Není místo v družině, co teď?

katrrina
11. zář 2015

Zdravím. Maminky prvňáčků, řešily jste některá že na vás nevyzbylo místo v družině? Mladší nastoupil do školky a starší do 1. třídy a já se těšíla že po 7 letech doma si najdu práci, ale nemůžu, protože ve 12 musím syna vyzvedávat ze školy. Není místo v družině ☹ ještě asi dalších 6 maminek nemá družinu. Už jsem se několikrát ptala paní vychovatelky, má moje tel. číslo ale prý se moc nestává že by se místo uvolnilo. Co teď? Žádné kroužky hned od 12h ve škole nemají, a stejně by na nich nemohl být denně a třeba do 15h. Babičky máme v jinem meste, a pracující. Přítel dela na smeny a jeste podnika takze vyzvedavat by mohl max 2x v tydnu. Jsem z toho vyrizena ☹

hojda
11. zář 2015

domluvit se s těmi 6 maminkami, najít třeba nějakou maminku na MD nebo RD, která by za úplatek mohla pohlídat, jinak nevím, jak to vyřešit. Je to masakr, když není družina ani pro prvňáčky.... Podle jakého kritéria vybírali, bych se informovala. Mělo by tam být stanoveno, nějaké kritérium, když je vice zájemců, než je kapacita.

veru11
11. zář 2015

Kamaradka resila to same-nakonec se i s ostatnimi rodici obratili na vedeni skoly a to po domluve se zrizovatelem navysilo kapacitu druziny... Sice asi az od listopadu, ale aspon tak 😉

katrrina
autor
11. zář 2015

Ja vubec netusim. Druzinarka mi rikala ze ji volali rodice uz v kvetnu. JA vubec netusila jak to s druzinou chodi, takze sem tam spolu s jinymi neznalymi maminkami nakracela 1. zari ☹ Jeste se me ptala a chodite do prace? Rikam no nechodim kdyz nemam druzinu tak nemuzu hledat praci. A ona no tak to je hlavne pro pracujici a maminky samozivitelky. TAk jako ja si najdu praci a ona mi rekne ze stejne misto zadne neudelaji a tak ja budu za blbku zas tu praci odvolavat... ? Bohuzel z maminek zadnou dobre neznam, jen od videni, nektere ani to, abych ji dala hlidat syna. ☹ Vubec nechapu ze neberou treba prvnaky prednostne a nebo ze si nejak neupravi kapacitu ohledne nastupujicich deti do 1. trid. A to podotykam ze to neni vesnice. Proste 16 tisicove mesto ☹ Fakt nevim co delat. Na pracaku byt nemuzu kdyz nemuzu nastoupit do prace...

blahova_andrea
11. zář 2015

@katrrina souhlasím s hojda. domluvit se s těmi dalšími maminka. je možnost mít jen brigády a v hlídání se střídat. nebo třeba některá z nich práci nemá a zatím ani nehledá, tak by mohla hlídat ona, přivydělat si a ostatní by mohli jít do práce. nebo potom nějaká paní či slečna na hlídání.

katrrina
autor
11. zář 2015

No tak jeste za ni zajdu zase se optat jesti nekdo neodchazi nebo treba neplati druzinu..., ale fakt nevim. 😒

bajunka
11. zář 2015

to je divný, přednost v družině mají prvňáčci, druháčci pak třeťáčci a dojíždějící... bych se nebavila s vychovatelkou ,ale šla za ředitelkou...Když jsme přehlašovala dceru, tak mi taky řekli, že nemají místo,ale řekla jsem jim, že pracuji a je ještě malá na dojíždění ( druhá třída) takže řekl, že to nějak udělají a místo nakonec našli...

suzanna123
11. zář 2015

@katrrina domluvit se s ostatními maminkami a tlačit na ředitelku a na vedení města. Zkus zjistit, jestli nejsou i děti z vyšších tříd, na které se družina nedostala

hojda
11. zář 2015

Teď nastoupil silný ročník do prvních tříd, tak přece musí škola počítat s tím, že je potřeba navýšti i kapacitu družiny, ne? Je to fakt děs! Nebo můžeš i na obec/město pokud je zřizovatelem školy.

veru11
11. zář 2015

@katrrina S vychovatelkou to opravdu neřeš. Obuj se do toho, dejte se s ostatníma mamkama dohromady a opravdu jděte za ředitelem/ředitelkou. Ony jsou někdy vychny papežtější než papež. Snažila bych se s vedením domluvit a případně říci, že se obrátíte na zřizovatele (městský úřad). Tato situace se dá řešit, jen se musí chtít.

suzanna123
11. zář 2015

@hojda nemusí - podobná situace se řešila u nás a pan místostarosta zodpovědný za školství prohlásil, že je nesmysl navyšovat kapacity, právě proto, že se teď jedná o silný ročník a za nějakých 3-5 let se to zase vrátí zpátky, tak by to pak zase museli rušit... 🙄

hojda
11. zář 2015

@suzanna123 Tak bych vodila odpoledne děti k panu místostarostovi 😀 . A možná bych se zeptala, zde obec neuvažuje o zrušení povinné školní docházky pro nějaké % dětí, když pro ně nechtějí navýšit kapacitu? To je na hlavu, fakt tenhle stát. No jo oni mají teď na školství plno práce s rušením středních škol, aby to za 6 let zase řešili, že se jim tam děti ze ZŠ nevejdou.....No hlavně, že nás stát stále sčítá (odčíta a dělí možná) během sčítání obyvatel, které stojí miliony, ale výsledky z toho se nějak nepoužívají..... 😝 Hnus to je.

semonka
11. zář 2015

Pracuju v družině a alespoň u nás jsou prvňáci přijatý automaticky 😒 Zkus se zeptat vychovatelek jestli vedou seznam náhradníků, pro případ že by se v průběhu roku někdo odstěhoval nebo tak. Možná to vyzní blbě ale TY rodiče, který dělají rozruch klidně i u vedení se kolikrát úplně zázračně dostanou tam kam chtějí...

suzanna123
11. zář 2015

@hojda místa ve škole zajistit musí, v družinách ne a ve školkách jen pro poslední ročník :-/

hojda
11. zář 2015

@suzanna123 To nemusí, ale měl by se snažit, pokud nechce přijít o voliče.....Zvlášť pokud v jiných obcích tu situaci řeší, takhle to vypadá, že je mu to putna.....

veruska007
11. zář 2015

@katrrina U nás se do družiny hlásilo někdy v dubnu? V červnu již bylo výběrové řízení uzavřeno. Na seznamech mě překvapuje, jak málo je tam prvňáků, převažují druháci, třeťáci - i čtvrťáci tam jsou! Dnes jsem slyšela, že dost prvňáčků družinu nemá, protože prostě nebyli včas přihlášeni. Na druhou stranu o tom, kdy je třeba se přihlásit do družiny, rodiče dostali papír u zápisu. Holt když to někdo podcenil... přijímačky do školky jsou taky jen v přesně daném termínu a kdo nepřijde, toho nevezmou.

bajunka
11. zář 2015

tak my jsme dceru přehlašovali do školy 31.srpna 🙂, a řekla jsem že prostě družinu potřebuji, tak to museli zařídit a nebo mi říct ať si najdu jinou školu,... ale oni to dítě prostě nemůžou vypustit samotné na ulici...

suzanna123
11. zář 2015

@hojda taky že je 🙄

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
lu777
11. zář 2015

@katrrina šla bych přímo za ředitelem/ředitelkou a požadovala bych, aby to řešili...
vzhledem k tomu, že jde o prvňáka, tak opravdu družinu potřebujete...

a kdyby nebyli přístupní, tak bych zašla na školský odbor...
jako fakt natvrdo, protože jen tak se některé věci zařídí...
já taky řešila, že nám družina končí v 15.45 a já musím na druhý konec pro dítě, takže abych si o 2 hodiny zkrátila úvazek... dva měsíce jsme to nějak pytlíkovali, ale prakticky denně jsem se ptala, nebyla jsem ochotná to spolknout, už proto, že navíc bydlíme v Praze a družina do 15.45 je málo, běžně tu bývá do 17 hod 😉
nakonec to klaplo a po asi 6 nebo 8 týdnech se to vyřešilo..

neboj se ozvat! 😉 s maminkami si promluv, odchyť si je na chodbě, řekni jim, že to chceš řešit a třeba se i nějaká přidá...
ale fakt mi přijde totálně na hlavu, abys kvůli tomu nemohla do práce 😲

lu777
11. zář 2015

@veruska007 výběrové řízení na družinu? 😕
týjo, kde to jsme... my platíme 200 Kč za měsíc a družina je a museli ji i rozšířit...
to jako kdybych ho měla vyzvedávat třeba tři roky (a pak další ještě třeba 2 roky) po obědě, tak bych vůbec nemohla do práce (do školy dojíždíme, takže domů bude chodit sám tak za dva roky odhaduju, když to půjde dobře)

je to hodně o tom jakou má kdo vůli z těch úředníků... my máme školu na Praze 7 a mladší chodí do školky na Praze 3... po několika letech sledování můžu říct, že ten rozdíl je i mezi měst. částmi jednoho města fakt velký! ... někde nejsou peníze na nic a může se žádat opakovaně... a jinde opravují i to co i mně přijde v pořádku a otevírají další školku a berou i dvouleté atd...
nemyslím, že to je rozpočtem, ale složením lidí na radnici a jejich vůlí řešit to co se lidí opravdu dotýká 😉

myslím, že pomůže jedině asertivita....

a rozhodně bych nešla do toho, abych se omezovala jen na brigády a řešili jsme to svépomocí...
to je fakt až nejzazší řešení....
ozvěte se pořádně a fakt tam choďte "opruzovat" až je to naštve a vyřeší to!

helcenka
11. zář 2015

@katrrina - tak jak říkají holky, určitě bych zatlačila na ředitelku a pokud by to nestačilo, tak na zřizovatele.
Mě popravdě tahle varianta vůbec nenapadla, že by jsme neměli mít družinu. Absolvovali jsme to loni, a do družiny jsme se nijak extra nehlásili. Prostě 1.září jsem dostala přihlášku, jestli budu chtít pro dítě družinu, tak jsme to vyplnili a přijali úplně všechny děti, které měly o družinu zájem. Teď ve druhé třídě to bylo zrovna tak.

lv
11. zář 2015

Uf, u nás tedy 1.a 2. třída všichni, 3. do počtu (zas všichni) a 4. už jen pár.

dolda
11. zář 2015

U nás prvnacci mají družinu všichni automaticky🙂

andy80
11. zář 2015

U nás 'vyhodili' z družiny čtvrťáky a páťáky co bydlí ve městě a nedojíždí, aby dali místo všem prvňákům.

verena
11. zář 2015

To je teda děs, už jsem to slyšela víckrát. Jediný prospěch bys z toho mohla mít, když vezmeš to hlídání na sebe a máš práci hned 🙂 Ale vážně, tlačit na vedení školy/obec, případně domluva s ostatními maminkami...

meganunu
25. zář 2015

U nás mají přednost děti rodičů pracujících, to je hlavní parametr, a pak dojíždějící a to naštěstí stačí... ale taky jsme letos zamítli družinu maminám, co jsou doma a bydlí v ulici, kde je škola, a vzedmula se velká vlna odporu. A ač se někteří rodiče bouřili ve velkém, třískali nám dveřma, chodili si stěžovat kdovíkam, pan ředitel nepovolil a žádné výjimky neudělal, kapacitu nenavýšil. Ale u nás je to trošku o něčem jiném, jsme speciálka.
Každopádně když jde o prvňáčky na běžné škole, šla bych také za ředitelem, poté za zřizovatelem...

klea81
6. zář 2018

1. A 2. Třída je u nás automaticky, 3. Třída už není jistá, udělala bych ve škole bordel a buď bude družina nebo tam dítě nebudu posílat vůbec 😉