Pojďme si psát jídelníček, potřebuji ušetřit

simonek32
1. bře 2015

Dobrý den, bohužel jsme tedkom ve špatné finanční situaci, rozhodla jsem se začít opravdu hodně šetřit, ale mám 3 děti a bojím se, abych jim dávala plnohodnotné jídlo. Máte to někdo taky tak? pojďme si pomáhat v plánování jídelníčku, dávat si echo o dobrých slevách atd.

simonek32
autor
1. bře 2015

Omlouvám se za chybu v nadpisu, nevím, jak opravit, psala jsem už admině. 🙂

anickajirka
2. bře 2015

ahoj, to jsme na tom ted stejně

anickajirka
2. bře 2015

jak máš staré děti?

simonek32
autor
2. bře 2015

Mám 3 děti - 14,8 a 1,5 let. Do toho ještě od manžela kluk 8 let z prvního manželství. Potřebuji začít opravdu šetřit ale vůbec nevím jak na to, nejsme rozežraní, jsme skromní, ale určitě by to ještě nějak šlo.

lusilucie
2. bře 2015

Máme dva syny 7let a 11let 🙂 do toho jak říkám třetí dítko finanční a to hypotéku která chce každý měsíc poslat peníze a taky vaříme co dům dá . nedávno na FB psal jestli někdo neví stránky na dobrou buchtu buď na jedno vejce nebo nejlépe žádne vejce a buch koli tam bylo odkazu a receptu 🙂 jinak když nám zbydou brambory z oběda nakrájím je na pánev pořádně opeču a buďto je mají jen tak polité kečupem nebo zalité vejcem

prumyslovacka
2. bře 2015

Čauky, já se snažím také moc neutrácet, takže si vždy jednou týdně napíšu na celý týden, co se bude vařit, podle toho si napíšu, co potřebuju koupit na vaření + dceři jogurty, ty miluje, na nějakou šunku, sýr, salám muži, a nakoupím striktně jen podle lístečku, předem si vyhledám akce na to, co potřebuju a obejdu krámy v okolí. Dnes máme jen knedlíky s vajíčkem, jdeme něco zařizovat, tudíž málo časo na vaření, aby šla holka po O včas spát, út+st bude klasika vepřový guláš s knedlíkem/pečivem, čt+pá zapečené těstoviny s mletým masem, to je otázka taky pár korun a na víkend děláme holandské řízky 🙂 ty jsou tedy trošku finančně dražší, ale taky je neděláme zas tak často

simonek32
autor
2. bře 2015

No my kdybychom neměli tolik odtahů, co máme, tak jsme na to fajn, ale měsíčně platíme hodně peněz za půjčky, takže nám nezůstává skoro nic. No my po+út rajská s masovýma kuličkama, knedlík a dál nevím. Bylo by super, kdyby tady každý hodil,jídelníček na celý týden, ať se můžeme inspirovat .

nov777
2. bře 2015

Ahoj holky, u nas po hovezi dusene s mrkvi, bramborova kase, ut brokolixove placicky, brambory, jogurtovy dresing, str slany porkovy kolac, ctv cocka na kyselo, pa kure na paprice.

simonek32
autor
2. bře 2015

@nov777 ahoj jak děláš ty placičky z brokolice?

rennca
2. bře 2015

ahoj tak já se snažím také na jídle šetřit. Neříkám že na tom jsem nějak moc špatně aby jsem to museli řešit razantně ale na rozhazování také není. spíš vím že se na tom jídle dá fakt ušetřit hodně a ty penízky pak použít jinde 🙂
napíšu ti jak to dělám já

1. si stanovit kolik opravdu můžeš na jídlo použít + určitě nějakou malinkatou rezervičku (já si alespoň nechávám 200 Kč kdyby na konci měsíce nepřišli včas peníze tak at přežijem 🙂

2. kouknu se co je v daný týden v akci a podle toho se snažím sestavit jídelníček. Jednou je to tohle, jednou toto. takže myslím za za ten měsíc se dá ochutnat vše a nestrádat.

3. určitě napsat vše na papírek a opravdu nic jiného v krámu nekupovat

4. beru si sebou kalkulačku (v telefonu) a co hodím do košíku tak zapíšu. na konci vím kolik zaplatím, kolik si ještě můžu dovolit atd.

5. naučtě se jíst polévky (jak se řiká polívka je grunt... hlavně teda ty husté (bramboračka, želňačka, brokolicová, fazolová, čočková, vločková...zasytí a z pečivem k večeři stačí

6. na dětech nešetři....radši kup 1 kvalitný salám než 10 dalších nekvalitných jen aby byla plná lednička. A to se týká jogurtů, sladkého.

7. pečivo dáváme do mrazáku. vytahujeme vždy jen tolik kolik sníme.

8. snažím se vařit bezmasá jídla alespoň 2 x v týdnu( pro sebe i vícekrát) zapečené brambory (těstoviny) se zeleninou, rizoto, halušky (noky) se zelím, těstoviny se špenátem, čočka s vejcem apod.

9. když nepoužiji maso tak použiji soju nebo to namíchám s masem ať je toho více ( sojový granulát - pytlík stojí málo, po uvaření to hodně nabude a zamíchám to třeba s mletým masem ) nikdo nic nepozná a jsou z toho výborné karbanátky, sekaná atd. a je toho více. To samé se sojovýma kostkama . Do guláše apod.

10. naučila jsem se jíst bulgur, kuskus, cizrnu.... je to sice trošku dražší ale zase zdravější a když se to uvaří je toho hodně, zasytí a když je nějaký ten dne ,,půst,, tak tohle je takový bonus 🙂

tak snad jsem ti aspoň trochu pomohla. já se tím řídím a pomáhá to 🙂

edeltraut
2. bře 2015

Náš jídelníček na tento týden: PO - hrachová polévka a šišky s mákem, upeču tvarohový koláč. ÚT - plněné knedlíky s uzeným (nebo uzeninou - já mám uzené vlastní, takže nekupuji) a kys. zelím, polévka vývar, ST - kuře alá svíčková s houskovým knedlíkem a vývar od úterka, bábovka. ČT - kulajda a lívance, PÁ a SO - srnčí guláš s těstovinami (manžel si k tomu dává doma dělané hranolky) a bramboračka, pudinkoví šneci a NE - rozlítaní ptáci a vývar. Já šetřím hlavně tím, že většinu potravin mám svých a snažím se vařit z toho co je v mrazáku a sklepě 🙂. Dělám doma jogurty, lipánky a sýry, hodně peču buchty a chleba.

simonek32
autor
2. bře 2015

@edeltraut Tak to máš super, že máš máš hodně vlastního, my z paneláku máme od známých akorát vajíčka.

edeltraut
2. bře 2015

🙂 také to něco stojí a je za tím hodně práce, to někteří nevidí a říkají mi "Ty se máš, máš to zadarmo...", ale ona ta zvířata nerostou z prdu 😀. Hlavně vím,že maso, mléčné výrobky, vajíčka a zelenina je v "BIO" kvalitě. Krmíme vlastním senem, obilím.... vlastně to byl i jeden z důvodů, proč jsme to začali dělat - nechtěli jsme do dětí cpát kdeco... 🙂

zvirka
2. bře 2015

Tak já taky vymýšlím optimálně na celý týden dopředu. Plus v po přijdou letáky, tak se dívám, co mají a často toho využuji. Máme blízku Billu a Albert a na velký nákup jezdím 1x týdně do Globusu.
Dneska bude ještě kuře na paprice od včera (Albert má do út kuřecí spodní a horní stehna. Horní vykošťuju a dělám kuře na paprice nebo na kari.)
Zítra upeču spodní stehna (Albert akce 😉 ) s bramborem (malý i manžel jsou doma, manžel má volno, tak si udělají pánskou jízdu), to bude i ve středu k večeři. Večeři zítra vymýšlí manžel, já jsem v práci, tak to vidím na pečivo a šunku.
Ve středu máme zubaře, takže malý nejde do školky, takže k obědu brokolicová polévka s krutony - malý ji miluje, broko vezmu dnes v Albertu, zase akce.
Ve čtvrtek jsou chlapi pryč, já na oběd dojím polévku, večeři ještě musím domyslet, bude ji dělat manžel, já zase v práci.
Pátek - oběd se něčím odbydu, mám ráno lékaře a pak jedu na velký nákup. K večeři asi zapečená kotleta s bramborem, zbyde i na sobotu k večeři. To je tedy dražší, ale na víkend na cenu tolik nehledím.
V sobotu na oběd bude plecko na houbách (osobně nasbírané a naložené) s rýží, přijdou tchán s tchýní na synův svátek. Plus dort, udělám Míša řezy jako dort, syn je miluje, ozdobím lentilkama.
Neděle - ještě netuším 😀

zvirka
2. bře 2015

@edeltraut Obdivuju, že jste do toho šli. My teda bydlíme v paneláku, ale jako malá jsme měli velké hospodářství. Slepice, husy, kachny, králíky, perličky, krocany, občas prase.... Plus zahrádku, menší, velký záhon brambor plus klasická zelenina. Rodiče (hlavně máti) s tím měla spoustu práce, neměla na mě moc čas, i proto bych do toho asi nešla. Ale otec n nedělal téměř nic, ten byl pořád v práci, takže pokud pracujete doma oba (to předpokládám), tak to musí být fajn, vědět, co zobala kuřata, která dáš dětem.

edeltraut
2. bře 2015

@zvirka Musím přiznat, že naše děti tím také trošku trpí 🙂. Hlavně v zimě, v létě chodíme na zahrádku a na pole společně, uděláme nějakou práci, přitom si posbíráme třeba maliny, uděláme piknik, vykoupeme se v rybníce atp. Stejně tak za zvířaty. V zimě občas nechám ty starší pohlídat Adélku, když krmíme, máme 11ks skotu a Adélka nemá pud sebezáchovy, tak se bojím, aby jí nějaká kráva nenakopla 🙂. Na druhou stranu si zase říkáme, že ten náš život "zpátky ke kořenům" má něco do sebe 🙂. Děti nemají přehnané nároky a doufám, že jednou pochopí skutečné životní hodnoty 🙂. Nyní se jim třeba nechce do lesa nebo na louku, ale pak večer řeknou, že to bylo fajn a že příště jedou také 🙂.

majkoz
2. bře 2015

No mně nejvíc pomáhá na neutrácení nejezdit do hyper, super-marketů, ale oběhnu si masnu, zeleninu, pekaře atd..Máme doma vždycky zásobu nejrůznějších luštěnin, takže v nouzi hrstková polívka to jistí a je výborná! Taky když je pěkná zelenina v akci někde, tak nakoupim hromadu, nasekám, nakrájím, šoupnu do mrazáku nebo nasušim..loni byly a pořád jsou docela levný brambory..takže br. kaše s pohankou, br.kaše s duš. zeleninou..s uzenym, bramboráky, zapeč.brambory..jako fakt je jíme hodně 😖 Maso moc nekupujem, občas krůtí, někdy máme vlastní skopový..Dělám dětem třeba domácí musli tyčinky,domácí jogurt,smetánky, pomazánky,teď máme třeba řeřichovou, snažím se píct ňákou tu buchtu-i jablka jsou levný,( vlastních jsme moc neměli,)-a "jabkovka" je u nás nejoblíbenější a je za babku 😉 A jak se píše výše, hodně dělám polívky, to koupim třeba větší kus masa, udělám kotel vývaru, zredukuju, rozkrabičkuju a zamrazim..A dětem se stejně nejvíc zavděčim superlevným jídlem jako: šišky s mákem, těstoviny s rajskou,nejrůznější kaše třeba s ovocem. Nejvíc mě prudí, že se daj těžko sehnat, aspoň u nás, čerstvý ryby, nebo jsou příšerně drahý, tak když dojdou zásoby z mrazáku, co táta vozí z Norska, tak to řeším i tak, že koupim dvě plechovky lepšího tuňáka a udělám třeba tuňákovou koprovku, to nám taky moc chutná..nebo těstovinovej salát s tuňákem..

nov777
2. bře 2015

@simonek32 Uvaris brokolici v kastrolu. Jak je mekka rozmackas, pridas osmazenou cibulku, cesnek, vajicko, sul, pepr, strouhanku nebo mouku ( to fakt jen aby to nebylo moc mokry) a osmazis. Mnam mnam - decka to maj moc rady

nov777
2. bře 2015

Ja ted praktikuju metodu naplanovani obedoveceri na dva tydny. Seznam jidel na lednicce a skrtam. Velkej nakup podle toho swznamu jednou za 14 dni a mezitim do obchodu jen kvuli jogurtum a pecivu. Prijde mi, ze setrim cas a snad i ty penize.

nov777
2. bře 2015

@majkoz Jak delas tunakovou koprovku?

petrajurinova
2. bře 2015

Obědy mají děti ve škole a ve školce, my s manželem si bereme do práce velkou svačinu a teplé jídlo máme až doma na večeři.
Náš jídelníček na tenhle týden je :
Pondělí
- snídaně + svačina (pro syna do školy a pro mě a manžela a práce) - chleba + rybičková pomazánka
- odpolední svačina pro děti jogurt
- večeře hustá pórková polévka (zahuštěná brambory)
Úterý
-snídaně + svačina chleba+ vajíčková pomazánka
- odpolední svačina pro děti ovocná přesnídávka
- večeře čočka s opečenou klobásou (nakrájím na kolečka a osmažím s cibulí - dvě klobásky pro nás čtyři stačí)
Středa
- snídaně + svačina chleba + zeleninová pomazánka
- odpolední svačina ochucený tvaroh s ovocem z mražáku
- večeře špenát s vajíčkem a bramborem
Čtvrtek
- snídaně + svačina domácí buchta (asi bábovka, ale ještě nevím jistě)
- odpolední svačina ovocné pyré (jabka +co zrovna budou mít za slušnou cenu)
- večeře kulajda
Pátek
- snídaně + svačina chleba s paštikou
- odpolední svačina jogurt
- večeře špagety s kečupem a sýrem

o víkendu bude určitě maso a ryba, ale ještě nevím jaké přesně - to budu plánovat asi tak ve čtvrtek

maxinkaa
2. bře 2015

@petrajurinova můžu se zeptat,jaký máte rozpočet na jídlo na měsíc? Děkuji

petrajurinova
2. bře 2015

@maxinkaa snažím se abychom vyšli s nákupy potravin v průměru do 200,- na den tzn. cca asi 6000 na měsíc (teda jen to co kupuju domů, stravu ve škole a školce nepočítám), ale ne vždycky to vyjde. Přes týden plánuju levnější jídla a na víkend potom něco "lepšího".

maxinkaa
2. bře 2015

@petrajurinova Já právě na jídlo moc šetřit neumím, snažím se,ale my jsme gurmáni, rád s dopřejeme- parmazán, pancettu, oliv.olej, pizzu atd. Ale je to o prioritách, budu si muset ty výdaje psát 😉

petrajurinova
2. bře 2015

@maxinkaa všechno je o prioritách, u nás zase moc nejde o to jídlo - hlavně ať není hlad 😎 , ale rádi dopřejeme dětem po čem touží, jezdíme na výlety a "cpeme zbytečně" peníze do věcí a zábavy, takže se snažím hlídat v tom materiálním směru, ale moc mi to nejde. 😉

maxinkaa
2. bře 2015

@petrajurinova můžu se ještě zeptat, kolik máte celkem peněz na měsíc?

majkoz
2. bře 2015

@nov777 Na oleji z toho tuňáka udělám cibulku, pak na to hodim tuňáka, v tučný smetaně rozšlehám trochu mouky, přídám kopr(když není čerstvej, tak z mrazáku, ten steril.neznám, tak nevim jaký by to bylo), cukr, citr.šťávu a je to, nej s těstovinama nebo nočkama..začala jsem to dělat takhle po té, co přestali mít v Bille salátovýho uz.lososa,ten byl levnější, předtím jsem to dělala s ním a to bylo úplně výborný, ale i s tuňákem je to ďobrý, děti mi to dlabou jak zjednaný 😉

rennca
2. bře 2015

@petrajurinova upřímě já i manžel by z tohoto měli asi hlad 🙂 Manžel nemá obědy?já jen že jako večere pro chlapa mi to příjde málo a hlavně tam nevidím žádné maso (jen tu klobásu)
ale jsme na tom stejně s tím že radši si dopřejeme méně a radši jedeme s dětma ven.
@maxinkaa My jsem taky gurmáni. Taky si ráda dopřeju parmazán, pizzu, miluju třeba sušený rajčata atd 😀 ale koupím si je jen když je to v akci(hodně toto mívají v Lidlu)jindy prostě ne

edeltraut
2. bře 2015

@rennca Záleží jakou má manžel práci a "spalovnu" 😀. Mýmu chlapovi dělám do práce také svačiny (téměř z půlky chleba, plus si bere jogurt, ovoce, zeleninu, buchtu - co doma je a na comá chuť)- někdy ho podezřívám, že krmí i kolegy 😀, a i večer vyžaduje "pořádné"jídlo - naštěstí mu chutná sladký, tak nemusíme mít denně maso 😀. Můj manžel má přes den velký energetický výdej, tak to musí někde nabrat 😉

nov777
2. bře 2015

@majkoz Diky za tip. Ten tunak nalozenej v oleji nebo ve vlastni stave.