuji za stejné krásné jméno jako Josefina a stejně jsem pro všechny kolem zhruba do puberty byla prostě Madla. Taky jsem to přežila a jiné jméno bych nechtěla ani za milion 🙂

kocicinka
autor
26. bře 2016

@zuzapra Ale jo, my máme( měli jsme) taky v rodině Marii, které se říkalo Máňo, byla to prostě teta Máňa, a ani mě, ani jí, ani nikomu jinému na tom nepřišlo nic divného. Většinou, když máme někoho rádi, tak mu neříkáme hanlivě ale tak, jak se to líbí a je příjemné jemu i nám. Já jsem Katka a kdyby na to přišlo, tak se taky dá říkat hnusně( kačena, a pod.) a přesto je to hodně dávané jméno. Ale proč by mi tak někdo říkal, maximálně máma Kateřino, když jsem jako dítě zlobila. Každé jméno se dá říct ošklivě, když má někdo záměr dotyčnému ublížit.
Jde o to, že jméno Josefína prostě moc variant k oslovení( nepepinových) nenabízí.

eemilka
26. bře 2016

Se změnou jména bohuzel zkušenost nemám, jen jsem chtela říci, ze sestra me babičky se jmenovala Rudolfina a cely život ji nikdo neřekl jinak nez Fini. Přidat dceři jméno po babičce me osobně pripadne jako zcela pochopitelný krok

kacca11
26. bře 2016

Mimochodem, k tomu jménu po zemřelé. Můj manžel dostal jméno na památku úmrtí dědy (původně jsem myslela, že prostě klasicky po otci) a on sám tu souvislost nesnáší a i mně to připadá pekelně mornidni. On dědu nikdy nepoznal, nemá to pro něj význam, to mělo kdysi pro jeho otce, který na svém hodně lpěl, ale časem ho to přešlo a zůstala jen vzpomínka na tu pekelnou motivaci.

Oba s mužem víme, že nebudeme dávat jméno po nikom známem ani po nás dvou a už vůbec ne po nikom mrtvém na památku. To je berlicka pro vás, dle mého názoru negativni věc pro dceru.

magdalenan
26. bře 2016

@kacca11 Takhle nějak to vidím taky...