Vyplatí se dělat domácí knedlíky, nebo kupovat?

magdalenax
31. črc 2015

Ahoj, před cca měsícem se mi kamarádka svěřila, že nějak nevychází s penězi. Sice prý to vždycky nějak dotáhne, aniž by si musela půjčovat, ale dne jsem se s ní potkala před obchodem a hned jsme se domluvily, že po nákupu pokecáme u kafe. No, a jak tak nakupujeme, nestačila jsem se divit. Ve vozíku najednou měla nějaké hotové jídlo, pak i mražené bůhvíco, dvě nějaké skleničkové omáčky na těstoviny. No, já jsem nechápala. To, že koupila i tři šišky knedlíků jsem ani nestihla postřehnout, ale když jsme dorazily ke mně, tak jsem měla na knedlíky již zaděláno a těsto vykynuté, že je tedy při tom kafi už jen uvařím. Kamarádka mi začala tvrdit, že se knedlíky doma vařit nevyplatí a nevysvětlila jsem jí to ani náhodou a že všechny takové věci kupuje, že jsem si i ,mohla všimnout, že knedlíky dneska kupovala. Já neříkám, že nekoupím knedlík, ano, koupím, když zbyde omáčka, tak kvůli čtyřem koláčkům knedlíku nebudu vařit čtyři šišky, jak jsem zvyklá, ale určitě z toho nedělám pravidlo. Tak ona do práce nechodí, sice nemá invalídku, ale s jejími problémy ji nikdo nezaměstná, penězi moc neoplývá ale knedlíky se podle ní doma nevyplatí. Jak to děláte vy? Já jsem došla totiž k výsledku, že se doma vařit knedlíky sakra vyplatí a můj známý, který má restauraci řekl, že přílohy dělají kšeft, že kdyby měl mít pomocného kuchaře jen na poloviční úvazek, na vaření právě knedlíků, halušek a takovýchto, že ho mít bude vždycky

zvirka
1. srp 2015

Zdravím, děvčata. Já teda knedlíky kupuju. Důvody jsou dva: 1. zkoušela jsem je x krát podle různých receptů, ani jednou nebyly tak dobré, jako kupované. 2. Souvisí s 1., u nás mají výborný regionální, Oskavský, nevím, jestli znáte. Jiné nejsou moc dobré, ale tenhle je opravdu výborný. A k penězům - my knedlík jíme max. 1x měsíčně. Jinak taky nekupuju hotovky, ale zase nedělám třeba domácí kečup, okurky, ono taky zavařujte v létě v paneláku, že, navíc bych stejně musela vše koupit. Dělám teda domácí marmeládu - a to právě proto, že je 100x lepší než kupovaná, nejvyjde teda o moc levněji (jahody zase koupím nebo samosběr). Jinak vařím tak normálně, skoro denně, ale občas udělám rybí prsty, Uncle Bens s ananasem s kuřecím masem´(tu mám moc ráda) nebo máme k večeři párek. Řekla bych tak 1x týdně něco takového. Je teda pravda, že po návratu do práce jsem si to malinko zjednodušila, minimálně 1x týdně máme studenou večeři, jinak teplou, obědy mají chlapi v práci a v MŠ a já mívám většinou studený nebo ohřátou večeři ze dne předtím. Taky peču, minimálně 1x týdně. Ale je pravda, že nemusíme nějak šetřit na jídle, kdybych to potřebovala (jako kamarádka zakladatelky), tak bych určitě přehodnotila spoustu věcí a za cenu víc práce ušetřila.

myrha
1. srp 2015

@10lulu04 já si myslím, že se dá ušetřit, tak že člověk nekupuje to nejlevnější. To totiž často je levné jen na oko.
Takže opravdu přemýšlet. Taky si vymyslet jídelníček a nakupovat opravdu jen to, co je třeba na ta konkrétní jídla.

Já osobně bych ušetřila na:
1) pečivu, kdybych pekla doma (občas to pro zábavu dělám), ale chleba vyjde doma pečený, s kváskem pěstovaným tak na 7 Kč (tento rubikon jsem ještě nepřekoročila), rohlíky dělat je bez tuku vyjde 20 na taky tak podobně.
2) když je zelenina v sezoně a levná připravit si věci typu konzervovaná rajčata, lečo atd...
Zamrazit co jde
3) dělat taková ta stará jídla jako jsou kaše z pohanky jen s třeba s troškou špeku a trochou zeleniny atp.
4) souvisí s bodem 3, např. fazole kupuju sterilivané, ale kdybych kupovala normální a namáčela, jídlo vyjde na třetinu
5) maso kupovat u řezníka, ne v supermarketu a netrvat na kuřeti s 6 nohama atp. jako to dělám občas já

____
Jinak co už dělám je, že si vařím třeba domácí vývary, takže u nás nenajdeš masoxy, polévky v pytlíku, směsy koření (máme koření jednodruhové a směs samy). Dochucovadla ale kupujeme, taky by se daly udělat domácí...

A uzpůsobit jídlo sezóně, což já částečně už dělám. Tj. je třeby dýňová sezona a dýně jsou levné, tak udělat dýní 20x jinak atd.

myrha
1. srp 2015

Minulý týden jsem koupila u řezníka kosti (vepřové) na vývar (normálně dělám drůbeží) a prosím vývar na 3 polévky stál 7 kč (plus voda, tu nemám spočítanou, jo drobet koření).

magdalenax
autor
1. srp 2015

@myrha Dýni si připravuji do sklenic a vytahuji do další sezony

10lulu04
1. srp 2015

Myrha: moc děkuji za rady.. některé jsou velmi přínosné. já budu muset hlavně vysvětlit partnerovi, že zelenina není "jedovatá" 😀 a pak to půjde vše mnohem snáz.

myrha
1. srp 2015

Já jí neumím zavařit dvakrát ok 4x se zkazila. Je taková trochu nevyzpytatelná.

Holt taky skladovat to ve 25 st

sara84
1. srp 2015

Ja treba delam domaci jogurty, usetrim teda hodne a jeste pomuzu planete od dalsich kelimku 🙂 damy date mi nektera recept na domaci knedlik do pekarny? Ten co jsem zkousela dobry nebyl. :(

myrha
1. srp 2015

@10lulu04 tak to přeji hodně štěstí

Napadlo mě co dělám často, že třeba omáčku udělám ve velkým pětinu sníme a udělám si pak sklenice, např. Rajská a je to tam. Takže pak tyhle jídla vařím třeba jednou za rok dva.

Dělám si vlastní polotovary. Ušetří to trošku peněz, ale hlavně člověk netráví v kuchyni každý den půl dne.

Btw. já neumím nic uvařit do půl hodiny i špagety mi trvají 40 minut.
Většina jídel tak hodinu a půl.

magdalenax
autor
1. srp 2015

@sara84 Já jsem v pekárně nikdy knedlíky nezadělávala, proč taky, - vařím 4 šišky a ty se mi tam nevejdou. Ale 1 kg kvalitní hrubé mouky, - v tomhle případě se vyhýbám Lidlu, hrstku si nechám na podsypání, jinak vysypu do mísy, promísím se solí, udělám důlek a vliji 500 ml vlažné vody, trošku cukru a rozdrobím celou kostku droždí, nechám vzejít, přidám jedno vejce, zadělám a nechám vykynout. No a klasika, vařím dvacet minut s tím, že po deseti minutách otáčím. No a do houskových přidat jen do základu housku, ale ty já nedělám, já vařím kynuté

magdalenax
autor
1. srp 2015

@sara84 Jo, a když bys je chtěla mít takové ty děravé, hodně jakoby vykynuté, tak méně mouky....

myrha
1. srp 2015

Já nemám pekárnu. Zadělává robot. Takže nepodloužím.

vikynka33
1. srp 2015

@sara84 dělám tenhle a nám chutná: http://recepty.vareni.cz/kynuty-houskovy-knedli...
Zrovna včera jsem ho dělala a dala jsem asi 400 g polohrubý a 100 hrubý mouky a taky dobrý. 😉 Mám z toho 4 malý šišky a vařím najednou ve velkém hrnci. Než jsem měla pekárnu, tak jsem knedlíky kupovala. Teď už ne.

sara84
2. srp 2015

Diky za tipy, vyzkousime!

magdalenax
autor
2. srp 2015

Děvčata, jsem ráda, že tahle diskuze není jen o ekonomické stránce a že sem dáváte svoje či objevené recepty.
Mně totiž dneska ta kamarádka volala, zda bych jí nepůjčila peníze, alespoň prý dvě stovky do úterý, Už jsem se nadechovala, že ano, ale pak jsem rychle pochopila, že myslí úterý - od úterka za týden, takže jsem byla asi nejspíš pátá v pořadí....

mildred10827
11. lis 2018

@zvirka tady je to o tom knedlíku ... nevíte, kde se vyrábí oskavský knedlík?

mildred10827
5. pro 2018

@zvirka díky, dokonce se vyrábí i v Rožmitálu pod Třemšínem, https://www.zlatestranky.cz/profil/T1938504
je fakt jako domácí, ale docela drahý ... jinka na netu oskavský knedlík k nenalezení. Mějte se pěkně.

mates133
5. pro 2018

Je vidět,že je každý zvyklý na něco jinýho,u nas doma jsou vsichni na knedliky,ale dělám jen svoje,kupovane bramborove jeste ujdou,ale houskove mi fakt nechutnaji,ani v hospode si je nikdy nedam,mam rada domaci tuhé 🙂ty houbovite koupene mi prijdou bud suche,nebo rozmocene,proste jsem tomu tedy vubec neprisla na chut..