Otec chce střídavou péči, ale nehradí alimenty. Jakou má šanci?

jezynka
18. zář 2021

Ahoj,jdu s dotazem. Ex mi neplatí dva měsíce alimenty,prý je ve finanční krizi a nevychází. Chce děti do střídavé péče,aby ušetřil na alimentech a nemusel je platit. Nepřispívá ani na školní pomůcky (mám nově prvňáčka). Jedná se o děti 5 a 6 let,bydlíme ve stejném městě. Chci se zeptat,jakou má šanci,dejte mi někdo naději,že mu tohle nevyjde. Nejde mi ani tak o ty alimenty,stačilo by,kdyby se finančně podílel na výdajích. Jak pak vymůžu s jeho platební morálkou počítat,že bude platit třeba družinu nebo obědy a jiné vydaje, bude hřešit na to,že družinu potřebují a nakonec ji uhradím stejně jako nenechám děcko bez obědů.... Nevím,jak soud pak určuje jak se tyto náklady hradí a kdo je hradí.... Aktuálně podal žádost k soudu ohledně snížení alimentů a svěření dětí do střídavé péče. Mám si vzít právníka už k prvnímu stání?diky

barmil
18. zář 2021

A proč tu péči nechceš? V rámci jednoho města není důvod ji nedat, navíc děti už jsou velké. A pak se platí vše napůl, popřípadě platí alimenty ten, kdo vydělává víc, je to dorovnání, aby měly děti v obou rodinách stejnou životní úroveň.

marcicek84
18. zář 2021

@jezynka jenom jsem nepochopila jeho logiku,ze kdyg bude mit stridavku,ze si mysli,ze zaplati min.,ty deti bude pul mesice zivit s bude je muset uzivit...nebo on si mysli,ze se budou zivy ze vzduchu a vody?Druzinu a obedy bude pro ne potrebovat snad tez,pokud chodi do prace.Co se tyce jeho sanci,soud prihledne k nejlepsim zajmum ditete,coz muze byt i stridava pece...

jezynka
autor
18. zář 2021

@barmil děti k němu příliš nechtějí a je mi jasné,že pokud by stridavku dostal kvůli tomu,že nemá peníze,tak mu vlastě budu pobyt dětí u něj hradit ještě já. Pokud nemá peníze a dostane stridavku,tak bude žít z mých alimentů... Což je tedy fakt super.

barmil
18. zář 2021

@jezynka asi by to chtělo dojít na ospod a domluvit se. Probrat to s exmanželem a se socialkou, zkusit najít řešení schudne pro všechny, nejvíc samozřejmě pro děti, a vyhnout se soudu. Sepsat dohodu o úpravě styku a výši alimentů a dát to na soud jen potvrdit.

jezynka
autor
18. zář 2021

@barmil na sociálku jsem psala,že otec nehradí výživné a paní mi odepsala,že je tohle nezajima a mám se obrátit na soud.takze myslím,že je ani nebude zajímat co je s dětmi a jak si to zařídíme mezi sebou...

codal
18. zář 2021

@jezynka to je dobrej vychcánek.. podle toho, co píšeš chce střídavku jen proto, že ty mu možná ještě budeš muset platit alimenty, když on má nižší standart, to je dobrej hnus 🤦..

moudivlacek
18. zář 2021

@codal mě fascinuje, co je v téhle zemi možné ....

barmil
18. zář 2021

@jezynka aha, to mě mrzí, paní by to zajímat mohlo, mela by si otce pozvat a sloužit jako mediator. Bohužel v dnešní době ale stačí, aby otec platil třeba jen stovku, a už je to vyhodnoceno, že se snaží.. Takze 3mesice nic, čtvrtý pošle stovku, takže něco zaplatil, a zase 3mesice nic..

jezynka
autor
18. zář 2021

@codal asi tak... Proto se tak čertím. Děti může vidět kdykoli,ve styku mu nebráním,tzn není ani důvod mít střídavou péči.

j.a.n.i
18. zář 2021

@codal No, ono ze stejných duvodu spousta zen bojuje o vyhradni peci...

moudivlacek
18. zář 2021

@j.a.n.i tak pokud by se otec postaral jeste beru, ale znam i pripady, kdy otec zazada o stridavku "vycurane" jen aby nemusel platit vyzivne (pokud maji plus minus stejne platy) a pokazde, kdyz deticky jsou "u nej", tak je soupne prarodicum, neb milenka deti nee, bohuzel... Pokud pouze nema finance, ale jinak by se venoval, staral, ucil, tak je to zas jina.

codal
18. zář 2021

@j.a.n.i to je stejný hnus...

levandule_k
18. zář 2021

@barmil Když má problém poslat alimenty, protože zrovna finančně nevychází, tak už vidím, jak vodí prvňáčka do školy, píše s ním úkoly, chystá svačinky.

barmil
18. zář 2021

@levandule_k tohle chápu, ale bohužel, aktuálně je na ospod sileny tlak vycházet vstříc otcum/střídavě péči. Je na to i rozsudek Ústavního soudu a dost se na tom všichni točí. Zažila jsem i situaci, kdy musela matka zastavit laktaci a odstavit dite, které šlo v 18mes rovnou do střídavky a to do té doby otec ani nevymenil plinu, natoz že by koupal nebo uspaval.

j.a.n.i
19. zář 2021

@moudivlacek stejne jako znam pripady, kdy je dite v peci matky a taky furt u prarodičů...

somalicats
19. zář 2021

@jezynka Pozor, ani střídavá péče neznamená, že se alimenty neplatí, soud může stanovit každému z rodičů vyživovací povinnost a posíláte si pak prachy navzájem. Exmanžela bych upozornila, že střídavka ho vyjde dráž, protože pro dítě musí mít vše svoje (pochopitelně záleží na dohodě vás dvou, ale jestli s ním není řeč, tak bych trvala na tom, že ho sponzorovat nebudu), a už u soudu operovat s tím, že alimenty neplatí - kdyby se stalo, že by soud střídavku schválil a nastavil každému z vás alimenty, tak si rovnou nechat schválit i možnost započtení dlužného výživného - aby ses nakonec nedostala do situace, že Ty mu budeš prachy posílat a on Tobě nic.

codal
19. zář 2021

@j.a.n.i ve chvíli kdy jeden z rodičů používá dítě jako zdroj peněz nebo jako nástroj k pomstě, je to vždycky špatně a je úplně jedno, jestli je to matka nebo otec...

j.a.n.i
19. zář 2021

@codal Jo, to souhlas, akorát mi tak trochu přijde, že je tu na to dvojí metr, i když ono je to asi při složení osazenstva pochopitelné.

j.a.n.i
19. zář 2021

@somalicats No, mám takový pocit, že to nejde, neb jsou to právně peníze dítěte, nikoliv toho rodiče, takže dítě dost dobře nemůže "ručit" za dluh druhého rodiče.

cherie24
19. zář 2021

@jezynka rozhodně si sežeň právníka. Je to vždycky lepší a soudce má mnohem radši, když mu to tam věcně a bez emocí předloží právník, než poslouchat dohady ex partnerů. Na OSPOD se moc nespoléhej, tam je to vyloženě k pláči. Když jsem naší právničce řekla, co tam předvedl ex a co mi tam radila paní sociální pracovnice, tak se chytala za hlavu, že nechápe, co to tam sedí slepice a že zdaleka nejsme jediný. Zájmy dětí tam opravdu nehájí ... Logice tvého ex bych bohužel i věřila, můj ex si taky myslí, že strašně přeplácí a má pocit, že z jeho alimentů si žiju jako Rothschild. On si myslí, že ty peníze posílá mě, nevnima to tak, že to dělá pro své dítě. Tvrdí, že dítě mě nestojí víc než 1600 měsíčně. Přitom spoustu výdajů na ní hradí i můj současný partner, jinak by chudák malá ani neměla v čem jezdit v autě. A OSPOD mu to dokonce všechno schválil jako adekvátní.🤦

cherie24
19. zář 2021

@barmil s tím souhlasím, mě paní do telefonu tvrdila, že mu to všechno vysvětlí a jak ho srovná a pak jsem koukala jak tele. Jsem neměla slov. Odsouhlasila mu tam úplně všechno - nižší alimenty, že mu mám já ještě platit náklady za cestovné (on nepracuje a já z rodičáku ho mám financovat) a pak to zakončila větou - prostě tam malou pošlete a buď to zvládne nebo ne. No comment 🤦 Ale právnička se tvářila dost sebevědomě, tak uvidíme..

somalicats
19. zář 2021

@j.a.n.i Ručit za dluh sice nemůže, ale taky není v zájmu dítěte, aby bylo finančně bito z obou stran kvůli tomu, že jeden z rodičů neplatí. Pokud je ex neplatič, matka vydělává víc a soud by stanovil alimenty matce vyšší než otci, tak se to dá taky vyřešit tak, že otec nebude posílat nic a matka jen ten rozdíl. Jenže to musí soud schválit, ani jedna strana nemůže manipulovat s alimenty jen tak.
Btw. já byla s nejstarší dcerou v situaci, kdy měl ex stanovené alimenty a byl v situaci, kdy nemohl tolik posílat, normálně jsme se domluvili. Akorát jemu pak nějaká dobrá duše nakukala, že si to má nechat posvětit soudně, protože co kdybych já... Tak jsme se tahali ještě k soudu, aby tam soudkyně sepsala naši dohodu. Jenže my jsme normální a zvládli jsme se vždycky na všem domluvit. Tam, kde to nejde, je to problém.

j.a.n.i
19. zář 2021

@somalicats Ale ono nebude bito z obou stran, protože z té druhé "své" peníze dostane.

somalicats
19. zář 2021

@j.a.n.i Bude. Pokud matka platit bude a otec ne, tak matka nebude mit prostredky pro to dite a otec neplatic - jak myslis, ze ty prachy pouzije? Pro dite? To sotva...

j.a.n.i
19. zář 2021

@somalicats No, počkej, to už jsem ale projektuješ svoje představy, z hlediska zákona dítě své peníze dostane tak jako tak.

marcicek84
19. zář 2021

@j.a.n.i no dite penize dostane,ale na ukor zhorseni zivotni urovni toho druheho zodpovedneho rodice,nebo dalsiho sourozence.

@cherie24 takze jdete na soud?Jako rodicak se nazahrnuje ani do zdanitelnych prijmu,je to tvoje davka,abys z nej vyzila,kdyz jsi jinak bez prostredku,protoze se staras celodenne o dite.A to ze chlap je dobrovolne bez prace prece neni tvuj problem,pokud ma zavazky,musi aspon na brigadu,aby je splnil,coz ty jako tehotna a pecujici o starsi dite tezko budes neco shanet...fakt jste narazili na zajimavou pani na tom OSPODu. 🤦🏻‍♀️

j.a.n.i
19. zář 2021

@marcicek84 Ale zase se zlepsi jeho zivotni uroven u toho mene zodpovedneho.

marcicek84
19. zář 2021

@j.a.n.i jako tahnout nekoho,protoze se mu nechce?Ty bys to tolerovala?Ja teda ne.

j.a.n.i
19. zář 2021

@marcicek84 A co by si s tim chtela delat? Proste alimenty vzajemne zapocist nemuzes a ani ti to soud neposveti.

somalicats
19. zář 2021

@j.a.n.i Pokud jeden z rodicu neplati vyzivne, tak si evidentne neuvedomuje, ze tim okrada sve dite, takze nepredpokladam, ze pokud prachy takovy jedinec dostane, ze je plne naleje do ditete. To nejsou moje projekce, to je realita. Stejne jako si spousta rodicu (zamerne nepisu matek) neuvedomuje, ze ty aliky, co dostava, jsou pro dite.