Jak šetřit?

10. srp 2020

Ahoj.
Dostala jsem se kvůli partnerovi do velkých finančních problémů, momentálně mi vychází 100kc na den na jídlo pro mě a malou 5 letou dceru..napadá vás jaká jídla (snídaně, svačiny, obědy, večeře) vařit a připravovat, ideálně tak, abysme opravdu výživně jedli? :( děkuju

orisek56
10. srp 2020

Zvednout zadek, zahodit klávesnici a jít do práce. S nekvalitou tvého stravování se zhoršuje i nápaditost pro trolling.

autor
10. srp 2020

@orisek56 mám doma 3 měsíční miminko.. žádnej trolling to bohužel neni.. do práce tedy těžko můžu...

zelenaesmolda
10. srp 2020

@orisek56
nerekla bych,ze jde nutne o trolling,spousta samozivitelek takhle zije...

Nepises o jake problemy jde takze ti s resenim tezko nekdo pomuze.

autor
10. srp 2020

@zelenaesmolda řešit problém od vás nepotřebuji, psala jsem o rady jaká jídla připravovat...myslím,že dost jasně...

zelenaesmolda
10. srp 2020

vis,ono je ale treba resit ten problem,ne jeho dusledek.tim,ze zacnes varit a jist sracky nic opravdu nevyresis.

pavlinar
10. srp 2020

@zelenaesmolda ale vzdyt se pta konkretne na jidlo. Nechce tu resit ty problemy jako takove..

Urcite nekdo poradi recepty, taky se rada inspiruju

zelenaesmolda
10. srp 2020

tak muzes varit testoviny na sto ruznych zpusobu,na chleba ruzne pomazanky,nekupovat polotovary,varit na vice dnu.jidlo si planovat at nevyhazujes,nechodit do obchodu hladova protoze pak nakoupis nesmysly.my mame radi polivky takze casto delame vyvary nebo ruzne zeleninove kremy (porkovy,kvetakovy,brokolicovy atd)

autor
10. srp 2020

@zelenaesmolda ten problém samozřejmě řeším,ta situace je opravdu dočasná. Nicméně jsem si přišla pouze pro rady, směrované jiným směrem... otázka byla dána jasně. Jestli má někdo potřebu rejpat se v mých problémech tak opravdu ne, o to zájem nemám díky. Sracky jíst nechci, to jsem myslím v otázce napsala taky dost jasně 🙄

jjasmina
10. srp 2020

Ono každej se může někdy dostat do finanční tísně, tak chápu, že tohle je snad jen dočasné. Jinak moje máma kdysi jako samoživitelka, taky jsme byli v nouzi, pamatuju, že jsme jedli luštěniny na všechny možné zpusoby, šunkofleky, brambory , rohliky s juniorem, paštikou, sýrem apod. Přeji at se vše brzy vyřeší. Ti chlapi umí někdy pěkně všechno dosrat.

zelenaesmolda
10. srp 2020

@jjasmina
tak pastiky,junior neni zrovna strava vhodna pro dite,lusteniny jsou super 🙂

editah222
10. srp 2020

Já se snažím vařit podle sezony. Teď máme spoustu švestek, takže švestkové knedlíky, švestkové koláče, zavařené švestky, chutnney ze švestek, zamražuju je.... to stejné jsem udělala se vším co vyrostlo na zahradě, v lese nebo různě dostávám jako přebytky od kamarádek.
Zeleninu nakupuju hlavně na trhu a se spoustou farmářů se už znám a dávají mi lepší cenu. Když je bezva cena tak taky spoustu zeleiny zamrazím (mrkev, celer, petržel do polévky...).
A recepty hledám různě na netu. Z těch levných třeba: fazolky na smetaně s vajíčkem a brambory, koprovka, rajská, vepřové s mrkví, luštěniny na 1000+1 způsob, lečo...
Dá se vařit zdravě a přitom šetřit peněženku. Já to nedělám z nedostatku financí, ale beru to jako výzvu.
Vím, že je tu pár žen co se 100,-/den dokáží zázraky.
A když pohledáš tak tu několik podobných diskuzí bude https://www.modrykonik.cz/forum/recepty/levne-jidlo-aneb-setrime-spolecne/
https://www.modrykonik.cz/forum/rodinny-rozpocet/nedokazu-vyjit-s-penezi/

piskoteka
10. srp 2020

Luštěniny, těstoviny, z masa vychází nejlépe asi kuřecí stehna. Chce to stáhnout si do mobilu letáky s akcema. V Lidlu se dá nakoupit kuře nebo vepř kilo za stovku. Tak našupat mrazák. Nezapomínat na zeleninu. Teď jsem viděla bílé papriky kilo za 22 Kč. Prostě si sednout k letáku a sepsat si to. Pamatuju si z dětství že mamka taky měla jeden čas problémy a měli jsme vždycky jídelníček na týden, podle toho co kde bylo v akci 😊

aronek
10. srp 2020

Ahoj,nevím odkud jsi, ale třeba já mám na zahradě hromady ovoce, bylinek a pod. co stejně nesníme, tak to klidně daruji maminkám v okolí. Klidně jsem i dělala bedýnky, které jsem rozvážela. Stejně tak, když jdeme někam na návštěvu a mají něco co nemáme, dostáváme. Prostě klasická vesnice 🙂

jjasmina
10. srp 2020

@zelenaesmolda Jako uplně top to není, ale když nejsou peníze, tak pani asi nic nenadělá. Sama to nejim popravdě, ale kdybych se dostala do sraček asi mi nic jiného nezbyde. Samozřejmě bavim se o krátkodobém řešení, ne aby to paní cpala dětem furt. My tehdy bydleli na baráku, tak to byli zase furt brambory a ty se dají udělat na hodně zpusobů, levně i vyjde bramborovej guláš třeba no.

zuzita15
10. srp 2020

@zelenaesmolda kdyz se udela domaci pastika, kdy kureci jatra stoji par korun, hodi se na cibulku, okoreni a rozmixuji s maslem, tak je to na nekolik dni za par kacek a pro deti vic nez vhodne. Kupovana je samozrejme blaf

knuffel
10. srp 2020

Když budeš na vesnici, zkus se pozeptat v okolí, jestli nemá někdo přebytky ze zahrádky, za malý peníz by třeba něco bylo... Jinak koupit celé kuře a z toho máš minimálně 5 jídel - naporcuješ, zamrazíš, stahno pečené k obědu, prsa orestovat, skelet (případně s křídly) na polívku, maso ze skeletu na rizoto. Kup brambory v akci, upeč, i samotné pečené se dají.

crutela
10. srp 2020

Nelehká situace :(
Každopádně bych se pokusila za 100,- uvařit jidlo třeba na 2 dny a ten druhy den bych za 100,- nakoupila jogurt, jablko, sýr, šunka.
Můžeš si sama péct pečivo.
Zkusila bych kontaktovat nějakou organizaci, která by mi dodala potraviny.

konidana
10. srp 2020

Vývar z kostí za pár korun ( morkova kost) k tomu jen trochu kořenovém zeleniny, uvarit ve velkém, 5 dni vydrží v lednici, lze i zamrazit. Kase z ovesnych vloček nebo jiných zrn, stačí namočit a povařit ve vodě, dochutí se ovocem nebo rozinkami, slunečnicovými semínky, nebo stačí i troška cukru.

slunea
10. srp 2020

Kupovat základní potraviny, ovoce a zeleninu sezonni... Jogurt neslazeny, ve velkem baleni... Ke snidani treba kasi z ovesnych vlocek - chvilku povarit vlocky v mleku, nebo i jen zalit vrouci vodou a pridat trosku masla. K tomu ovoce, jogurt, tvaroh, kdybys mela, tak orisky... Cokoladky, susenky nekupovat, radeji se poradne najist. Testoviny mi moc vhodne neprijdou, jednak je to jen bila mouka, jednak je hned pul baliku pryc. Jako priloha me pro zpestreni napadaji treba jecne kroupy. Kure kupovat v celku, naporcovat a spotrebovat ho cele... Delat si pomazanky, treba z lustenin, pastiky, co nesnite, zamrazit.

zelenaesmolda
10. srp 2020

@zuzita15
nevim kdy jsi naposledy kupovala kureci jatra ale davno neplati,ze stoji par korun 🙂

sigyn
10. srp 2020

Rýžový nákyp, žemlovka, srdíčková omáčka, uzená žebra, naporcovat celé kuře, kupovat sezonní ovoce, bramborová kaše s vajíčkem/párkem... dneska se toho dá vymýšlet celkem dost.

autor
10. srp 2020

Holky jste úžasné. Moc děkuji, věřím, že tohle nelehké období zvládneme.. budu vařit na víc dní ač jsem byla zvyklá vždy denně. Pomazánky, pečivo se budu snažit dělat doma 🙂 poradíme si ♥️ prolezla jsem zásoby , luštěniny nějaké máme, maso v mrazáku taky je, tak dokoupime ovoce a zeleninu (zdroje ze zahradky máme maximálně rajčátka) a zkusím co nejvíc šetřit ať další měsíc můžeme mít víc 🙏🍀

zuzita15
10. srp 2020

@zelenaesmolda https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/product...
To neni par korun? Vzdyt jich na pastiku nespotrebujes 2 kila

zelenaesmolda
10. srp 2020

@zuzita15
tak divej se na cenu za kilo,ne za maly balicek,nez pastiku tak to bych radsi ty jatra udelala na cibulce

lv
10. srp 2020

100 na den pro tebe, to není tragédie, koupis za stovku kure a mas ho aspon na 3x, prsa omacka, stehna peceny, skelet vyvar. Lusteniny, rýže, zelenina.., buchtu upect, nekupovat, sama taky nesnis cely plech.. Nekupovat blbosti typu slazene mineralky, cukrovinky atp. Využít to z mrazáku, poked je to dočasné, zvladnes to v pohode

martt
10. srp 2020

Hele třeba koprova omáčka je poměrně levná, můžeš ji pak obmenit, že tam nedas kopr, ale Křen nebo krenex a je to křenová omáčka. Z rajčat muzes udělat polévku, omáčku nebo jen rajčatový salát třeba k veceri. Ja když jsme měli období, že jsme počítali, každou korunu nakupovals jsem převážně veci v akci a z toho pak vařila. Treba kuřata ted mívají dost v akci z toho můžeš uvarit několik jídel. Dokonce třeba z těch skeletu a křídel můžeš udělat polivku a nechat si trochu vyvaru a masa z křídel na omáčku. Zkus se podívat na internet já jsem si třeba dělala i domácí bramborový chléb nebo housticky. Pokud by jsi měla možnost třeba cuket dá se z nich připravit, také poměrně levná jídla. Nebo třeba Kuba je levné jídlo.

malenka3
10. srp 2020

Zkus se hodit sem, tam se to šetřením jenom hemží, přičti i starší dotazy. Je tam mraky inspirace. https://www.modrykonik.cz/group/8449/

malenka3
10. srp 2020

Plánování s diMarci skupinka, nevím, co se ti ukáže, když jsem dala odkaz na skupinu, které jsem členkou.

trlik
10. srp 2020

Já ještě doporucim péct domácí pečivo. Vyjde to o dost levneji (pul kila mouky 7kc, voda nic, lzicka soli taky prd, drozdi 2,5kc - nebo zrovna domaci kvas a ten nestoji taky prakticky nic) - a pak jen obmenujes koreni - kmin, osmazena cibulka, nastrouhana mrkev, seminka... 5 leta ti může pomoct hníst těsto 🙂 je to super antistres. A taky ted lidi z vesnic prodavaji levne brambory, cukety a tak - třeba má vaše mesto a okoli fb stranky, kde to lidi nabizeji..u nas to tak chodi 🙂

trlik
10. srp 2020

Jo a jestli te to peceni chleba nebavi nebo se bojis, tak tenhle je chutove top a prace je s nim o hoodne méně. http://www.maskrtnica.cz/chleb-bez-hneteni/