Rozvedená a před porodem. Jak to tedy bude s příjmením dítěte?

palomina8
10. srp 2020

Ahoj všichni,už jsem fakt zoufalá a nevím jak to vše vlastně je.
Termín porodu msm 10.12 a teď 8.9. máme stání u soudu,
Rozvod je dohodou,tudíž do porodu bude v právní moci,
Ale je tady ta ochranná lhůta 300 dni,A na rychlo se brát nechceme.
Exmanzel otcovství popře,přítel se k malému přizná,takže sepiseme ještě před porodem to prohlášení.
A já ještě půjdu po nabytí právní moci rozsudku o rozvodí s oddacim listem na matriku,ze jsme rozvedeni a zažádat o dodatek kvůli příjmení dítěte.Aby nemělo po ex.
Jde mi o to,jak to tedy je?Budeme muset k soudu,když už budu rozvedena nebo ne?Jake bude mít dítě příjmení hned po narození.
Už jsem z toho opravdu hotova.
Ještě přikládám print screen občanského zákoníku,kde by to snad mělo jít jen prohlášením bez soudu,ale nevím,

zelenaesmolda
10. srp 2020

@meronym ti poradi

somalicats
10. srp 2020

@palomina8 musis k soudu, mas to v tom odstavci c.2.

merope
10. srp 2020

Musíš k soudu, případně se poptej na matrice příšlušející k porodnici, kde plánuješ rodit. Mně i na MK radily holky ledacos (nesezdaný pár, dítě z IVF - otcovství je dle zákona a papír před neexistuje), poptala jsem se na matrice a potvrdili mi, co jsem si myslela dle zákona a hlavně když jsem to pak s nimi řešila, tak už věděli a bylo to jednodušší.

j.a.n.i
10. srp 2020

@palomina8 Prohlášením ano, ale u soudu, musíš to číst celé,je to v bodě 2. A jinak dítě bude mít jméno, které jste při svatbě určili, tedy to po manželovi. Změní se mu až po popření otcovství.

tortojs
11. srp 2020

@palomina8 dítě se narodí s příjmením bývalého manžela. Pak nový přítel zažáda soud o určení otcovství a budete čekat na termín soudu kde bývalý prohlásí že dítě není jeho, současný přítel řekne že je jeho a ty jako matka jim to potvrdíš. Soud vám dá rozsudek a na základě toho dojde ke změně příjmení dítěte a změnu rodného čísla dítěte. To vše musíte stihnout do roka věku dítěte, jinak musí proběhnout klasické osvojení přítelem. Jednoduší je svatba do porodu. 😊

j.a.n.i
11. srp 2020

@tortojs Proc se meni rodne cislo?

tortojs
11. srp 2020

@j.a.n.i protože pokud se dítě narodí s jiným příjmením a po té se mění rodný list dítěte, tak dítě pod původním příjmením a rodným číslem neni možné zpětně dohledat. Ani v záznamech nemocnice, ani knize narození. Začíná úplně od nuly. Teda alespoň tak to bylo u mého syna. Měnili mu rodný list i koncovku rodného čísla.

j.a.n.i
12. srp 2020

@tortojs Tak u nás se měnilo jméno, ale rodné číslo normálně zůstalo, jestli spíš nezjistili chybu v tom rodném čísle.

tortojs
12. srp 2020

@j.a.n.i aha, tak možná to u nás bylo jiné, protože my nestihli tu roční lhůtu, takže probíhalo osvojení, ne dohoda tři stran.

palomina8
autor
13. srp 2020

@tortojs Ahojky,jak to,ze jste to nestihli??Ja myslela,ze ty soudy v tomhle případě jsou rychle

palomina8
autor
13. srp 2020

@tortojs a jen ještě otázka.Co když ex odmítne tu dohodu podepsat?To asi neudělám nic ze?Nebo jak by to po tom probíhalo??

tortojs
13. srp 2020

@palomina8 u nás to bylo to, že se zdržel rozvod. A tohle se mohlo dát až po nabytí právní moci rozvodu.

tortojs
13. srp 2020

@palomina8 pokud ex tu dohodu nepodepíše, tak to musí jít přes žalobu určení otcovství a soud nejprve nařídí genetické testy

j.a.n.i
14. srp 2020

@tortojs Nebo žalobu na hooooodně vysoké alimenty, to by taky mohla být motivace k podpisu.

palomina8
autor
14. srp 2020

@j.a.n.i to asi jo 😂😂😂😂 tak zatím vypadá,že podepíše,jak dlouho to pak trvá asi,když to hned z porodnice s rodným listem pošlu nebo podám na soud?

j.a.n.i
14. srp 2020

@palomina8 tezko rict, kamaradovi to trvalo rok.

palomina8
autor
15. srp 2020

@j.a.n.i no jde o to,ze do roka to jde prý,ale rok je lhůta na to,to změnit právě

palomina8
autor
7. led 2021

Ahoj,tak my jsme teď ve fázi,kdy už máme stání o příjmením u soudu.Ale exmanzel řekl,ze tam nepůjde.Chci se zeptat,jak se bude dal postupovat?V návrhu tedy podepsal a podpis je ověřeny,ze se vším souhlasí.Myslíte,ze to rozhodnou bez nej,když je podpis ověřeny nebo ne?A když ne,jak se bude postupovat dále??

j.a.n.i
8. led 2021

@palomina8 Odhadovat chování soudu je jak vsadit si sportku... Ale nemyslím, že by rozhodli bez něj, spíše to odročí.

palomina8
autor
8. led 2021

@j.a.n.i no on tam proste nepůjde...tak nevím jak se potom postupuje 🙈